Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Digi Mobil urmărește achiziția rețelei mobile Telekom România

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Vezi cazul retelei LTE a 2K telecom, a dat reject la clienti si a reconfigurat antenele intr-un timp relativ scurt.

Acelasi lucru se va intampla si cu Telekom (numarul de clienti e irelevant)

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Compari mere cu elefanti, 2k telekom avea o mana de angajati, cateva sedii si relativ putine saituri.

Telekom pe lanaga 2k e Goliat. Dovada cat de complicata e treaba acolo sunt însăși ramasitele rămase de la defunctul zapp (mnc 06) care nici pana azi n-au fost integrate complet.

#111
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
Mda... Continuati sa visati ca sunteti intr-o "minune" de retea...
Continuati sa visati ca o sa cumpere Telekom...
De-aia cand iesi din oras, la 10-15 km ai 1-2 liniute de semnal si viteza "ametitoare" de date, de nu se-ncarca nici un amarat de FB...Si de multe ori nu mai ai semnal delocPosted Image
La 2-3 Euro pret/abonament, nu se pot face minuni, si nici performanta, nicaieri in lumea asta in domeniul telefoniei mobile!
Da' ne place "ieftineala", si ideea (falsa) ca se poate si moka si bun.
Ei bine, nu se prea poate!

#112
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Abonamentul e 5 euro. Cu reducere pentru clientii care au alte servicii. Deci....Bani sunt. Eu nu inteleg de ce nu am semnal macar acceptabil de la ceilalti operatori,nici macar in 2G,iar de la Digi am full 4G in casa la parter in Bucuresti Colentina. Asa ca mai usor cu Trompeta. Pe toate drumurile nationale e semnal foarte bun Digi. Tu in care oras locuiesti de nu mai ai semnal cand iesi pe camp?

Edited by melcmiop, 17 April 2020 - 19:00.


#113
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Si eu am dual SIM Telekom si Digi si-ti pot confirma obiectiv ca pe ansamblu sunt multumit de ambii operatori fiind similari ca semnal si date. Nu simt lipsa granzilor in niciun fel.

Ce imi lipseste la Telekom este apel VoWifi si VoLTE. Am devenit dependent de conectarea instant a apelului si calitatea vocii.

Intr-adevar, pe coclauri si in zone f. izolate am avut fie semnal Digi 3G satelit fie 2G EDGE la Telekom.  Acolo iti pot da dreptate cu facebook-ul ca se incarca mai greu insa semnal am avut mai mereu de la ambii sau macar unul dintre ei.

Ca si costuri platesc acum 3 euro/luna la Digi si 5 eur/luna la Telekom. Nu imi e dor de fostul abonament de 25 euro Posted Image

#114
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Pentru a intelege unii motivul implementarii 2G la Digi, cel mai probabil este nivelul minim de acoperire pe care e nevoita compania sa asigure pentru apeluri de voce(~98% acoperire) in momentul actual, iar amenda primita de cca. 70 000 de RON de la ANCOM este o dovada ca sunt nevoiti sa mareasca acoperirea, altfel probabil vor mai veni amenzi...
@mercedesbenz daca esti atat de nemultumit de reteaua Digi, de ce nu vii cu teste de viteza pentru a sustine ceea ce spui? Sa stii ca sunt destui clienti Digi care in decursul timpului s-au/se "plimbat"/-ba pe retelele premium ale granzilor iar in cele mai multe cazuri nu au fost dati pe spate decat de preturile duble care erau nevoiti sa le plateasca...asa ca modul in care Digi investeste, se implica in oferirea de servici cat mai bune clientilor, ne face sa trecem cu vederea peste unele neajunsuri, uneori mai mici sau mai mari si mergem inainte cu ei. Tu, @mercedesbenz, daca esti asa de zeflemist la adresa lor si nemultumit de servicii, cred ca cel mai bine le spui la revedere si utilizezi serviciile care te satisfac in zonele tale de interes. Succes!

#115
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014

 melcmiop, on 17 aprilie 2020 - 18:58, said:

Abonamentul e 5 euro. Cu reducere pentru clientii care au alte servicii. Deci....Bani sunt. Eu nu inteleg de ce nu am semnal macar acceptabil de la ceilalti operatori,nici macar in 2G,iar de la Digi am full 4G in casa la parter in Bucuresti Colentina. Asa ca mai usor cu Trompeta. Pe toate drumurile nationale e semnal foarte bun Digi. Tu in care oras locuiesti de nu mai ai semnal cand iesi pe camp?

Dnul. Melc, dvs.poate mai incet fiind, si miop, nu vedeti decat realitatea care va inconjoara, in Colentina.
Si va rog respectuos, mai usor cu "trompeta", ca n-am ciocnit valizele-n gara...
Pe toate drumurile nationale??!!
Te informez ca am doua abonamente, unul Orange si unul Telekom, vorbesc zilnic cu parintii mei care sunt ambii abonati la Gigi (deh, pensionari), unul este pe Iancului, celalalt in Pantelimon (Bucuresti), si rareori se intampla sa nu cada conexiunea, sau sa nu existe sincope in convorbire, cand nu ne mai auzim!
Si asta se intampla indiferent ca vorbim de pe Orange (principal) sau Telekom (back up).
Despre "viteza" luminii stinse a datelor nu mai zic nimic.
Asa ca mai subtire cu Colentina, daca merge acolo, nu inseamna ca merge peste tot!

 mtuchendria, on 17 aprilie 2020 - 20:13, said:

Pentru a intelege unii motivul implementarii 2G la Digi, cel mai probabil este nivelul minim de acoperire pe care e nevoita compania sa asigure pentru apeluri de voce(~98% acoperire) in momentul actual, iar amenda primita de cca. 70 000 de RON de la ANCOM este o dovada ca sunt nevoiti sa mareasca acoperirea, altfel probabil vor mai veni amenzi...
@mercedesbenz daca esti atat de nemultumit de reteaua Digi, de ce nu vii cu teste de viteza pentru a sustine ceea ce spui? Sa stii ca sunt destui clienti Digi care in decursul timpului s-au/se "plimbat"/-ba pe retelele premium ale granzilor iar in cele mai multe cazuri nu au fost dati pe spate decat de preturile duble care erau nevoiti sa le plateasca...asa ca modul in care Digi investeste, se implica in oferirea de servici cat mai bune clientilor, ne face sa trecem cu vederea peste unele neajunsuri, uneori mai mici sau mai mari si mergem inainte cu ei. Tu, @mercedesbenz, daca esti asa de zeflemist la adresa lor si nemultumit de servicii, cred ca cel mai bine le spui la revedere si utilizezi serviciile care te satisfac in zonele tale de interes. Succes!

Am relatat mai sus experientele cu Gigi, prin prisma relationarii pe care o am cu parintii mei prin conversatii mobil-mobil.
Mai departe, nu am fost si nu voi fi niciodata clientul unei retele ca Gigi, pt ca prefer sa platesc mai mult, dar sa am calitate.
Am in schimb vecini/cunostinte care sunt abonati Gigi, si am putut vedea "calitatea" serviciilor mobile in diferite zone din tara.
Exemplu: Revelion 2020, Poiana Marului.
Semnal Gigi?
0!
Mai vrei exemple?!
PS: Nu sunt zeflemist, pur si simplu comentez experiente personale legate de Gigi, pe un forum deschis utilizatorilor de pretutindeni!
Sau e interzis asta pe aria Gigi?!

Edited by mercedesbenz, 17 April 2020 - 20:30.


#116
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017

 mercedesbenz, on 17 aprilie 2020 - 20:26, said:



Dnul. Melc, dvs.poate mai incet fiind, si miop, nu vedeti decat realitatea care va inconjoara, in Colentina.
Si va rog respectuos, mai usor cu "trompeta", ca n-am ciocnit valizele-n gara...
Pe toate drumurile nationale??!!
Te informez ca am doua abonamente, unul Orange si unul Telekom, vorbesc zilnic cu parintii mei care sunt ambii abonati la Gigi (deh, pensionari), unul este pe Iancului, celalalt in Pantelimon (Bucuresti), si rareori se intampla sa nu cada conexiunea, sau sa nu existe sincope in convorbire, cand nu ne mai auzim!
Si asta se intampla indiferent ca vorbim de pe Orange (principal) sau Telekom (back up).
Despre "viteza" luminii stinse a datelor nu mai zic nimic.
Asa ca mai subtire cu Colentina, daca merge acolo, nu inseamna ca merge peste tot!



Am relatat mai sus experientele cu Gigi, prin prisma relationarii pe care o am cu parintii mei prin conversatii mobil-mobil.
Mai departe, nu am fost si nu voi fi niciodata clientul unei retele ca Gigi, pt ca prefer sa platesc mai mult, dar sa am calitate.
Am in schimb vecini/cunostinte care sunt abonati Gigi, si am putut vedea "calitatea" serviciilor mobile in diferite zone din tara.
Exemplu: Revelion 2020, Poiana Marului.
Semnal Gigi?
0!
Mai vrei exemple?!
Te contrazic, în Poiana Mărului (dacă e vorba de BV) este semnal Digi 3G și 4G, acum și 2G.
În zonă sunt două relee...

Edited by A-ONE, 17 April 2020 - 20:39.


#117
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014

 A-ONE, on 17 aprilie 2020 - 20:29, said:

Te contrazic, în Poiana Mărului (dacă e vorba de BV) este semnal Digi 3G și 4G.

Te-as fi invitat de Revelion acolo.
La "Poiana Marului Ranch". Cunosti locatia?!
E sus, urci vreo 4 km pe un drum forestier.
Culmea, ia sa vezi:
Semnal Gigi - 0
Semnal/viteza Orange - aprox. 5 Mb, foarte greu se incarca o pagina Web
Semnal/viteza Tk - aprox.25-30 Mb, utilizabil "civilizat", fara probleme
Te invit sa verifici acum, poate s-au facut investitii si situatia s-a schimbat intre timp!Posted Image

By the way, posesorii de Gigi, si partial cei de Orange, "mushcau" din telefoane de draci!

Edited by mercedesbenz, 17 April 2020 - 20:49.


#118
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
A, si inca ceva...
Daca sunt doua relee de-alea "pitice", gen "scobitori", de le bate vantul, cum e cam peste tot, nu va mirati ca nu e semnal...
Si daca acum e si 2G, chiar m-am linistit, e totul perfect, reteaua e mirobolanta!Posted Image

#119
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Am auzit de locație, nu am fost până acolo, te cred pe cuvânt...până la proba contrarie :D
Să fim sănătoși și să trecem de perioada pandemică cu bine!


#120
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc!
QED

Edited by mercedesbenz, 17 April 2020 - 21:13.


#121
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017

 mercedesbenz, on 17 aprilie 2020 - 21:05, said:

A, si inca ceva...
Daca sunt doua relee de-alea "pitice", gen "scobitori", de le bate vantul, cum e cam peste tot, nu va mirati ca nu e semnal...
Nu le-ai văzut pe cele de la Bulgari :))))

#122
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014

 A-ONE, on 17 aprilie 2020 - 21:11, said:

Nu le-ai văzut pe cele de la Bulgari Posted Image)))

Acu' daca mi-ai zis asta, m-am linistit si mai tare!Posted Image
Gigi rulz!Posted Image

#123
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Personal unde am fost prin țară și prin te miri ce coclauri, nu am avut probleme cu rețeaua Digi, din partea mea au feedback pozitiv.


#124
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Un moderator sa faca curat prin acest topic !?

#125
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Ștefan, ai uitat ceva...să nu ne aducem aminte.
Peace!

#126
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 mercedesbenz, on 17 aprilie 2020 - 18:23, said:

Posted Image
La 2-3 Euro pret/abonament, nu se pot face minuni, si nici performanta, nicaieri in lumea asta in domeniul telefoniei mobile!

Fii tu sigur că dacă o să cumpere Telekom o să aibe cea mai tare acoperire și preobabil și cea mai bună viteză și cu siguranță își vor permite să mărească prețurile. Vor avea cu ocazia asta cam cei mai mulți clienți dintre toți și își vor permite să renunțe la 10% din ei dacă e până acolo. Ce e drept concurența se va reduce, vor rămâne 3 operatori și nu va mai fi loc de un operator nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate