Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#1207
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am prins o singura limitare în aeroport la Bergamo, într-o după amiaza, în rest nu am avut probleme cu ei pe Orange Young de 12,39 euro. Oricum, nu ma așteptăm să facă măgăriile de genul acesta, dat fiind ca și EE a făcut la fel, deciziile s-au luat la Paris.

#1208
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu am stat de facut teste, dar a mers execrabil Austria, Germania, Franta, Intr-o saptamana de roaming. Nu poti tu sa deschizi o pagina web cum trebuie pe Orange, dar pe Digi zbura:
Viena pe la 9:30 dimineata Orange prepay cu semnal 2CA:
Attached File  Screenshot_20180919-080644.png   282.88K   36 downloads

#1209
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Ești limitat, din cauza pingului nu mere nicio pagina de net.

#1210
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aris, iar, ce treaba are ping-ul? E mai mare in roaming mereu, pentru ca esti rutat prin Romania, nu iei net de la operatorul local dpdv IP.

88ms nu iti pun piedica la navigat si sunt normali pentru roaming tinand cont de cum se face conectarea. Limitarea la 2 Mbps in schimb, poate.

View PostOrange_helper, on 17 septembrie 2018 - 09:09, said:

Iti recomandam sa faci o selectie manuala de retea si sa alegi un alt operator, cat si sa incerci SIM-ul in alt telefon pentru cateva teste.

In Italia era imposibil sa faci asta, nu voia decat pe TIM. Eram intr-o locatie in care TIM avea doar 2G si Vodafone 4G+. Am incercat selectie manuala pe Vodafone IT si pe Wind, nu a reusit sub nici o forma si s-a campat pe TIM la loc.

Cu un sim Vodafone prepaid aveam acces in toate retelele si viteze de peste 100Mbps (oriunde a fost, VDF a permis conectarea pe orice retea am ales).

Edited by MembruAnonim, 19 September 2018 - 09:54.


#1211
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Nu mere, același lucru l-a pățit și fratimio în Spania. Sunt măgari la faza asta, chiar nu ma gândeam ca sunt atât depășiri frantujii ăștia.

Ping mare + viteza mica, rețetă perfecta pentru o navigare dezastruoasa.

Ping în roaming la Silistra

[ https://i.postimg.cc/CzKz2F4Z/Screenshot_20180908-142611.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aris86, 19 September 2018 - 09:50.


#1212
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Mai baieti eu nu mai folosesc orange de vreo 10 luni. Dar cat a fost in roaming, a mers mai bn ca vodafone. Nu am avut niciodata nici un fel de restrictie. Poate sa mai schimbat ceva intre timp, in rau.. asta nu stiu.

#1213
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMotanS_ReD, on 19 septembrie 2018 - 12:05, said:

Mai baieti eu nu mai folosesc orange de vreo 10 luni. Dar cat a fost in roaming, a mers mai bn ca vodafone. Nu am avut niciodata nici un fel de restrictie. Poate sa mai schimbat ceva intre timp, in rau.. asta nu stiu.

Pai e clar, toti avem limitari, momentan desoperim palierul orar. Ce am observat eu, ora 19.

#1214
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Eu zic sa va inregistrati cartela cu buletinul la un shop vodafone si nu veti avea probleme cu roamingul. Eu anul trecut si pana in martie anul asta am incarcat la orange luna de luna minim 10 euro, si deja in octombrie cartela intra in perioada de gratie :) la vodafone cartela intra in perioada de gratie tocmai in martie 2020.:) prea hapsani astia de la orange. Plus ca la vodafone iti da si bonus la reincarcare pe care il poti folosi, nu ca la orange unde e vrajeala cu phone credit :))

#1215
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cred ca majoritatea care avem probleme aici, suntem pe abonament. Eu am testat pe 2 x Business Mobile14 si un Start 5. Toate se manifesta la fel din perspectiva limitarii.

#1216
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am prepay.

#1217
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Si eu am un nr pe prepay, care sta mult in roaming in Anglia si confirm ca exista limitare.

#1218
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Corect, 'sansa' de a pica pe limitarea aceea de 2Mb e maxima indiferent de valoarea abonamentului sau optiunii Prepay.
Spun asta ca si eu m-am fript toamna trecuta in Germania in roaming pe T si abia reuseam sa fac ceva browsing, abonament de 43 Euro cu un S8.
Pacat ca baietii astia trag de tactici din astea magaresti in loc sa recunoasca oficial si sa puna niste info-uri cu limitele aplicate dpdv al orelor.

Edited by emanu900, 21 September 2018 - 08:27.


#1219
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postemanu900, on 21 septembrie 2018 - 08:27, said:


Pacat ca baietii astia trag de tactici din astea magaresti in loc sa recunoasca oficial si sa puna niste info-uri cu limitele aplicate dpdv al orelor.

Exact. E reteaua lor si isi aplica ce strategie cred ei ca ii mai buna pentru business, dar clientii sunt parteneri in businessul lor si ascunsul adevarului si minciuna pot distruge totul intr-o clipa. Tactica romaneasca, de smecheri. Macar EE in UK a informat clientii ca doar abonamentele “superioare” au acces la viteza maxima disponibila in roaming.

#1220
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Orange abo in Roaming, 2 x Carrier Aggregation, 256 QAM, adica potential de a prinde 350Mbps  pe radio, profil de 450Mbps pe DL la ORO in centrala.
Limitat la 1-2-3 Mbps  din serverele Orange. Am testat si cu nPerf, viteza mai mare, 14Mbps,  oare e ala aiurea sau ORO limiteaza servele speedtest ptr roameri?
Testati si voi cu nPerf sau OpenSignal.

Attached Files


Edited by SethNY, 21 September 2018 - 20:49.


#1221
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Fratimio zice ca mere foarte greu netul, nu cred ca se limitează doar pe Speedtest.

#1222
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu acum am 0.86 pe down si 6 pe up. Noroc cu Wi-Fi-ul de la hotel ca altfel nici forumul nu il puteam incarca.

#1223
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Off-topic.

Cum merge pe 3G in Cehia că sunt curios deoarece văd că e B1 pe 15 Mhz, deci ce a mai rămas la 3G ?

Nu sunt congestii pe 3G acolo din cauza spectrului care s-a dus mai tot pe LTE ?

Evident nu are treaba cu roamingul ORO limitat. Întreb doar tehnic cum e rețeaua în Cehia pe UMTS, că pe LTE stă foarte bine.

Edited by galsven, 21 September 2018 - 21:35.


#1224
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Orange Prepay, acum incarcat cu optiunea de 10 Euro, limitat clar la 2Mbps si pe download si pe upload. Se vede in profilul din NSGuru la APNul net, testat cu Speednet si nPerf. E clara treaba la Prepay. Are si 256 QAM si 2xCA dar degeaba ... O sa vad maine pe ziua daca ii mai modifica ei profilul dar m-am lamurit.
Aceeasi limitare e si pe TMobile CZ si pe O2 CZ, toti operatorii cu care are ORO acord de roaming, deci e cam evident ca profilul vine de la Orange RO.

Attached Files


Edited by SethNY, 21 September 2018 - 21:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate