Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#523
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Pai situatia la mine e cam asa :.

- am turnat ieri (miercuri) sapa pe terase . Munca destul de grea, a durat aproape toata ziua. Seara a mai si plouat un pic, nu stiu cat de bine i-a facut sapei. Asta de la firma care imi face terasa zice ca nu este problema, chiar daca mai patrunde acum apa de la ploaie prin sapa proaspat turnata, se va evapora prin palniile de evaporare, in timp. Nu prea se putea acoperi terasa cu folie, asa ca trebuie sa iau de bun ce zice. Si mai e si garantia pe care o da, dar sper sa nu am nevoie de ea. Maine va veni sa aseze primul strat de hidroizolatie si sa conecteze scurgerile. Ca idee, tot sistemul este de la General Membrane.

- am adus astazi un excavator mic ce a evacuat molozul din curte si a sapat pe langa fundatie, cam 1 m adancime pentru izolarea soclului.

- ar trebui sa vina in continuare echipa ce va face izolarea casei, astazi insa nu au mai raspuns la telefon. Ma astept la orice, poate va trebui sa caut pe altii. Bataie mare de cap cu schela si cu montatul/demontatul ei. Astia vor bani - si destul de multi pentru operatia asta. Fie le scot din cap ideile astea, fie iau pe altii, mai vedem.

#524
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...la mine au lasat Schela vro' doua luni pana cand m-a sunat unu' sa ma intrebe sfios daca cumva Schelele lui sunt la mine pe casa...au venit...au muncit parca doua zile si dupa ...Scenariul de mai sus

#525
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Tocmai ce am spus celor cu termoizolatia sa nu mai vina. Motive :

- vreau sa fac izolatia soclului casei (partea de la cota 0 pana la baza fundatiei). Sapatura am facut-o eu separat. Pentru urmatoarele operatii : curatat soclul, 2 maini de hidroizolatie bituminoasa, polistiren, membrana, pus pamant la loc mi-au cerut initial 50 lei / mp (sunt cam 40 ml) . Azi mi-au dat mesaj ca daca vreau sa puna pamantul la loc, ma mai costa 1500 lei.
- mi-au cerut 100 mp de schela pe care sa o mute ei (inseamna cam o latura  intreaga a casei) -> aprox 4 mutari in total + demontarea schelei = 4x1000 lei.
- s-au oferit ei initial sa imi aduca schela , 100mp, cu tot cu montaje si demontaje cu 2000 eur/luna !

Cred ca am luat o decizie buna sa nu lucrez cu ei, mi se pare ca erau genul care cereau un pret initial si umflau dupa. Asa ca , mai bine nu.

#526
ncatalin94

ncatalin94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2017
Multumesc baieti pentru informatii, chiar am invatat multe.
Sa imi dau si eu cu parerea, proiectul pentru casa mea din Bucuresti a fost proiectat de baietii de la firma :
Linkul catre site-ul lor daca intereseaza pe cineva estepmpmpm
pmpmpm
sau
pmpmpm
Acum incepem constructia, si ma bucur ca am mai multe lacune despre ce inseamna cu adevarat constructia unei case!
Mersi inca odata baieti..si fete Posted Image!

View Postasorin2004, on 25 iunie 2021 - 21:15, said:

Tocmai ce am spus celor cu termoizolatia sa nu mai vina. Motive :

- vreau sa fac izolatia soclului casei (partea de la cota 0 pana la baza fundatiei). Sapatura am facut-o eu separat. Pentru urmatoarele operatii : curatat soclul, 2 maini de hidroizolatie bituminoasa, polistiren, membrana, pus pamant la loc mi-au cerut initial 50 lei / mp (sunt cam 40 ml) . Azi mi-au dat mesaj ca daca vreau sa puna pamantul la loc, ma mai costa 1500 lei.
- mi-au cerut 100 mp de schela pe care sa o mute ei (inseamna cam o latura  intreaga a casei) -> aprox 4 mutari in total + demontarea schelei = 4x1000 lei.
- s-au oferit ei initial sa imi aduca schela , 100mp, cu tot cu montaje si demontaje cu 2000 eur/luna !

Cred ca am luat o decizie buna sa nu lucrez cu ei, mi se pare ca erau genul care cereau un pret initial si umflau dupa. Asa ca , mai bine nu.

Ai facut foarte bine Sorin sa nu mai lucrezi cu ei!

Apropo, am vazut sa spun si de cine sunt eu multumit..Eu am facut amenajarile interioare (renovare completa) pentru o casa in Bucuresti cu firma pmpmpm
Acum finalizam si un apartament si sunt multumit.

Pe scurt,sunt multumit de munca baietilor si de interactiunea cu sefii ,am stiut de la inceput cat ma costa si nu au modificat pretul dupa.
Scuze daca sunt off-topic, am vazut undeva ca un coleg de forum spunea ca ar trebui sa dam si recomandari de firme in care avem incredere si care nu dau buleli si am zis sa spun ce a mers pentru mine
Doamne, bine ca nu am avut si eu probleme cu schela, din ce vad la baieti mai sus ai numai necazuri...
Pentru schela, recomandati pe cineva serios?

Edited by anaki, 28 June 2021 - 10:39.
reclama


#527
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Am gasit o alta echipa pentru izolatie, au venit de azi dimineata. Par ca au chef de munca, dar nici nu vreau sa ma mai bucur de asta....

Revin cu detalii.

#528
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu chef tre sa aiba..ci skills si cuvant.

Si la o vecina la mine..au venit unii..o zi da..o sapt nu. I-au terminat izolatia in vreo 2-3 saptamani in conditiile in care faceam cam o latura a casei pe zi (zicea vecina ca avea cam 400mp de izolatie - 50 ron mp ..pana la faza de decorativa si apoi 13-14 lei mp pt decorativa / nordul moldovei), cu schela lor..insa le-au mai iesit si niste pereti cam strambi..locuri cu punti termine pe la grinzi..etc. Trebuie sa stai cu ochii pe ei..sa nu o busheasca..

Edited by manghels, 28 June 2021 - 12:20.


#529
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Deocamdata baietii lucreaza la soclu. Ieri au scos pamantul pe care nu a putut excavatorul sa il scoata (in dreptul trecerilor), au curatat betonul de cofrajul care mai ramasese, au dat o amorsa pentru tencuiala pe soclu iar acum il tencuiesc. Voi pune totusi membrana pe soclu, am inteles ca e mai bine asa.

#530
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Și cât cer pe schela?
Cei cu 2000 euro pe luna, mi a căzut fața când am citit.

#531
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Deocamdata nu am luat schela, acum caut. Ca idee am gasit undeva pe la 7 lei / mp / luna fara montat si demontat.

Edited by asorin2004, 01 July 2021 - 11:09.


#532
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Update
- Excavatorul care a sapat in jurul casei a reusit sa rupa una din scurgeri, dincolo de nivelul soclului. A trebuit sa sparg pe langa ea, pana sa ajung la material bun si sa o prelungesc cu o alta bucata de teava. Munca de chinez!
- Am prelungit platbanda pentru impamantare (cel care a facut-o anul trecut cand am turnat fundatia a lasat capatul unde a crezut el...). Destul de complicat sa intinzi 15m de platbanda si sa stea asa cum vrei tu, nu cum vrea ea. Inaditura am facut-o temeinic, o gaura in ambele bucati, un surub cu piulita si saiba grower strans sa nu il mai desfaca nimeni, plus sudura pe tot conturul . Azi a venit cineva sa masoare rezistenta impamantarii si a iesit bine = 0.14 ohm. A dat si cu smac de ala pe imbinare.
- Am terminat izolarea soclului. Am facut asa : curatat, tencuit, o amorsa lichida, 1 strat de hidroizolatie, polistiren extrudat de 8, membrana cu crampoane, pus pamant inapoi. As mai fi vrut sa si compactez pamantul ala, dar o las pe mai incolo.
- Am inchiriat schela, 6 RON/mp/luna + 350 ron transport (dus-intors), baietii au montat-o azi si se vor apuca de tencuit fatada.

#533
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Imi pare rau pentru patania cu canalizarea.
Daca te consoleaza cu ceva, mie mi-au spart canalizarea de 2 ori.
Prima data, echipa de constructie la rosu cand faceau cofraj pentru elevatie, au batut un tarus in teava de canalizare la iesirea din casa. Am peticit cu alta bucata de PVC si colier.
A doua oara, echipa care mi-a facut gardul de la frontul stradal, cand sapau fundatia gardului, au agatat teava de canalizare.

Dar m-am si amuzat pe tema asta.
A venit echipa pentru pavaj in curte. Un dorel dadea de zor cu tarnacopul in pamant, in zona tevii de canalizare, sa sparga niste resturi de beton intarit. I-am atras atentia sa dea cu grija si sa nu bage excavatorul, ca pe-acolo trece teava de canaliare. La care el imi raspunde: "Teava de canalizare? Lasa shefu' ca o gasim noi imediat!".

#534
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ai ceva poze de la operatiunea asta de (hidro)izolare a soclului?

#535
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007

View Postasorin2004, on 07 iulie 2021 - 15:23, said:


View Postkolfleading, on 07 iulie 2021 - 16:42, said:


Inseamna ca asa se face... Posted Image
La mine aceeasi echipa care a montat teava de alimentare cu apa a taiat-o cand a sapat pentru racordul canalizarii (care era pozata deja) la fosa, la sase luni distanta....

Edited by crocko.dilul, 07 July 2021 - 17:29.


#536
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...eu am spart-o singur,Canalizarea,cand am dat gauri pentru drenurile de la Pluviale...asa ca nu ma plang...:)

#537
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Da, cred ca e chiar greu sa sapi pe langa tevi puse in pamant fara sa le strici Posted Image. Ciudat e ca noua teava pe care am montat-o eu vad ca nu prea sta dreapta, cred ca au atins-o si pe asta, va trebui sa verific din nou inainte de a o acoperi.

Am tras niste poze din camera la cum s-a facut izolatia soclului.

Attached Files



#538
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostAdrianradu, on 08 iulie 2021 - 07:18, said:

...eu am spart-o singur,Canalizarea,cand am dat gauri pentru drenurile de la Pluviale...asa ca nu ma plang...Posted Image
Eu am batut o teava in pamant si ghici ce..exact in teava de canalizare..A mers asa vreun an..apoi mi-a izvorat apa in curte...Cand ti-o faci cu mana ta...

#539
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cu ce au lipit polistirenul de soclu si membrana cu crampoane de polistiren?

#540
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Polistirenul este lipit de membrana de hidroizolatie cu adeziv - spuma.
Membrana cu crampoane am fixat-o in polistirenul extrudat cu cuie (mai mici decat grosimea polistirenului, ca sa nu intepe hidroizolatia). Oricum fixarea asta este pana cand se pune pamantul inapoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate