Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1333
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Daca nu merge sa incarci online, poti incarca la ptt, la bariera... Faci o poza la sticker daca il mai ai, daca nu cu chitanta... ca sa stie seria sticker.
Limba, nicio problema, google translate...

#1334
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View PostTyby, on 07 noiembrie 2022 - 16:35, said:

Salut.

Pentru ca aplicatia (si website) imi zic cu sfintenie "HGS Etiketi bulunamandi" (app) sau doar "Hesap bulunamadi" (web), si am pierdut suficient timp cu ele, o sa iau un nou sticker, probabil de la Babaeski (distractie, ca acolo chiar nu vorbeste nimeni nici o (alta) limba de circulatie cat de cat accesibila! Posted Image).

Doua intrebari scurte:

1. Cam care este zona de alimentare de siguranta pentru un drum pana la si apoi traversare Istanbul (si Bosfor), plus drum inapoi spre tara (sa zicem Edirne punct de plecare / intoarcere, pentru simplitate).

2. Am vreo optiune apoi sa sterg contul vechi / sa-l actualizez cu noul sticker HGS?

Multumesc!

Depinde ce traseu vei folosi. Traseul prin oraș e mai ieftin dar mare mâncător de timp.
Inelul de Nord e mai scump dar scump. De la Babaeski pana la Kurtkoy(ieșirea spre Pendik) costul pe inelul de nord este de vreo 160 de lire pe sens. Prin oraș cred ca vreo 50 dacă treci pe pod și 100 dacă folosești tunelul.

Legat de cont :eu am preferat sa fac cont nou pe o alta adresa de e-mail.

Edited by eumorocanosul, 10 November 2022 - 09:44.


#1335
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Update: m-au gasit la PTT la intrarea pe autostrada de la Babaeski, dupa talon / nr. masina, am verificat cu omul seria sticker-ului (ii facusem o poza), era ok. 15 EUR bagati, nu am avut probleme.

Multam de ajutor! :coolspeak:

#1336
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Salut,

Cu cât să încarc HGS pentru o călătorie până la Istanbul, în centrul vechi?
Am văzut într-un post anterior că cineva a plătit 23.5 lire pe sens, de la Edirne la Istanbul, deci 50 lire sold ar fi de ajuns în decembrie 2022?

#1337
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Da, este suficient.

#1338
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutari tuturor!

Am mai discutat si in vara lui iulie 2021 (postand tot pe aici, dar a trecut deja ceva vreme)... atunci cand am facut un tur al Turciei si erau mai multe probleme cu HGSul. Nu am mai urmarit situatia (e drept ca nu ne gandeam, ROMANESTE ca vom mai intampina o situatie de genul). Ideea este ca facand destul de mult din Turcia, la intoarcere, fiind si o zi de sarbatoare, nu am mai gasit unde sa platim efectiv (probabil va mai amintiti multi dintre voi situatia), oficiile postale erau inchise, asa ca am mers inainte ....si trecut vama fara probleme :)

Ce se intampla acum, am vrea sa revenim in Istanbul zilele acestea (stiu, ironia sortii!) si ar trebui sa plecam de de miercuri, dar ne tot gandim de cateva zile sa nu fim oarecum pe un blacklist si sa fim pasibili de o amenda destul de mare (caz in care nu s-ar merita sa mai mergem cu masina aceasta).

Exista undeva un site (vad ca ar fi chiar si o aplicatie in store) unde s-ar putea verifica acest lucru, ne-ati putea ajuta cu un sfat/informatie in acest sens? Exisa vreun risc de genul, cumva? Multumesc pentru orice fel de idee/sfat! :)

#1339
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 ErosvariBazy, on 27 noiembrie 2022 - 13:50, said:

Salut,

Cu cât să încarc HGS pentru o călătorie până la Istanbul, în centrul vechi?
Am văzut într-un post anterior că cineva a plătit 23.5 lire pe sens, de la Edirne la Istanbul, deci 50 lire sold ar fi de ajuns în decembrie 2022?

Ne-am întors vineri din Istanbul.
Pt ca am plecat in pripa, nu am citit prea mult despre HGS, dar am reținut informația ca poți plăti la întoarcere, în vama. Asa ca nu ne-am complicat.
Am mers prin Istanbul cam 120km cu mașina, am trecut poduri, am mers pe autostrăzi, iar la ieșire nu ne-a cerut nicio lira. Asta după ce ne-a cautat în calculator la vama după pașapoarte și talonul mașinii.
Drum bun!

#1340
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

 Al3xandrus, on 27 noiembrie 2022 - 16:36, said:

...
Exista undeva un site (vad ca ar fi chiar si o aplicatie in store) unde s-ar putea verifica acest lucru, ne-ati putea ajuta cu un sfat/informatie in acest sens? Exisa vreun risc de genul, cumva? Multumesc pentru orice fel de idee/sfat! Posted Image

 canarel, on 27 noiembrie 2022 - 16:51, said:

... la ieșire nu ne-a cerut nicio lira. Asta după ce ne-a cautat în calculator la vama după pașapoarte și talonul mașinii.

Pt verificare trecerile "frauduloase" datoriile la HGS: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
si
Pt. verificat eventuale Amenzi Rutiere in TR:  https://ivd.gib.gov....a7098396c74a6f7

#1341
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 canarel, on 27 noiembrie 2022 - 16:51, said:

Ne-am întors vineri din Istanbul.
Pt ca am plecat in pripa, nu am citit prea mult despre HGS, dar am reținut informația ca poți plăti la întoarcere, în vama. Asa ca nu ne-am complicat.
Am mers prin Istanbul cam 120km cu mașina, am trecut poduri, am mers pe autostrăzi, iar la ieșire nu ne-a cerut nicio lira. Asta după ce ne-a cautat în calculator la vama după pașapoarte și talonul mașinii.
Drum bun!

Pai acelasi lucru l-am patit si noi :)) Daca nu ne-a mai cerut nimeni nicio lira, nu am mai platit si doar ne-au tot cautat in calculator. Insa, prin alte parti multi au zis ca i-au tras pe dreapta si i-au pus sa plateasca  + amenda 50-100 euro. Acum, tinand cont ca noi am fost ultima data in iulie 2021 ...

De aceea mai revin cu intrebarea daca stie careva undeva unde se poate verifica dupa nr de masina daca exista restante, vreun black list ceva? :(

 w140, on 27 noiembrie 2022 - 17:49, said:


Pt verificare trecerile "frauduloase" datoriile la HGS: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
si
Pt. verificat eventuale Amenzi Rutiere in TR:  https://ivd.gib.gov....a7098396c74a6f7

Ah, am postat in acelasi timp...sper sa fie si in engleza...

#1342
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

 Al3xandrus, on 27 noiembrie 2022 - 17:51, said:

...sper sa fie si in engleza...
...traducere automata cu Google

#1343
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Altcineva mi-a dat mai devreme siteul de aici -> https://ivd.gib.gov....a7098396c74a6f7 , o sa ma uit in vreo 2 ore pe ele si vedem atunci ce si acum, insa din experienta ati mai auzit de cazuri asemanatoare cu cel prezentat de mine? :(

#1344
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
...si eu ti-am postat inclusiv acest site mai sus, este cu eventuale amenzi rutiere (radare, etc)

iar la cel cu datorii HGS ai aici atasata "traducerea" Posted Image

Attached Files

  • Attached File  HGS.png   69.65K   29 downloads


#1345
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Am reusit finally si eu, iti multumesc mult pentru ajutor! Din ce observ nu ar fi de plata decat 252 lire turcesti, adica echivalentul a 65 lei. Ceea ce ar fi mai mult decat ok, dar credeti ca este doar vorba de atat?



Se vad aici si eventualele amenzi si radare, pe celalalt site chiar nu reusesc sa imi dau seama cum sa procedez....

Attached Files

  • Attached File  HGS.JPG   236.61K   26 downloads

Edited by Al3xandrus, 27 November 2022 - 21:47.


#1346
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Acolo sunt doar datoriile HGS, se pare ca datorezi doar cei 252,50 TL

Pt site-ul cu amenzi la regimul circulatiei, ai mai jos "traducerea"

Attached Files


Edited by w140, 27 November 2022 - 22:08.


#1347
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Multumesc mult, imi da doar eroarea aceasta, ma gandesc ca nu este nicio amenda...

Oricum, sper sa mai ajute si pe altii aceste informatii si siteurile sa fie de folos, din ce imi dau seama nu suntem singurii in aceasta situatie....


Acum, vine si intrebarea care sigur s-a mai discutat si vad ca exista si o aplicatie HGS vav de intrarea in tara :) dar o sa incerc sa ma mai uit si in urma, multumesc oricum inca o data!

Attached Files


Edited by Al3xandrus, 27 November 2022 - 22:27.


#1348
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
exact asa e si la mine, acelasi mesaj.
iar HGS tu datorezi pt o portiune de drum dincolo de Istanbul.

#1349
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Nu este eroare, inseamna ca nu ai datorii la regimul circulatie, mai exact scrie:
"Debitul pentru plăcuța pe care ați introdus-o nu a fost găsit. (Nu s-a găsit nicio datorie pentru numărul de plăcuță dat)"

Edited by w140, 27 November 2022 - 22:48.


#1350
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@Al3xandrus, suma care scrie pe site, la HGS, aia este  si numai apare alta.... ascunsa. Are penalizarea (x5) inclusa...
Pe celalalt site, cu amenzi de circulatie, daca nu apare vreo suma, la fel nu ai nimi de plata... Ai fost "cuminte"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate