Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri despre Mega-Image

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 kopac, on 25 august 2019 - 13:23, said:

da., ultra normal, piata nu poate procrea suficiente joburi pentru astia cu comediile astae de facultati, si astfel au si ei un inceput pentru recalificare si sa nu moara de foame.

ce sa inteleg, daca esti astronaut si poporul a renuntat la calatoriile pe marte, trebuie sa mori de foame? nicidecum, te recalifici!
Pe aia care au stat 16 ani cu nasul in carti  sa toceasca legi, date istorice si curente literare nici la maturat nu i-as pune pentru ca n-au conditie fizica si nici antrenament.

Plus ca pe aia de la uman si filo nu i-as pune sa faca tranzactii ce presupun gandire matematica.  

Da, sa faca o recalificare, dar nu in vanzari.
Fiindca vedeti bine ce dezastru rezulta.
Absolventii de la uman provoaca numai daune si pagube companiilor in care lucreaza si comit cele mai multe pierderi.
Vin unii in IT, absolventi de filo, drept si jurnalism recalificati in programare ca s-au uitat pe niste tutoriale.....te iei cu mainile de cap la cate erori comit.
Din cauza unui absolvent din asta de SNSPA  care a fost angajat la fast-food ce prepara pui  m-am ales cu migrene.


Mai bine le acorzi  ajutor social  de 300 lei decat sa-i angajezi pe 1200 lei.
Sau sa aiba grija parintii de ei pe pensiile lor ca doar ei i-au vrut avocati, jurnalisti si istorici. Sa aiba statul grija de ei.
Astia n-au ce cauta in sectorul privat. Punct.
S-au specializat pe drept, jurnalism, literatura, istorie, sa ramana naibii pe domeniul lor.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 13:43.


#20
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
parerea mea sincera despre Mega Image este ca este scump ,produse bune nu zic nu,dar cu banii de la mega pot cumpara aproape dublu de la lidl cora.Despre cozi n am nicio parere atata timp cat se mut oameni in Bucuresti si vin incet incet studentii inapoi.Mancare am luat de acolo ,eu nu am avut problema.Sunt unele marketuri care au introdus plata cu cardul la Cora exista de altele nu stiu ,daca  au experienta studnetii 14 mil decat deloc ; nu prea au de ales.normal ,anormal asta e situatia din tara.m am obisnuit
Asa cum zici ca sunt 2/8 case libere e pt ca acei oameni trebuie sa puna la raft,trebuie sa bage marfa ,sa vada ce produse le intrea.Asa cum te plangi ca sunt deschise putin asa si ei se plang ca nu e usor sa stai 1 h sa scanezi intr-una si sa nu iei pauza atunci cand u probabil ai venit sa cumperi.E dreptul lui/ei la pauza ,nici tie nu ti ar conveni

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

Ce parere aveti despre cozile de la Mega Image din ultima vreme?
Ca din opt  case, doar  doua sunt ocupate?  
Si de faptul ca am ajuns sa stau  20 minute la coada din cauza ca angajatii se incurca la o  scanare, la anulare , la dat rest sau e un client care blocheaza POS-ul?  
Sau ca preturile de la raft nu corespund cu cele de la caserie?  
Ajung de multe ori sa stau la coada 15 minute  ca sa-mi scaneze o amarata sticla de apa pentru ca sunt alti clienti in fata mea cu cate doua cosuri pline.   Da, as cumpara din alta parte, dar de unde ca s-au inchis toate magazinele alimentare  din cauza acestui lant de supermarket. Culmea e ca dupa ce ies din magazinul ultra-aglomerat, vad vreo  3-4 casieri stand la fumat.   Patronii  , din lipsa de personal, angajeaza tot mai multi tineri incompetenti , lenti, sictirisiti ,  fara nicio tangenta cu profesia  si care n-au deloc atestat in vanzari.  
E normal ca au ajuns absolventi de ASE si  SNSPA  sa lucreze la caserie ?
Angajatii vad ca o lancezesc sau se fac ca muncesc , desi n-ar merita nici aia 1200 lei .
N-ar fi mai usor sa se instaleze niste scannere automate si benzi speciale pentru ca clientul  sa-si scaneze singur produsele si sa plateasca doar cu cardul?
Ca Amazon Go?  

Si ce parere aveti despre mancarea gata preparata de acolo, de preparatele din fasole, cartofi si salate care arata ca voma. Nu stiu de ce multi se inghesuie sa cumpere mancare din aia, dar eu nici platit n-as manca asa ceva.
Si mai sunt puiul de la rotisor si mezelurile care imi ridica dubii.  
Paznicii sunt degeaba acolo fiindca stau doar la caserie, dar nu si la raioane, acolo e treaba camerelor video.
Si se intampla sa gasesc produse intr-o stare degradanta, fie dezambalate, fie deteriorate, chiar si sticle de bauturi din care au baut clientii si le-au pus la loc.
parerea mea sincera despre Mega Image este ca este scump ,produse bune nu zic nu,dar cu banii de la mega pot cumpara aproape dublu de la lidl cora.Despre cozi n am nicio parere atata timp cat se mut oameni in Bucuresti si vin incet incet studentii inapoi.Mancare am luat de acolo ,eu nu am avut problema.Sunt unele marketuri care au introdus plata cu cardul la Cora exista de altele nu stiu ,daca  au experienta studnetii 14 mil decat deloc nu prea au de ales.normal ,anormal asta e situatia din tara.M am obisnuit.
Acei oameni trebuie sa bage marfa la raft,sa pune preturile,sa vada ce le intra produsele
Si ei au dreptul la pauza ,ca nu e usor sa stai 1 h pe scaun sa scanezi intr-una iar cand vine pauza ta sa vezi ca mai ai clienti.Nici tie nu ti ar conveni sa muncesti intruna .si ei pot sa si ia pauza chiar daca tu stai la rand .si pe tine te ar durea undeva daca ti s ar lua pauza.
Zici ca acei oameni nu merita .Empatizeaza si tu .Pune te in locul lor .Daca ar veni clienti ca tine tu cum ai reactiona?
Nu mai zice de altii daca n ai fost in locul sau daca nu ai lucrat cu oamenii.ca asa e usor sa acuzi cel mai usor
Asta e trebuie sa astepti.Directorul nu vrea sa anagjeze mai multi oameni ca nu are de ce sa plateasca in plus ,si cei mai multi fac nazuri pt 14 mil si nu se ingramadesc.Nu i judec.
Mi s pare o idee buna asta cu plata cu cardul macar nu mai stau sa numar banii si e contacless :)))
Daca esti nemultumit schimba magazinul sau tara . bye

#21
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Empatizare?
Nene, clientii ajung sa sufere din cauza  imbecilitatii angajatilor. Si din cauza patronilor tampiti care ii angajeaza si ii tin pe salarii mici.
Inteleg ca casierilor nu le convine ca viata e grea, ca au primit mai putin de la viata decat de asteptau dupa ce au terminat ASE si SNSPA, dar decat sa faca prostii, mai bine sa nu mai faca nimic.   Sa stea dracu acasa sau sa munceasca pe ce s-au specializat.
Un om care se angajeaza si munceste din sictir doar ca sa castige salariu ala asa mic cum e e clar ca n-are ce cauta acolo.
Un angajat trebuie sa fie motivat, pasionat de ceea ce face, sa faca o treaba buna si sa o duca pana la capat, indiferent ce salariu are.
In strainatate sunt destui angajati platiti mizer, dar macar aia nu uita sa zambeasca, sa fie amabili si sa fie grijulii cu clientii si cu produsele lor.
Daca nu ai calitatile astea, e clar ca n-ai ce cauta in vanzari si prestat servicii publice.  
La munca nu ai ce cauta daca esti deprimat si sictirisit.

Au murit OAMENI din cauza unor astfel de angajati incompetenti si nemotivati.  

Bărbat strivit de un container în Selgros. Martor: "Nu era absolut niciun semn"
Un tânăr de 21 de ani a murit după ce a mâncat la un cunoscut fast-food din oraș

Nu le place munca de casier/lucrator comercial, ce cauta acolo sa lucreze?
Sa-si dea cu totii demisia in masa.
Sa-i vedem atunci pe patroni ce vor face: vor pleca din tara, vor angaja indieni si chinezi sau vor implementa roboti si aplicatii soft?

Chiar astept ziua aia.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 14:10.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:34, said:

Eu sper ca in 1-2 ani sa avem asa ceva in toate supermarket-urile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NrmMk1Myrxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce ma forteaza sa folosesc smartphone ?

#23
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Initiatorul trolleaza la greu pe cam toate topicurile.

N-am stat la mega mai mult de 5-7 minute. Cel mai des ma duc la cel de la unirea. Si de fapt cam atat stau maxim aproape peste tot. Poate doar in weekend la unele hipermarketuri e nebunie ceva mai mare. Case self checkout au cred majoritatea hypermaketurilor, ba si unele supermarketuri(carrefour market promenada spre exemplu), desi se poate face coada si acolo daca e ora de varf/weekend.

#24
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,045
  • Înscris: 31.08.2006

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

Ce parere aveti despre cozile de la Mega Image din ultima vreme?
Ca din opt  case, doar  doua sunt ocupate?  
Si de faptul ca am ajuns sa stau  20 minute la coada din cauza ca angajatii se incurca la o  scanare, la anulare , la dat rest sau e un client care blocheaza POS-ul?  
Sau ca preturile de la raft nu corespund cu cele de la caserie?  


       Eu ma intreb cati dintre clientii care ies relaxati cu cumparaturile din Mega se uita pe bon, macar asa, din curiozitate, sa vada cu cat au fost inselati la casa. Mie mi s-a intamplat de doua ori, insa avand banuieli ca am dat cam mult pentru produsele cumparate, m-am oprit chiar la cativa metri de usa magazinului si m-am uitat pe bon. Banuielile mele s-au adeverit. Am cumparat un singur produs, de exemplu, dintr-un sortiment, si pe bon aparea de doua ori acel produs. M-am intors, i-am pus in brate produsele cucoanei de la casierie impreuna cu bonul si am pus-o sa le treaca din nou in revista. Evident, ca furase relaxata gagica si a inceput sa indruge niste scuze penibile iar oamenii de la coada au inceput sa maraie si ei ca au patit-o la fel, nu neaparat la acelasi magazin Mega. Asa ca fiti atenti la bonuri, mai ales cand cumparati mai multe produse. La o sticla de suc si un pachet de biscuiti, de exemplu, nu prea tine figura sa va faca, dar la mai multe produse mai ciupesc cucoanele de la case ,e drept, nu multi bani de la un client, dar insumati intr-o zi de la cati ciupesc pot scoate inca de-un salariu lunar.

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 javathepyton, on 25 august 2019 - 12:25, said:

E normal ca au ajuns absolventi de ASE si  SNSPA  sa lucreze la caserie ?

Nu e normal. Oricum planeta o sa colapseze in 2012, n-ai vazut ca Amazonu e in flacari? De cumparaturi iti arde tie acuma?



#26
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 fansat, on 25 august 2019 - 14:22, said:

Asa ca fiti atenti la bonuri, mai ales cand cumparati mai multe produse.
Aproape sigur am patit-o si eu recent. Nu avea cum sa se aduna ce s-a adunat. Numai ca eu am prostul obicei de a nu sta dupa bon cand platesc cu cardul. De acum cred ca am sa stau, ca nu e in regula ce se intampla.

#27
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 criztu, on 25 august 2019 - 14:25, said:

Nu e normal. Oricum planeta o sa colapseze in 2012, n-ai vazut ca Amazonu e in flacari? De cumparaturi iti arde tie acuma?
Atunci e in regula, inseamna ca am scapat. A colapsat in 2012 - dar si-a revenit pana azi, in 2019! :)

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu stiu ce fel de angajati ati vazut voi dar eu am vazut angajati ok la marketuri. La profi cel putin cand vin clienti cu ditai carucioru' plin si dai si scaneaza...vai de angajatii aia care asta fac toata ziua...

#29
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 14:33, said:

Aproape sigur am patit-o si eu recent. Nu avea cum sa se aduna ce s-a adunat. Numai ca eu am prostul obicei de a nu sta dupa bon cand platesc cu cardul. De acum cred ca am sa stau, ca nu e in regula ce se intampla.

cumva la mega image mic..shop and go? stiam ca pe acolo se fac marsavii din astea si oricum au preturi mai mari..nu merita sa cumperi decat asa cate un item ocazional

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 javathepyton, on 25 august 2019 - 13:36, said:


Pe aia care au stat 16 ani cu nasul in carti  sa toceasca legi, date istorice si curente literare nici la maturat nu i-as pune pentru ca n-au conditie fizica si nici antrenament.

Plus ca pe aia de la uman si filo nu i-as pune sa faca tranzactii ce presupun gandire matematica.  

Da, sa faca o recalificare, dar nu in vanzari.
Fiindca vedeti bine ce dezastru rezulta.
Absolventii de la uman provoaca numai daune si pagube companiilor in care lucreaza si comit cele mai multe pierderi.
Vin unii in IT, absolventi de filo, drept si jurnalism recalificati in programare ca s-au uitat pe niste tutoriale.....te iei cu mainile de cap la cate erori comit.
Din cauza unui absolvent din asta de SNSPA  care a fost angajat la fast-food ce prepara pui  m-am ales cu migrene.


Mai bine le acorzi  ajutor social  de 300 lei decat sa-i angajezi pe 1200 lei.
Sau sa aiba grija parintii de ei pe pensiile lor ca doar ei i-au vrut avocati, jurnalisti si istorici. Sa aiba statul grija de ei.
Astia n-au ce cauta in sectorul privat. Punct.
S-au specializat pe drept, jurnalism, literatura, istorie, sa ramana naibii pe domeniul lor.
Pai n-a venit boc cu criza pe vremuri si au zis ca nu fac angajari la stat? Erau posturi la muzee si institutii de arta dar criza....

Btw asa si in draganesti avem plata cu cardul la profi si chiar si la magazine, insa sunt din alea cu POS in care tastezi PIN , nu e self pay....oricum casiera iti da POS-ul dar majoritatea platesc cash....in plus n-avem self scan si turnicheti, doar plata cu cardul cum ziceam...

#31
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 stalker2142, on 25 august 2019 - 14:48, said:

cumva la mega image mic..shop and go? stiam ca pe acolo se fac marsavii din astea si oricum au preturi mai mari..nu merita sa cumperi decat asa cate un item ocazional
ba da! :) si da, au preturi uneori ceva mai mari decat la cele mai mari...

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Oricum si alea self pay o sa aiba nevoie de garda de paza ca nu vad turnichetii sa blocheze eficient....

#33
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 karax, on 25 august 2019 - 14:55, said:

Oricum si alea self pay o sa aiba nevoie de garda de paza ca nu vad turnichetii sa blocheze eficient....
au cam un paznic sau casiera la cam 4 case, oricum trebuie sa mai ajute lumea cand greseste la scanat

#34
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 14:22, said:

Initiatorul trolleaza la greu pe cam toate topicurile.

N-am stat la mega mai mult de 5-7 minute. Cel mai des ma duc la cel de la unirea.  
Ia du-te matale  seara cand e aglomeratie si mai vorbim.

 fansat, on 25 august 2019 - 14:22, said:

  dar la mai multe produse mai ciupesc cucoanele de la case ,e drept, nu multi bani de la un client, dar insumati intr-o zi de la cati ciupesc pot scoate inca de-un salariu lunar.


Casierele  n-au ce sa ciupeasca.
Banii extra ajunsi la casa nu  le  iau ele   atunci cand  seful de tura le face  gestiunea , ci banca si patronatul.  Se trec ca bani pe  plus fata de ce scrie in calculator...intr-un cuvant, "extra-profit".
Iar daca incearca ele sa fure de la casa si sa bage ceva in buzunar, ajung la politie fiindca ele sunt filmate. Inclusiv maruntisul lasat de clienti acolo trebuie sa-l predea la seful de tura cand le face gestiunea.
Bacsisul nu ajunge deloc la angajati, ci la intretinerea magazinului.


Nu e ca la cinema   , cafenele sau baruri   de exemplu unde casierii au cutii cu bacsis individual unde pot face bani  in plus din restul nedat sau  din pacalit clientii la bon.
Dar in magazine  si in fast-fooduri  iti iei fix salariul negociat in contract. Angajatii n-au voie sa primeasca bacsis.

Edited by javathepyton, 25 August 2019 - 15:26.


#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 LOLkekLOL, on 25 august 2019 - 15:12, said:


au cam un paznic sau casiera la cam 4 case, oricum trebuie sa mai ajute lumea cand greseste la scanat
Cel putin in cazul self pay a disparut necesarul de plata personala....ceea ce va insemna bucuria incapabililor ce nubsyiu sa faca calcule....

Ce vor face aceste persoane insa cand vor trebui macar sa isi gestioneze un cont? Sau un dosar, sau whatever....

#36
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019

 karax, on 25 august 2019 - 15:21, said:

Cel putin in cazul self pay a disparut necesarul de plata personala....ceea ce va insemna bucuria incapabililor ce nubsyiu sa faca calcule....
Incapabilii  de calcule matematice  nu cred ca se vor bucura deloc cand locurile de munca le vor fi luate de aplicatii soft si de roboti.

Exista automate la care platesti  pentru servicii in occident.  Nu mai stai dupa casier pana  se moscaie.

Profesia de casier va disparea in urmatorii 5-10 ani.
Cea de aranjator marfa la fel, ar putea disparea in 20-30 ani cand vor fi scosi pe piata robotii de la Boston Dynamics si Amazon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate