Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Sfat achizitionare camera auto

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare... as dori sa cumpar o camera auto care sa filmeze fata/spate si cu un parking mode cat mai eficient ( am vecini retardati).
Ce recomandati?
Preferabil sa se gaseasca in Romania.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,656
  • Înscris: 30.08.2017
Bluelens...au camere fata-spate. Sunt chinezarii pe oamenii le rebranduiesc, dar isi fac treaba. Eu am un model mai vechi de la ei, filmeaza doar fata dar e decent. Singurele probleme sunt cu softul, la mine crapa cand vreau sa vad fisierul pe telefon prin wifi.Dar au si card, deci nu ma afecteaza prea tare. Asigura si montajul prin service-uri partenere.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postalex244, on 07 august 2019 - 09:55, said:

Salutare... as dori sa cumpar o camera auto care sa filmeze fata/spate si cu un parking mode cat mai eficient ( am vecini retardati).
Daca vrei sa o lasi (sa le lasi) in masina, in "parking mode", exista riscul sa pagubesti mai mult decat ce iti fac vecinii retardati.
Se poate merge mai departe. Un obiect in plus lasat in parbriz sau luneta atrage atentia si dorinta de a-l lua si... iti poti imagina ce poate urma...
Am zis doar ca "exista riscul", nu ca se intampla cu siguranta.

Pentru protectia masinii, daca ai loc de parcare fix, atunci poti monta o camera care sa bata in ea... loc ii gasesti tu...
Camerele dash sunt bune pentru trafic... chiar daca au diverse alte functii, mai bine nu te gandi, ca sa le folosesti trebuie sa le lasi expuse, asa cum am spus mai sus.

Edited by bonygy, 07 August 2019 - 10:24.


#4
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 16.04.2007
Ai aici un ditamai topicul despre camerele auto: https://forum.softpe...era-video-auto/
Citeste acolo, baietii chiar folosesc respectivele camere si te poti inspira in achizitionarea uneia.
Bafta !

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am luat de la PNI un model dual cam ce are și mod de parcare.

Uite aici topicul.

https://forum.softpe...r#entry25064079

Dacă mai e valabilă promoția o iei la 150 de lei,  o poți proba 2 săptămâni.
Filmările ies decent. Cea pentru spate nu are rezoluția ca cea din față, este pentru interiorul mașinii nu pentru supravegherea spațiului din spatele ei.

Dacă te niervezi umpic iei două din ăstea și una o montezi cumva pe lunetă.

#6
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Iti recomand camera Iuni, obligatoriu full hd, care se pune peste oglinda retrovizoare, uiti de ea efectiv si nu se vede din exterior, foarte practica.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdrucker, on 07 august 2019 - 10:48, said:

Iti recomand camera Iuni, obligatoriu full hd, care se pune peste oglinda retrovizoare, uiti de ea efectiv si nu se vede din exterior, foarte practica.
cum nu a mentionat modelul masinii,nu ai cum sti daca este compatibil asa ceva sau nu

#8
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

View Postbonygy, on 07 august 2019 - 10:23, said:


Daca vrei sa o lasi (sa le lasi) in masina, in "parking mode", exista riscul sa pagubesti mai mult decat ce iti fac vecinii retardati.
Se poate merge mai departe. Un obiect in plus lasat in parbriz sau luneta atrage atentia si dorinta de a-l lua si... iti poti imagina ce poate urma...
Am zis doar ca "exista riscul", nu ca se intampla cu siguranta.

Pentru protectia masinii, daca ai loc de parcare fix, atunci poti monta o camera care sa bata in ea... loc ii gasesti tu...
Camerele dash sunt bune pentru trafic... chiar daca au diverse alte functii, mai bine nu te gandi, ca sa le folosesti trebuie sa le lasi expuse, asa cum am spus mai sus.

Nu parchez mereu in fata blocului, depinde cum se ocupa locurile de parcare :(
Si da.. aveti dreptate in legatura cu lasarea la vedere a camerei...nu stiu ce sa mai fac, nu parchez gresit doar ca fara vreun motiv cineva are o placere sa imi mai dea cate o cheie pe masina o data la 1-2 luni :|

Edited by alex244, 07 August 2019 - 11:41.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
on topic: vezi să nu aibă gps, că-ți înregistreză viteza și ... de multe ori ... nu vrei :P
off: pe unde locuiți fraților? io o am de 2 ani în geam, plus stația cu antena externă (sub care au apărut licheni pitici, de când n-am mai dat-o jos!)

pe a mea nu ți-o recomand că nu filmează decât în față!

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postgushpi, on 08 august 2019 - 13:29, said:

off: pe unde locuiți fraților? io o am de 2 ani în geam, plus stația cu antena externă (sub care au apărut licheni pitici, de când n-am mai dat-o jos!)
Bine ca nu s-a intamplat nimic...
Unde locuim? In Romania, unde orice obiect uitat prin masina poate deveni "tinta" unor oameni "de dupa blocuri"... telefoane, camere, borsete, statii CB, suporturi pentru gadgeturi, cabluri de incarcare, chiar si un banal ziar mototolit poate sugera ca are vreun lingou ascuns in el... da, depinde si de zona, corect.
Eu chiar am oprit odata intr-un loc unde erau mai multi care bateau mingea... Nici nu am apucat sa opresc motorul ca am si auzit: "Uite, ba... are camera in geam". S-a cam dezumflat cand a vazut ca o dau jos si o iau cu mine... Deci, era cu ochii pe mine, probabil ca abia astepta sa dispar si sa uit ceva...

Edited by bonygy, 09 August 2019 - 07:13.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
:(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate