Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Pareri despre Mega-Image

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Ce parere aveti despre cozile de la Mega Image din ultima vreme?
Ca din opt  case, doar  doua sunt ocupate?  
Si de faptul ca am ajuns sa stau  20 minute la coada din cauza ca angajatii se incurca la o  scanare, la anulare , la dat rest sau e un client care blocheaza POS-ul?  
Sau ca preturile de la raft nu corespund cu cele de la caserie?  
Ajung de multe ori sa stau la coada 15 minute  ca sa-mi scaneze o amarata sticla de apa pentru ca sunt alti clienti in fata mea cu cate doua cosuri pline.   Da, as cumpara din alta parte, dar de unde ca s-au inchis toate magazinele alimentare  din cauza acestui lant de supermarket. Culmea e ca dupa ce ies din magazinul ultra-aglomerat, vad vreo  3-4 casieri stand la fumat.   Patronii  , din lipsa de personal, angajeaza tot mai multi tineri incompetenti , lenti, sictirisiti ,  fara nicio tangenta cu profesia  si care n-au deloc atestat in vanzari.  
E normal ca au ajuns absolventi de ASE si  SNSPA  sa lucreze la caserie ?
Angajatii vad ca o lancezesc sau se fac ca muncesc , desi n-ar merita nici aia 1200 lei .
N-ar fi mai usor sa se instaleze niste scannere automate si benzi speciale pentru ca clientul  sa-si scaneze singur produsele si sa plateasca doar cu cardul?
Ca Amazon Go?  

Si ce parere aveti despre mancarea gata preparata de acolo, de preparatele din fasole, cartofi si salate care arata ca voma. Nu stiu de ce multi se inghesuie sa cumpere mancare din aia, dar eu nici platit n-as manca asa ceva.
Si mai sunt puiul de la rotisor si mezelurile care imi ridica dubii.  
Paznicii sunt degeaba acolo fiindca stau doar la caserie, dar nu si la raioane, acolo e treaba camerelor video.
Si se intampla sa gasesc produse intr-o stare degradanta, fie dezambalate, fie deteriorate, chiar si sticle de bauturi din care au baut clientii si le-au pus la loc.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 12:31.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
A mai fost un topic similar, despre cozi, case deschise... a iesit un balamuc.
Cred ca situatia e peste tot la fel.
Lipsa de angajati, salarii mici, pregatire slaba, conducere dezinteresata, clienti nesimtiti, oricum profit tot iese.

#3
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Eu sper ca in 1-2 ani sa avem asa ceva in toate supermarket-urile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NrmMk1Myrxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Schimba magazinul.

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

Angajatii vad ca o lancezesc sau se fac ca muncesc , desi n-ar merita nici aia 1200 lei .
E rautate din partea ta acest comentariu. E treaba sefilor/patronilor cum isi gestioneaza afacerea.  Dar banuiesc ca la fel te comporti si fata de alti cetateni.  
E dreptul tau sa te indrepti catre alt lant comercial, nu neaparat la Mega image.

#6
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 arab, on 25 august 2019 - 12:35, said:

Schimba magazinul.
Pai si la Kaufland, si la Carrefour  si Auchan e la fel.
La Lidl...acolo e moartea umanitatii fiindca produsele sunt mai ieftine. Si mizerie si degradare .

Ma oripileaza sa vad cosuri cu haine chiar in mijlocul rafturilor cu mancare.Cum naiba sa cumperi de la astia?
Si modul cum sunt aranjate sticlele si alimentele, care apropo, sunt niste ieftinaturi toxice pline de E-uri....e gretos!

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 12:36.


#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
De ce mai mergi acolo, daca e asa nasol? Eu am la mine in oras 2 sau 3 Mega - dar nu calc pe acolo. Sunt destule alte optiuni, mai ieftine, mai aerisite si cu mai putine probleme!

#8
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 l_dan, on 25 august 2019 - 12:37, said:

De ce mai mergi acolo, daca e asa nasol? Eu am la mine in oras 2 sau 3 Mega - dar nu calc pe acolo. Sunt destule alte optiuni, mai ieftine, mai aerisite si cu mai putine probleme!
La mine nu mai sunt.Toate magazinele alimentare bune s-au inchis.
Iar alea care au mai ramas vand foarte scump ca n-au profit din cauza mega-image-ului.
Si produsele sunt cam alterate, mediul in care sunt tinute e foarte degradant.

Mega Image-ul e foarte curat ca supermarket , in asta compenseaza,   dar personalul de acolo e infect, produsele cam indoielnice calitativ  si aglomeratia e foarte mare.

Zau, parca iti vine sa te apuci sa te muti la tara si sa-ti cultivi legumele si graul, sa-ti faci painea in casa  si sa-ti cresti animalele de unul singur de cand restaurantele, fast-foodurile si supermarketurile nu mai reprezinta incredere.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 12:41.


#9
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Lipsa personal . Nu merge nimeni sa lucre pe nasturi , toti au pretentii salariale de un mic sefuț...

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:41, said:

Mega Image-ul e foarte curat ca supermarket , in asta compenseaza,   dar personalul de acolo e infect, produsele cam indoielnice calitativ  si aglomeratia e foarte mare.

Dacă produsele sunt îndoielnice calitativ, cum se face că e aglomerație foarte mare?
Eu cred că problema e la tine, nu la Mega Image.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

Ce parere aveti despre cozile de la Mega Image din ultima vreme?
Ca din opt  case, doar  doua sunt ocupate?  
Noaptea e normal, chiar una e suficient... ei au program in functie de cata lume este.

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 bdx100, on 25 august 2019 - 12:44, said:

Lipsa personal . Nu merge nimeni sa lucre pe nasturi , toti au pretentii salariale de un mic sefuț...

Nu e normal ca dintr-un serviciu cu normă întreaga să nu te poți întreține. Indiferent de calificare.

În Danemarca este suficient să lucrezi 4 ore pe zi.

Spre asta trebuie sa ne îndreptăm și noi, spre condiții decente de trai.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Ma enervează si pe mine faza... Tin casieriile deschise la limita. Era odată o chestie ca iti da nu știu cati lei daca stai nu știu cât la coadă.

#14
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 george_alexandru, on 25 august 2019 - 12:56, said:

Ma enervează si pe mine faza... Tin casieriile deschise la limita. Era odată o chestie ca iti da nu știu cati lei daca stai nu știu cât la coadă.
Asta era la Kaufland. Au scos-o, la cozile pe care le au probabil ii costa prea mult...

#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 bdx100, on 25 august 2019 - 12:44, said:

Lipsa personal . Nu merge nimeni sa lucre pe nasturi , toti au pretentii salariale de un mic sefuț...
Tie ti-ar conveni sa lucrezi pe 1300 de lei?
Asta e principala problema, salariul angajatilor. Uita-te la kaufland si lidl unde un angajat are 2000 de lei salariu. Alta viata, altfel sunt tratati clientii. Ca e aglomeratie e alta problema...

 george_alexandru, on 25 august 2019 - 12:56, said:

Ma enervează si pe mine faza... Tin casieriile deschise la limita. Era odată o chestie ca iti da nu știu cati lei daca stai nu știu cât la coadă.
5 lei.
Era o chestie d bun simt, pacat ca au scos-o.

#16
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
@javathepyton in RO n-ai sa vezi niciodata asa ceva... de ce ?

simplu, s-ar goli intr-o zi... si nu, nu datorita vanzarilor, ci din cauza furturilor :roflmaofast:

#17
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 george_alexandru, on 25 august 2019 - 12:56, said:

Ma enervează si pe mine faza... Tin casieriile deschise la limita. Era odată o chestie ca iti da nu știu cati lei daca stai nu știu cât la coadă.
era la misto, nu-ti dadea nimic

#18
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

E normal ca au ajuns absolventi de ASE si  SNSPA  sa lucreze la caserie ?
da., ultra normal, piata nu poate procrea suficiente joburi pentru astia cu comediile astae de facultati, si astfel au si ei un inceput pentru recalificare si sa nu moara de foame.

ce sa inteleg, daca esti astronaut si poporul a renuntat la calatoriile pe marte, trebuie sa mori de foame? nicidecum, te recalifici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate