Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#487
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 08.06.2005
Eu stiam ca ai voie daca ai ''interes'' Posted Image

Completezi o declaratie.

Edited by mircea812, 19 March 2021 - 08:26.


#488
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Am tot citit motivele pt care poti sa iesi pe strada. Unul ar fi ceva cu ingrijirea unei proprietati.Doar ca eu am domiciliul in Bucuresti si nu cred ca ma incadrez la asta.
Mai vedem...

#489
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Pai nu e proprietatea ta?

#490
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Ba da, dar nu am domiciliul acolo. Dupa mine aia cu ingrijirea unei proprietati este pentru cetatenii din localitatea x care este carantinata care se duc in localitatea y care este sau nu este carantinata.
Poate totusi imi fac prea multe griji :)

#491
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu conteaza ce adresa ai in cartea de identitate, important este ce scrii in declaratie. In caz ca esti luat la intrebari poti argumenta ca pe perioada pandemiei locuinta principala, cea din cartea de identitate a devenit secundara, ca ai acolo animale pe care trebuie sa le hranesti etc.  Eu am fost vreo doua luni in zona carantinata, acum am intrat iar. Am iesit fara probleme, bifand punctul i. Pentru a dovedi cele declarate port la mine si o copie dupa actul de proprietate. Nu mi-au cerut niciodata actul. Daca le vorbesti frumos si argumentat, nu au ce sa iti faca.

Attached Files



#492
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Pana la urma mi-am luat inima in dinti , am completat doua declaratii (una de tranzit pentru Pantelimon) si una pentru Branesti si m-am dus pana acolo sa vad ce mai e. Cum nu m-a intrebat nimeni de sanatate, am repetat chestia asta in fiecare zi.

Ce am mai reusit sa fac intre timp :

- Am acoperit provizoriu gaura din ultima placa pe unde va fi cosul de fum ca sa nu mai intre apa in casa. Destul de greu sa urci 3-4 galeti de beton pana sus pe casa. Chiar a plouat zilele astea si nu mai am cascada Niagara acolo.
- Cum nu am gasit prin sat oameni cu chef de munca, m-am apucat sa fac eu curat in curte. Nu stiu daca v-am spus, dar minunata echipa pe care am avut-o, in momentul in care a decofrat ultima placa si centura de la atic, a aruncat lemnele la nimereala prin curte. Ce fac eu acum este sa le strang si sa le pun ordonat in stiva pe margini pentru a face loc . Cel mai nasol este ca lemnele au cuie si trebuie atentie mare cu ele. Sa zic ca dupa doua zile de munca + febra musculara aferenta sunt cam pe la 50%. Eram dispus sa platesc 100-150 lei /om/zi pentru chestia asta dar na, daca nu vrea nimeni , asta e.
- Cred ca am gasit echipa pentru izolatia fatadei. Acum lucreaza la un vecin, dupa ce termina vor veni la mine. Cred ca asta va fi urmatoarea lucrare pe care o voi face

#493
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Fa-ti timp sa scoti acum cuiele din scanduri sa le ai stivuite frumos si pregatite de utilizare, astfel te feresti de accidente, mai ales pe eventuali copii.

#494
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
O sa incerc sa scot cuiele dupa ce aranjez lemnele cat de cat. Ca orice om care sufera de OCD am simtit nevoia sa sortez lemnele pe dimensiuni si sa le stivuiesc asa. Imi va mai lua ceva timp pana sa le aranjez pe toate, dar daca e placut afara - merge.

Raman in continuare uimit de muncitorii pe care i-am avut pe santier. Am gasit in gramada de lemne tuburi de spuma consumate pe jumatate, pet-uri de bere aruncate, borcane, bocanci rupti, si alte mizerii. Ca nu iti pasa de banii pe care ii cheltuie ala de te plateste, asta pot intelege, dar mizeria nu o pot intelege. Cat de greu ar fi fost sa puna tot gunoiul intr-un loc, mai ales ca le-am dus si saci de gunoi? Eu unul ma comport la fel si acasa si in deplasare...

#495
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Multi avem OCD :D Asa ca eu te inteleg. Trecand peste gramada ta de leme cu gunoaie, eu trebuie sa traiesc cu chistoace de tigari in pereti. Cand era casa la rosu, ei le aruncau, civilizat in golurile de la caramizi, in special in golurile pentru geamuri.

#496
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Si ultima remarca vis-a-vis de muncitori : nu stiu cum au putut sa bea atata bere. Fara sa exagerez, dupa nr pet-urilor aruncate acolo, cred ca fiecare a baut cate un pet de 2l pe zi.
Iar echipa despre care vorbesc aici a stat pe santier sept - nov , deci nu poti sa zici ca era ditamai canicula si se racoreau.

#497
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
unii nu mai stiu de apa...daca intelegi ce vreau sa zic..si din pacate asta se cam poarta prin domeniul constructiilor..

#498
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ce pret ai gasit pentru izolarea fatadelor?

#499
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Pai astia mi-au cerut asa:

- izolatie soclu fundatie (sapat 1m adancime, 70cm latime, curatat soclu, aplicare 2 straturi de hidroizolatie lichida, aplicare polistiren extrudat, aplicare membrana, pus pamant la loc) = 150 ron/ml
- tencuit fatada = 25 ron/mp
- aplicart polistiren (pe strat continuu, cu dibluri, plasa, 2 maini masa de spaclu) - fara decorativa = 35 ron/mp

Schela isi vor face din lemnul ramas in curte (ala de il aranjez eu acum)
Suprafata pentru fatada include si golurile de geam.

#500
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ai preturi destul de bune. Tencuiesti ca sa poti pune pe strat continuu? Eu am sa aleg sa nu mai tencuiesc(peretii sunt drepti) si voi pune polistirenul pe cordon perimetral si 3 mamaligi pe mijloc.

#501
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View Postlivyu_s, on 08 aprilie 2021 - 08:57, said:

Tencuiesti ca sa poti pune pe strat continuu?

Da

#502
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Totusi..daca tot tencuiesti ..de ce mai bagi si dibluri..avand in vedere ca pui placile pe strat continuu, adica adezivul e intins cu gletiera cu dinti pe toata suprafata placii..apoi lipita de un zid perfect drept, deci contact ~100% a adezivului de pe placa cu peretele (nu cordoane perimetrale  + mamaligi unde nu e 100%). Eu zic ca nu mai scoti placa aia vreodata de pe perete..chiar si fara dibluri..mai ales daca folosesti un adeziv bunicel.

Eu nu am tencuit..insa cand eram la rosu, am sprituit 1mp de perete..apoi am lipit o placa de EPS in strat continuu..si nu am reusit s-o mai dau jos, decat cu o barda..slefuind adezivul dupa..de pe perete. Bine, testul era de aderenta pe sprit vs caramida, insa de pe ambele nu am mai reusit sa scot placa intreaga de acolo.

Edited by manghels, 08 April 2021 - 10:18.


#503
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Inteleg ce zici, o sa vad atunci. Parca ma simt mai bine stiind ca sunt si dibluri. O sa punt probabil mai putine .

#504
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Exista un adeziv, mai scump, care garanteaza lipirea polistirenului pe fatada, fara dibluri, pana la inaltimi de 8m.
https://www.ro.weber...er_P50_max2.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate