Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#1
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Intram si noi pe drumul constructiei unei case langa oras .

Situatia se prezinta in felul urmator :
- teren de ~ 500 mp in Branesti (IF) , ~20x25 , cu deschidere la 2 strazi
- utilitatile la teren (curent, apa, canal, gaze)
- C.U. de informare obliga o dist de minim 3 m fata de vecini (sau 1/2 din inaltime), P+2, 10m la streasina, 15m la cornisa.

In septembrie urmeaza sa batem palma cu arhitectul, sa avem proiectul si lista de materiale.
Ulterior voi incepe drumurile pentru obtinerea A.C. Estimez obtinerea ei spre sfarsitul anului / ianuarie 2020
Constructia as vrea sa o inceap in apr-mai 2020, casa (la rosu) + receptia sa se intample pana la sfasitul anului 2020.

Proiectul il puteti gasi cautand pe google "casa moderna cu etaj 6015" la care se vor mai face mici modificari (un beci probabil).

Cam asta este ce ne dorim . Ce vom reusi sa facem, o sa vedem, si o sa vedeti si voi in acest topic

Toate cele bune

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Salut,

In primul rand va urez succes,vremurile nu sunt tocmai in regula Posted Image in domeniul acesta al Constructiilor.

Daca Proiectul il faceti la eProiectedeCase am numai cuvinte de lauda pentru dansii,nu am avut nici o problema cu ce am primit de la inceput pana la sfarsit.(eu am construit Proiect casa cu Mansarda #38011 ).
Deoarece construiti in Branesti va recomand pentru Materiale  Depozitul Axel la fel o colaborare foarte buna si Preturi,la vemea accea.

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ataseaza planurile aici sa bage ochiul mai multa lume. Ce-am eu de spus:

1. o sa coste casa aia 61600 la cheie cand o zbura porcul, mai degraba o sa bata spre 90.000
2. bucataria aia e cat baia mea actuala, poate sunteti genul care "gateste" o cereala la micul dejun - caz in care e ok, altminteri in locul tau as impinge ct langa baie si as folosi spatiul de birou pentru bucatarie (separata sau open space cum preferi)
3. faptul ca ai terminatie atic la acoperis va insemna ca in cativa ani fatada aia o sa arate ca naiba. Am si eu cateva zone unde nu este streasina si deja intr-un an decorativa s-a murdarit destul.
4. fain ca dormitoarele au bai proprii
5. terasa/balcon de la etajul 1 - pot sa pun pariu ca o sa fie folosita putin spre deloc, gandeste-te bine ce si cum.

Edited by Bylly00, 12 August 2019 - 11:50.


#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostBylly00, on 12 august 2019 - 11:48, said:

1. o sa coste casa aia 61600 la cheie cand o zbura porcul, mai degraba o sa bata spre 90.000

...  si nu stiu daca ai luat in considerare ca a scris... "un Beci probabil"Posted Image
...nu si cu Acoperisul acela "Terasa" executat corect...
...nu cu Tamplaria accea pe "colt"...

Referitor la Preturile de pe acel Site...cand am fost la discutii preliminare s-au balbait la inceput...dupa care au spus ceva ca sunt fara TVA...dupa care ca nu au Constructor disponibil.Dar,repet,Proiectul l-am primit complet si tot ce am avut nevoie ulterior s-a rezolvat pretul fiind cel afisat (practic am dat 4000 lei)

Edited by Adrianradu, 12 August 2019 - 12:25.


#5
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
7000 lei pentru a pune o stampila pe o coala de hartie ce o ai deja :D

View PostBylly00, on 12 august 2019 - 11:48, said:

1. o sa coste casa aia 61600 la cheie cand o zbura porcul, mai degraba o sa bata spre 90.000
Depinde ce vrei sa faci in ea.

#6
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Exact de asta am decis sa deschid jurnalul inca din faza asta, pentru ca mai multi ochi pot vedea ce nu vad eu .

@Adrianradu
- multumesc pentru informatii, am citit jurnalul tau, intentionez sa te bat la cap cu muuuuulte intrebari :) , daca imi permiti.

@Bylly00
- nu imi fac vise referitor la preturile de acolo. Obiectivul ar fi sa ma incadrez in ~ 40.000 eur pana la receptie .
- si mie mi s-a parut un pic cam mica bucataria. spatiul denumit in proiect "birou" o sa devina CT + scara de acces in beci (fie va fi beci sub dormitorul de la parter, fie sub living)
- toata lumea imi spune ca vor fi probleme cu genul asta de acoperis (fara streasina si fara panta) - la casa asta nu vad insa altfel de acoperis, cred ca va trebui sa schimb tot proiectul ...
- terasa de la et 1 nu este de utilitate maxima, insa nu vad ce as putea face deasupra dormitorului de la parter.

#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postasorin2004, on 12 august 2019 - 12:37, said:

@Adrianradu
- multumesc pentru informatii, am citit jurnalul tau, intentionez sa te bat la cap cu muuuuulte intrebari :) , daca imi permiti.

Ma bucur,sper sa iti fie ceva de folos...


- toata lumea imi spune ca vor fi probleme cu genul asta de acoperis (fara streasina si fara panta) -

Nu vor fi probleme (..teoretic) daca va fi executat corect!
Vezi Operatiunea "Casa Noua"...desi este cam lung Jurnalul...merita..."Prietenii stiu de ce!...:naughty: "
Poti sa sari direct de la Pagina 100 si ceva...sari peste "Groapa"


#8
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Dacă poți, sari peste beci! Implică costuri prea mari, prea multă bătaie de cap. Ce mai baga lumea în beci acum? Mai bine o debara mai mare și aia e, sta bine varza și acolo!

#9
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Pentru genul asta de casa cred ca este nevoie de beci (nu prea sunt alte spatii de depozitare) . O sa vad ce inseamna si dpdv al costurilor.

#10
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postasorin2004, on 12 august 2019 - 13:05, said:

Pentru genul asta de casa cred ca este nevoie de beci (nu prea sunt alte spatii de depozitare) . O sa vad ce inseamna si dpdv al costurilor.
In principiu costul unui beci, bine facut, este similar, daca nu cumva chiar mai mare cu cel al unui etaj de dimensiuni similare, la care mai trebuie adaugata excavarea

Edited by Neocron, 12 August 2019 - 13:44.


#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
La mine, costul unui beci de 5x4m imi ridica cheltuielile cam cu 10.000 Euro. Asa ca am renuntat la el.

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca sa ai aspect de acoperis terasa (asa cum e desenata casa) dar fara problemele care ar putea veni la pachet cu asta poti face o terasa falsa, adica sa ai zid (atic) pe 3 laturi (cele mai vizibile) si pe latura din spate sa nu faci zid. Faci o sarpanta cu inclinatie foarte mic si o mica streasina spre spatele casei. De jos se vede ca o terasa, dar e mai ieftin si usor de executat (va trebui sa folosesti totusi o invelitoare mai speciala, pt unghi mic).

Eu ti-am spus si de eventuala mizerie pe fatada pentru ca pe mine ma cam deranjeaza si e si al naibii de greu de curatat.

Adevarat ca e greu sa inlocuiesti respectiva terasa fara a regandi intreaga casa (eventual poti face aceeasi figura cu terasa falsa).

#13
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View Postyo9hrb, on 12 august 2019 - 14:07, said:

La mine, costul unui beci de 5x4m imi ridica cheltuielile cam cu 10.000 Euro. Asa ca am renuntat la el.

~20 mp construiti cu 10.000 eur ? O sa verific, dar daca e asa, no more beci atunci. Extind poate camera denumita "birou" pana la zidul dormitorului de la parter si ala va deveni magazie, CT, camara, etc.

View PostBylly00, on 12 august 2019 - 14:46, said:

Ca sa ai aspect de acoperis terasa (asa cum e desenata casa) dar fara problemele care ar putea veni la pachet cu asta poti face o terasa falsa, adica sa ai zid (atic) pe 3 laturi (cele mai vizibile) si pe latura din spate sa nu faci zid. Faci o sarpanta cu inclinatie foarte mic si o mica streasina spre spatele casei. De jos se vede ca o terasa, dar e mai ieftin si usor de executat (va trebui sa folosesti totusi o invelitoare mai speciala, pt unghi mic).

Eu ti-am spus si de eventuala mizerie pe fatada pentru ca pe mine ma cam deranjeaza si e si al naibii de greu de curatat.

Adevarat ca e greu sa inlocuiesti respectiva terasa fara a regandi intreaga casa (eventual poti face aceeasi figura cu terasa falsa).

Tu care crezi ca ar putea fi problema cu genul asta de acoperis ? Faptul ca retine apa / zapada si ca pot sa apara eventuale infiltratii in casa sau faptul ca, neavand streasina, decorativa si izolatia casei sunt mai expuse si in timp pot ceda ?  Ma gandesc ca si blocul in care stau este termoizolat si vopsit cu o culoare deschisa (alb+galben) si nu s-a deteriorat (sunt vreo 7 ani de cand a fost izolat)

#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostBylly00, on 12 august 2019 - 14:46, said:

Ca sa ai aspect de acoperis terasa (asa cum e desenata casa) dar fara problemele care ar putea veni la pachet cu asta poti face o terasa falsa, adica sa ai zid (atic) pe 3 laturi (cele mai vizibile) si pe latura din spate sa nu faci zid

Attached Files



#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
20 mp construiti se pot rotunji la 500E mpc desi nu va costa chiar atat pentru ca acolo probabil nu tencuiesti, podeaua e finisata foarte ieftin, instalatie de incalzire nu ai, electrica e ceva basic, dar pe de alta parte ai mult beton (daca faci si impermeabilizare mai costa si aia ceva) + manopera.

Legat de terasa nu spun ca nu poate fi facuta ok si sa nu ai probleme. Doar ca, spre deosebire de o sarpanta pe care o face orice dulgher in mintile lui si pe care o acopera orice echipa de dorei, terasa e mult mai complicat de executat si sunt putine echipe/firme care fac lucru bun (si nu lucreaza chiar ieftin). Iata, la tine este un exemplu pozitiv, mai sunt si din astea, dar pe de alta parte sunt o gramada de contraexemple, vezi si tu cum fug oamenii de cumparat apartamente la ultimul etaj.

Decorativa este intr-adevar mai expusa in lipsa streasinii dar nu neaparat de-asta imi fac probleme, ci de murdarie pur si simplu.

#16
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cred ca voi proceda in felul urmator (asta dupa ce ma mai sfatuiesc cu arhitect/constructor) :

- partea de sus (terasa de acum) nu va fi plana, ci un acoperis in 2/4 ape, fara streasina si  fara a depasi inaltimea aticului . Ramane de vazut unde vor fi burlanele de scurgere, ca nu le-as vrea in afara casei.
- tot acolo vor sta unitatile externe de AC +  panouri solare. Cred ca un mare challenge va fi de izolat zonele pe unde vor intra conductele in casa.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postasorin2004, on 12 august 2019 - 12:37, said:

Salut
...
. Obiectivul ar fi sa ma incadrez in ~ 40.000 eur pana la receptie .

Din cate stiu eu, la receptie trebuie sa ai finalizat ce scrie in AC. Adica daca prinzi si gardul (si eu zic ca e bine sa prinzi si gardul), trebuie sa faci si gardul. Pe langa ca trebuie sa fie gata exteriorul .
Insa am aflat, de la urbanism de aici de la mine, ca Autorizatia de constructie se poate obtine pe o perioada de pana la 5 ani, plus prelungirea de 1 an. (Vecinul meu are AC pe 3 ani, evident plus prelungirea de un an, eu nu am stiut si am primit pe 2+1 ani). Trebuie ca arhitectul sa ceara acel termen, evident cu o esalonare a lucrarilor.

#18
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Din ce am citit pe aici si din ce a spus si arhitectul receptia se poate obtine si stadiul "la rosu" + acoperis + tamplarie (fara lucrari interioare, instalati, etc, fara izolatie, finisaje ext)

Cine a receptionat pana acum rog sa confirme/infirme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate