Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pareri despre Mega-Image

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
sorin147 -  nu ai inteles, mai repet: nu ma intereseaza soferul tirului. Nu cumpar de la el. Este treaba magazinului sa se asigure ca are firma de transport care sa poata livra! Eu cumpar de la Mega, si doar cu ei am treaba. E vorba doar de putina logica: tranzactia se desfasoara intre X (cumparator) si Y (comerciant). In atributiile lui Y intra si livarea produselor pana la client. Clientul nu are nimic de spus in ce priveste metodele si mijloacele alese de comerciant, deci n-are a face nici nu "fabrica de pufuleti" sau cu "soferul de tir". Acestea sunt aspecte ce tin numai de comerciant si de relatiile lui de afaceri, din care tu nu esti parte.

 Ellaenn, on 03 mai 2020 - 10:17, said:

Daca merge pe spusele lui sorin,ajungem la miezul problemei.Adica,pentru ce oameni de ......calitate suntem,si produsele si serviciile sunt corespunzatoare.Alte popoare,alea de peste gard,au alt nivel de servicii pentru ca......ei sunt altfel...
Nu. Cand vine vorba de a plati, platesti la fel ca si "popoarele civilizate"? Platesti. Atunci nu e in regula sa te obisnuiesti cu ideea ca esti consumator de mana a doua. Daca mergea sa te tocmesti cu Mega, sa fi zis: "coa, uite ce, comanda face 166 lei, dar iti dau 150 ca atata am, mi-o aduci cand poti, nu e graba", aunci da.

Edited by Manasu, 03 May 2020 - 10:20.


#146
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Are firma de transport care poate livra si a facut-o, altfel nu mai era firma asta. Doar ca, din cate livrari sunt, mai ales in perioada asta, unele vor avea probleme. Sper ca nu te astepti ca toate livrarile sa aiba rata de succes si satisfactie de 100%. E, de data asta, cu parare de rau, esti in procentul ala de probleme.
Din toate livrarile facute de curieri catre tine de-a lungul timpului, la alea care s-au facut cu succes si fara probleme, la cate ai intrat pe forum si ai zis ca esti multumit de servicii? A meritat asa ceva un thread nou? Evident, nu, nu ai de ce sa multumesti pentru o chestie normala. E, daca sunt probleme, e un capat de lume si asta trebuie spus tare si raspicat peste tot (unii isi fac si conturi noi pentru asta). Am fost in situatia de a astepta livrarea unui colet o saptamana si m-am certat cu o multime de oameni la telefon. Am fost si in situatia de a asculta nemultumirea unora la telefon pentru o livrare. Pentru moment, esti unul singur. Bun, poate ca sunt mai multi si nu stii de ei. Tot ceea ce poti face e sa anunti furnizorul tau si, daca numarul de probleme este suficient de mare, atunci curierul va fi schimbat. Pana atunci, daca doar te plangi pe aici, ghici ce? Noi, ceilalti, care am fost intr-o situatie similara si n-am avut probleme, vom continua sa facem astfel de comenzi.

Pe scurt, liniste-te si cauta alternative sau mai incearca o data. :)

#147
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Manasu,ai dreptate,dar degeaba.Trebuie sa primeze intelepciunea.Ceea ce nu poti schimba e inutil sa incerci sa schimbi.

#148
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pai si in vest  livrarile sunt intarziate acum. E situatia care e,  pe site uri scrie mare sus  ca sunt f aglomerati, ca sunt haine sau mancare tot e mai mult decat de obicei. Mult mai mult! Au extra masuri de siguranta si igiena care cer timp, au comenzi duble fata de inainte cu aceeasi oameni la livrare, e logic.

#149
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 sorin147, on 03 mai 2020 - 10:42, said:

Doar ca, din cate livrari sunt, mai ales in perioada asta, unele vor avea probleme.
Ti-am spus, nu intelegi esenta, desi ti-am explicat cat de simplu am putut.
Ultima incercare: avand in vedere "perioada aceasta grea", se admite cumva pasuire de la plata sau negocieri la Mega? Nu. Au pretentia ca platile sa se faca normal. Atunci de ce doar clientii ar trebui sa accepte niste conditii bazate de "vremurile grele pe care le traim"?!

Si se pare ca ai reale probleme intre a face distinctia intre taraba din piata, unde te tocmesti la patrunjel sau schimbi o gluma cu vanzatorul de cartofi, si un lant de magazine cu anumite standarde de functionare. E normal ca acele standarde sa se aplice si clientului, ca pana la urma asta e scopul sa ai comert modern - nu ne mai batem pe burta cu vanzatorul sau transportatorul, ci cumparam in niste conditii puse la punct.

Nu ma leg neaparat de situatia colegului, ca pe el il intereseaza mai mult recuperarea banilor. Iar acest lucru este specificat acolo, deci sunt acoperiti. Insa nu trebuie sa ne obisnuim cu astfel de masuri si, mai ales, sa nu mai murim de grija comerciantilor. Pentru ca ei isi fac strategiile de afaceri cum cred de cuviinta, nu e cazul ca noi sa le plangem de mila... mai ales cand resimtim efectele pe spinarea noastra!

#150
yo8tot

yo8tot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007

 sorin147, on 03 mai 2020 - 09:50, said:

Ei s-au incadrat in timpul de livrare - care-i problema aici?
curierul nu a ajuns la timp - OK, pare sa avem o problema
banii urmeaza sa se intoarca in maxim 2 saptamani - care-i problema aici? Au trecut 2 saptamani?

Pana la urma, tu ai o problema cu cel care trebuia sa-ti aduca produsele, nu cu magazinul in sine, nu? (nu stiu daca magazinul are curierii sai, oamenii de pe raion, sau printr-o firma care are obiectul asta de activitate)

Nu am o problema cu curierul, pentru ca nu eu l-am ales. Nici macar nu ma intereseaza ce firma face livrarea. Am mentionat doar ca MegaImage sunt neseriosi. Adica nu respecta ce au zis. Data de livrare a fost stabilita de ei. Pe baza acestei estimari am ales sa comand de la ei.

#151
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Tzur, on 19 decembrie 2019 - 19:05, said:

Cel putin popoarele civilizate asa fac. In Austria nu vezi nici un Spar deschis dupa 19 sau 20

Mega Image e al unor francezi. Lidl e al unor germani. Cum sunt francezii si germanii "popoare civilizate" daca ei tin deschis magazinele lor din Romania pana la 11 noaptea?

#152
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Gata, m-ai convins! Unde trebuie sa semnez ca sa inchidem magazinul ca n-a livrat curierul o comanda unei persoane?
Totusi, stii ce zice un client curierului care il anunta ca nu ii poate livra la timp toate comenzile cu care il incarca? "Ma doare-n basca, ai contract, rezolva!" Cam toate firmele de curierat zic asa in perioada asta si toti clientii fac asa, "am contract, nu ma intereseaza, le duci!".


Dar, cum zici tu, Mega e vinovata. Acum, putem sa revenim la oile noastre? :)

#153
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 sorin147, on 03 mai 2020 - 11:43, said:

putem sa revenim la oile noastre? Posted Image
In continuare esti putin dezorientat: asta e topicul despre Mega, despre ce ai vrea sa se discute, despre cultivarea ardeilor grasi?

#154
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Au livrare gratuita? As vrea sa testez sistemul si sa-mi iau niste budinca. Au o budinca bunaaa... :)

#155
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

 criztu, on 03 mai 2020 - 11:17, said:

Mega Image e al unor francezi. Lidl e al unor germani. Cum sunt francezii si germanii "popoare civilizate" daca ei tin deschis magazinele lor din Romania pana la 11 noaptea?
Vezi ca esti pe langa subiect: Mega Image a aparut in 1995 in Romania fiind deschis de o companie greceasca: https://www.shtiu.ro...mania-5491.html
A fost cumparat de grupul belgian Delhaize in 2000 iar Delhaize a fost achizitionat in 2015 de grupul olandez Ahold (tranzactie finalizata un an mai tarziu).  https://www.realitat...06af85273d09557
Nu a fost niciodata "al unor francezi"!

Edited by Costel2014, 03 May 2020 - 14:17.


#156
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 criztu, on 03 mai 2020 - 11:17, said:

Mega Image e al unor francezi. Lidl e al unor germani. Cum sunt francezii si germanii "popoare civilizate" daca ei tin deschis magazinele lor din Romania pana la 11 noaptea?

Eu am scris popoare civilizate, adica ei cu ei.

Ei cu noi se comporta ca si cum am fi niste sclavi sau niste maimute. Sau in cel mai bun caz sub-oameni.

Capitalismul functioneaza astfel:

- Actionarii sar cu milioanele, adica multi bani la un loc (capital) si milioanele alea trebuie sa se inmulteasca cu return on investment cat mai mare.

- Nu conteaza daca le faci rau altora, le vinzi rahaturi care ii omoara, le strici economia, le cumperi ce au bun la pret de nimic si cine nu vrea il distrugi etc.

- De pe yahtul lui de la Mediterana milionarului i se rupe daca undeva intr-o tzara de lumea a 3-a niste tzaranei lucreaza pana la 12 noaptea, toate vanzatoarele devin obeze iar toti prostii arondati isi dau 70% din venituri pe mancarea lor de rahat inginerita sa le ia mintile si sa-i bage in obezitate la 25 de ani si diabet la 40 de ani.

Eu unul merg la piata o data la doua zile si umplu portbagajul, dar chiar si eu cotizez la Mega Image cand isi da seama nevasta-mea ca nu s-a organizat si n-are de-aia sau de-ailalta, sau vrea ciocolata.

Macar am invatat sa ma feresc de mancarea rea, pe mine si pe familia mea, ceea ce va doresc si voua inainte sa deveniti obezi si diabetici.

#157
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 criztu, on 03 mai 2020 - 11:17, said:

Mega Image e al unor francezi. Lidl e al unor germani. Cum sunt francezii si germanii "popoare civilizate" daca ei tin deschis magazinele lor din Romania pana la 11 noaptea?

E normal ca magazinele să fie deschise până la orele 22-23   :)
Fără glumă. Eu de asta abia aştept să se termine nebunia cu virusul, ca să revină magazinele la program normal.

#158
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Se inchid? Am sunat aseara la unu din magazine dar cei de acolo erau surprinsi nu au putut sa-mi confirme.

[ https://imgur.com/yx3DcQf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#159
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Pana duminica trecuta trebuia sa fie piept pui la pretul de 12,64 lei kilogramul - cel din poza. La ora 8:30 eram in magazin... nu exista nici macar o caserola cu piept de pui la acest pret. Toata lumea se uita nedumerita, unii luau alte caserole care erau tot de la acelasi producator, dar cand vedeau preturile le puneau la loc.

Attached Files



#160
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Si daca producatorul n-a livrat cat a vandut Mega?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate