Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Statie supraincalzita

  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, mi-am montat astazi subwoofer-ul pe masina, am ascultat muzica cam 30 de minute si dupa aceea a intrat in protectie, dupa cateva minute si-a revenit dar a intrat in scurt timp din nou...
Subwoofer-ul este de 200w rms JBL GT3 de 25 cm
Statia este KENWOOD KAC 629S de 350w maxim si scoate 150w in bridge
Intradevar la inceput am avut gain-ul mare cand am ascultat, dupa l-am redus la jumatate (ora 12) si l-am dat putin mai tare din player, acelasi rezultat...
Aveti idee ce as putea sa fac sa nu se mai incalzeasca asa tare? Aproape ca nu poti tine mana pe el.
Tin sa precizez ca am niste cabluri de calitate mediocra (kit 50 lei) nu stiu daca conteaza asa mult
Astept pareri si rezolvari, multumesc.
Edit: Miroase si tare a incins

Edited by Andrei2221, 12 August 2019 - 03:14.


#2
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View PostAndrei2221, on 12 august 2019 - 03:05, said:

Salut, mi-am montat astazi subwoofer-ul pe masina, am ascultat muzica cam 30 de minute si dupa aceea a intrat in protectie, dupa cateva minute si-a revenit dar a intrat in scurt timp din nou...
Subwoofer-ul este de 200w rms JBL GT3 de 25 cm
Statia este KENWOOD KAC 629S de 350w maxim si scoate 150w in bridge
Intradevar la inceput am avut gain-ul mare cand am ascultat, dupa l-am redus la jumatate (ora 12) si l-am dat putin mai tare din player, acelasi rezultat...
Aveti idee ce as putea sa fac sa nu se mai incalzeasca asa tare? Aproape ca nu poti tine mana pe el.
Tin sa precizez ca am niste cabluri de calitate mediocra (kit 50 lei) nu stiu daca conteaza asa mult
Astept pareri si rezolvari, multumesc.
Edit: Miroase si tare a incins
Aa si pe langa asta am uitat sa zic ca atunci cand am cumparat subwoofer-ul era lipit capacul acela pe care scrie JBL, probabil ca a fost umblat in el.. poate si asta conteaza, sa zic ca parca se aude si putin ciudat

Edited by Andrei2221, 12 August 2019 - 03:34.


#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Poate a fost rebobinat difuzorul si acum are impedanta mai mica.
Masoara cat are.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Vezi prima data ce este defect acolo ( presupunand ca ansamblul a functionat corect pana acum ), adica statie, difuzor sau cabluri in scurt pe iesire.

Incerci cu alt difuzor de proba ( si alt cablu ) daca nu se imbunatateste problema amplificatorul este defect sau suprasolicitat.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Le-a montat acum, si mai are un topic cu tema asta. Daca le-a montat cum deschide topicele, e clara treaba.

#6
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View PostPaz, on 12 august 2019 - 07:03, said:

Le-a montat acum, si mai are un topic cu tema asta. Daca le-a montat cum deschide topicele, e clara treaba.
Da, stiu... imi cer scuze ca am deschis aiurea dar nimeni nu-mi mai dadea vreun raspuns si oricum nu l-am montat eu ci m-a ajutat un prieten.

View Postmodoran, on 12 august 2019 - 06:35, said:

Vezi prima data ce este defect acolo ( presupunand ca ansamblul a functionat corect pana acum ), adica statie, difuzor sau cabluri in scurt pe iesire.

Incerci cu alt difuzor de proba ( si alt cablu ) daca nu se imbunatateste problema amplificatorul este defect sau suprasolicitat.
Am sa incerc astazi cu alt difuzor. Alte cabluri nu am de unde sa iau...

View PostWzzz, on 12 august 2019 - 05:38, said:

Poate a fost rebobinat difuzorul si acum are impedanta mai mica.
Masoara cat are.
Am sa masor si o sa iti spun

#7
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View PostAndrei2221, on 12 august 2019 - 09:14, said:


Da, stiu... imi cer scuze ca am deschis aiurea dar nimeni nu-mi mai dadea vreun raspuns si oricum nu l-am montat eu ci m-a ajutat un prieten.


Am sa incerc astazi cu alt difuzor. Alte cabluri nu am de unde sa iau...


Am sa masor si o sa iti spun
Am venit la masina dupa 2-3 ore si amplificatorul era tot fierbinte... Oare este de unde a stat masina in soare ?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006

View PostWzzz, on 12 august 2019 - 05:38, said:

Poate a fost rebobinat difuzorul si acum are impedanta mai mica.
Masoara cat are.

Ca sa aiba utilitate acea masuratoare,ar trebui sa stie cat trebuie sa aiba.
Dar dupa cum descrie totul,nu prea are tangenta cu acest fel de date.A cumparat sistemul la mana a doua si acum i-a dat in goarna cat poa' sa duca.
Solutia pentru el ar fi un cablaj de calitate si ascultatul muzicii la juma' de putere,nu neaparat in aceasta ordine.

#9
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postadisz, on 12 august 2019 - 18:10, said:



Ca sa aiba utilitate acea masuratoare,ar trebui sa stie cat trebuie sa aiba.
Dar dupa cum descrie totul,nu prea are tangenta cu acest fel de date.A cumparat sistemul la mana a doua si acum i-a dat in goarna cat poa' sa duca.
Solutia pentru el ar fi un cablaj de calitate si ascultatul muzicii la juma' de putere,nu neaparat in aceasta ordine.
Intradevar nu ma pricep foarte bine dar stiu si eu ca statia suporta 150w la 4 ohmi si difuzorul este tot de 4 ohmi, acum nu stiu daca a fost rebobinat, nu am mai masurat

View Postadisz, on 12 august 2019 - 18:10, said:



Ca sa aiba utilitate acea masuratoare,ar trebui sa stie cat trebuie sa aiba.
Dar dupa cum descrie totul,nu prea are tangenta cu acest fel de date.A cumparat sistemul la mana a doua si acum i-a dat in goarna cat poa' sa duca.
Solutia pentru el ar fi un cablaj de calitate si ascultatul muzicii la juma' de putere,nu neaparat in aceasta ordine.
Un cablu de calitate poate rezolva problema incalzirii amplificatorului ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate