Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

Recomandari tablouri electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Salutare

Caut sa achizitionez doua tablouri electrice (parter si etaj).
banuiesc ca nu toate sunt la fel, nu ? Dar ce face diferenta intre un tablou de calitate si unul... de calitate indoielnica? IP40 e ok pentru interior presupun?

Pentru tabloul de la parter, desi am vreo 20 de circuite, ma gandeam la ceva de 36 module (poate chiar 48) pentru a avea spatiu suficient pentru diverse protectii la sub/supra tensiune, descarcatoare, etc.. ce mai trebuie (am bransament trifazic)

Am retinut o recomandare a cuiva care spunea ca un tablou cu 4 randuri ar fi mai ok dpdv al organizarii, pentru ca poti pune pe un rand protectiie generale, apoi fiecare faza pe cate un rand.  Nu stiu daca un rand de 12 module imi ajunge pentru toate protectiile. un iMSU cuplat cu un diferential are vreo 5 module deja. Nu mi-e clar daca face acelasi lucru IMSU -ul cu un releu de monitorizare a fazei (de la finder de exemplu) conectat la un contactor. Am vazut ca exista si ceva de la Digitop care ocupa destul de mult spatiu in tablou.
Am si paratrasnet, deci trebuie si un descarcator, etc.

La etaj am vreo 12 circuite, si ma gandeam la ceva de 24 de module. pentru ca e la loc vizibil, pe hol, trebuie sa fie si discret.

Poate si cu usita cu cheie ? (nu stiu daca copiii obisnuiesc sa isi bage nasul pe acolo)

Ce parere aveti de tablourile asta de la hager :

36 module: https://www.hager.ro...312td/10647.htm
48 module: https://www.hager.ro...f412td/6764.htm

24 module: https://www.hager.ro...f212td/9740.htm

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Diferenta este la fiabilitate si rezistenta la socuri mecanice si termice.
Trebuie sa fie cel putin IP65 pentru alea amplasate extern si IP40 pentru alea de interior.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,117
  • Înscris: 07.02.2003
E bloc de locuinte sau casa simpla... de ce atatea circuite/risipa ?

#4
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Casa P + 1E.

Acum nu mai are importanta cate circuite sunt. Incerc sa gasesc niste tablouri bune.

Edited by wizake, 17 September 2019 - 15:32.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,589
  • Înscris: 24.02.2017
Un configurator interesant si intuitiv aici: https://www.laboutiq...ault?tableau13R

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 23.09.2005
Cu tablourile "Scame" se lucreaza usor si-s de calitate. Asta o stiu de la electrician care a lucrat cu multe modele.

Sunt multe marci, dar cu altele te chinui sa le asamblezi, te chinui sa potrivesti usa cand o inchizi, etc.

Paremi-se ca unele Scame au si boloboc incastrat in carcasa, sa-l pui drept.

[ https://www.ada-electric.ro/image/cache/catalog/SCAME/6754036-1300x900.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 September 2019 - 16:04.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,278
  • Înscris: 07.11.2006

 wizake, on 17 septembrie 2019 - 15:12, said:

Salutare

Caut sa achizitionez doua tablouri electrice (parter si etaj).
banuiesc ca nu toate sunt la fel, nu ? Dar ce face diferenta intre un tablou de calitate si unul... de calitate indoielnica? IP40 e ok pentru interior presupun?


Tu esti electricianul sau proprietarul?
Daca esti proprietarul,atunci lasa-l pe cel care a facut instalatia sa conceapa tipul circuitelor si echipamentelor.
Daca esti electricianul,atunci...ma abtin.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 30.07.2007
Colegul wizake e proprietarul, din cate am citit pe-aici.
NIci eu n-am lasat proiectantul sau electricianul sa aleaga tabloul, am cerut numai specificatii care sa fie respectate.
Am ales dupa acestea si dupa aspect, tablou Schneider incastrat. Cred ca 36 module e maxim.

#9
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 20.09.2007

 wizake, on 17 septembrie 2019 - 15:12, said:

Salutare

Caut sa achizitionez doua tablouri electrice (parter si etaj).
banuiesc ca nu toate sunt la fel, nu ? Dar ce face diferenta intre un tablou de calitate si unul... de calitate indoielnica? IP40 e ok pentru interior presupun?

Pentru tabloul de la parter, desi am vreo 20 de circuite, ma gandeam la ceva de 36 module (poate chiar 48) pentru a avea spatiu suficient pentru diverse protectii la sub/supra tensiune, descarcatoare, etc.. ce mai trebuie (am bransament trifazic)

Am retinut o recomandare a cuiva care spunea ca un tablou cu 4 randuri ar fi mai ok dpdv al organizarii, pentru ca poti pune pe un rand protectiie generale, apoi fiecare faza pe cate un rand.  Nu stiu daca un rand de 12 module imi ajunge pentru toate protectiile. un iMSU cuplat cu un diferential are vreo 5 module deja. Nu mi-e clar daca face acelasi lucru IMSU -ul cu un releu de monitorizare a fazei (de la finder de exemplu) conectat la un contactor. Am vazut ca exista si ceva de la Digitop care ocupa destul de mult spatiu in tablou.
Am si paratrasnet, deci trebuie si un descarcator, etc.

La etaj am vreo 12 circuite, si ma gandeam la ceva de 24 de module. pentru ca e la loc vizibil, pe hol, trebuie sa fie si discret.

Poate si cu usita cu cheie ? (nu stiu daca copiii obisnuiesc sa isi bage nasul pe acolo)

Ce parere aveti de tablourile asta de la hager :

36 module: https://www.hager.ro...312td/10647.htm
48 module: https://www.hager.ro...f412td/6764.htm

24 module: https://www.hager.ro...f212td/9740.htm

Eu as merge pe Hager la tablouri. Ca numar de module, depinde ce folosesti. Daca mergi pe 1P+N, ajunge de 48 la cel de 20 circuite, daca mergi pe 2P, o sa fie mic. Vezi ca ai nevoie de descarcator si in al doilea tablou, nu doar in primul.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,117
  • Înscris: 07.02.2003

 wizake, on 17 septembrie 2019 - 15:30, said:

Casa P + 1E.
Acum nu mai are importanta cate circuite sunt. Incerc sa gasesc niste tablouri bune.
Se pot face tablouri distribuite pe etaje, mai mici, unu doar general si fiecare pe felia lui asa nu mai e nevie de atatea cabluri... ma rog treaba se face la proiectare si nu mai e nevoie de tablouri mari.
Stiu ca din dorinta de a avea sistem cat mai bun unii electricieni sufera de o boala numita overcabling (se poarta si pe afara) si de aceea la proiectare e bine sa se faca o optimizare cablare pentru a reduce redundanta inutila. De ex ai sus niste prize de forta si le faci searate in tabloul principal, de jos... e penibil. Duci 6 sau 10mm sus si le faci pe tablou local si scapi de circuite suplimentare plus pierderi mai mici.

Edited by andreic, 18 September 2019 - 10:26.


#11
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 adisz, on 17 septembrie 2019 - 16:12, said:

Tu esti electricianul sau proprietarul?
Daca esti proprietarul,atunci lasa-l pe cel care a facut instalatia sa conceapa tipul circuitelor si echipamentelor.
Daca esti electricianul,atunci...ma abtin.
ce vorbesti? poate omului nu-i place design-ul, asa ca lasa omul sa-si aleaga cum ii place.
Recomand calitate: Scame, Gewiss, Schneider. Feriti-va de Elmark

 andreic, on 18 septembrie 2019 - 10:22, said:

Se pot face tablouri distribuite pe etaje, mai mici, unu doar general si fiecare pe felia lui asa nu mai e nevie de atatea cabluri... ma rog treaba se face la proiectare si nu mai e nevoie de tablouri mari.
Stiu ca din dorinta de a avea sistem cat mai bun unii electricieni sufera de o boala numita overcabling (se poarta si pe afara) si de aceea la proiectare e bine sa se faca o optimizare cablare pentru a reduce redundanta inutila. De ex ai sus niste prize de forta si le faci searate in tabloul principal, de jos... e penibil. Duci 6 sau 10mm sus si le faci pe tablou local si scapi de circuite suplimentare plus pierderi mai mici.
De la tabloul parter spre etaj este decat o singura coloana trifazata, astfel consumatorii de la etaj, se alimenteaza doar din tabloul de etaj, numai ca la etaj sunt multi consumatori.

Edited by GeorgeTrisina, 18 September 2019 - 11:07.


#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 23.02.2007

 nightmare392, on 18 septembrie 2019 - 09:20, said:

Vezi ca ai nevoie de descarcator si in al doilea tablou, nu doar in primul.
Poti elabora?

Edited by bobitzaaa, 18 September 2019 - 12:19.


#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 nightmare392, on 18 septembrie 2019 - 09:20, said:

Eu as merge pe Hager la tablouri. Ca numar de module, depinde ce folosesti. Daca mergi pe 1P+N, ajunge de 48 la cel de 20 circuite, daca mergi pe 2P, o sa fie mic. Vezi ca ai nevoie de descarcator si in al doilea tablou, nu doar in primul.
N-are nevoie pt ca e descarcator clasa T2. Descarcatorul nu e amplasat in tablou, ci intr-o cutie separata langa priza de pamant pana la intrarea in tablou.

#14
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 nightmare392, on 18 septembrie 2019 - 09:20, said:

Eu as merge pe Hager la tablouri. Ca numar de module, depinde ce folosesti. Daca mergi pe 1P+N, ajunge de 48 la cel de 20 circuite, daca mergi pe 2P, o sa fie mic. Vezi ca ai nevoie de descarcator si in al doilea tablou, nu doar in primul.

nu ma pricep, deci intreb: cum e mai bine sa fac? 1P+N sau 2P ?

 andreic, on 18 septembrie 2019 - 10:22, said:

De ex ai sus niste prize de forta si le faci searate in tabloul principal, de jos... e penibil. Duci 6 sau 10mm sus si le faci pe tablou local si scapi de circuite suplimentare plus pierderi mai mici.

Pai asa am. Un tablou la parter si unul la etaj. Dar cel de la parter are mai multe circuite decat cel de la etaj, de aceea e nevoie sa fie mai mare.
@GeorgeTrisina cunoaste mai bine situatia mea.

#15
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 GeorgeTrisina, on 18 septembrie 2019 - 13:26, said:

N-are nevoie pt ca e descarcator clasa T2. Descarcatorul nu e amplasat in tablou, ci intr-o cutie separata langa priza de pamant pana la intrarea in tablou.

daca prevad spatiu pentru descarcator in tabloul general de la parter ar fi o problema? Sau e mai bine sa fie separat ?

Edited by wizake, 18 September 2019 - 16:12.


#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,327
  • Înscris: 17.03.2009
Protectiile astea nu se configureaza dupa cum  viseaza unii ai si paratrasnet,foloseste eclator ,descarcator tip 1+2 sau b+c pe general un c pe tablourile secundare si un  fine controler local daca nu vrei surprize,
Cand alegi solutia si o aplici  scrie pe aici ...

#17
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 20.09.2007
Pentru primul tablou iti recomand descarcatorul din imagine (e B+C, asa cum ti-a recomandat si anaki) Attached File  descarcator obo.jpg   164.52K   16 downloads. Cand ai paratrasnet, in primul tablou se pune descarcator tip 1 (B), iar in celelalte tip 2 ( C ). La tine primul tablou alimenteaza si circuite, nu face doar distributie catre altele, deci ai nevoie de 1 + 2 (B+C).

 wizake, on 18 septembrie 2019 - 14:57, said:

nu ma pricep, deci intreb: cum e mai bine sa fac? 1P+N sau 2P ?

Normativul prevede 1P+N sau 2P, e alegerea ta. Diferenta e ca cele 2P au protectie magneto-termica pe ambele conductoare, iar cele 1P+N au protectia doar pe faza, iar nulul este doar deconectat impreuna cu aceasta in caz de defect. La bloc as evita 1P+N, deoarece, cel putin in blocurile vechi, vin conductoare de aceeasi culoare din tabloul de pe scara si in cazul unei interventii din partea distribuitorului, au sanse sa nu le eticheteze (sau sa nu le pese) si sa le lege invers. La casa e destul de greu sa se intample asta.

 wizake, on 18 septembrie 2019 - 16:11, said:

daca prevad spatiu pentru descarcator in tabloul general de la parter ar fi o problema? Sau e mai bine sa fie separat ?

Nu e doar mai bine sa fie separat, e chiar obligatoriu sa ai descarcator in toate tablourile cand ai paratrasnet.

Edited by nightmare392, 18 September 2019 - 22:59.


#18
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 20.09.2007
In caz ca nu am fost destul de explicit: mare atentie la alegerea si montarea descarcatoarelor. Ele sunt gandite sa functioneze in cascada, fiecare din ele reducand tensiunea la nivelul de protectie al urmatorului descarcator. In interior contin eclatoare, varistoare sau o combinatie serie/paralel de eclatoare si varistoare. Sunt descarcatoare care mai contin si alte componente (tiristoare, diode zener etc). Sunt testate cu unde de tip impuls de 10/350 us, respectiv 8/120 us.

Edited by nightmare392, 18 September 2019 - 23:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate