Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Semnele timpului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
La ce se referă sintagma „Semnele timpului”? Care sunt acestea? În biserici există alegorii pictate pe tema asta?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
@Dorel666, ai legatura.

#3
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostPetrache_Lupu, on 10 iulie 2019 - 06:18, said:

La ce se referă sintagma „Semnele timpului”? Care sunt acestea? În biserici există alegorii pictate pe tema asta?
Prima intrebare:ce ai tras pe nas/injectat,nu de alta da un prieten de-al meu e si el curios cum ajungeti in halul asta.
E prin colet,cu livrare?Cu FanCourier?Sau te duci tu si le cumperi?
A doua intrebare : unde karax,unde e dorel?

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,743
  • Înscris: 16.08.2010
Stiu precis ce inseamna 'semnele timpului'. Am vazut-o ieri la TV pe Brigitte...

Bineinteles ca am schimbat imediat postul...

#5
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostFreeThinker, on 10 iulie 2019 - 08:22, said:

Stiu precis ce inseamna 'semnele timpului'. Am vazut-o ieri la TV pe Brigitte...
Posted Image

#6
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
...nu doar lumea fizica, exterioara, este acum condusa de masinarii, ci si cea interioara si spirituala. am dezvoltat un obicei care ne dicteaza chiar si gandurile si emotiile, nu doar modul in care actionam. inima si mintea omului se dezvolta mecanic, la fel ca mana lui. increderea in sine si cautarea personala, orice fel de forta naturala... s-au pierdut; nu pentru perfectiunea interioara, nu, am facut-o pentru aranjamente usoare, pentru mecanisme care fac una sau alta; pentru ele spera si se chinuie omul - acesta este caracterul mecanic, un semn al vremurile noastre.

semnele timpului ne arata schimbarile importante care se petrec in societate, in cultura, intr-o anumita perioada.

religia joaca si ea un rol important...

la periferiile existentei traiesc multi oameni bolnavi, epuizati, care asteapta sa ajunga biserica la ei, sa-i salveze.
cum va ajunge biserica la ei? oamenii asteapta!
indemnul general e simplu: biserica sa recunoasca semnele timpului pe care dumnezeu continua sa le ofere si sa actioneze, sa nu piarda nici macar o secunda.
aceste semne sunt descrise in cuvant; saracia, singuratatea, suferinta - tot in cuvant se afla si raspunsul. biserica reprezinta solidaritatea si mila lui dumnezeu pe pamant, sarcina ii este concreta; biserica trebuie sa interpreteze semnele timpurilor si sa ofere un raspuns intelept si generos.

ce face biserica?
eh, asta e alta poveste.

Edited by morenno, 10 July 2019 - 09:48.


#7
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,809
  • Înscris: 26.10.2017
Probabil se refera la intuitiile profetice si Parusia.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Cand te culci tinerel si cu pielea intinsa si te trezesti cu ooole la ghenunchi si gusa ca pelicanu---realizezi cam cum e cu trecerea timpului.  Si daca la discutiile cu prietenii folosesti des ....Mai tii minte cum era pe vremea noastra?...

#9
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostPetrache_Lupu, on 10 iulie 2019 - 06:18, said:

La ce se referă sintagma „Semnele timpului”? Care sunt acestea? În biserici există alegorii pictate pe tema asta?

Se referă la escatologie, semnele timpului "traducându-se" cu semnele sfârșitului acestui sistem de lucruri, acestei lumi decăzute, imorale și violente, plină de nedreptate și suferință socială!

#10
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postheart_of_ice, on 10 iulie 2019 - 11:29, said:

Se referă la escatologie, semnele timpului "traducându-se" cu semnele sfârșitului acestui sistem de lucruri, acestei lumi decăzute, imorale și violente, plină de nedreptate și suferință socială!
Apariția unor indivizi de genul lui Crbl2001 ar putea fi unul dintre semne?

#11
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostPetrache_Lupu, on 10 iulie 2019 - 14:33, said:

Apariția unor indivizi de genul lui Crbl2001 ar putea fi unul dintre semne?

Asta nu știu, maestre! :)

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qN4ooNx77u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

#13
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostPetrache_Lupu, on 10 iulie 2019 - 06:18, said:

La ce se referă sintagma „Semnele timpului”? Care sunt acestea? În biserici există alegorii pictate pe tema asta?
Se refera la tomate.
Or fi si pe la biserici... cand vezi ca le duc inauntru sa stii ca e timpul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate