Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Recomandari tablouri electrice

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
85 răspunsuri în acest subiect

#37
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
Daca am inteles eu bine, nu are legatura cu ce e in BMPT, ci e pentru descarcator, ca sa decupleze in caz de descarcare in paratrasnetul meu, de pe casa.

#38
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Nu am gasit un document mai complet pentru modelul tau de descarcator, dar am gasit ceva de la Finder, unde iti arata  ce e cu siguranta aia. Vezi pag. 32 din documentul asta https://gfinder.find...otection_RO.pdf
Se vede acolo ca ai nevoie de protectie suplimentara, doar daca siguranta ta generala e mai mare decat curentul maxim suportat in suprasarcina de catre descarcator (in cazul tau 80A). In cazul tau, siguranta aia de 80A se va comporta ca o sarma foarte scumpa.

Editat de nightmare392, 24 septembrie 2019 - 10:19.


#39
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
asta te ajuta?

fisa tehnica
Fișier atașat  TYPE 1+2_CPT CP1+2-12,5-275 series9882.pdf   138,56K   18 download-uri

#40
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
E exact ce ziceam, e protectie la suprasarcina pentru descarcator. Problema e ca daca pui un MCB de 80A, nu va sari niciodata, va sari mereu cel din BMPT, pentru ca are valoare mai mica.

#41
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
Deci tu zici ca nu as avea nevoie de nici o protectie in tablou pentru descarcator?
Cei de la firma mi-au pus in oferta si acel MCB pentru ca s-au luat dupa fisa tehnica care recomanda asta. Mi-au zis sa vb totusi cu electricianul care imi face instalatia.

Costurile nu sunt de neglijat (450 de lei acel MCB de 80A) dar sunt dispus sa le platesc acum decat sa am probleme cu protectiile. Totusi nu as vrea sa fie degeaba :)

#42
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Pai ti-au recomandat acel MCB, pentru ca in mod normal se pune, daca ai de ex in amonte o siguranta de 100A sau 160A. In cazul respectiv s-ar dezintegra descarcatorul in cazul unui defect. Ideea e ca acel MCB trebuie sa aiba valoare mai mica decat generalul, altfel nu ai selectivitate si sare tot cel mai mic. In cazul tau, avand general mai mic de 80A, nu ai nevoie de protectie suplimentara. Gandeste-te ca acelasi curent va trece prin siguranta ta din bmpt, care nu stiu exact cat are si prin MCB-ul asta de 80A. Care crezi ca sare prima?

Editat de nightmare392, 24 septembrie 2019 - 16:06.


#43
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu stiu cum e traseul curentului, poate spun prostii... dar daca paratrasnetul e lovit, acel curent se scurge spre pamant, dar pe traseu ajunge si la acest descarcator, nu ? Rolul lui e sa protejeze instalatia din casa.
Cu ce ajuta siguranta din BMPT, aflat la 30 m de tablou? Ok, poate sare si aia, dar cu descarcatorul ce se intampla?

#44
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Taseul curentului de la paratrasnet e direct catre pamant. Problema e ca se poate genera supratensiune in retea (F-N, F-PE sau N-PE) si aici intervine descarcatorul. El contine in interior varistoare, eclatoare sau o combinatie intre ele, cum e in cazul descarcatorului tau. Varistoarele sunt niste dispozitive care au o rezistenta foarte mare, pana cand se ajunge la un prag de tensiune maxima, apoi isi micsoreaza brusc rezistenta, lasand sa treaca prin ele un curent foarte mare, prevenind astfel ca supratensiunea sa ajunga la echipamentele din casa. Problema e atunci cand varistorul se defecteaza (se observa ca se face fereastra rosie). In acest caz, ramane un scurtcircuit intre faza si PE si acel curent trebuie sa fie oprit de o siguranta inainte de distrugerea descarcatorului. Acel curent nu circula prin paratrasnet, ci prin cablurile normale de alimentare, deci siguranta din BMPT va declansa fara probleme. Ca sa fiu mai clar, acel MCB nu este acolo ca sa intrerupa curentul de trasnet, ci un o eventuala suprasarcina sau scurtcircuit generat de defectarea unui varistor. Am mai spus ca in descarcatoare mai sunt si eclatoare. Ele practic sunt formate din 2 electrozi pusi la o distanta anume, intr-un gaz. Atunci cand tensiunea ajunge la o anumita valoare, depaseste rezistenta dielectrica a gazului, care se strapunge, deci curentul va putea circula intre cei 2 electrozi catre pamant.

Editat de nightmare392, 24 septembrie 2019 - 16:46.


#45
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postnightmare392, on 24 septembrie 2019 - 16:45, said:

Varistoarele sunt niste dispozitive care au o rezistenta foarte mare, pana cand se ajunge la un prag de tensiune maxima, apoi isi micsoreaza brusc rezistenta, lasand sa treaca prin ele un curent foarte mare, prevenind astfel ca supratensiunea sa ajunga la echipamentele din casa.

asta nu inteleg.. unde lasa sa treaca acel curent foarte mare?

#46
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Prin varistor, practic creaza un scurtcircuit ca sa evite sa ajunga supratensiune la echipamentele din casa. Exista varistoare si in diverse aparate electronice de prin casa si au acelasi scop: sa protejeze la supratensiune. Practic in loc sa ajunga supratensiunea pe diverse componente sensibile sa le distruga, varistorul forteaza arderea sigurantei

#47
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
Am mai citit putin despre descarcatoare (multumesc pt documentul de la Finder, explica f bine acolo).

Am vazut ca in fisa tehnica a descarcatorului meu (postata mai devreme) apare tensiunea UC  (tensiunea de functionare continua pana la care descarcatorul nu intervine) de 275V (intre faza si nul) si 255V (intre Nul si PE).

Conform proiectului meu, in tabloul general urma sa montez 3 bobine iMSU cuplate mecanic cu un diferential 40A/100mA. Aceste bobine, din ce am inteles eu, ma protejeaza la suprasarcina. Aceste bobine au pragul de protectie tot de 275V.

Daca descarcatorul meu intervine dupa 275V, ce rol mai au bobinele iMSU 275V ?

#48
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Bobinele respective te protejeaza de supratensiuni din retea. Uc la descarcator este tensiunea pana la care el are o impedanta foarte mare. Dupa Uc, incepe sa treaca prin el un curent mai mare, dar nu neaparat suficient de mare incat sa iti declanseze protectia, in schimb iMSU va declansa garantat la supratensiune. Descarcatoarele sunt facute sa preia supratensiuni atmosferice de mii de V, nu sunt facute sa preia supratensiunile "mici" din retea.

#49
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
deci, in tabloul general, la intrare voi avea: descarcator (8 module) + 3 bobine iMSU (3 module) + diferentialul general 40A/100mA (4 module) .. in ordinea asta?

#50
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Da. Descarcatorul sa fie inaintea diferentialului intotdeauna ca sa poata lucra corect.

#51
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
iMSU-urile indeplinesc rolul de DPST-MN ?

#52
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Nu chiar. iMSU asigura protectie la supratensiuni faza-nul. DPST-MN are o priza de pamant tehnologica, cu ajutorul careia verifica daca s-a intrerupt nulul (daca intre N si priza tehnologica apar mai mult de 50V considera ca s-a intrerupt nulul si declansaza) si mai verifica si daca s-a inversat faza cu nulul.

#53
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
mi s-a recomadnat sa pun si un DPST-MN (trifazat) in tablou.
Vreo recomandare ? un model anume ?

P.S. mi-am numarat posturile ocupate pt tabloul de la parter si mi-au rezultat 53. asa ca mi-am comandat tablou de 72 de module (4 x 18)

La fel, la etaj imi ieseau la numaratoare 23 de module, asa ca am luat de 36 (2 x 18)

Editat de wizake, 09 octombrie 2019 - 13:19.


#54
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 20.09.2007
Nu ai de ce sa mai pui un alt dispozitiv de protectie la supratensiune. O eventuala intrerupere a nulului va fi detectata si de iMSU, pentru ca va creste tensiunea pe cel putin una din faze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate