Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

De ce nu stopăm suprapopularea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#1
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Mereu m-am întrebat, de ce nu se întrunesc liderii mondiali la o masă rotundă și să discute tema asta sensibilă?
Vezi țări precum India sau mai ales mult mai mici precum Pakistan sau Siri lanka cum se înmulțesc necontrolat și fără stres. Ar trebui impusă regula unui singur copil, urgent.
Da, te înmulțești și  nu te interesează pe tine de ce spunem noi, restul, dar ca mâine o să-i vezi cum iau cu asalt țările mai aerisite sub umbrela imigrării cu foamea în gât, și cum liderii noștri proști sunt corecți politic, îi vor primi cu brațele deschise, practic Europa nu o să mai fie a noastră, Asia se va muta aici, eu așa văd. Ba mai mult, era un zvon că și chinezii ar vrea să încurajeze cuplurile să facă și al doilea copil. Nu sunt rasist dacă știu că te înmulțești și rămâi acolo la tine și mori de foame că ai fost prost, eu am o problemă că îți iei traista și vii pe aici, și ne faci și nouă viața grea...

#2
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
1. Li se permite pt ca sunt usor de manipulat, marea majoritate fiind fara educatie.
2. Sunt acceptati in UE pt. a da peste nas, ca exista oameni care se multumesc cu un sfert din cat primesti si il mai si asculta la vot. Asta se traduce pt tine in viata grea de fapt si..chiar este.
3. Probabil.. pt a stimula consumul? (nu stiu).

Edited by cammelia08, 21 July 2019 - 12:29.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AMV, on 21 iulie 2019 - 12:24, said:

Mereu m-am întrebat, de ce nu se întrunesc liderii mondiali la o masă rotundă și să discute tema asta sensibilă?
Vezi țări precum India sau mai ales mult mai mici precum Pakistan sau Siri lanka cum se înmulțesc necontrolat și fără stres. Ar trebui impusă regula unui singur copil, urgent.
Da, te înmulțești și  nu te interesează pe tine de ce spunem noi, restul, dar ca mâine o să-i vezi cum iau cu asalt țările mai aerisite sub umbrela imigrării cu foamea în gât, și cum liderii noștri proști sunt corecți politic, îi vor primi cu brațele deschise, practic Europa nu o să mai fie a noastră, Asia se va muta aici, eu așa văd. Ba mai mult, era un zvon că și chinezii ar vrea să încurajeze cuplurile să facă și al doilea copil. Nu sunt rasist dacă știu că te înmulțești și rămâi acolo la tine și mori de foame că ai fost prost, eu am o problemă că îți iei traista și vii pe aici, și ne faci și nouă viața grea...
Stai liniștit, nu-ți ia nimeni ajutorul social.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,149
  • Înscris: 07.02.2003

 AMV, on 21 iulie 2019 - 12:24, said:

Ar trebui impusă regula unui singur copil, urgent.
Nu functioneaza asa. Bunastarea aduce cu cine mai putini copii si mai multa stabilitate... deci ala ma masa rotunda ar trebuei sa discute despre bunastarea in tarile sarace nu despre interziceri si alte hitlerisme...
Chinezii au incercat in comunism limitarea la 1 copil pentru ca aveau probleme cu foametea in decadele trecute... nu s-a reusit in final ce si-au propus pentru ca au realizat ca dupa aia nu mai are cine sa le plateasca pensiile.

Edited by andreic, 21 July 2019 - 12:33.


#5
juno70

juno70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.07.2019
O va stopa suprapopularea in sine prin epuizarea resurselor.

Cand o sa fie foamete si saracie, nu prea vor mai fi multi care sa faca copii fiindca vor fi cam morti.
In mod firesc, populatia va scadea.

Edited by juno70, 21 July 2019 - 12:35.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,149
  • Înscris: 07.02.2003
Tocmai aia saraci si flamanzi vor face copii. Nu invatati din istorie... evolutia sociala si bunastarea e factorul care limiteaza sporul demografic. Verificata in toata lumea civilizata.

Edited by andreic, 21 July 2019 - 12:34.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
Nu exista suprapopulare. E doar distributie distorsionata.

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

 AMV, on 21 iulie 2019 - 12:24, said:

Mereu m-am întrebat, de ce nu se întrunesc liderii mondiali la o masă rotundă și să discute tema asta sensibilă?
Vezi țări precum India sau mai ales mult mai mici precum Pakistan sau Siri lanka cum se înmulțesc necontrolat și fără stres. Ar trebui impusă regula unui singur copil, urgent.
Da, te înmulțești și  nu te interesează pe tine de ce spunem noi, restul, dar ca mâine o să-i vezi cum iau cu asalt țările mai aerisite sub umbrela imigrării cu foamea în gât, și cum liderii noștri proști sunt corecți politic, îi vor primi cu brațele deschise, practic Europa nu o să mai fie a noastră, Asia se va muta aici, eu așa văd. Ba mai mult, era un zvon că și chinezii ar vrea să încurajeze cuplurile să facă și al doilea copil. Nu sunt rasist dacă știu că te înmulțești și rămâi acolo la tine și mori de foame că ai fost prost, eu am o problemă că îți iei traista și vii pe aici, și ne faci și nouă viața grea...
Nu le țin apărarea sau ceva, dar invazia imigranților din ultimii ani, se datorează și țărilor vestice, la o adică . Țări ca Anglia, Franța sau Italia au colonizat, asuprit și jefuit tari de prin Africa și au participat la războaiele împotriva Irak-ului, Siriei, Afganistanului etc .

Edited by Vlad_22, 21 July 2019 - 12:38.


#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
De când cu ban-urile din Poiană, clonele deschid topic aici.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Și cum ai putea face asta în țări în care guvernele au minimă autoritate / sunt răsturnate prin lovituri de stat? În care nu sunt bani pentru educație / oamenii n-au acces la media / n-au altă distracție / scop în viață? Care ar fi mijloacele coercitive? Impozit pe nimic / pușcărie? Cum ai face-o? Castrare chimică? Dacă era ușor se făcea de mult. A mers doar în China, unde e ditamai dictatura și oamenii sunt antrenați de milenii să stea în patru labe (adică aplecați, nu ma-nțelegeți greșit ...)

#11
juno70

juno70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.07.2019
Momentan suntem inca bine.

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

 KyKyKyKy, on 21 iulie 2019 - 12:38, said:

De cĂąnd cu ban-urile din Poiană, clonele deschid topic aici.
Macar el e membru din 2013 . 😂

#13
juno70

juno70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.07.2019
Din 2050 cand va creste la 10 miliarde ar putea sa apara probleme.
Dar savantii zic ca dupa 2100 populatia va ajunge la 2 miliarde.  
Ca secolul 21 va fi mai catastrofal decat secolul 20.

#14
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016

 AMV, on 21 iulie 2019 - 12:24, said:

Mereu m-am întrebat, de ce nu se întrunesc liderii mondiali la o masă rotundă și să discute tema asta sensibilă?
Vezi țări precum India sau mai ales mult mai mici precum Pakistan sau Siri lanka cum se înmulțesc necontrolat și fără stres. Ar trebui impusă regula unui singur copil, urgent.
Da, te înmulțești și  nu te interesează pe tine de ce spunem noi, restul, dar ca mâine o să-i vezi cum iau cu asalt țările mai aerisite sub umbrela imigrării cu foamea în gât, și cum liderii noștri proști sunt corecți politic, îi vor primi cu brațele deschise, practic Europa nu o să mai fie a noastră, Asia se va muta aici, eu așa văd. Ba mai mult, era un zvon că și chinezii ar vrea să încurajeze cuplurile să facă și al doilea copil. Nu sunt rasist dacă știu că te înmulțești și rămâi acolo la tine și mori de foame că ai fost prost, eu am o problemă că îți iei traista și vii pe aici, și ne faci și nouă viața grea...
Se face deja. Sunt deja legi si politici de planning familial in Asia. Si nu China, India si Pakistan, deci nu Asia ar fi problema acum, ci tarile subsahariene foarte sarace, unde mortalitatea infantila este inca foarte mare. Nu ii poti convinge pe acei oameni sa renunte la facut copii pana ce nu creste nivelul de trai. Exista o legatura clara intre nivelul  de trai si numarul de copii. Le mor copiii, de asta fac așa multi. E un cerc vicios.
Mai e un topic pe tema asta, oricum. Mai deschideti multe ? :naughty:

#15
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Noi la facultate am invatat ca suprapopularea este o falsa problema, ca rata fertilitatii a luat-o vertiginos in jos in ultimele decenii, nu se prea stie clar de ce: ori de la poluare, ori de la mancarea prosta plina cu chimicale, ori de la distrugerea stratului de ozon, si daca se mentine ritmul asta, riscam sa disparem cu totul de pe pamant.
[ https://ourworldindata.org/uploads/2014/02/World-population-by-level-of-fertility.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 ericmario, on 21 iulie 2019 - 12:32, said:


Stai liniștit, nu-ți ia nimeni ajutorul social.
O spune unul cu pensie pentru handicap mintal?
Muncesc, chiar dacă la negru și puteam să iau și social fără să-mi bat capul, dădeam doar o copie de "d-aia" și "d-aia" și aveam social ca mâine dar nu mă mânjesc cu niste bani de care nu am nevoie.

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

 PopaXXX, on 21 iulie 2019 - 12:41, said:

Noi la facultate am invatat ca suprapopularea este o falsa problema, ca rata fertilitatii a luat-o vertiginos in jos in ultimele decenii, nu se prea stie clar de ce: ori de la poluare, ori de la mancarea prosta plina cu chimicale, ori de la distrugerea stratului de ozon, si daca se mentine ritmul asta, riscam sa disparem cu totul de pe pamant.
[ https://ourworldindata.org/uploads/2014/02/World-population-by-level-of-fertility.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum, mai devreme sau mai târziu, oamenii vor dispărea și pământul la fel . Peste câteva mld. de ani, acesta va fi carbonizat de Soarele, care își va pregăti obștescul sfârșit și se va transforma într-o Giganta Roșie .

Edited by Vlad_22, 21 July 2019 - 12:43.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
cu cit sunt mai multi saraci, cu atit o duc bogatii mai bine, forta de munca este ieftina deci profiturile mai mari si mai usor de obtinut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate