Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ca la boxeri exista linii de show si linii de lucru... Cine vrea caine paza si aparare isi ia din liniile de lucru. cam ca asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9UnRyxg4Dcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 08 September 2019 - 16:59.


#164
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
hihihi... io făcui testul „legătura de chei”: am zdrăngănit cheile în mijlocul cuibului și am ales-o pe cea care a venit să le miroasă!!!
(iar acum, la plimbare pe dealuri, are un ochi pe mine și doi pe vânat... cum schimb io direcția de mers cum traiectoria ei o intersectează pe a mea; nici măcar n-o strig!!!)

#165
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa faci si testul cu umbrela - acolo e greu si pentru cainii maturi :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OUrIlCgl1Ds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#166
Daniela_Bera

Daniela_Bera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2019
Buna
Am un shar pei de trei ani. Pana la vârsta de un an a stat la bloc acuma locuind doar la curte.
La vârsta de un an i s-a declanșat Prima alergie. A luat tratament simptomele si roșeața de pe piele dispărând.
A stat aproape jumătate de an pe mancare hipoalergenica si starea de alergie a mai apărut pana in mai de încă doua ori in stare mai urata. Se scărpina pe piele foarte mult ajungând sa se roadă si sa ii cada blăniță in acele locuri.
Anul acesta in mai a fost diagnosticata cu dermatita atopică .( alergie la iarba , acarieni, polen , praf ).
Este pe pastile in fiecare zi pielea si blăniță si-au revenit .
Dar tot mai are stări im care alergia izbucnește. Trebuie sa ii măresc doza de pastile si apoi isi revine.
V-ați confruntat cu asemena cazuri? Ați testat vaccinul cytopoint? Ceva recomandări legat de mediul in care ar trebui sa trăiască sa o pot ajuta mai mult? 😔
Mulțumesc



#167
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am avut doi caini care au dezvoltat alergie, ambii fiind din rase cu predispozitie la asa ceva. Primul a facut alergia dupa ce l-am hranit o perioada cu Pedigree deci era de la hrana. Al doilea era in depresie dupa moartea unei catele pe care o considera mama lui si simptomele au aparut dupa o baie cu sampon deparazitant. Nu avea pielea iritata ci doar ii curgeau ochii si isi lingea obsesiv labutele. I-a mers bine cu o hrana care nu se mai gaseste in Romania pe nume Lupovet IbDerma Hyposens
https://www.lupovet....a-hyposens.html ( cea mai buna hrana hipoalergenica dupa parerea mea) sau cu Acana miel si mere. Primul catel a murit mai demult cand inca nu aparusera atatea tipuri de hrana hipoalegenica si ii dadeam hrana cu miel deoarece avea alergie la carnea de pui. Avea episoade cu prurit intens primavara, probabil de la polen. Ii faceam baie cu un sampon cu sulf si o mai dadeam cu un spray cu clorhexidina. Am cautat sa-i dau cat mai putine pastile fiindca ii afecta ficatul. Am avut rezultate bune cu Dermoscent Essential6.
L.E. Am gasit si prospectul in limba romana pentru Lupovet, poate ai pe cineva in Germania sa ti-l cumpere
https://m.price.ro/s...5_kg_308971.htm

https://www.lupovet....er=V10Hyp14&c=4

Edited by Freddy12, 25 November 2019 - 11:54.


#168
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i mancare cu grasime mai putina pentru a nu-i suprasolicita ficatul, ceva in jur de 10-12%, da-i supliment cu biotina si fa-i baie cu sampon cu sulf

DERMOVAN
SAMPON CU SULF
-UZ VETERINAR-
Caini, pisici
220ml
COMPOZITIE:
Apa purificata, extract de: Salix alba bark, Betula alba, Juniperus Oxycedrus, sodium lauril sulfate, cocamidopropyl betaina, coco glucosid, sulf organic, metilparaben, ethil paraben, propil paraben, butilparaben, fenoxietanol, clorura de sodiu, acid citric, parfum.
UTILIZARE
DERMOVAN se adreseaza animalelor cu pielea sensibila, avand rolul de a echilibra pH-ul pielii, in acest fel contribuind la mentinerea starii de sanatate si de igiena a pielii. Produsul  are proprietatea de a calma iritatiile, pruritul cutanat si are actiune cheratolitica, astringenta, reduce incarcatura bacteriana si fungica a pielii. Confera miros placut si  stralucire blanii.
Dupa umectarea completa a blanii, aceasta se samponeaza  energic pentru o curatire eficienta. Spuma obtinuta se lasa sa actioneze 2 -3 minute, dupa care se clateste cu apa din abundenta.

.

#169
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 08:38, said:

Ma gandeam sa iau un catel care sa se preteze si la apartament...
Sa fie de paza/aparare dar si de companie, sa iubeasca copiii si sa fie atasat de toti membrii familiei. Sa fie linisitit, sociabil si inteligent si sa nu lase par mult... Cam ce rase s-ar potrivi?
Ai cam descris Beagle...
https://www.google.c...-SlWWUg9o9VFmM:

#170
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Un ciine mic care latra tare.
Sint destul de multe accidente cu ciini mari care ucid copii peste tot in lume.

#171
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fobiile clasice, le cunosc :)
Beagle e un caine cam stupid, eu asa il vad... nu are treaba cu paza si apararea

#172
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 d-ardeleanu, on 25 noiembrie 2019 - 14:31, said:

Ai cam descris Beagle...
https://www.google.c...-SlWWUg9o9VFmM:
Un Beagle nici vorba sa fie caine de paza/aparare, si nici linistit nu este...
E iubitor, prietenos, foarte energic si stricacios, incapatanat. Lucian zice ca e stupid; nu sunt de acord, e un caine inteligent doar ca-si foloseste inteligenta pentru prostioare, nu ca sa ne faca noua pe plac.

Informati-va bine inainte de a va lua Beagle.
Atentie mare si cum se combina paza/apararea cu compania/copiii.

Edited by TS030, 25 November 2019 - 21:33.


#173
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Beagle e un copoi si se comporta ca atare. Uitati-va la rasele de companie nu la cainii de vanatoare care sunt extrem de energici si majoritatea extrem de zgomotosi. Si la rasele de companie sunt unele latratoare, de exemplu chihuahua de care am eu dar shih tzu latra mult mai putin. Uite 15 rase mai putin latracioase:
https://www.goodhous...iet-dog-breeds/

@lucian010 : cred ca rasa sharpei e cea mai potrivita pentru ce ai dori tu.
https://ro.working-d...ce/Shar-Pei-370
Dar trebuie sa fii atent si sa-i cureti cutele ca sa nu faca dermatita. Nu e nici prea mare, nici prea mic, nu latra,

Ținere și îngrijire
În casă, Shar Pei-ul este un câine liniștit și fără mofturi, care este afectuos față de familia sa și care se distrează cu lejeritate de poznele copiilor. El nu prea se potrivește dresajului sportiv, deoarece îi lipsește instinctul natural de joacă și preferă să stea în liniște. Îi plac însă plimbările lungi. În Europa vestică, acest câine este ținut în apartament, nefiind potrivit pentru ținerea afară. E mai degrabă antipatic față de alte animale de casă (chiar și față de alți câini). Câinii Shar Pei evită mizeria și sunt foarte curați. Îngrijirea blănii nu necesită mult efort, doar cutele au nevoie de o atenție specială, dacă sunt foarte evidențiate.

#174
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura problema la Sharpei e sa nu se omoare cu alti caini...

#175
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 MembruAnonim, on 26 noiembrie 2019 - 17:31, said:

Singura problema la Sharpei e sa nu se omoare cu alti caini...
In principal daca la un moment dat va fi plimbat de copii.

#176
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aevam un vecin care ii pazea cu bata de baseball la joaca... bata fiind pentru ei, ca avea doi Posted Image

Vreau sa ma plimb linistit sa nu ajunga accidental vreun pichinez tampit lasat liber in gura sharpeiului si sa vad sange,mate. etc...

#177
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ii pui botnita si nu mai jumuleste pekinezi.

#178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cu botnita ii poate rupe spinarea... pechinezii trebuiesc tinuti si ei in lesa mai ales daca sunt tembeli. Botnita e pentru caini agresivi...

#179
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Spuneai ca vrei caine care sa faca si putina paza. Caini de paza blanzi nu prea exista. Ori e una,ori e alta. Daca vrei caine care sa socializeze cu pekinezii, iti iei golden sau labrador.😁

Edited by Freddy12, 27 November 2019 - 01:08.


#180
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
ăăă... ce ziceai că ai ales?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate