Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Pareri despre Mega-Image

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 17:03, said:


Nu exista cipuri in alimente.
Tot asa si aici, te vede paznicul daca sari portita care se deschide doar daca scanezi chitanta care confirma plata.
Ai camera de luat vederi insa exista sisteme care bat si camerele, deci paznicul si cipurile din ambalaj ( nu sunt in alimente ci in ambalaj)

Sunt baza

#56
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 karax, on 25 august 2019 - 17:07, said:

Ai camera de luat vederi insa exista sisteme care bat si camerele, deci paznicul si cipurile din ambalaj ( nu sunt in alimente ci in ambalaj)

Sunt baza
Nu exista cipuri la mancare obisnuita nici in ambalaj nici nicaieri(poate doar daca e ceva foarte scump). Unele bauturi mai scumpe au.

#57
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 Remicade, on 25 august 2019 - 17:06, said:

Eu am un MegaImage langa mine si sunt supermultumit de el, ma rog aici e Ardeal nu Miticia poate din cauza asta.
Daca se vrea se fura si supermarketul ...sa zicem ca o retea complice de paznici cu casierite si sefi de market vor sa fure la casa....cum i-ar prinde cineva gen bezos? Ca sa faca el singur toata contabilitatea tuturor magazinelor e greu. Solutia? Un singur market si bun pe care sa il gestionezi singur....

#58
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016

 javathepyton, on 25 august 2019 - 17:00, said:


Da-ti demisia daca nu-ti place!
De ce te-ai angaja acolo sa muncesti sictirit?
Iti place sa omori clientii pentru 1300 lei?

Auzi tu,  e justificat sa omoram clientii prin a le  vinde produse alterate sa le provoace toxiinfectie alimentara sau sa-i zdrobim cu containere.
Pentru ca e salariul prea mic.

Bai, ce gandire criminala puteti sa aveti?
Mai bine stai naibii acasa pe ajutor social sau angajeaza-te la stat daca nu esti calificat pentru vanzari.
De nevoie, de aia te angajezi!
Omor eu clienții pt 1300 de lei? Nu cumva patronul o face, din lăcomie? Și majoritatea cazurilor de genul asta din cauza asta apar, lăcomia patronilor.
Ajutor social? Știi măcar câte e ajutorul social? Sa te angajezi la stat? Cre' ca nici nu trăiești în tara... La stat se angajează aia cu pile.

Si încă nu mi-ai spus cât ai salariu...

Edited by heinz, 25 August 2019 - 17:11.


#59
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 17:08, said:


Nu exista cipuri la mancare obisnuita nici in ambalaj nici nicaieri(poate doar daca e ceva foarte scump). Unele bauturi mai scumpe au.
Pai si paznicul ala poate fi atent la tot?

Sa zicem ca bezos isi face retea de cip-uri in ambalaje....daca aia care instaleaza cip-urile se asociaza intr-un grup care fura alimente si aparate necipuite? Cine ar avea cunostiintele sa isi cunoasca propriile sisteme 100%?

#60
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 heinz, on 25 august 2019 - 17:02, said:

A... Foamea... Aia-i obliga!


Deci foamea ii obliga sa se duca sa angajeze pe joburi nepotrivite asa de incompetenti cum sunt si sa munceasca pe salarii care nu le-ar acoperi nici chiria in Bucuresti.
Si tot foamea ii determina sa fie imbecili si sa omoare clientii accidental.  


Exact cum spuneam, n-ar trebui sa am nicio mila fata de astia.
Daca au urmat SNSPA ,sa  se bage  naibii in politica, daca au urmat ASE-ul, sa se angajeze la banca.

Nu au ce cauta in magazine fara  cursuri cu atestate , ce nu ti-e clar?
Modelul asta trebuie sa dispara.

Fiecare profesie trebuie exercitata cu PASIUNE si MOTIVATIE.
Nu sa muncesti ca un zombie acolo si sa comiti si tampenii, chiar crime!




 karax, on 25 august 2019 - 17:04, said:


Uite amazon....jeff bezos de exemplu, un ceo dur , care cere totul de la angajati. Insa s-a prins ca tot tratandu-i dur pe angajati s-ar putea sa plece la alte supermarketuri. Ce a facut? A inceput recent sa investeasca in robotizarea magazinelor....si in self pay....

Foarte bine a procedat.
Asta  e  modelul meu preferat de patron.
De ce sa angajeze toti inaptii si plangaciosii in posturi pentru care nu sunt calificati?
Roboti tata!

#61
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 karax, on 25 august 2019 - 17:11, said:

Pai si paznicul ala poate fi atent la tot?
De obicei mai e cineva si pe camerele de supraveghere si se alerteaza unii pe latii. Probabil unii hoti scapa, dar pe unii ii prind.

#62
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 heinz, on 25 august 2019 - 17:10, said:

De nevoie, de aia te angajezi!
Omor eu clienții pt 1300 de lei? Nu cumva patronul o face, din lăcomie? Și majoritatea cazurilor de genul asta din cauza asta apar, lăcomia patronilor.
Ajutor social? Știi măcar câte e ajutorul social? Sa te angajezi la stat? Cre' ca nici nu trăiești în tara... La stat se angajează aia cu pile.

Si încă nu mi-ai spus cât ai salariu...

Tu ai citit contractul?
Scrie clar: angajatul isi asuma toate greselile si accidentele comise de acesta.
Adica daca deteriorezi un produs sau o unealta ce apartine magazinului  esti obligat sa-l platesti, daca il calci pe un client pe picior cu liza esti obligat sa-i platesti spitalizarea, dar daca omori un client accidental dupa ce ii scapi containerul pe el sa nu fii pus sub acuzatie de omor din culpa? Cum vine asta?

Magazinul nu poate sa raspunda intotdeauna.
Si simplul angajat poate sa raspunda pentru greseli in numele magazinului.
Patronul nu raspunde decat daca el a fost autorul accidentului prin faptul ca nu te-a echipat corespunzator sau nu a respectat normele de protectia muncii si protectia clientilor.
Dar daca el a respectat, tu ca angajat esti scos la raspundere.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 17:19.


#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
N-ai inteles....unii dintre patronii de supermarket se lasa tepuiti tocmai ca sa ii fidelizeze...bezos insa a facut altfel....i-a obligat sa munceasca mult insa a intors in salarii veniturile...deci la bezos ai bani insa 0 viatat privata , numai munca multa

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 17:14, said:


De obicei mai e cineva si pe camerele de supraveghere si se alerteaza unii pe latii. Probabil unii hoti scapa, dar pe unii ii prind.
Asta pentru ca un furt de proportii nu se poate intampla....

#64
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016

 javathepyton, on 25 august 2019 - 17:14, said:


Deci foamea ii obliga sa se duca sa angajeze pe joburi nepotrivite asa de incompetenti cum sunt si sa munceasca pe salarii care nu le-ar acoperi nici chiria in Bucuresti.
Si tot foamea ii determina sa fie imbecili si sa omoare clientii accidental.  


Exact cum spuneam, n-ar trebui sa am nicio mila fata de astia.
Daca au urmat SNSPA ,sa  se bage  naibii in politica, daca au urmat ASE-ul, sa se angajeze la banca.

Nu au ce cauta in magazine fara  cursuri cu atestate , ce nu ti-e clar?
Modelul asta trebuie sa dispara.

Fiecare profesie trebuie exercitata cu PASIUNE si MOTIVATIE.
Nu sa muncesti ca un zombie acolo si sa comiti si tampenii, chiar crime!

Ba omule, majoritatea lucrătorilor din supermarket n-au nici măcar liceul terminat. Aia care au terminat o facultate sunt angajați în locuri mai ok, mai pentru pregătirea lor.
Acu' dacă n-ai facultate asta nu înseamnă că trebuie să fii sclav. Ce plm motivație sa ai cand ai salariu de 1300 de lei?
Oameni ok se găsesc dar aia nu lucrează pe salariul ala. Patronii din lăcomie angajează personal necalificat. "Lasă ba ca merge și asa"


Șalariu ba, cât ai salariu? Ca dacă ai 5000 de lei e clar ca nu vei înțelege niciodată ce înseamnă să trăiești cu 1300 de lei pe luna...

Edited by heinz, 25 August 2019 - 17:22.


#65
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Pana una alta, a mai confirmat cineva ca preparatele de la Mega-Image sunt mortale.
Evitati porcariile alea de sarmale, cartofi, salate, sunt adevarate bombe. Ma mir ca sunt asa pe fata expuse, dar cei de la ANPC nu le verifica.  

 Rockyy, on 25 august 2019 - 12:45, said:

Am avut un frizer care a murit dupa ce a mancat o salata de la Mega Image. Salata de beouf. Toxicoinfectie alimentara. Omul avea vreo 50 de ani, era de la tara si avea fata rosie arsa de soare, parea un om rezistent. O singura salata i-a dat sfarsitul.


#66
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 11.08.2003
La Mega e nasol ca-s casiere sictirite.
La Amazon o sa fie nasol ca stiu aia ce tip de hartie igienica si carnati cumperi.

Oricum o dai, nu esti multumit. Hai, la tara la cultivat ca ai facut o facultate si acum stii cum sa tii sapa in mana!

#67
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 heinz, on 25 august 2019 - 17:20, said:

Ce plm motivație sa ai cand ai salariu de 1300 de lei?
Oameni ok se găsesc dar aia nu lucrează pe salariul ala. Patronii din lăcomie angajează personal necalificat. "Lasă ba ca merge și asa"

Si atunci ce cautati sa munciti pe 1300 lei?  
Patronul n-are nicio vina aici din moment ce gramada de prosti e dispusa sa munceasca pe salariul ala.
Da, mai bine stai pe 250 lei ajutor social sau te combini cu cineva sa te angajezi la stat daca te stii prea incompetent sa lucrezi intr-un magazin.
Prost nu e ala care ofera, ci cel care cere.


Daca lucratorii ar fi mai tupeisti, ar face greva si n-ar mai lucra deloc pana nu le mareste patronul salariile la 3000 lei.
Sa vedem ce se intampla atunci: ii concediaza si ii da afara cu jandarmeria si angajeaza chinezi si indieni, sau instaleaza roboti?  


Si din nou, faptul ca ai salariul mic nu e motiv sa muncesti in sictir si sa OMORI OAMENI NEVINOVATI!

#68
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 heinz, on 25 august 2019 - 17:20, said:

Ba omule, majoritatea lucrătorilor din supermarket n-au nici măcar liceul terminat. Aia care au terminat o facultate sunt angajați Ă®n locuri mai ok, mai pentru pregătirea lor.
Acu' dacă n-ai facultate asta nu Ă®nseamnă că trebuie să fii sclav. Ce plm motivație sa ai cand ai salariu de 1300 de lei?
Oameni ok se găsesc dar aia nu lucrează pe salariul ala. Patronii din lăcomie angajează personal necalificat. "Lasă ba ca merge și asa"


Șalariu ba, cât ai salariu? Ca dacă ai 5000 de lei e clar ca nu vei Ă®nțelege niciodată ce Ă®nseamnă să trăiești cu 1300 de lei pe luna...
In principiu astazi calculele le face calculatorul deci au 3-4 taste de apasat + codurile produselor ce n-au cod de bare cum ar fi prajiturile sau painile neambalate. Sunt cate unii care nubstiu nici cu calculatorul ala vechi sa umble.
Problema e ca la casierie n-ai loc sa o dai de genul "stai sa vad , cum era etc"....la casierie bati ca la depese cum se zicea pe vremuri...pentru asta tre sa ai capacitate de actiune instanta fie si putine taste...

 sorin147, on 25 august 2019 - 17:23, said:

La Mega e nasol ca-s casiere sictirite.
La Amazon o sa fie nasol ca stiu aia ce tip de hartie igienica si carnati cumperi.

Oricum o dai, nu esti multumit. Hai, la tara la cultivat ca ai facut o facultate si acum stii cum sa tii sapa in mana!
La amazon 1 o sa stie tot si 1 milion pot sa se inyoarca impotriva lui...
Sistemele piramidale nu sunt bune daca nu iti tratezi cum trebuie angajatii....asta te face un patron bun si admirat in final

Edited by karax, 25 August 2019 - 17:29.


#69
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Gata, termin cu tine, ești o cauza pierduta.
Ai salariu bun, nu știi cum e la munca de jos, nu vei înțelege niciodată cât de greu e sa muncești pe un salariu de kkt. De ce sa muncești pe salariul ala? Pentru ca n-ai de ales de multe ori.

Bye!

#70
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 sorin147, on 25 august 2019 - 17:23, said:

La Amazon o sa fie nasol ca stiu aia ce tip de hartie igienica si carnati cumperi.



Si ce-i rau in asta?
Chiar mi-ar placea sa fie roboti casieri care sa-ti scaneze doar pretul produsului, ci si nivelul sau de alterare sau daca contine substante toxice.
Ba chiar sa-mi scaneze corpul si sa-mi recomande ce sa cumpar si ce aliment ar fi mai potrivit pentru sanatatea mea la momentul acela.


Decat casierite sictirite, nervoase si obosite, mai bine niste  roboti rapizi, eficienti si amabili (fiindca exista softuri care sa simuleze emotiile umane cum vedem la sexbots).

 heinz, on 25 august 2019 - 17:29, said:

Ai salariu bun, nu știi cum e la munca de jos, nu vei înțelege niciodată cât de greu e sa muncești pe un salariu de kkt. De ce sa muncești pe salariul ala? Pentru ca n-ai de ales de multe ori.

Ba stiu, am lucrat chiar o saptamana la Kaufland pentru 300 lei.  M-au pus aia la munca in draci.
Cand am vazut ca sunt incapabil si managerul a spus ca nu sunt potrivit, ca as putea pune vietile clientilor in pericol , mi-am dat demisia.  

Crede-ma, e mai bine sa traiesti ca somer sarac pe banii parintilor , dar in libertate si cu sansa de a invata in continuare sa fii mai bun pe ceea ce stii sau pe ce te-ai specializat in anii de facultate.....decat sa fii un angajat  bine platit , dar ajuns la puscarie pentru furt sau incompetenta.  
Nu ai ce cauta pe piata muncii daca nu esti bine pus la punct in ce priveste competentele si abilitatile.

Daca nu-ti place munca si vezi ca nu e bine platita, nu te angaja acolo!

Nu uita ca din cauza sictirismului astuia am avut incendiul de la Colectiv. Tot din cauza unor nepriceputi care s-au bagat acolo unde nu le era nasul  s-a ajuns la accidente cumplite.  
Nu te baga sa muncesti unde nu te pricepi!

Ca din cauza proastei de Dancila , tara asta o sa fie in faliment in urmatorii 10 ani.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 17:34.


#71
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Pai sunt multi care vor sa se angajeze pentru ca acum 1 om si banda de constructie pot face produse cat faceau 10 inainte....deci ai 9 insi care cauta altceva de munca....se numeste somaj cauzat de evolutia tehnologica. Asa a fost si cu prima data cand a aparut motorul diesel de exemplu.....a inlocuit n locuri de munca

#72
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 karax, on 25 august 2019 - 17:33, said:

Pai sunt multi care vor sa se angajeze pentru ca acum 1 om si banda de constructie pot face produse cat faceau 10 inainte....deci ai 9 insi care cauta altceva de munca....se numeste somaj cauzat de evolutia tehnologica. Asa a fost si cu prima data cand a aparut motorul diesel de exemplu.....a inlocuit n locuri de munca

Mai bine asa.  
Macar masinariile nu gresesc pe cat o pot face niste angajati prosti.

Chiar si sa muncesti temporar undeva unde nu te pricepi e CRIMA!

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate