Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1315
fgrajdan

fgrajdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.11.2007
Salut!
Aplicatia android e rudimentara,nu poti face nimic, decat sa vizualizezi banii pe care ii ai in cont, trecerile oe care le ai facut, violarile la treceri, daca este cazul. Si sa schimbi parola contului. De asemeneaai optiunea sa incarci contul, dar nu merge.

#1316
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Din punctul meu de vedere este bine si atat, macar pot vedea ce banii mi-au tras pentru trecerile efectuate, si mai ales daca si cu ce suma mai trebuie sa suplimentez contul atata timp cat inca sunt in TR.

#1317
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@fgrajdan, pentru incarcare folosesti, pe telefon, link-ul asta: https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs
este al PTT
In aplicatie, merge doar cu card de la banci din Turcia.

#1318
bogdan373

bogdan373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 07.08.2007
S-a schimbat structura site-ului, sau mi se pare mie?

#1319
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
Care site? hgsmusteri.ptt.gov.tr?
Nu de curand. Este in forma asta fe ceva vreme

#1320
fgrajdan

fgrajdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.11.2007

View Postdanutzu_1069, on 21 septembrie 2022 - 13:33, said:

@fgrajdan, pentru incarcare folosesti, pe telefon, link-ul asta: https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs
este al PTT
In aplicatie, merge doar cu card de la banci din Turcia.

Merge. Multumesc!

Merge. Multumesc!

View Postw140, on 21 septembrie 2022 - 13:14, said:

Din punctul meu de vedere este bine si atat, macar pot vedea ce banii mi-au tras pentru trecerile efectuate, si mai ales daca si cu ce suma mai trebuie sa suplimentez contul atata timp cat inca sunt in TR.

Corect!!! Asa am zis si eu. Danut, ne a dat un link de unde se poate si incarca. Functioneaza!


Acum alta problema, Istanbul card, pentru mijloacele de transport in comun. Exista aplicatie android, ca sa iti faci cont, pentru a vizualiza creditul. Din pacate nu merge cu nr de telefon in afara de cele turcești...

View Postw140, on 21 septembrie 2022 - 13:14, said:

Din punctul meu de vedere este bine si atat, macar pot vedea ce banii mi-au tras pentru trecerile efectuate, si mai ales daca si cu ce suma mai trebuie sa suplimentez contul atata timp cat inca sunt in TR.

Corect!!! Asa am zis si eu. Danut, ne a dat un link de unde se poate si incarca. Functioneaza!


Acum alta problema, Istanbul card, pentru mijloacele de transport in comun. Exista aplicatie android, ca sa iti faci cont, pentru a vizualiza creditul. Din pacate nu merge cu nr de telefon in afara de cele turcești...

#1321
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@fgrajdan, la Istanbul card aplicatia de mobil, poti sa uiti de ea, nu merge daca nu esti rezident. Nu merge nici cu nr de Turcia, dar ca cetatean non turc.
Si incarcarea cardului tot la automat o faci....
Aici singura solutie este sa cumperi card de la la automatele din statii (asta vara, la unele automatede prin centru (zona turistica) erau echipe de volutari care stiau engleza si te puteau ajuta...)

#1322
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Salutare. E prima data cand plec in Turcia. Pot ajunge la Istanbul si inapoi (pe la Edirne) fara sa iau acest HGS si sa platesc toate datoriile la iesirea din Turcia? Inteleg ca exista intrari/iesiri cu bariera. Acolo cum se procedeaza, se poate plati cu card bancar? Exista operator sau sunt automate?
As prefera sa pun Waze sau Google Maps sa ma duca pana la destinatie si inapoi. Turca mi se pare o limba imposibila, nu reusesc sa retin nici o iota.
Multumesc anticipat pentru orice informatie.

#1323
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare.

Absolut ...folosind drumul de stat  - D 100.

Kapıkule, Edirne, Babaeski, Lüleburgaz, Çorlu, Silivri, (riveran cu Marmara), Buyukcekmece, Avcilar, Istanbul (Yenikapi)

https://upwikiro.top...d_D.100_(Turkey)


https://www.globalin..._din_turcia.htm


Util   https://travelplanne...card-hgs-turcia

Edited by Povestitorul, 22 September 2022 - 11:53.


#1324
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@dannvlas, pe Edirne - Istanbul nu sunt bariere, dar este autostrada cu plata, plata facandu-se exclusiv cu HGS. Daca lasai sa platesti la iesire, exista riscul ca in momentul in care esti verificat in vama sa nu apari cu datorii, dar sa apara dupa ce treci. Unele taxe apar mai tarziu in sistem... Le poti plati mai tarziu, online cu cardul...
La fel, podurile de peste Bosfor si tunelul Evrasia se platesc doar cu HGS, asta in ideea cavrei sa treci in partea asiatica.

#1325
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Saru-mana, boierilor!

#1326
fgrajdan

fgrajdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.11.2007

View Postdanutzu_1069, on 21 septembrie 2022 - 22:34, said:

@fgrajdan, la Istanbul card aplicatia de mobil, poti sa uiti de ea, nu merge daca nu esti rezident. Nu merge nici cu nr de Turcia, dar ca cetatean non turc.
Si incarcarea cardului tot la automat o faci....
Aici singura solutie este sa cumperi card de la la automatele din statii (asta vara, la unele automatede prin centru (zona turistica) erau echipe de volutari care stiau engleza si te puteau ajuta...)

Cardurile se cumpara usor de la automate. si am fost uimit, cat de organizat este transportul in comum...EU CARE NU MARG CU AUTOBUZUL, google maps iti spune toooot, mergi unde vrei si cu ce vrei, este foooooarte usor!

#1327
adi2203

adi2203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.08.2014

View Postcdteo, on 01 august 2022 - 19:58, said:

Multumesc.
Merg doar până în Istanbul / Sultanahmet. Presupun că stickerul nu este necesar deoarece nu o să ajung în zona de Nord.
Salut,
Pana la urma cat ai platit pana in Sultanahmet si inapoi?
Ai luat HGS?
Multumesc

#1328
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postadi2203, on 06 octombrie 2022 - 13:36, said:


Salut,
Pana la urma cat ai platit pana in Sultanahmet si inapoi?
Ai luat HGS?
Multumesc

E 23.25 lire pe sens. Plus 20 lire costul stickerului.

#1329
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Salut !
La anul vreau sa fac o calatorie spre Cesme(si apoi Chios/Gr) prin Turcia+ retur 1 saptamana mai tarziu pe acelasi traseu. E primul drum dupa 10 ani de cand am fost ultima(si singura data) in Turcia si nu mai sunt la curent.
Intrarea o sa o fac cel mai probabil pe la Edirne, nu Hamzabeyli. Cash , iau din tara.
HGS-ul il iau de aici(intr-o sambata dupa-masa).
https://www.google.r...6.6305992?hl=en
1. Nu mi-e clar daca ghiseul PTT e pe partea de retur spre BG, caz in care trebuie sa "sar" peste parapete sau sa o iau pe aici
https://www.google.r...12!8i6656?hl=en
prin "gaura" asta(pe jos).
Am citit paginile topicului de anul asta si inteleg ca:
2. Stickerul HGS se cumpara in continuare pt autostrazi. Se lipeste pe parbriz sau pe o folie ceva + scoci ca sa nu faca "dezastru" pe parbriz, corect? Dupa ce lipesc, cum mai "incarc" contul la alt PTT daca e nevoie?
3. Voi face pauza 1 noapte la dus si cel mai probabil 1 noapte la intors in Turcia. Vrem sa vizitam
-Muzeul din Troia
-Pergamon
Probabil la intoarcere Ephesus/Casa Fecioarei Maria/Şirince/Sardis(in fct de cum va fi situatia la acel moment).
Trecerea o sa o fac pe la podul Çanakkale.
Fara opriri intermediare, traseul va fi asta :
https://www.google.r...98529!3e0?hl=en
Cam ce suma sa incarc la Edirne la PTT(sa am si o marja ...acolo sa fie Posted Image )? Inteleg ca ar fi nevoie de 200/236lire pt pod(pe sens) plus O32 so O33 care costa(inteleg ca O33 sa "insist" sa platesc cu HGS , nu cash) + ce mai "consum" mergand spre Ephesus/Casa Fecioarei Maria/Şirince/Sardis.
Daca raman bani, planuim si in anii viitori sa revenim, deci nu ar fi o tragedie daca raman 100 lire in plus, etc(trecand peste partea ca pot verifica in aplicatie(ramane de vazut daca ma descurc sa o instalez, etc Posted Image )...
4. Alte sfaturi?

Edited by AdrianHH, 19 October 2022 - 10:32.


#1330
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
1. Da, ghiseul este pe partea cealalta, nu este nicio problema sa traversezi prin gaura nu sa sari parapetele. (pasaport + talon + numerar)
2. Da, doar pentru autostrazi si poduri. Exista pagina web si / au aplicatie ptr mobil unde poti vedea soldul, si pagina web unde poti incarca online. (lamuriri ... dupa achizitie)
Recomandat sa nu il lipesti pe geam, ci pe ceva transparent, si apoi cu ceva banda adeziva pe parbriz.
3. tarife:
O6 (Kavakoy - pod 1915 Canakkale, pod inclus) - 236.5 TL
O33 (Candarli Menemmen) - 55.5 TL
O32 (Seferihisar Çeşme) - 7.25 TL
O31 (Işıkkent Germencik) - 9.50 TL (daca este cazul)
4. acolo unde sunt ghisee / bariere, recomand viteza cea mai mica, ptr ca sistemul sa aiba timp sa citeasca si sa recunoasca numarul de inmatriculare...
La intrare, daca nu si nu se ridica bariera.... tichet, iar la iesire... plata cu numerar / card

Edited by danutzu_1069, 19 October 2022 - 11:19.


#1331
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
De citit si aici:
https://forum.softpe...6#entry29472502

#1332
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Pentru ca aplicatia (si website) imi zic cu sfintenie "HGS Etiketi bulunamandi" (app) sau doar "Hesap bulunamadi" (web), si am pierdut suficient timp cu ele, o sa iau un nou sticker, probabil de la Babaeski (distractie, ca acolo chiar nu vorbeste nimeni nici o (alta) limba de circulatie cat de cat accesibila! Posted Image).

Doua intrebari scurte:

1. Cam care este zona de alimentare de siguranta pentru un drum pana la si apoi traversare Istanbul (si Bosfor), plus drum inapoi spre tara (sa zicem Edirne punct de plecare / intoarcere, pentru simplitate).

2. Am vreo optiune apoi sa sterg contul vechi / sa-l actualizez cu noul sticker HGS?

Multumesc!

Edited by Tyby, 07 November 2022 - 20:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate