Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#505
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Saptamana viitoare vor veni baietii sa monteze cosul de fum. O sa iau un cos prefabricat de la Hoch, ceramic. Pretul este de ~ 5.000 lei pentru 7m inaltime, diam 200mm, cu toate accesoriile si montajul incluse.

#506
MustaKappeli

MustaKappeli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2020

View Postasorin2004, on 13 aprilie 2021 - 16:08, said:

Saptamana viitoare vor veni baietii sa monteze cosul de fum. O sa iau un cos prefabricat de la Hoch, ceramic. Pretul este de ~ 5.000 lei pentru 7m inaltime, diam 200mm, cu toate accesoriile si montajul incluse.
Buna ziua!  Ce ati mai facut la casa? Ati avansat,cum merge treaba?

#507
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Mai sunt niste update-uri, dar nu foarte importante :

- mi-au montat cosul de fum. Baietii au lucrat cam vreo 6 ore, dupa care au promis sa vina a doua zi sa finalizeze (mai erau de chituit imbinarile dintre blocurile de beton, de izolat trecerile prin placi si de montat "palaria" si "cocosul"). Pentru acel moment mi s-au parut seriosi si le-am platit tot montajul (greseala!). De abia saptamana trecuta m-au sunat sa vina sa termine ce mai era de facut, dar terminasem eu intre timp lucrarea. Nu prea mi-a placut faptul ca intre blocurile de beton si zid a ramas un spatiu de 1-2 degete pe care l-au umplut cu spuma ignifuga. As fi preferat beton acolo, dar este destul de greu de introdus. Cum spuneam, la trecerile prin placi am facut eu un mini-cofraj si am umplut spatiul ramas cu beton. Ma gandesc ca, din considerente de stabilitate, sa imbrac tot cosul de fum intr-un zid suplimentar de caramida plina - TBD.

- nu am gasit oameni prin sat sa ma ajute la curatenia din curte (se pare ca 150 lei / zi nu este interesant), asa ca, singur-singurel am facut ordine in lemnaraie (sortata pe lungimi, tipuri, etc). Greu, multa febra musculara.

- cei cu care am discutat sa vina sa faca termoizolatia nu au mai raspuns la telefon ... deci momentan nu am cine sa se ocupe de asta

- am cateva oferte pentru izolatia terasei (termo si hidro), trebuie sa le pun cap la cap si sa vad pe cine aleg si sistemul in care va fi (membrana de bitum sau cauciuc)

- s-a pripasit un caine in curte. E o caricatura de caine, mic, cu picioare scurte, sperios, dar, cum spuneam, ce se pripaseste - pastrez. De fiecare data cand ma duc acolo il hranesc.

Cam asta deocamdata.

Edited by asorin2004, 10 May 2021 - 10:35.


#508
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Update

- am batut palma cu o firma pentru izolatia terasei. Sistemul va fi clasic : membrana difuzie, bariera de vapori, polistiren extrudat 20cm, sapa de panta, 2 membrane bituminoase hidro. Polistirenul se aseaza doar pe placa, restul straturilor urca pana la buza exterioara a aticului (aticul va fi ulterior imbracat in polistiren, peste hidroizolatie, in continuarea polistirenului de pe fatada). Pret = 73 eur/mp toata distractia asta (materiale+manopera) - nu e cel mai ieftin, dar nici cel mai scump. Eram tentat sa merg pe un sistem cu membrana de cauciuc (firestone) in sistem lesat (adica nu lipit pe sapa ci tinut in loc de stratul de pietris de deasupra), dar am inteles ca pot fi ceva probleme cu el, asa ca am abandonat ideea.

- a trebuit sa tai mustatile de la stalpi care ieseau peste atic. Initial vroiam sa le las, ca poate ma mai inalt vreodata sau acopar terasa cumva, dar nu cred ca va mai fi cazul. Nu a fost chiar usor sa tai cu flexul 13 stalpi x 8 bare de fi14

- a trebuit sa fac trecerile prin terasa. Pentru treceri, la turnarea placii, am lasat goluri (niste bucati de polistiren fixate in armatura). Ce nu am stiut eu atunci, este faptul ca, din motive de hidroizolatie, trebuie lasat cam 10 cm in jurul trecerilor (ca sa poata pune o chestie ca o palarie acolo care se inglobeaza in membrane). Drept urmare vreo 4 treceri nu au fost lasate bine (prea mici/sau prea apropiate) si au trebuit largite. Munca super grea, placa extrem de tare, cu un rotopercutor destul de capabil a mers destul de greu. Si am mai intalnit si armatura in unele locuri. Anyway am facut toate trecerile, am pus teava de canalizare in ele pe care am fixat-o cu ciment. Am 2 scurgeri pluviale, 2 treceri pentru AC, 1 trecere pentru curent, 1 trecere pentru tevi de apa (toate cu tevi de 110 de canalizare)

- am gasit niste baieti care au tencuit aticul pe interior, ca sa fie strat drept cand se lipesc membranele. Au venit sambata la ora 8 si la ora 16 erau gata. Mi se pare ca a iesit destul de bine. Distractia asta a fost 2000 ron (suprafata tencuita aprox 50mp). Este prima echipa la care le-am luat bere si nu au baut Posted Image

- astazi incepe efectiv izolatia terasei. Am ceva emotii cu ploile care se anunta sapt asta, ca nu cred ca se va ajunge asa repede la stratul final, dar au spus ca nu este problema, se vor face cateva gauri in placa pe unde sa se scurga apa.

Attached Files



#509
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Update

- au inceput izolarea terasei. Pana acum s-a maturat praful, s-a amorsata placa, s-a aplicat stratul de difuzie, bariera de vapori (terasa si jumatate inaltime atic), polistirenul extrudat. Sapt viitoare se completeaza polistirenul si se toarna sapa de panta. Ce mi s-a parut ciudat este ca stratul de difuzie (o membrana cu niste gauri, care nu este lipita de placa, ci stratul de deasupra ei se lipeste pe placa prin acele gauri) reprezinta 40% din supraf terasei. Cei care fac lucrarea mi-au spus ca recomandarea este ca 60% din suprafata sa fie membrana lipita si 40% difuzie. Mi-au spus ca daca vreau pot pune difuzie peste tot, dar vom trece asta in scris, ca la solicitarea mea s-a pus difuzie peste tot. Vad ca este destul de ieftina membrana de difuzie, asa ca nu cred ca au facut economie de material

- am emotii cu ploile care tot se anunta. Au facut niste gauri in placa pentru ca apa care se aduna sub polistiren sa se scurga pe acolo . Ce nu se va scurge, ei sustin ca se va evapora in timp si nu va dauna placii sau polistirenului. Sper sa nu ajung sa am nevoie de garantia pe care o dau ei lucrarii.

- am gasit un catel mort in interiorul casei (nu este cel care s-a pripasit acolo). Probabil ca cineva l-a otravit sau a mancat el cine stie ce.L-am pus intr-un sac, l-am dus la padure, am facut o mica groapa si l-am ingropat acolo. Chit ca nu e mare lucru, nu iti pica bine o faza de asta.

Attached Files


Edited by asorin2004, 30 May 2021 - 10:52.


#510
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
A plouat destul de mult in ultima perioada. Terasa are doar 2 gauri facute prin care sa se scurga apa de ploaie (scurgerile pluviale sunt mai sus acum vor iesi peste polistiren)
In urma ploilor o parte din apa colectata nu s-a scurs si a ramas sub polistiren. In unele zone este apa de 1-2 degete.
Cei de la firma ziceau ca e ok sa toarne sapa peste polistiren si asa, intrucat apa se va evapora in timp. Nu am fost de acord cu asta si am oprit momentan lucrarea, asteptand vreme mai buna ca sa usuce tot sub polistiren.

#511
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
nu poti ajuta eliminarea apei prin aspirare cu ceva? Macar sa nu mai balteasca..Daca sta acolo o sa apara mucegai si alte alea..pana apuca sa se evapore..

#512
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Am facut in felul urmator :

- a dat el 2 gauri in placa, acolo unde parea ca tine apa, pe acolo a curs destul de mult
- in locurile unde am observat eu ca se mai aduna apa, am scos polistirenul si s-a mai evaporat.

Daca prind o sapt fara ploaie si cu temp > 20 grade, cred ca e totul uscat . Nu prea cred ca are ce sa faca mucegai intre placa si polistiren , dar ... never know.

#513
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Disaster!

Ploaia de ieri, nu foarte insemnata cantitativ, s-a scurs de pe terasa in casa si si-a gasit cumva sa se prelinga pe perete pana unde erau electronicele. Chiar daca au luat apa, astea au scapat : DVR, switch, alimentator camere. Nu asa de norocos a fost si routerul de la RDS care, deocamdata nu mai vrea sa dea internet (cu toate ca nu apare vreo eroare pe el si te poti conecta la el). Am ramas offline deocamdata si cu emotii ca nu stiu daca il voi mai putea folosi.

:(

#514
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Dacă citești mesajul meu de acum câteva luni ți-am atras atenția să te gandesti la un acoperiș pe zona de terasa care să-l fi făcut odată ,atât ca structura cât și ca învelitoare. Nu pergola așa cum îți desenase arhitectul ..


..să-l fi făcut odată cu acoperișul casei

#515
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Scuze am greșit jurnalul :)


#516
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Nu am inteles mesajul anterior. Anyway, apa s-a scurs din terasa mare (acoperis) in interiorul casei si asta a cauzat problemele la echipamente.

Am desfacut toata instalatia, am uscat toate echipamentele, le-am pus la loc, si, din fericire, suntem din nou online.
Cu aceasta ocazie am aflat ca un router RDS, daca il strici, costa ~ 250 eur + tva.

Astept sa se mai duca ploile ca sa continui cu izolatia terasei si a fatadei.

#517
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.05.2004
pai tu le ai spus ca ti a curs apa in router?
trebuia sa spui doar ca nu iti merge internetul, sa vina si sa repare ce o fi de vina :)

#518
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Problema cu routerul RDS s-a rezolvat fara plata vreunei garantii. Doar am aflat cat e garantia, nu am si platit-o din fericire :)

Ma incurca rau ploile astea, cam de 2 saptamani ploua aproape in fiecare zi si nu pot continua cu izolatia teraselor.

Catelul care s-a pripasit acolo a devenit mai prietenos de cand il hranesc. Cred ca o sa ii fac o cusca cand am timp

#519
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Pentru termoizolarea casei ai gasit firma?
Caut si eu Posted Image
Am gasit o firma, au venit si au pus pe un perete exterior si acum ”avem alte lucrari si mai venim...”

#520
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007
Inseamna ca ai platit avans....nu?

#521
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Am plătit doar schela când a ajuns pe șantier.
Bănuiesc ca au și alte lucrări și fac peste tot câte un pic. Nu înțeleg logica și câștigul lor dar bănuiesc ca majoritatea așteaptă pana se hotărăsc ei sa vina.
Au anunțat ca vin mâine 😁
Sa vad minunea.


#522
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Pai pe langa estimarile lor privind termenul de finalizare al fiecarei lucrari .. isi mai iau si lucrari suplimentare,de unde castiga mai multi bani decat solicitau in mod uzual. Le convine foarte mult treaba asta pentru ca in felul asta ajung sa-si mareasca si tarifele de manopera in scurt timp, in contextul in care majoritatea "mesterilor" si beneficiarilor din piata asta intretin aceasta harababura. Asa ajung cei mai multi dorei sa se suprevalueze si beneficiarii sa inghita galusca, dupa galusca. Se ajunge la transferul de "las-o asa, ca merge asa" de la "mester", la beneficiar.

E greu de multi ani in domeniul asta si o mare vina o au beneficiarii, care nu realizeaza sau NU LE PASA ca intretin aceasta mizerie. De altfel, atitudinea asta o au majoritatea si in viata de zi cu zi si se simte asta peste tot .. pe strada, la piata, la scoala etc..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate