Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Orange limiteaza viteza in Roaming

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Catean - daca mi-ai citi postarile de pe orice topic am scris pana acum, ai vedea ca niciodata n-am scris la bascalie, chiar sunt curios care sunt dovezile astea f clare, pentru ca in mod cert pare ceva ciudat, dar pentru multi dintre noi nu exista limitarile astea. Or voi asta faceti, sunteti 3-4 oameni (ca si pe topicul celalalt cu roaming orange) care ridicati adevarul vostru la rang de adevar universal. Eu am trecut de varsta la care sa cred ca ce mi se intampla mie personal si experientele mele sunt genera valabile pentru toti, pot accepta asta.
De asta e deranjant cand citesc doar ca “se stie deja ca asa este”, “este dovedit” etc. iar la intrebarile mele de bun simt din postarea anterioara imi raspunzi cu “nu ne lua la misto”.
Nu va iau la misto, chiar sunt interesat sa dovedim limitarile astea daca exista, insa nu sunt suficiente argumentele voastre (niste printscreen-uri), la fel de usor iti pot spune ca eu stiu cel putin atatia oameni (cati sunteti voi care constatati limitari) care nu au avut limitarile astea. Ba chiar si voi, pe topicul celelalt spuneti ca uneori sunt si alteori nu sunt limitari. Chiar crezi/credeti ca din cand in cand mai schimba Orange cate o setare pt o parte din utilizatori?


#56
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008
Nu stiu de ce am impresia ca au o disfunctionalitate in masa (cateva mii de profile) facute praf in sistemul PCRF care se ocupa cu gestionarea cotelor si a traficului in roaming si ei nu stiu de lucrul asta. Singurul sistem telecom care poate limita in roaming. Bine mai este si CRM un sistem central unde daca ai limitare pe trafic national , cota fup de date in roaming...se consuma pe limitare. Insa atentie..limitarea e cam mare. M-am interesat si la Orange poate fi 128/512 si ar mai fi dar rar 2 mbs down dar pe abonamente de routere. Asta e singura explicatie logica.

Intrebarea mea este si astept un raspuns : toti abonatii si cartelarii sunt limitati? Sau doar unii?

Poate sa posteze aici careva care are viteze bune in Roaming pe Orange si nu a avut probleme? Pentru ca atunci teoria mea cu PCRF cu profile busite ar fi reala.

#57
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Mariusxt - eu am viteze ok in roaming cu orange. Evident, cu momente in care merge prost dar nu putem vb de o limitare cand in acelasi loc, dupa 10-15 min obtin viteze mari (dupa ce anterior am obtinut valori f mici).

#58
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
se observa ca uni colegi au ramas blocati in timp.
lucrurile au mai evoluat la orange in acest domeniu.
limitarile nu mai sunt statice si fixe.
ele sunt dinamice si tin cont de mai multi factori precum:
1. incarcarea legaturii de transport intre operatorul partener si orange ro
2. de cat timp e activa sesiunea de date
3. volumul de trafic efectuat
4. ora la care se efectueaza traficul
etc..


#59
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
@MariusXT, în 2017 am fost în roaming în Italia, pe abonament și prepay (soția), la vremea respectiva era internet și la opțiuni mai mici, nu doar de 10 euro ca în prezent. Nu am avut nicio problema, am postat viteze la vremea respectiva și mergea aproape de capacitatea maxima disponibilă a rețelei. În 2018, primele probleme pe prepay au fost semnalate de fratele meu, care a încărcat o opțiune de 10 euro plus TVA și a primit 2Mbs pe download și upload, în Spania, ping foarte mare și internet inutilizabil, apoi s-a deplasat în Bulgaria, la scurt timp, același lucru. Anul acesta am fost în Grecia, nu am avut probleme cu roaming, doar la întoarcere la Ruse, m-am trezit limitat la 2 Mbs. Apoi a continuat sa fiu limitat în Anglia, în special seara, și IP-ul sa se schimbe automat în aceeași sesiune de date. În fine, recunosc, ca la început nu am crezut în limitări, am luat apărarea Orange, dar când ți se întâmplă personal, se schimbă un pic punctul de vedere.

#60
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005
Asta am inteles si eu din acest "subiect", unde toate raspunsurile mi-au fost trimise la persoana a doua plural ("stim", "ne-am"lamurit", etc)...Practic aici avem niste useri care cred ca fac mare investigatii cu un netmonitor si un print screen...ma rog si cu acei ingineri de la retele din afara care fac teste pentru ei...

Eu, daca am avut alta opinie (chiar si dincolo de necunoasterea domeniului telecom) am fost "primit" cu acea atitudine caracteristica sofistilor. Spun doar ca eu calatoresc destul de mult in afara si n-am observat sa fiu vreodata limitat. Retelele radio sunt un pic mai complicate decat cele TCP-IP si mai greu de inteles. Ceea ce nu putem intelege, ne sperie si de aici teama ca cineva ne face ceva...

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt alaturi de voi, clientii Orange. Azi am renuntat la un numar secundar portocaliu si a fost inlocuit cu inca un SIM Telekom. Nu pot accepta asemenea mizerii, țineți-o tot asa (Orange) si ne despartim de tot.

#62
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Veliko Tărnovo, centru outdoor, limitarea e la ea acasă
Attached File  Screenshot_20190823_204830_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   66.58K   26 downloadsAttached File  Screenshot_20190823_204639_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   71.55K   19 downloadsAttached File  Screenshot_20190823_204618_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   72.88K   16 downloadsAttached File  Screenshot_20190823_204559_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   68.25K   17 downloadsAttached File  Screenshot_20190823_204547_com.parizene.netmonitor.jpg   107.65K   23 downloads

#63
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Abonament ? Prepay ? arata a clasica limitare la 2Mbps in peak hours in timp ce uplinkul il lasa liber. Similar cu ce aveam in Germania in luna  mai: https://forum.softpe...4#entry24678151
Poti instala Speedcheck Pro, il poti seta sa faca teste la fiecare 10 minute si din setari il poti aloca putine date pe DL si UL. La DL nici nu iti poti pune probleme  :)
Lasa-l asa cateva ore sa vedem cand isi revine.

#64
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Abonament Orange Me16, hai ca instalez aplicația.
Attached File  Screenshot_20190823_221510_org.speedspot.speedanalytics.jpg   102.58K   38 downloads

Edited by aris86, 23 August 2019 - 21:16.


#65
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 MembruAnonim, on 23 august 2019 - 13:13, said:

Sunt alaturi de voi, clientii Orange. Azi am renuntat la un numar secundar portocaliu si a fost inlocuit cu inca un SIM Telekom. Nu pot accepta asemenea mizerii, țineți-o tot asa (Orange) si ne despartim de tot.
Reclama nesimtita profitand de ceea ce se scrie pe aici in materie de limitari Orange in roaming. Solutia nu este sa renunti la Orange, pentru ca teoretic nu ai unde te duce (in afara situatiei in care iti doresti nelimitatul dubios de la Telekom), ci sa ii determini sa isi respecte angajamentele contractuale.

#66
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 aris86, on 23 august 2019 - 21:05, said:

Abonament Orange Me16, hai ca instalez aplicația.
Screenshot_20190823_221510_org.speedspot.speedanalytics.jpg
Mergi la Program si acolo ii poti seta frecventa cu care sa faca teste automat dupa care le vezi la Arhiva.

In toate testele nationale de pe threadul Orange LTE downlinkul e mai mare decat uplinkul cum e si normal ca downlinkul genereaza automat si mesaje pe uplink.

Doar in roaming vedem anomalii de genul downlink mai mic de 10 ori decat uplink. Asta ptr ca se limiteaza pe downlink, nu mai au limitarea aia din topor clasica la 2Mbps de acum un an ca aici Prepaid: https://forum.softpe...6#entry23542384 sau aici Postpaid : https://forum.softpe...8#entry23526985

Acum sunt mai sofisticati, or avea si ei ceva algoritmi cu tot felul de variabile care fac greu de gasit un patern insa rezultatul e acelasi, minimizarea traficului in roaming.

Edited by SethNY, 23 August 2019 - 21:42.


#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Inginerul_, on 23 august 2019 - 21:12, said:


Reclama nesimtita profitand de ceea ce se scrie pe aici in materie de limitari Orange in roaming. Solutia nu este sa renunti la Orange, pentru ca teoretic nu ai unde te duce (in afara situatiei in care iti doresti nelimitatul dubios de la Telekom), ci sa ii determini sa isi respecte angajamentele contractuale.
Esti frustrat? Cum poti sa scrii asa ceva? Eu am ales Telekom, fiecare poate alege Vodafone, Digi Mobil, ca nici ei nu aplica limitari stupide.
Tre' sa fii dus sa platesti pe niște servicii limitate in mod voit!


Daca te deranjează ce postez eu exista optiunea de a ascunde mesajele.

#68
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
@sethny, din păcate Huawei taie accesul aplicației, deși i-am dat permisiuni sa ruleze în fundal, totuși se poate observa cum este limitat internetul.Attached File  Screenshot_20190824_083829_org.speedspot.speedanalytics.jpg   116.46K   31 downloadsAttached File  Screenshot_20190824_083835_org.speedspot.speedanalytics.jpg   115.9K   25 downloads

Și în aceasta dimineață, mai încerc diseară să-l setez, sa vad, poate reușesc sa nu mai o oprească telefonul
Attached File  Screenshot_20190824_083909_org.speedspot.speedanalytics.jpg   100K   13 downloads

#69
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai arata f bine, Uplinkul si pingul raman la fel pe cand downlinkul limitat. Inca odata ,e de 10 ori mai mic decat uploadul, asa ceva nu se vede nicaieri in mod normal, nici daca o celula e aglomerata caci in cazul ala si uplinkul are de suferit, nu ca aici. Poti face reclamatie la ANCOM. Dureaza 10 minute maxim, la ei pe site.

Stiu ca poti sa dai ceva prioritati aplicatiei sa nu aiba probleme in standby, poate pe unele telefoane merge, poate nu. Daca vrei sa insisti inca o zi sau 2, poti sa ii dai dumu din nou, se poate exporta in CSV parca si se poate face chiar grafic ca aici : https://forum.softpe...4#entry24678151

Edited by SethNY, 24 August 2019 - 07:50.


#70
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
O sa fac o reclamație și pentru Anglia.

#71
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Diseară voi face teste de viteza și pe un abonament Vodafone.

Edited by aris86, 24 August 2019 - 09:31.


#72
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 aris86, on 24 august 2019 - 07:41, said:

@sethny, din păcate Huawei taie accesul aplicației, deși i-am dat permisiuni sa ruleze în fundal, totuși se poate observa cum este limitat internetul. Screenshot_20190824_083829_org.speedspot.speedanalytics.jpg Screenshot_20190824_083835_org.speedspot.speedanalytics.jpg

Și în aceasta dimineață, mai încerc diseară să-l setez, sa vad, poate reușesc sa nu mai o oprească telefonul
Screenshot_20190824_083909_org.speedspot.speedanalytics.jpg
Dar cum la 00:08 ai un test cu download de peste 60 mbps si urmatorul, peste un minut (si anterioarele) au valori f mici? Ti-a dat eroare limitarea?
Voi vedeti “limitare” doar unde va avantajeaza, in rest nu va bateti capul, a naibii limitare cum da rateuri din cand in cand si iese cate un test bun...ce jafuri de sisteme sa aiba astia la orange incat sa nu functioneze limitarea?

Apoi, ai intarzierea pachetelor si variatia intarzierii f mari, iar astea nu tin de limitare, nu? Astea iti spun doar ca drumul pe care se duc pachetele tale de date e prost, si e prost inclusiv pt ca faci teste pe un server din Romania (si mai adaugi niste necunoscute in problema), in loc sa faci test pe un server din tara unde esti.

In ultimul rand, daca tot va chinuiti sa demonstrati ceva ce eu cred ca nu este adevarat, si daca tot testati pe un server din Romania, de ce nu folositi o aplicatie omologata de masurare a vitezelor de internet?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate