Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Digi Mobil urmărește achiziția rețelei mobile Telekom România

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#127
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 mercedesbenz, on 17 aprilie 2020 - 20:26, said:

Te informez ca am doua abonamente, unul Orange si unul Telekom, vorbesc zilnic cu parintii mei care sunt ambii abonati la Gigi (deh, pensionari), unul este pe Iancului, celalalt in Pantelimon (Bucuresti), si rareori se intampla sa nu cada conexiunea, sau sa nu existe sincope in convorbire, cand nu ne mai auzim!
Si asta se intampla indiferent ca vorbim de pe Orange (principal) sau Telekom (back up).
Io zic sa nu te mai pui la bani si sa le faci abonamente la operatorii aia buni, pana la urma sunt parintii tai, chiar iti place sa-i vezi ca se chinuie si nu pot sa dea un telefon?

#128
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Sau le schimbi telefonul. Maică-mea (are peste 60 de ani) are iPhone 7 acum și următorul va fii iPhone xs . Dacă ai posibilitatea iPhone xs ar fi super cu deblocarea faciala ii înveți sa plătească cu telefonul care e cel mai simplu lucru de făcut .
In ceea ce privește Digi nu sa înțeles la preț cu Telekom și nici nu vor cadea la pace și nuci cu Orange. Telekom cere 1 miliard  de euro cel puțin sau 1,5 miliarde de euro pe partea mobila.
Cu 1 miliard de euro Digi cumpara spectru in 700 MHz cu 200 milioane euro 2x10 MHz , cu 100 milioane de  euro 5mhz in 800 MHz și poate face schimb cu 5 MHz in 900 MHz cu telekom și le mai da ceva bani pt deranj și parca mai era ceva spectru in 2100 MHz in TDD care se poate transforma in FDD sau ceva de genul pt a putea fi folosit și nu sa stea degeaba (citisem pe undeva sa se folosească cât mai mult spectru e o dorința a ancom și cu firmele de telefonie au avut o discuție pe tema asta)   , in 2600 MHz parca mai e ceva și pe acolo mai punem 100 milioane euro .
Pana acum sau adunat vreo 400 milioane de euro pt spectru de alte 100 umbla la core încă 300 cumpara echipamente Ericsson , de alte 100 instalează noi piloni și trag fibra optica  și mai rămân vreo 100 sa ofere telefoane brand Digi și sa ii convingă pe oameni sa treacă la volte și sa poată renunța la 3G in 2100 MHz .
Cam asta pot sa facă cu 1 miliard de euro fără sa se chinuie cu avocați , acte , infrastructura pe care nu o cunosc  și plus o grămada de angajați de care nu sti cât de capabili și dedicați meseriei pe care o fac .
Morala e sa nu te legi la cap fără sa te doară .

Edited by Bvdan2016, 18 April 2020 - 08:23.


#129
cmb92

cmb92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.03.2018

 Bvdan2016, on 18 aprilie 2020 - 08:22, said:

Sau le schimbi telefonul. Maică-mea (are peste 60 de ani) are iPhone 7 acum și următorul va fii iPhone xs . Dacă ai posibilitatea iPhone xs ar fi super cu deblocarea faciala ii înveți sa plătească cu telefonul care e cel mai simplu lucru de făcut .
In ceea ce privește Digi nu sa înțeles la preț cu Telekom și nici nu vor cadea la pace și nuci cu Orange. Telekom cere 1 miliard  de euro cel puțin sau 1,5 miliarde de euro pe partea mobila.
Cu 1 miliard de euro Digi cumpara spectru in 700 MHz cu 200 milioane euro 2x10 MHz , cu 100 milioane de  euro 5mhz in 800 MHz și poate face schimb cu 5 MHz in 900 MHz cu telekom și le mai da ceva bani pt deranj și parca mai era ceva spectru in 2100 MHz in TDD care se poate transforma in FDD sau ceva de genul pt a putea fi folosit și nu sa stea degeaba (citisem pe undeva sa se folosească cât mai mult spectru e o dorința a ancom și cu firmele de telefonie au avut o discuție pe tema asta)   , in 2600 MHz parca mai e ceva și pe acolo mai punem 100 milioane euro .
Pana acum sau adunat vreo 400 milioane de euro pt spectru de alte 100 umbla la core încă 300 cumpara echipamente Ericsson , de alte 100 instalează noi piloni și trag fibra optica  și mai rămân vreo 100 sa ofere telefoane brand Digi și sa ii convingă pe oameni sa treacă la volte și sa poată renunța la 3G in 2100 MHz .
Cam asta pot sa facă cu 1 miliard de euro fără sa se chinuie cu avocați , acte , infrastructura pe care nu o cunosc  și plus o grămada de angajați de care nu sti cât de capabili și dedicați meseriei pe care o fac .
Morala e sa nu te legi la cap fără sa te doară .
https://m.hotnews.ro/stire/23474260

#130
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Am fost destul de aproape cu prețurile la 700 MHz la 800 am dublat dar bine ca ai pus articolul edificator cu prețurile de la licitația din vara aceasta presupun.
45 milioane euro pentru un bloc pereche de 5 MHz în banda de 700 MHz / valabilitate: 15 ani

11,25 milioane euro pentru un bloc nepereche de 5 MHz (SDL) în banda de 700 MHz / valabilitate: 15 ani

30 milioane euro pentru un bloc pereche de 5 MHz în banda de 800 MHz / valabilitate: 10 ani

5 milioane euro pentru un bloc nepereche de 5 MHz (SDL) în banda de 1500 MHz / valabilitate: 15 ani

6 milioane euro pentru un bloc pereche de 5 MHz în banda de 2600 MHz / valabilitate: 15 ani

1 milion euro pentru un bloc nepereche de 5 MHz în banda 3400-3490 MHz pentru perioada 2020-2025 / valabilitate: 6 ani

3,5 milioane euro pentru un bloc nepereche de 10 MHz în banda 3400-3800 MHz pentru perioada 2026-2035 / valabilitate: 10 ani

Licitația de spectru din 2020 are în vedere spectrul din banda 3,4 – 3,8 GHz pe două perioade de timp: între 2020 și 2025, între 2026 și 2035. De asemenea, în licitația din 2020 vor fi disponibile și porțiuni de spectru din alte benzi rămase disponibile în urma ultimei licitații din 2012. În urmă cu șapte ani era însă vorba de 4G.
După licitație in funcție de achizițiile făcute de fiecare se pot  trage niște concluzii despre ce va urma

Dar in principiu adio cumpărarea infrastructurii telekom partea mobila

#131
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
Daca tot stergeti postarile, inchideti topicul, ca oricum nu mai e de actualitatePosted Image

#132
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Nu mai e de actualitate o laie. Postarile s-au sters tot din cauza ta, asa ca mai lasa-neeee...

Edited by iRunaway, 23 April 2020 - 19:00.


#133
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014

 iRunaway, on 23 aprilie 2020 - 18:59, said:

Nu mai e de actualitate o laie. Postarile s-au sters tot din cauza ta, asa ca mai lasa-neeee...

Vaaaai, nu mi-am dat seama ca eu eram "destabilizatorul" acestui topic, cel care a indraznit sa va spuna ca sunteti prea mici pt o palarie prea mare...
Ma scuzati... Continuati sa aberati, e de actualitate, sigur, o sa cumpere Gigi o laie, cum bine ati subliniatPosted Image

Edited by mercedesbenz, 24 April 2020 - 00:40.


#134
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
Aaa, si inca ceva: aia cu "lasa-neeee..." , vezi ca e de pe "stadion", aici suntem pe un forum unde se presupune ca ar trebui sa stim cum sa ne exprimam civilizat Posted Image

#135
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Si sa respectam regulile, tot civilizat.

#136
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
@mercedesbenz;daca se întâmplă sa ia Digi Telekom Mobile intr-o formă sau alta,faci 100 de flotări 2 săptămâni in fiecare zi si postezi video aici?😁😁
Nu sunt fan Digi,am aproape de la toti 😁

Attached Files


Edited by clader, 24 April 2020 - 21:25.


#137
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Ce telefon ai?

#138
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
S20

#139
mercedesbenz

mercedesbenz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.01.2014
S-o luam pe rand, zic io, pt ca vad ca va pasioneaza subiectu'Posted Image

 csachiri, on 24 aprilie 2020 - 09:46, said:

Si sa respectam regulile, tot civilizat.

Corect, sa respectam regulile.
Exista cumva o regula pe acest topic sau pe acest forum, in care se spune ca nu poate posta nimeni ceva "contra" Gigi?!
E liber sa postam ce credem, sau ce stim, in limita bunului simt!
Asa va manifestati, din pacate...
Altfel, stai linistit, nimeni nu a incalcat nimic, doar voi, "iluminatii", care ati jignit flagrant anumite categorii de utilizatori (TK, vezi ceva pagini in urma), cand cineva (sau mai multi) ati catalogat abonatii respectivi asa cum v-a stat "in gura"... Bine ca abonatii Gigi sunt intelectuali si scholiti, iar restu' vai mama.  
Cine nu e cu voi e impotriva voastra...Posted Image

 clader, on 24 aprilie 2020 - 21:18, said:

@mercedesbenz;daca se întâmplă sa ia Digi Telekom Mobile intr-o formă sau alta,faci 100 de flotări 2 săptămâni in fiecare zi si postezi video aici?����
Nu sunt fan Digi,am aproape de la toti ��

Pentru ca vad ca va "mananca" si pe dvs.:
Accept provocarea, da' daca nu se-ntampla "minunea", dvs.ce urmeaza sa faceti?!
Va spun eu: faceti o cruce mare, bucurati-va ca platiti lunar o suma derizorie, iluzionati-va ca aveti servicii de calitate maxima, si mergeti la culcare.
Si asteptati "minunea"Posted Image

Edited by mercedesbenz, 25 April 2020 - 01:25.


#140
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Nimic.Eu nu am zis că se întâmplă sigur,dar vad ca dvs. sunteți foarte sigur ca nu se întâmplă.

#141
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Ma iluzionez,la fel cum o faceti si dvs atunci când spuneti ca Telekom super edge,si voce 2G,e rețea.Mergeti la culcare are si așteptați minunea; Telekom sa devina rețea demnă de  anul 20 20. 😁

Edited by clader, 25 April 2020 - 09:23.


#142
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Eu nu inteleg o chestie, de ce hraniti trolul ? Chiar nu ati observat pana acum ca domnul cu user de masina nemteasca este doar un troll si un hater ? :)

Cel mai bine este sa il ignoram.

#143
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Eu nu inteleg de ce trolii sunt tolerati de moderatori, dar asta e alta poveste...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate