Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Top 5 jocuri ale copilariei

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

Poll: Top 5 jocuri ale copilariei (40 member(s) have cast votes)

Care sunt cele mai bune pt tine?

  1. Super Mario Bros 1,2 si 3 (6 votes [15.00%])

    Percentage of vote: 15.00%

  2. Super Mario World 1 si 2 (5 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Primele Mortal Kombat (4 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  4. Crash Bandicoot 1,2 si 3 (1 votes [2.50%])

    Percentage of vote: 2.50%

  5. Primele Need for Speed (10 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  6. GTA 1,2 si London (3 votes [7.50%])

    Percentage of vote: 7.50%

  7. GTA 3,Vice City,Liberty City si San Andreas (11 votes [27.50%])

    Percentage of vote: 27.50%

  8. God of War 1 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Shadow of the Collosus (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Jak and Daxter (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#55
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008

 Katta92, on 17 august 2019 - 14:54, said:

Al meu a fost Need for Speed 2 SE.

Aveam 7 ani, eram in clasa intai si imi placea Mclaren F1 ca era cel mai rapid din joc.

In clasa imi zice invatatoarea:
-Catalin, spune un cuvant ce incepe cu litera M ( se astepta sa zic Mama )
-Eu zic Mclaren

LE: Am avut si Mortal Kombat 4 ce mi-a placut mult.

FZR 2000 era cea mai rapidă, un soi de prototip.

 javathepyton, on 17 august 2019 - 14:51, said:


Quake 4 (aveam doar 14 ani, mi s-a parut infiorator la aceea data)


Sunt mai bătrân și am început cu Quake 1, m-a ținut multe nopți treaz și cu pulsul ridicat.

 jimi91, on 17 august 2019 - 17:36, said:

nfs porche mai jucam...coasta de azur.....misto joc

Și pe ăsta mi-am făcut nebuniile. Îl jucam cu amicii într-o rețea locală. Moby Dick era Porsche-ul suprem.

#56
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,902
  • Înscris: 28.11.2006
Mi-am amintit alte cateva jocuri pe care le jucam pe HC. Cel cu motocicletele se numea Deathchase. Mai era simulatorul de avioane 1942, jocul de fotbal Match Day (cu echipe de 5+1 jucatori), ceva simulator de ping-pong si Kung Fu. Problema e ca trebuia sa le incarci de pe caseta, dura cam cat o melodie si daca aveai probleme cu caseta, iti dadea eroare si adio joc!

#57
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008
buna parte din aceste jocuri + ce au insirat colegii am avut la sala de jocuri,in 2003,pfoi ce vremuri,cu banii din sala,scos investitia vreo 2 mii usd si cumparat primul meu teren 11,5 ari

#58
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 12.12.2007
J'ping Jack, Bomberman, un simulator de ping-pong, Barbarian, Bomb Jack,....parca Terminator, apoi Street Fight
Mai era unul (l-am jucat la cineva la serviciu) cu doua gorile asezate pe doi zgarie-nori,de înălțimi diferite, in lateralele ecranului, care aruncau cu banane una in cealalta. Trebuia sa stabilesti tu unghiul la care aruncai banana spre inamic. Se putea juca atat single player cat si 2 players. Nu mai stiu cum se cheamă.

Apoi a urmat (unul dintre primele pe Pentium 3 cu placa Voodo) Soldier of Fortune, apoi Half Life, NFS Porsche Unleashed (imprumutasem un volan cu force feed-back si nu mai vroiam sa il dau inapoi), Unreal Tournament, Return to Castle Wolfenstein, GTA San Andreas, MAFIA (am ramas îndrăgostit de coloana sonoră - Django Reinhart), Mortal Kombat, ceva Counter Strike, NHL 2000, NBA Live, Medal of Honnor, Sydney 2000 (era cu competiții sportive), ceva Tomb Raider, putin FIFA, Motocross Madness, F1, inca unul cu buggy-uri si WV broscute, Q Ball, Worms, Pinball, .........

Edited by laurstef, 18 August 2019 - 00:56.


#59
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Street Fight era cel cu cinci niveluri? Nu-mi aminteam numele. Un asemenea joc umplea o caseta intreaga, mai era loc doar pentru cate un utilitar. Apropo, "moftware" nu e inventia mea, ci numele echipei care a creat utilitarul Moft_dir, mic si simpatic. Stiu ca au existat si jocuri pe mai multe casete, insa trecusem la PC. Tot pe HC, mie mi-a placut si Xeno, un fel de fotbal cu nasturi, cate unul pentru fiecare jucator, pe un teren octogonal alungit, aproape romboidal.

#60
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu tin minte ca se numea Street Fighter

#61
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Jocurile copilariei - GTA 1 - aveam 19 ani la lansare, se pune ca e "din copilarie" ??? Posted Image Posted Image Posted Image
N-am fost niciodata fan Mario sau NFS sau Mortal Kombat.

 laurstef, on 18 august 2019 - 00:55, said:

Mai era unul (l-am jucat la cineva la serviciu) cu doua gorile asezate pe doi zgarie-nori,de înălțimi diferite, in lateralele ecranului, care aruncau cu banane una in cealalta. Trebuia sa stabilesti tu unghiul la care aruncai banana spre inamic. Se putea juca atat single player cat si 2 players. Nu mai stiu cum se cheamă.
Era inclus in DOS de la IBM Posted Image
QBASIC Gorillas
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UDc3ZEKl-Wc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 pufonel, on 17 august 2019 - 23:45, said:

Problema e ca trebuia sa le incarci de pe caseta, dura cam cat o melodie si daca aveai probleme cu caseta, iti dadea eroare si adio joc!
Casetofoane rusesti mono si casete Raks = the best
Mi-a placut si asta foarte mult, pe PC: Deathtrack - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d6QFV_2BY6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma jucam cu prietenii cind chiuleam de la liceu.

 caiuscorneliu, on 17 august 2019 - 23:39, said:

Sunt mai bătrân și am început cu Quake 1, m-a ținut multe nopți treaz și cu pulsul ridicat.
Doom RULZ !!!
Cind a aparut Quake 1, am imprumutat de la cineva un calculator de revelion si vreo 3 zile am jucat demo incontinuu, il aveam de la o revista parca....

Edited by trollerul_de_serviciu, 18 August 2019 - 08:55.


#62
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Cand a aparut GTA 1 aveam 12 ani,deci se pune :peacefingers:

https://m.youtube.co...h?v=HZE-Mc4s8k8

Edited by Crbl2001, 18 August 2019 - 09:51.


#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
HC am prins si eu...desi n-am avut....
in schimb am avut terminator din ala , era o clona , sau famiclone cum li se zicea, facute in special pentru piata sud est europeana ...am jucat kontora , ninja ruikenden , robocop, tancuri, si multe altele
de fapt primele jocuri pe care le-am jucat , au fost pe hand  heldurile alea ...aveam o clona de nintendo cred , oricum nu gasesc modelul pe net...jucam curse , tetris si alte cateva....apoi atomic bomberman la calculatoarele unde am facut niste cursuri de pc-uri

ma uit la mine nu-mi vine sa cred ...a existat odata un timp in care invatam ....MS-DOS...si jucam pe consola ...cum trece vremea
de obicei nu imi plac vaicarelile nostalgice asa ca no sa ma vaicaresc
revenind ... mai tineti minte si jocurile alea la salile cu automate de jocuri..nu erau pacanele desi aratau ca ele dar aveau jocuri moderne....street fighter si fury le-am jucat prima data la o sala din asta ...

Edited by karax, 18 August 2019 - 10:07.


#64
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pc jocuri MS-DOS diverse
Arcade cps1, cps2 cam toate
Neo Geo diverse
GB, diverse
Brick game
Clonă nes terminator cu diverse
Ps2, noutăți. Blank verbatim :)
Xbox. Hard plin.

#65
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
SNES=Mario World 1si 2,Mortal Kombat,Final Fantasy,Doom(!!!),All Stars,StarFox...rupeam controllerul.
GameBoy=Mario Land,Tetris(!),Kirby, si ceva pokemoane(de plictiseala)
PS1=Final Fantasy,Silent Hill,Tomb Raider,NFS,RPG-uri la greu....
N64 = Mario 64,Golden Eye,Stafox 64.si nu mai tin minte.
GameBoy Color=niste porturi de NES si cam atat
PC= Doom,CS 1.6,HalfLife,GTA 1,2,London,Resident Evil, si multe shootere care nu-mi vin in minte.

Apropo,CS era o clona de HalfLife :)   ..pana cand a devenit celebru.

Dupa 2000 nu mai vorbesc din moment ce eram deja sarit de 15-16 ani si nu prea se pune.

#66
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mi-am adus aminte de joc pe bază de sprites portabil apăruseră in magazine la un moment dat cu 1 joc cu mașini - cu tenis la un prieten, atari 2600 cu ceva casetă multi-game care se repetã îl am și acuma pe undeva cred.

Cip, clonă de ceva calculator ca o tastatură și încărcai jocurile de pe casetofon de pe casetă, derulai până unde trebuia. Loading panã te plictiseai. Casete trase, am jucat altered beast, Street fighter 1 din ce îmi amintesc.

#67
-zeu-

-zeu-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.08.2019
Starcraft si atat.

#68
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
MuOnline, Jazz JackRabiit, GTA 3, Stronghold Crusaders,Fifa 2002 WorldCup, Hercules.

#69
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
pong retro tennis, pe un tv Olt. cam asta era singurul,nu aveai de ales.

#70
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,902
  • Înscris: 28.11.2006

 moftware, on 18 august 2019 - 07:42, said:

Tot pe HC, mie mi-a placut si Xeno, un fel de fotbal cu nasturi, cate unul pentru fiecare jucator, pe un teren octogonal alungit, aproape romboidal.
Pe asta il tin si eu minte, si chiar ma chinuiam sa-mi amintesc cum se chema. Merci @moftware! :cheers:

Pentru cine nu l-a prins, seamana putin cu jocul Disc de pe SP :lol:

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu as vrea sa votez dar nu am cum caci nu exista in poll:

Oricum, in ordine cronologica:
Number 1:  seria Dizzy
Number 2:  Prince of Persia
Number 3:  Mortal Kombat
Number 4:  Descent
Number 5: Tomb Raider (originalul)

Apoi au urmat altele ... care de care mai sofisticate si mai "imersive" ... dar alea sunt primele 5 care mi s-au intiparit in memoria non-volatila.

#72
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Volfied?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RxuMVqkLD7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate