Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Boxe ovale 6*9

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
slowmotiondlk

slowmotiondlk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2016
Salutare tuturor, doresc sa schimb difuzoarele stock de pe spate la o Mazda 6 2009 și vreau să montez unele tip 6*9" pentru bass mai ales dar și pentru că cele stock sunt sub orice critică.
Știu că nu oferă bassul unui subwoofer (am deja dar trebuie să renunț la el din motiv de spatiu) însă un sunet decent se poate obține cu siguranță. Prefer calitate peste cantitate.
Vor fi amplificate și ușa e insonorizată exterior, va fi și pe tabla interioara odată cu instalarea lor.
Headunit-ul este un Eonon GA-9198B și sursa va fi MP3 320kbs sau FLAC.
Pe fata am sistem Hertz Energy ESK 165L.5, excelente însă nu coboară în frecvență, de altfel, hertz sunt renumite pentru medii și înalte și joase cel mult mediocre.
Bugetul alocat este undeva la 350-400 lei.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am schimbat la o Mazda 3 difuzoarele oem din usile față si a pus Hertz.
Au bas mai puternic decat cele oem.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
S-ar putea ca headunitul tau sa fie cam slab dpdv calitativ, adica observ ca s-au concentrat chinezii pe multe functionalitati dar nu stiu cat de buna e partea de audio. Bineinteles ca e bine sa ai difuzoare de calitate dar pentru bass bun difuzorul trebuie sa aiba incinta mare. Tin minte ca la Dacia 1400 a lui tata aveam in spate niste difuzoare mici dar incinta era tot portbagajul si faceau alea un bass incredibil.

#4
slowmotiondlk

slowmotiondlk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2016
Este bun headunit-ul pentru ceea ce știe să facă, drept dovada boxele sistem de pe față și subwooferul ce îl am acum instalat, își fac treaba excelent amplificate, deci nu ăla e problema.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Ok, atunci care e intrebarea ta, care e scopul acestui topic?

Prin reviewuri vad ca spun astia ca Hertz urile tale coboara bine in frecventa

Edited by atupi, 03 September 2019 - 18:41.


#6
slowmotiondlk

slowmotiondlk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2016
Cum adică care e scopul topicului?
Sa găsesc un set calitativ de ovale pentru spate, cum de am reușit să te pun in dificultate?
Cine n-a ascultat niste hertz-uri și alte boxe din gama lor (același orice range) de la alți producători, nu are cum sa facă diferența obiectiv. Dacă le raportezi la alte boxe de prin magazine gen jvc, Akai, etc, au bas, da... dar nu ăla e scopul componentelor de 16.5cm și nu de aia le-am instalat pe față.
Cu cât dai mai mult bass in ele, cu atât vor distorsiona mai mult pentru că nu aia au fost create sa cante.
Eu caut ceva să înlocuiesc difuzoarele clasice de pe spate, cartoane de 15w care sa vina și să suplinească sunetul pe cat posibil in lipsa subwooferului.
Ce spui tu că făceai cu Dacia aia cu 2 boxe mici cu siguranță nu avea nicio legătură cu cum trebuie sa sune 2 boxe de portiere in mod corect, era gălăgie și nu muzică.
@missionnad Îmi poți spune te rog ce model erau hertzurile și dacă au fost amplificate?


#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 atupi, on 03 septembrie 2019 - 18:33, said:

S-ar putea ca headunitul tau sa fie cam slab dpdv calitativ, adica observ ca s-au concentrat chinezii pe multe functionalitati dar nu stiu cat de buna e partea de audio.
Ma jignești,este model BK 2008 fabricata in Japonia.
Da,este sistem audio stock(non Bose) dar care se aude mai bine decat stockul de pe Octavia 2.

 slowmotiondlk, on 03 septembrie 2019 - 19:11, said:

@missionnad Îmi poți spune te rog ce model erau hertzurile și dacă au fost amplificate?
Sunt tot ovale dar 5x7 inch..Hertz Dieci DCX 570.3
Nu,fara amplificare,doar unitatea masinii.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

 missionnad, on 03 septembrie 2019 - 19:34, said:

Ma jignești,este model BK 2008 fabricata in Japonia.
M-am referit la headunitul initiatorului pe care il suspectez ca chinezii au incercat sa bage prea multe intr-o cutie ptr 250 euro si nu a mai ramas si ptr calitatea audio.
Nu mai are Hu original Mazda. acum are acest Eogon. Toti care pun chinezariile astea sunt incantati de functionalitati dar nimeni nu poate spune ca exceleaza la calitatea sonora. Sa vezi cat costa un Alpine sau altceva de calitate care sa fie direct retrofit. Cred ca un HU original suna mai corect, cum ai spus si tu de altfel

 slowmotiondlk, on 03 septembrie 2019 - 19:11, said:

Ce spui tu că făceai cu Dacia aia cu 2 boxe mici cu siguranță nu avea nicio legătură cu cum trebuie sa sune 2 boxe de portiere in mod corect, era gălăgie și nu muzică.
Stiu ca suna prost un exemplu cu o Dacie dar incercam sa-ti explic relevanta dimensiunii incintei in cadrul redarii frev joase. Dintr-o usa nu o sa obtii mare lucru.
Și mai e un aspect daca Hu suna prost amplificarea te ajuta sa sune mai tare dar nu mai bine pentru că amplifici un semnal de slabă calitate
Intamplator si in masina si acasa am Dynaudio, te asigur ca stiu ce inseamna sunet de calitate.

Edited by atupi, 03 September 2019 - 22:09.


#9
slowmotiondlk

slowmotiondlk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2016
Sa înțelegi că n-am niciun interes sa laud Eonon, o fac deja destui utilizatori, după instalarea Eonon și refacerea circuitului electric pentru amplificator, componente față+ subwoofer, reglajele s-au făcut de către Claudiu Seuleanu (cine cunoaste fenomenul dbdrag cu siguranță îl știe și pe el, au ieșit campioni mondiali la clasa super street x) cu scule profesionale, nu după ureche și cu șurubelniță, și headunit-ul chiar este unul decent. Nu se compara cu cele dedicate dar nu este o chinezărie de 2 lei nici pe audio, nici pe media, altfel nu mă chinuiam sa amplific un sunet incorect/distorsionat sau sa mai folosesc FLAC-uri. Documentează-te puțin, când ai timp, despre Eonon și ai să vezi, chinezii aia chiar daca nu excelează, chiar fac lucruri peste media pieței.
Nu caut audiofilie in masina, nici n-ai cum să obții una, cu atât mai mult din coaxiale ovale, am spus clar, caut o sonorizare decentă pe cat posibil.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate