Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#145
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Uitativa  agresivitate adevarat nu show unde cainele apuca mansonul si ramane bucuros cu el in gura
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rKDFTrHUvxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu inca nu am vazut caine din alta rasa sa-ti faci vant in el cu maciuca si el sa sara in piept si sa rupa din tine asa cum facea pitbulul unui prieten cand eu il atacam. Majoritatea daca nu-s tare dresati fug inapoi si latra.

#146
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
ciobanesc belgian... te papa cu tot cu bat.

#147
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde... Trebuie si acolo sa cauti. Dar nu zic ca nu sunt caini buni.

In general oamenii se tem de caini si atunci e clar ca si un maidanez e periculos.

#148
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

Vizualizare mesajarg, pe 06 septembrie 2019 - 20:25, a scris:

ciobanesc belgian... te papa cu tot cu bat.
Are o energie... si daca nu-i dai o misiune intra in depresie sau distruge tot ce prinde din cauza frustrării. Trebuie sa ai o condiție fizica de atlet ca sa poti face fata unui asemenea caine. Este exceptional dar nu pentru oricine.

#149
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Mie-mi plac foarte mult. Am un prieten in Franta ce detine o femela malinois. El lucreaza cu ea noaptea, e nevoit sa faca ore extra ca sa-si achite casa. Baiatul e destul de priceput ca se mai ocupa si cu dresajul cand are liber. Imi spunea ca a avut inainte de asta o femela de ciobanesc german si mult mai tare ii placea aia ca era mai calma si mai ascultatoare. Dar depinde si de temperamentul omului, mie imi plac mai dezghetati.

Edited by vinciun, 06 September 2019 - 20:55.


#150
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
mult prea agresivii o sfarsesc otraviti - cei de la curte
cei din oras se tarasc cu botnite stranse si zgarzi cu dinti intorsi... ce mai viata pe ei...

#151
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Referitor la filmuletul postat de freedy o sa va explic un pic de ce niciun caine din aia  mai mari nu si-au aparat stapanul.  Acum peste tot pe net gasesti tot felul de informatii despre socializarea de mic, despre cum sa fii tu conducatorul haitei si ai mare grija ca cainele tau sa nu preia comanda etc.  Astfel ca isi ia omul un rottweiler, sa zicem, sau ciobanesc german. De mic in timp ce il plimba ii lasa pe toti sa-l mangaie, sa-l netezeasca, alinte etc, deja cainele crede ca toti ii sunt foarte buni prieteni si toti ii vor doar binele. Pe de alta parte sfaturi precum "pe o portita intri tu primul si cainele doar al doilea, pe drum sa mearga doar in spatele tau sau cel mult in dreptul tau, sa nu-l lasi sa traga in lesa, sa strigi la el cand latra fara voie etc etc" il transforma intr-un caine prea timid si prea dependent de stapan. Daca iti doresti un caine de companie si doar atat, sa fie ca o jucarie de plus fara a avea vreo mica pretentie de la el ca sa apere sau sa protejeze ce atunci e foarte bine. Problema apare cand astfel de oameni se nimeresc intr-o situatie mai putin placuta si apoi spun peste tot ca rasa asta e proasta, is prosti, fricosi, se joaca cu infractorii etc.

Trebuie din start sa stii ce vrei de la caine. Daca vrei sa fie bun si la paza sau protectie atunci nu lasi pe toti sa se joace cu el. Nici nu-l tii ferit de lume cum zic altii, sa cresti  o fiara proasta si speriata, ba chiar e bine sa-l plimbi cat mai mult printre oameni, sa vada diferite locuri doar ca nu-i necesar de-i dezvoltat reflexul ala - cum vede o persoana in fata sa dea bucuros din coada.  E mult de discutat aici dar probabil nu are rost.

Vizualizare mesajgushpi, pe 06 septembrie 2019 - 21:07, a scris:

mult prea agresivii o sfarsesc otraviti - cei de la curte
cei din oras se tarasc cu botnite stranse si zgarzi cu dinti intorsi... ce mai viata pe ei...

Exact asta voiam sa discut. Trebuie sa stii din start ce vrei si sa suporti consecintele. Un caine bun de paza si protectie e unul suficient de socializat incat sa nu se sperie si sa fuga de straini sa atace fara motiv tot din frica, dar nici sa fie frate cu toata lumea. Si cand stii ca vrei sa-ti faca si paza e clar ca nu-l porti fara botnita sau mai ales fara lesa, nici nu-l lasi liber in parc. SI in primul rand, trebuie sa-ti iei cainele pe care sa-l poti domina fizic. Cainii care sunt capabili sa pazeasca cu adevarat trebuie sa aiba ceva agresivitate dezvoltata in ei si caracter dominant, altfel nu face paza si protectie dar show, teatru. Iar un caine suficient de agresiv cand ataca intrusul, posiil sa fie prea concentrat pe lupta cu agresorul ca sa mai auda comezi gen "lasa" si in astfel de situatie il opresti cu forta. Cel mai rapid mod e cum ati vazut in clipul cu pitbull-ul, il apuci de gat si-l strangulezi iar el ramanand fara aer e nevoit sa deschida gura si sa lase priza. Daca nu esti capabil sa faci asta atunci o lasi balta cu caini de paza, sunt mii de filmulete pe youtube cand un caine ataca alt caine sau om si toti se roaga la el sa lase.

Eu niciodata nu am avut niciun incident. Toti o sa ma blameze ca nu-i bine sa inveti cainele sa fie agresiv dar eu il pot stapani. Sunt constient de ce e in stare cainele si niciodata nu risc sa-l las liber in locuri publice, desi pe drum e foarte civilizat si nu ataca pe nimeni fara motiv. Pe mine ma enerveaza cand niste babe care abia merg scot la plimbare pitbulli, rottweileri, bullmastifi si cand cainele lor il apuca pe altul de gat ele stau si uita, sau striga mars mars...

Daca nu vrei sa ai batai de cap, atunci da, respecti majoritatea sfaturilor gasite pe net. Iti educi cainele astfel ca el sa inteleaga ca-i pe cea mai mica treapta din ierarhie, ca nu are voie sa faca nimic fara acord si sa inteleaga ca orice om intalnit e un prieten bun care ne mangaie, ne pupa. Daca il tineam si eu la oras probabil asa il educam si eu ca la drept vorbind nu am nevoie de protectia lui, dar in asa caz sa nu aveti pretentii de la el.

#152
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Acum vreo doi ani am vazut un clip cu cel ce detine bgs, sau ma rog ceva "mare' prin bgs.
Zicea ca mai au 35 de caini si au ramas doar la ciobanesti belgieni.
Explica ca trimit caini afara si acolo au un test foarte dur, trec prin bezna, pe o barna de 25 de cm, apoi prin apa, zgomot si multe altele, spunea ca belgianul este rasa cea mai potrivita pentru paza si protectie pentru ca ideea este sa il si opresti, sa il poti controla, multi caini ataca dar nu ii mai poti opri.
La fel spunea ca 9 din 10 caini iti apara curtea dar cand ies de acolo sunt mielusei.

Edited by silviu03, 06 September 2019 - 23:07.


#153
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Exact ce se spunea: trebuie sa știi FOARTE BINE ce vrei de la caine

#154
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

Vizualizare mesajvinciun, pe 06 septembrie 2019 - 20:24, a scris:

Uitativa  agresivitate adevarat nu show unde cainele apuca mansonul si ramane bucuros cu el in gura
Fix de asta trebuie interzise in totalitate aceste "rase"

Vizualizare mesajvinciun, pe 06 septembrie 2019 - 21:31, a scris:

Eu niciodata nu am avut niciun incident.
Asa spun TOTI! Pana la momentul in care apare incidentul, sau poate nici atunci daca incidentul e doar intre tine si el, sau daca nu a fost prea grav si victima nu face plangere!

Vizualizare mesajvinciun, pe 06 septembrie 2019 - 21:31, a scris:

Toti o sa ma blameze ca nu-i bine sa inveti cainele sa fie agresiv dar eu il pot stapani. Sunt constient de ce e in stare cainele si niciodata nu risc sa-l las liber in locuri publice, desi pe drum e foarte civilizat si nu ataca pe nimeni fara motiv
Deci tu esti din ala care nu ar trebui sa aiba niciun caine! Nu risti sa-l lasi liber, zici tu, dar pot sa pariez ca nu-i pui botnita..


Pregnant Pit Bull Advocate Fatally Attacked By Her Pit Bull
https://www.complex....by-her-pit-bull

Chicago animal control chief, a pit bull advocate, attacked by pit bull
https://www.animals2...ed-by-pit-bull/

2019 Dog Bite Fatality: Pit Bulls Attack, Kill Owner While She Visited Her Dogs in Bite Quarantine Facility
https://blog.dogsbit...quarantine.html

Stiri chiar misto(la cat mai multe!), daca nu ar fi si celelalte despre oameni nevinovati atacati.

Edited by LOLkekLOL, 07 September 2019 - 19:47.


#155
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
meh dupa 9 pagini de dezbateri savante si-o fi luat caine initiatorul?

#156
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca s-a hotarat sa ia pisica.

Vizualizare mesajLOLkekLOL, pe 07 septembrie 2019 - 19:43, a scris:

...
Fix de asta trebuie interzise in totalitate aceste "rase"
...
fix habar nu ai pentru ce a fost si este selectat pit-ul

Edited by arg, 07 September 2019 - 20:06.


#157
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Astept si eu o poza ceva. Altfel, ne-am certat degeaba...

#158
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

Vizualizare mesajarg, pe 07 septembrie 2019 - 20:06, a scris:

fix habar nu ai pentru ce a fost si este selectat pit-ul
Fix nu ma intereseaza! Prezinta pericol ridicat pentru om daca e decis sa muste, bye bye!

#159
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Multe prezinta pericol in diverse situatii. Daca nu ai treaba cu cainii si nu te intereseaza bye baye de pe aria asta :)

Edited by vinciun, 08 September 2019 - 09:06.


#160
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raman la boxer - fac prenotare la crescator renumit in Romania. Nu dau nume sa nu fac reclama.... Cainii isi trag originea din cunoscuta casina Del Colle dell`Infinito

Cine vrea sa-si verifice boxerii la origini: http://www.boxerpedi...s.php?id=100319

Multumesc de suport! :)

#161
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E o rasa excelenta, inainte sa ma decid pentru schnauzer, m-am interesat si de boxer si mi-a placut totul mai putin speranta de viata si faptul ca sunt predispuși la cancer. Dar fii atent cand alegi puiul, sa-i faci testul Campbell fiindca sunt multi boxeri fricoși. Nu-l lua nici pe cel mai dominant dar nici pe cel submisiv.
https://www.animalzo...er-are-catelul/

#162
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Alt clip cu reacția cainilor cand intra hotii pe proprietatea stăpânilor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NZ74oFctP_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite aici o descriere mai profi a testului Campbell.
http://club-dresaj.ro/testul-campbell/
Cei mai echilibrati catei sunt cei de la punctul 3.

Edited by Freddy12, 08 September 2019 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate