Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1847 replies to this topic

#1297
bogdan373

bogdan373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 07.08.2007
Buna ziua,
Pot sa-mi fac cont HGS daca nu am cumparat inca tichetul?
Intentionez sa plec la Istanbul la sfarsitul lui septembrie. Ma gandeam sa-mi fac cont HGS doar cu pasaportul si apoi dupa ce il cumpar sa il incarc, de pe drum daca e cazul.

Multumesc.

#1298
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Nu, contul online se face dupa achiziție..
Cand cumperi stick-erul atunci platesti si pentru incarcare cat ai nevoie...

Edited by danutzu_1069, 29 August 2022 - 14:02.


#1299
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
Si cu crearea contului, o intreaga aventura. Am pierdut 2 mailuri pana i-am dat de cap. Deja ramasesem fara mailuri nu stiam ce a mai bag ca imi dadea eroare ca nu gaseste HGS. Asta pentru ca am incercat sa creez din app si nu online, asadar metoda verificata si functionala 100%, gasita tot pe aici mai inapoi.
Intrati pe linkul acesta https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf

Aveti sus in dreapta pe portocaliu MÜŞTERİ HİZMETLERİ GİRİŞ

Scrieti in stanga nr pasaportului cu care s-a achizitionat HGS-ul, adresa de e-mail si parola + reconfirmarea ei. Veti primi in 2-4 minute mail, dati click pe Üyeliğinizi aktive etmek için lütfen tıklayın. Adica confirmarea contului si cam asta ar fi tot!

Va puteti loga apoi si pe aplicatia HGS, eu am testat si imi apare si soldul si incarcarea de 370 pe care am avut-o in iunie, plus toate trecerile.

Pentru incarcarea contului cu bani, folositi linkul acesta https://pttbank.ptt....es/auth/login-2

Edited by Maskatu, 29 August 2022 - 17:06.


#1300
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

 Maskatu, on 29 august 2022 - 17:04, said:

Si cu crearea contului, o intreaga aventura. Am pierdut 2 mailuri pana i-am dat de cap. Deja ramasesem fara mailuri nu stiam ce a mai bag ca imi dadea eroare ca nu gaseste HGS. Asta pentru ca am incercat sa creez din app si nu online, asadar metoda verificata si functionala 100%, gasita tot pe aici mai inapoi.
Intrati pe linkul acesta https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
...
Stiam ca merge sa-ti creezi contul de pe PC sau laptop. Sa inteleg ca merge si online de pe android?, ...desigur nu din aplicatia HGS (app).

Daca incerc sa bag pe android online adresa https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf , cand incerc sa o accesez androidul adauga automat si cuvantul "mobil" in adresa, si apare automat de genul https://hgsmusteri.p...r/mobil/hgs.jsf
...in acest caz mai este valabila posibilitatea creeri unui cont online pe android???

Edited by w140, 31 August 2022 - 22:07.


#1301
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 w140, on 31 august 2022 - 21:54, said:


Stiam ca merge sa-ti creezi contul de pe PC sau laptop. Sa inteleg ca merge si online de pe android?, ...desigur nu din aplicatia HGS (app).

Daca incerc sa bag pe android online adresa https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf , cand incerc sa o accesez androidul adauga automat si cuvantul "mobil" in adresa, si apare automat de genul https://hgsmusteri.p...r/mobil/hgs.jsf
...in acest caz mai este valabila posibilitatea creeri unui cont online pe android???

Merge fãcut și de pe telefon.
Mie însã, mi-a venit destul de greu mail-ul de confirmare. La o sãptãmânã dupã ce mi-am fãcut contul. În schimb m-am putut loga în aplicație imediat ce mi-am fãcut contul.

#1302
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006

 w140, on 31 august 2022 - 21:54, said:

Stiam ca merge sa-ti creezi contul de pe PC sau laptop. Sa inteleg ca merge si online de pe android?, ...desigur nu din aplicatia HGS (app).

Daca incerc sa bag pe android online adresa https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf , cand incerc sa o accesez androidul adauga automat si cuvantul "mobil" in adresa, si apare automat de genul https://hgsmusteri.p...r/mobil/hgs.jsf
...in acest caz mai este valabila posibilitatea creeri unui cont online pe android???
Il creezi de pe desktop/laptop ! Nu mai incercati de pe telefon (app sau browser) ca nu stiu ce nu-i place. Am pierdut 2 adrese de mail incercand sa creez de pe HGS APP. Toate bune, confirmarea tot si cand incercam sa ma loghez dadea eroarea ca nu gaseste HGS.

Abia dupa ce am creat de pe laptop am reusit .

#1303
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 Maskatu, on 01 septembrie 2022 - 09:42, said:


Il creezi de pe desktop/laptop ! Nu mai incercati de pe telefon (app sau browser) ca nu stiu ce nu-i place. Am pierdut 2 adrese de mail incercand sa creez de pe HGS APP. Toate bune, confirmarea tot si cand incercam sa ma loghez dadea eroarea ca nu gaseste HGS.

Abia dupa ce am creat de pe laptop am reusit .

Mie mi-a mers din prima pe mobil.

#1304
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
De "mers" mi-a mers si mie doar ca nu se asocia TCKN (nr pasaport) cu HGS adica zicea ca nu exista un HGS asociat cu acel TCKN.

#1305
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Intrebare: a reusit cineva sa dea jos sticker-ul HGS?
Nu m-a dus neuronul sa iau un port document din ala de parbriz si l-am lipit direct, iar acum pare imposibil sa poata fi dat jos dintr-o bucata.

Nu l-as lasa lipit inutil, avand in vedere ca nu mai planuiesc Turcia in urmatorii 3-4 ani cel putin.
Eventual, se poate reemite cu acelasi pasaport si avea acces la ce sold mi-a mai ramas pe el?

#1306
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
Eu l-am lipit cu scoci pe margine adica nu l-am scos de pe hartia aia lucioasa. Apoi l-am pus in parasolar frumos. Este facut sa se rupta din toate partile daca incerci sa il dai jos. Eventual incearca cu un CUTTER cu lama mare, ascutit si baga usor usor pe margine. Daca reusesti lipeste-l apoi pe ceva lucios. Sau pe un scoci. Oricum poti sa mergi in TR si fara el. Citirea se face si pe numarul de inmatriculare.

#1307
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Nu merge dezlipit sub nicio forma, indiferent de mijoalele folosite... se distuge.
Ideal este ca sa-l dezlipesti de pe hartia cerata si sa-i lipesti in scotch. Lupirea un parbriz (pent cine vrea) se poate face cu doua bucati de scotch la capete...

#1308
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 30.05.2006
Eu asa am facut. Cum l-am primit de la mosulica l-am pus cu scoci pe spate. La finalul calatoriei l-am scos si l-am pus la parasolar.

#1309
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

 georgik12, on 05 septembrie 2022 - 15:24, said:

Intrebare: a reusit cineva sa dea jos sticker-ul HGS?.....
Acum ceva vreme, la o întrebare similară, mi s-a recomandat să folosesc un uscător de păr. Nu am încercat soluția recomandată, pentru că sfatul a venit prea târziu și deja îl dădusem jos (bineînțeles că l-am distrus). Dacă încerci și reușești să ne spui și nouă.

Edited by callatis06, 06 September 2022 - 09:41.


#1310
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Teoretic adezivul se activeaza cu uscatorul de par, la cald. N-am auzit sa mearga si invers. Teoretic am niste spray-uri de eliminat adezivul, dar nu stiu daca-i o idee buna sa dau cu ele pe parbriz. Probabil o sa-l "demolez" si vedem ce se intampla cand mai ajung prin Turcia. Posted Image)

Apropo de HGS, a fost o faza amuzanta la una din bariere, cand a iesit casierul/paznicul sau ce-o fi fost si s-a pus in fata masinii, vrand sa ma trimita la poarta pentru plata card.
Eu ii aratam ca am HGS-ul lipit, el imi arata poarta de card. Faza s-a repetat de cateva ori, pana am ajuns foarte aproape de bariera, care s-a ridicat. A ramas putin uimit, a facut semn ca-si cere scuze si mi-a urat drum bun.

L-am inteles la intoarcere de ce-a facut asta, cand la iesirea de pe podul din Cannakale, 2 (doua) porti HGS erau blocate de 2 masini cu numar de RO, care n-aveau HGS-ul.
Doar nu scria mare pe toate indicatoarele care-s portile de HGS si care nu ...

Edited by georgik12, 06 September 2022 - 11:14.


#1311
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Am mai spus-o si o mai spun, taxa platita direct la bariera, se duce direct la concesionar.... plata prin HGS trece pe la stat, care deconteaza catre concesionar in functie de MZA (media zilnica) stabilita prin contract....
Deci, interesul este sa te dirijeze la NAKIT, sau HGS problem...

#1312
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Sakali si astia. :))
Oricum, a fost funny, dar si-a cerut scuze in final.

#1313
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Am mai spus-o recent, pe O33 sunt anunturi pe panourile VMS cum ca masinile cu nr strain sa mearga la ghiseele NAKIT

#1314
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

 eumorocanosul, on 01 septembrie 2022 - 07:38, said:


Merge făcut și de pe telefon.
Mie însă, mi-a venit destul de greu mail-ul de confirmare. La o săptămână după ce mi-am făcut contul. În schimb m-am putut loga în aplicație imediat ce mi-am făcut contul.

 eumorocanosul, on 01 septembrie 2022 - 11:00, said:



Mie mi-a mers din prima pe mobil.

Confirm.
Am reușit și eu să-mi fac contul de pe telefon android (din browser Gogu) conectat prin WiFi-ul de la hotel, in aproximativ 3 minute am primit și eMail-ul confirmare. Totul merge ca uns :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

mdt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate