Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2751 replies to this topic

#1675
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 dorin_2k, on 14 mai 2019 - 19:00, said:

Eu totusi cred ca voi "scapa" de costul suplimentar (dupa emiterea facturii).
Iata ce imi scrie ACUM pe cont
roam01.png

Am sesizat asta, am primit mail de la Orange ca vor remedia greseala de afisare de pe site, insa ACUM asa am . ;)
Baftă! Chiar dacă nu cred! :)

 Catean, on 14 mai 2019 - 19:00, said:



O fi decent, dar la Orange nu il poti folosii, ca au limitare la viteza de nu mai merge netul deloc. In schimb ai upload la 50MBps, or fi zis sa nu afecteze fetele/baietii cu videochat.
Asta e urât de tot!

#1676
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004

 dorin_2k, on 14 mai 2019 - 19:00, said:

Eu totusi cred ca voi "scapa" de costul suplimentar (dupa emiterea facturii).
Iata ce imi scrie ACUM pe cont
roam01.png

Am sesizat asta, am primit mail de la Orange ca vor remedia greseala de afisare de pe site, insa ACUM asa am . ;)

Stai relax va 'erori'din astea sunt frecvente la ORO, doar nu crezi ca pot oferi pe bune 30 GB in roaming la pachete de cativa Euro sau pana in maxim 30.
Si xhiar de i-ai fi avut, ce sa faci cu ei in roaming-ul de 'calitate' ce ni-l ofera?

Roamingul SEE la ei e stil suna-ti prietenii dupa ora X :D cum erau ofertele alea cu ani buni in urma... ca de cel non-SEE nu te poti atinge (cel putin pe partea de internet).

#1677
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Inginerul_, on 14 mai 2019 - 18:49, said:


Cum Dzeu treburile astea nu se intamplau cand era roamingul pe bani de la primul la ultimul minut si de la primul la ultimul kB consumat? Cum de toate se intampla numai acum?
Ai raspuns scris de la Orange? Ca sa poti depune reclamatie la ANPC, ANCOM si apoi BEREC.

Mi-au raspuns in scris doar la partea cu lipsa unei liste de retele preferate/prioritizate. Odata cu raspunsul scris a mai venit un sms cu alt ticket deschis, probabil celelalte puncte le verifica separat.

Existenta unor prioritati in alegerea retelelor e la toti operatorii, nu aia ar fi problema defapt. Problema apare atunci cand cu reteaua favorita au acord doar 3G/2G, si cu alta retea au agreement 4G insa nu poti sa o folosesti pentru ca telefonul nu vrea sa ramana pe ea. Pentru 99% dintre clienti, care nu stau sa se joace prin setari, degeaba exista acel agreement 4G.

Edited by MembruAnonim, 14 May 2019 - 21:20.


#1678
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Update din frontul de vest: la ora 20:00 am avut 2 telefoane: unul ORO  prepaid, mai des folosit si unul ORO Abonament, am facut mai multe teste, doar abonamentul era limitat la 1Mbps, celalalt zbura pe download. Bagandu-le pe ambele in mod avion si back ca sa isi schimbe IPul, am observat ca in final abonamentul nu mai era limitat iar prepaidul era limitat ... deci astia dupa o ora incep sa limiteze cumva pe flowuri de IP si pare cam random treaba. In final unul dintre SIMuri a ramas limitat si o sa il las asa sa vad pana la ce ora.

Edited by SethNY, 14 May 2019 - 21:21.


#1679
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Aham. E posibil sa fie acest lucru, ca eu am mai restart telefonul dimineața și apoi seara am fost limitat.

Mulțumim frumos! 😊

#1680
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca IP-ul in sine conteaza ci EPC/router/masina ce te poarta in roaming, fiecare avand range-ul ei ip. Eu tot cred ca au capacitati subdimensionate in spate.

#1681
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Orange Prepay, roaming T-Mobile Germania, limitat doar seara intre aprox 21 - 23

Testele de seara s-au facut automat, la 15 minute, cu Speedcheck Pro, in aceeasi locatie, semnal bun. Noaptea s-a ridicat limitarea automat fara nici o interventie din partea mea sau schimbare de IP.
Abonamentul a avut comportament similar. Am avut si SIM TMobile care nu a fost limitat deloc niciodata.
0.3 - 0.5 Mbps .... asta e serviciu oferit clientilor sau bataie de joc? Ce sa mai demonstram?

Attached Files


Edited by SethNY, 15 May 2019 - 02:13.


#1682
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Hai ca m-ati facut curios...in weekend trag o fuga pana in Grecia...o sa verific si eu cum merge netul in roaming...pana acum nu i-am dat importanta.

#1683
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 SethNY, on 15 mai 2019 - 02:01, said:

Orange Prepay, roaming T-Mobile Germania, limitat doar seara intre aprox 21 - 23

Testele de seara s-au facut automat, la 15 minute, cu Speedcheck Pro, in aceeasi locatie, semnal bun. Noaptea s-a ridicat limitarea automat fara nici o interventie din partea mea sau schimbare de IP.
Abonamentul a avut comportament similar. Am avut si SIM TMobile care nu a fost limitat deloc niciodata.
0.3 - 0.5 Mbps .... asta e serviciu oferit clientilor sau bataie de joc? Ce sa mai demonstram?
Salut,

Te rugam sa ne oferi prin mesaj privat numarul de pe care ai efectuat testele si numele tarii in care te afli.

O zi buna,
Orange Helper

#1684
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Voi ați știut?
Attached File  roaming.png   15.38K   115 downloads

#1685
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dar reversul se poate?

#1686
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In sfarsit ne baga si Orange_Helper in seama.

#1687
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 Orange_helper, on 15 mai 2019 - 08:39, said:

Salut,

Te rugam sa ne oferi prin mesaj privat numarul de pe care ai efectuat testele si numele tarii in care te afli.

O zi buna,
Orange Helper


Toate detaliile au fost trimise in mesaj privat.
Am vb cu TMobile, ingineri romani nu joaca;-) , confirmat, aia nu se ating de valorile vitezelor ce vin de la operatorul de acasa.

Edited by SethNY, 15 May 2019 - 10:02.


#1688
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E ilogic sa se atingă, ei incasează bani de la Orange pe traficul efectuat de clientii de roaming. Operatorii se bat pe userii de roaming, nu ii dau afară.

Ultimul raspuns primit de la Orange e că rețeaua PrimeTel 4G din Cipru era prea incărcată ("întâmpina dificultăți") și mă dădea afară, de aia stăteau doar pe MTN 3G telefoanele. 🙃

Și sesizările să le faceți doar din roaming, dacă le faceți când vă întoarceți în țară cică nu mai pot verifica.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2019 - 10:15.


#1689
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da e ilogic, dar eu am verificat cu cine trebuie Posted Image. Pe langa faptul ca am facut test cu SIM prepaid de la TMobile.
Se poate pune eventual un maxim sa nu ii omori pe bastinasii din roaming, dar nu e cazul la TMobile.
E clar ca limitarea vine de la Orange insa sa o pui pentru toti la aceeasi valoare de 0.5 Mbps, 1Mbps e prea de tot.
Testele continua, mai fac la grafice pana se rezolva situatia ori de catre ORO ori prin Ancom.
Speedcheck Pro e f ok, se pot seta teste periodice si se poate seta si valoarea maxima de date ce se pot consuma la un test, eu am pus vreo 50MB.

Edited by SethNY, 15 May 2019 - 10:16.


#1690
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
OK, in weekend ies si eu in roaming si o sa incerc si SpeedCheck Pro. Voi face si reclamatie la 300 din roaming si reclamatie online la ANCOM.

Edited by Catean, 15 May 2019 - 11:35.


#1691
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Testeaza-l inainte sa fii sigur ca merge si in standby, tre sa ii dai ceva permisiuni. Mie mi-a mers f ok.

#1692
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 SethNY, on 15 mai 2019 - 11:38, said:

Testeaza-l inainte sa fii sigur ca merge si in standby, tre sa ii dai ceva permisiuni. Mie mi-a mers f ok.

Eu am iPhone...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate