Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Orange limiteaza viteza in Roaming

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am tot fost prin europa in ultima vreme, si niciun moment nu am avut senzatia ca exista limitari la Orange, erau doar momente cand mergea mai bine sau mai prost, am pus-o pe seama congestiei retelelor locale la anumite ore. Dar nici vorba de limitare, nu-si permite niciun operator sa faca asta, despre ce vorbim? In afara de ce spunea setny cu ceva modificari la apn acum un an, pe care o cred, restul mi se par doar asteptari prea mari ale utilizatorilor si lucruri care tin de congestia retelelor la anumite ore. Doar nu va inchipuiti ca Orange poate impune altor operatori sa limiteze vitezele pe baza faptului ca numerele respective sunt in roaming. Si ce sa vezi, le limiteaza doar seara cand oricum retelele sunt aglomerate? De ce nu ar fi invers, operatorii din reteaua locala sa prioritizeze proprii abonati in dauna vizitatorilor? Doar ca asa i-a spus un angajat de la telekom germania unui coleg de forum?

#38
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In fiecare weekend sunt pe la unguri si calatoresc des. Stiu foarte bine de limitarile lor si au fost confirmate de multi altii. In timp ce Orange RO avea viteze de 0.5 mbps pe o anumita retea, Vodafone UK avea 120mbps pe aceasi retea, in acelasi loc, pe acelasi telefon. Langa, test cu abonament unguresc pe reteaua mama, la fel 120-130. Sotia tot cu Orange RO avea aceleasi limitari ca si mine.

#39
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Eu nu incerc sa te conving de nimic, doar iti spun ca esti unul din putinii carora li se intampla asta. Si toata discutia de aici este despre efecte, cauza fiind...Orange Romania? Pt ca asa a spus un prieten de-al unui prieten care lucreaza in telecom?

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pe scurt cauza este capacitatea insuficienta de transport contractata de orange, la nivel de an 2013, si indisponibilitatea lor de a face upgrade  datorita costurilor.


#41
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@nepot, nu ai priceput nici tu mare lucru; am dovedit tehnic limitarea, pe baza mesajelor de retea; daca ai fi un pic tehnic si ai avea intrebari concrete te-as lamuri pana la ultimul bit; majoritatea citti titlul dar nu si continutul mesajelor, bazat pe titlu va spuneti punctul de vedere fara a asculta. E de inteles oarecum, nu sunteti singurii.

Exista un istoric al acestei probleme si deja nu se mai pune problema daca Orange limiteaza sau nu, stim deja, a facut-o si inca o mai face.
Aici se vrea a se documenta aceste limitari si a se merge mai departe catre autoritati.

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
un exemplu actual devenit deja clasic:

toate cele 3 teste au fost efectuate in aceas locatie pe reteaua A1 HR fosta VIP HR

Orange RO Postpaid
Attached File  Screenshot_20190822-140329.png   201.66K   40 downloads

Vodafone Germania Postpaid
Attached File  Screenshot_20190822-140427_Speedtest_1.jpg   96.86K   38 downloads

A1 HR Prepaid
Attached File  Screenshot_20190822-140321.jpg   59.24K   38 downloads

p.s pe celalalte doua retele partenere Tele2 hr si hrvatska telekom (HT HR) rezultatele sunt si mai proaste...

Edited by carmenclara1, 22 August 2019 - 14:35.


#43
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005

 carmenclara1, pe 22 august 2019 - 14:17, a scris:

un exemplu actual devenit deja clasic:

toate cele 3 teste au fost efectuate in aceas locatie pe reteaua A1 HR fosta VIP HR

Orange RO Postpaid
Screenshot_20190822-140329.png

Vodafone Germania Postpaid
Screenshot_20190822-140427_Speedtest_1.jpg

A1 HR Prepaid
Screenshot_20190822-140321.jpg

Complet irelevante...telefoane diferite, verisuni diferite ale aplicatiei...in plus, la unul din teste, viteza pe Upload are momente in care sare de 90 Mbps (clar peste cea de Download), ceea ce nu este posibil tehnologic...

#44
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
Upload-ul este pana la 150 Mbs, pe tehnologia 4G.

#45
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005

 SethNY, pe 22 august 2019 - 13:56, a scris:

@nepot, nu ai priceput nici tu mare lucru; am dovedit tehnic limitarea, pe baza mesajelor de retea; daca ai fi un pic tehnic si ai avea intrebari concrete te-as lamuri pana la ultimul bit; majoritatea citti titlul dar nu si continutul mesajelor, bazat pe titlu va spuneti punctul de vedere fara a asculta. E de inteles oarecum, nu sunteti singurii.

Exista un istoric al acestei probleme si deja nu se mai pune problema daca Orange limiteaza sau nu, stim deja, a facut-o si inca o mai face.
Aici se vrea a se documenta aceste limitari si a se merge mai departe catre autoritati.

Domnilor "stim deja", eu pot accepta ca alaturi ne nepot n-am priceput mare lucru, dar ma bucur ca inca pot afirma ca nu stiu...:)

 aris86, pe 22 august 2019 - 14:36, a scris:

Upload-ul este pana la 150 Mbs, pe tehnologia 4G.

Eu nu discut ref la informatiile de pe Wikipedia...discut pe ceea ce este implementat si disponibil comercial...

Ma opresc aici, concluzionand ca nu stiu (si nici nu vreau sa stiu) multe chestiuni tehnice, dar ca intr-adevar, la femei, fotbal si telecom sunt multi priceputi

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trecand peste faptul ca te-ai ghidat dupa dunga din speedtest, dar ai corelat-o prost dupa valoarea din DL, stii tu ce e disponibil comercial la A1 HR?

Pana si Orange RO are CA uplink, 75 Mbps * 2 carriere = 150: https://forum.softpe...6#entry25085598
Si la Vodafone RO e CA uplink de mai bine de un an: https://forum.softpe...0#entry23311763

Daca recunosti si tu ca esti paralel cu subiectul, de ce nu te poti abtine de la comentarii? Trebuie sa duci in derizoriu topicul cu orice preț?

Edited by MembruAnonim, 22 August 2019 - 14:58.


#47
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005

 MembruAnonim, pe 22 august 2019 - 14:50, a scris:

Trecand peste faptul ca te-ai ghidat dupa dunga din speedtest, dar ai corelat-o prost dupa valoarea din DL, stii tu ce e disponibil comercial la A1 HR?

Pana si Orange RO are CA uplink, 75 Mbps * 2 carriere = 150. Si la Vodafone RO e CA uplink de mai bine de un an: https://forum.softpe...0#entry23311763

Daca recunosti si tu ca esti paralel cu subiectul, de ce nu te poti abtine de la comentarii? Trebuie sa duci in derizoriu topicul cu orice preț?

Sa-mi arati si mie un test, nu cu 150, nici cu 100 ci macar cu 75 Mbps in Uplink.

N-am zis ca "sunt paralel cu subiectul" am spus doasr ca "nu stiu multe chestiuni tehnice"

Mi-e frica de cei ce le stiu pe toate si de asta "imi dau cu parerea"...altfel, mai devreme sau mai tarziu vor ajunge sa ne conduca si stim unde se poate ajunge...

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-am aratat, nu vezi? M-ai si citat. Ai teste cu 90~95Mbps upload vodafone (din 110 maxim teoretic in CA B3 intraband) si 134Mbps upload orange (din 150 maxim teoretic in B3+B7).

Edited by MembruAnonim, 22 August 2019 - 15:12.


#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 winnie, pe 22 august 2019 - 14:34, a scris:


Complet irelevante...telefoane diferite, verisuni diferite ale aplicatiei..
cateva teste suplimentare care corespund dolenatelor tale care arata acelas rezultat....
Attached File  Screenshot_20190822-150014_Speedtest.jpg   74.49K   39 downloads
Attached File  Screenshot_20190822-145629_Speedtest.jpg   71.8K   38 downloads

#50
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 winnie, pe 22 august 2019 - 14:34, a scris:

ceea ce nu este posibil tehnologic...
Multumim, ne-am lamurit. Posted image

#51
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010

 winnie, pe 22 august 2019 - 14:48, a scris:

Eu nu discut ref la informatiile de pe Wikipedia...discut pe ceea ce este implementat si disponibil comercial...

Ma opresc aici, concluzionand ca nu stiu (si nici nu vreau sa stiu) multe chestiuni tehnice, dar ca intr-adevar, la femei, fotbal si telecom sunt multi priceputi

Și ți se pare ca noi discutam despre "avioane" , ca nu am înțeles exact ce vrei sa ne transmiți.

Edited by aris86, 22 August 2019 - 19:11.


#52
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Setny - eu spusesem ca iti dau dreptate cu o chestie, dar na, tu ai prieteni la telekom, nu eu, doar ca fiind un forum public am voie sa imi spun punctul de vedere, si el este ca voi aratati un efect fortand nota in a sustine care este cauza. Iti pot arata teste facute la un minut distanta cu aplicatii de masurare a vitezelor, cu acelasi telefon si acelasi sim...iar rezultatele difera enorm de la un test la celalalt. Eu inteleg ca momente de test diferite (chiar si cu un minut) pot insemna conditii de retea diferite, nu ma gandesc ca de la un minut la altul mi-a aplicat operatorul o limitare.
Nu tb sa fii geniu in telecom ca sa admiti asta, cum nu tb sa fii geniu ca sa admiti ca este fortat sa crezi ca doar unii din utilizatori au limitari si altii nu, doar nu credeti ca apasa unul pe un buton si apare limitare fix la unul sau la altul.
Si tot din cand in cand apasa cineva pe un buton si sare limitarea de la 1mbps la 5mbps?
Ori daca nu poti generaliza...nu poti acuza sau dovedi, e doar o banuiala.

Pot intelege ca e deranjant ca altii sa aiba alt punct de vedere, daca tb postat aici doar “orange limiteaza!” sa imi spuneti si ma retrag.

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
@nepot, subiectul limitari ale vitezelor in roaming persista de mai bine de 1 an si avem useri care au ajutat foarte mult in testarea si dovedirea lor. Aici nu mai este vorba daca Orange limiteaza, asta e deja clar de mult si dovedit prin teste de viteza si alte aspecte tehnice. Eu imi doresc pe topicul acesta sa adunam si mai mult material pentru o sesizarea catre autoritatiile UE, pe langa informarea utilizatorilor care probabil nu inteleg ca nu e de vina operatorul gazda pentru vitezele ridicole in roaming. Am rugamintea sa nu minimizati si luati in deradere munca noastra pentru aducerea la suprafata a acestor practici.

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
La precedentele sesizări am primit un răspuns sec, operatorul gazdă limitează viteza, la tichetele deschise acu 2 zile, se investighează. Astept un răspuns oficial și apoi oi vedea ce se întâmplă, cert este că lucrurile trebuie să înceapă să se miște și cu cât știu mai mulți, cu atât se vor urni lucrurile. În roaming, au fost semnalate probleme doar în cazul ORO, ceilalți operatori par să acționeze în mod corect în acest moment.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate