Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Operatie de strabism nereusita

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 12.09.2019
Buna ziua,

Am avut in luna mai o opeatie pe ochiul drept si din pacate acum sunt mai rau ca si inainte
Am 25 de ani, am strabism din nastere, si ochiul drept imi devia cu 30 de grade in estropie, adica spre interior cand ma focusam in apropiere, iar la distanta deviatia era de 10 grade.
Pe langa strabism am si miopie la ambii ochi, -5.0 la stangul si -2.75 la cel drept

Operatia a avut loc pe 2 muschi (nu stiu mai multe detalii) iar acum ochiul meu drept sta drept, fara sa devieze daca il tin fortat la distanta, iar in apropiere imi deviaza umpic din nou spre interior.
Insa adevarata problema este ca atunci cand nu tin ochiul fortat intr-un loc, adica sa tin cu mintea un punct concentrat, ochiul o ia la vale in extropie, in partea opusa spre nas, si cauzeaza dipopie, adica vdere dubla, ceea ce eu nu am avut niciodata inainte de operatie
Mai mult, ochiul nu se mai poate intoarce spre partea dreapta, daca ma uit in dreapta spre colt, imi va devia din nou spre ureche cauzand vedere dubla, de acest lucru nu pot cum sa capt nici daca ma fortez sa ma tin concentrat, cum o fac cand ma uit inainte, si reusesc sa il tin in frau.

Chirurgul meu mi-a zis ca nu sunt strabologi buni la Cluj si mi-a recomandat sa caut in Bucuresti.

Nu exista strabologi care sa aiba o opinie despre situatia mea in Cluj?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
NU
Din pacate, problema se poate rezolva doar in Bucuresti

#3
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 12.09.2019
Unde as putea sa caut niste nume, cine sunt cei mai buni strabologi din tara?

#4
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Bucuresti, Infosan sau Ofta-Pro.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,856
  • Înscris: 10.12.2006
Abia dupa ce te-ai operat ti-a recomandat din Bucuresti?

#6
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 12.09.2019
da, dupa ce a vazut ca m-a nenorocit mi-a sugerat sa merg la medici mai buni in Bucuresti

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,024
  • Înscris: 20.10.2015
https://www.amaoptimex.ro/

Andrei Filip sau taica-su.
Acolo mi-am shimbat cristalinul la ambii ochi
Sunt la curent cu ultimele noutati. Practic la 2 ani dupa operatia mea a aparut o stire in Canada ca se poate face, :lol:

Uite, am gasit de strabism:

https://www.amaoptim...e-strabism-aoc/

succes

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate