Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

De ce nu stopăm suprapopularea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpro-civilizatie, on 23 iulie 2019 - 01:34, said:

ce interes ar avea ue sa inlocuiasca albii cu negrii? ce ar avea de castigat
Nimic.

#92
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpro-civilizatie, on 23 iulie 2019 - 01:34, said:

ce interes ar avea ue sa inlocuiasca albii cu negrii? ce ar avea de castigat
Sclavi.

#93
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Am mai zis asta, problema nu e (inca) suprapopularea, ci distributia ineficienta a populatiei.

Exista foarte multe zone cu clima neoptima pentru oameni si cu densitate foarte mica a populatiei (ceva gen Siberia). O problema la fel de mare e concentrarea mare de populatie in jurul marilor orase, pe cand densitatea in mediul rural este mult mai mica. Asta datorita faptului ca oportunitatile bune de cariera sunt in acele orase. Si daca vrei sa lucrezi in orasul X, cam trebuie sa stai in/langa orasul X.

Eu am zis, ca daca s-ar inventa teleportarea si am scapa de dependenta intre locul unde locuim si locul unde lucram, s-ar rezolva (temporat) problema suprapopularii. Asa a mostenit sotia un teren si casa, dar erau la 500 km de unde locuim (si in acea zona, oportunitati de cariera zero pt noi) si nu am avut ce face cu ea. Era o zona relativ linistita, dar cum nu aveam cum sa folosim acea proprietate in urmatorii 30 de ani, am decis sa vindem.

#94
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSoulstream, on 23 iulie 2019 - 08:40, said:

Am mai zis asta, problema nu e (inca) suprapopularea, ci distributia ineficienta a populatiei.
Nici asta. E vorba de resurse si educatie. Sa vedem cum 8 milioane de olandezi ingramaditi in tara aia arata bibelou. Sunt foarte multi oameni carora le place ingramadeala. Altfel nu-mi explic apetitul pentru stat in centrul orasului.

Sa luam o alta tara Germania: 80 milioane de locuitori, doar 3 orase cu peste 1 milion de locuitori. Oameni destepti, foarte multi stau la tara, datorita infrastructurii.
Romania nu e deloc suprapopulata, Ungaria la fel. Ar trebui incetinit cat mai mult urbanizarea. In orasele sub 100.000 de locuitori ar trebui investit masiv, ca oamenii de aici sa nu migreze in orasele mari.
Daca in Africa orasele ar arata ca in Europa, pffff, nimeni nu ar mai comenta de suprapopulare. De fapt aia nu au ce manca, n-au case. Daca Africa ar scoate pe banda oameni scoliti si manierati nimeni nu ar mai comenta de imigranti.

Cat despre mancare ... se mananca mult si prost, se arunca la fel de mult. In agricultura parca se platesc oamenii sa nu se faca in anumite domenii supraproductie.

Totul sta in vointa politica sa se poate ridica standardul de viata peste tot.

#95
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,110
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPhobos, on 21 iulie 2019 - 20:20, said:



Eu cred ca bine a prezis un individ care a spus ca in viitor chinezul va veni in Europa imbracat la costum, cu pantofi de piele, parfumat si fumand o tigara fina, in timp ce europeanul va lucra ca boul la jug pentru el.



Flat-ii care o freaca acum :)

#96
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ala ar fi sfarsitul lumii, cand o sa muncesc eu pentru asiatici

#97
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,110
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 23 iulie 2019 - 10:50, said:

ala ar fi sfarsitul lumii, cand o sa muncesc eu pentru asiatici

Nu ,puiule,e inceputul unei vieti noi,pentru tine :)

Intalnire de gradul 3 cu -soc si groaza-" munca" :)

#98
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostPopaXXX, on 23 iulie 2019 - 07:37, said:

Sclavi.
nu are sens.ar fi niste stapani cu piele alba controland sclavi cu piele neagra. si nu s-ar mai putea ascunde in masa de culoare alba. ar straluci ca niste becuri de craciun in masa de negrii.
si ar putea avea sclavi albi.ce rost ar fi sa fie negrii?

View PostSoulstream, on 23 iulie 2019 - 08:40, said:

Am mai zis asta, problema nu e (inca) suprapopularea, ci distributia ineficienta a populatiei.

Exista foarte multe zone cu clima neoptima pentru oameni si cu densitate foarte mica a populatiei (ceva gen Siberia). O problema la fel de mare e concentrarea mare de populatie in jurul marilor orase, pe cand densitatea in mediul rural este mult mai mica.
suprapopularea nu e o problema de densitate a populatiei,ci o problema de resurse pe cap de locuitor ,lucru care duce la lipsuri si poluare.

View PostBursul, on 23 iulie 2019 - 09:49, said:


Sa luam o alta tara Germania: 80 milioane de locuitori, doar 3 orase cu peste 1 milion de locuitori. Oameni destepti, foarte multi stau la tara, datorita infrastructurii.
Romania nu e deloc suprapopulata, Ungaria la fel. Ar trebui incetinit cat mai mult urbanizarea. In orasele sub 100.000 de locuitori ar trebui investit masiv, ca oamenii de aici sa nu migreze in orasele mari.
Daca Africa ar scoate pe banda oameni scoliti si manierati nimeni nu ar mai comenta de imigranti.

1daca ai vedea ce densitate populationala are regiunea vest-germana ai putea spune ca e practic un oras de la cap la altul ,chiar daca lumea sta in teorie la "tara".
2ideal ar fi ca toti oamenii sa stea in orase de aproximativ 1 milion de oameni ,cu densitate de 80000 locuitori pe km2.si toti sa lucreze in orasul in care stau.
3ar comenta ca negrii arata ciudat ,ca sunt urati sau dezgustatori ca aspect fizic.

#99
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpro-civilizatie, on 23 iulie 2019 - 11:10, said:

3ar comenta ca negrii arata ciudat ,ca sunt urati sau dezgustatori ca aspect fizic.
Daca n-ai vazut toata viata un negru in realitate e clar ca e ciudat. Trebuie musai bagata educatie in Africa, nu stiu cum insa trebuie. Ce se face acum e fix pix.

#100
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostBursul, on 23 iulie 2019 - 11:16, said:

Daca n-ai vazut toata viata un negru in realitate e clar ca e ciudat. Trebuie musai bagata educatie in Africa, nu stiu cum insa trebuie. Ce se face acum e fix pix.
cum adica ? pai ieropenii stiu ca romanii ie mai bruneti, unii chiar cam negri...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate