Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Dreptul la o singura viata intr-un univers

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#37
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Dorel666, on 09 iulie 2019 - 10:19, said:

Eu nu reusesc sa pricep ce vrei. Vrei sa faci lobby la reincarnare? Sa o arati ca pe un lucru bun si necesar?
vrea si el sa traiasca vesnic. unii au inventat pentru asta reincarnarea, altii invierea, ca sa aiba la ce spera

Edited by TOPCATBV, 09 July 2019 - 11:03.


#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 11:03, said:

vrea si el sa traiasca vesnic. unii au inventat pentru asta reincarnarea, altii invierea, ca sa aiba la ce spera

Iar altii au inventat scepticismul steril...
Ca mai este si scepticismul care te indeamna sa cercetezi ca sa ajungi la o concluzie ferma, nu sa razi fara folos, doar de placerea de a o face pe scepticul sau, mai rau, Gica contra.

#39
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 11:03, said:

vrea si el sa traiasca vesnic. unii au inventat pentru asta reincarnarea, altii invierea, ca sa aiba la ce spera
tu ce ai inventat? as fi curios sa aflu.

#40
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 moftware, on 09 iulie 2019 - 10:35, said:

Parca Napoleon a spus ca de la sublim la ridicol nu e decat un pas. In cazul tau, e doar o litera.
Eu n-am scris "Dumnezeu, a carei perceptie", ci "Dumnezeu, a carui perceptie",
de unde rezulta nu doar ca tu crezi in Dumnezeu, rezulta ca tu crezi intr-un dumnezeu ridicol Posted Image))
Macar crestinii cred in Dumnezeul sublim, care nu e la numai un pas de dumnezeul tau ridicol, ci chiar la polul opus,
adica de la ridicol la sublim e cale lunga (interesanta asimetrie, nu-i asa?).
Apropo de ridicol, ar trebui sa ne spui si in ce baza afirmi tu, fara sa precizezi ca e o pura speculatie, ca "Deasupra acestor constatari nu se poate afla decat (desigur, barbatul) Dumnezeu, a carui perceptie este, prin definitie, deasupra oricarei intelegeri"?

Edited by TOPCATBV, 09 July 2019 - 11:19.


#41
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 11:19, said:

Apropo de ridicol, ar trebui sa ne spui si in ce baza afirmi tu, fara sa precizezi ca e o pura speculatie, ca "Deasupra acestor constatari nu se poate afla decat [...] Dumnezeu, a carui perceptie este, prin definitie, deasupra oricarei intelegeri"?
pe baza unicului adevar stiintific absolut, anume ca orice alt adevar stiintific e relativ.

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 11:19, said:

[...] (desigur, barbatul) [...]
Despre Dumnezeu stim doar ca exista (in sens atemporal, nespatial si decisiv in toate), nimic altceva.
Pe langa ce stim, ne place sa credem ca e bun, altfel n-am fi existat si nici nu vom mai exista.
Restul practicarii credintei este o incercare de a ne asigura existenta vesnica, atat ca indivizi, cat si ca specie.

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:35, said:

.

Despre Dumnezeu stim doar ca exista (in sens atemporal, nespatial si decisiv in toate), nimic altceva.
Pe langa ce stim, ne place sa credem ca e bun, altfel n-am fi existat si nici nu vom mai exista.
Restul practicarii credintei este o incercare de a ne asigura existenta vesnica, atat ca indivizi, cat si ca specie.


Apropo de ce iti place sa crezi despre Dumnezeu, eu zic sa plonjezi mai adanc in subconstientul dumitale si sa vezi ca ai acolo ceva ce s-ar putea sa fie amintiri si nu imaginatie:

Iov 38:4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune, dacă ai pricepere.
..................................
           21 Ştii, căci atunci erai născut şi numărul zilelor tale este mare!

#43
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Dorel666, on 09 iulie 2019 - 11:41, said:

Apropo de ce iti place sa crezi despre Dumnezeu, eu zic sa plonjezi mai adanc in subconstientul dumitale si sa vezi ca ai acolo ceva ce s-ar putea sa fie amintiri si nu imaginatie:
Eu ii raspundeam unui necredincios... de fapt, unuia care crede in caracterul absolut al stiintei, caci asa sunt ateii, tot niste credinciosi, dar cu o credinta aberanta si pe care o neaga.
Altminteri toti ne nastem cu credinta in Dumnezeu si o pastram nealterata aproape toata varsta inocentei, dupa care insa nevoia de credinta e pervertita in cazul multora.

#44
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Copiii sunt neprihaniti, respecta instinctiv Poruncile si cred sincer in Viata de Apoi.
Pentru adulti, viata vesnica e o intoarcere la varsta inocentei, dupa o experienta dezamagitoare si adesea traumatizanta,
dar sunt obligati sa lase in urma lor speranta.

#45
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:35, said:

pe baza unicului adevar stiintific absolut, anume ca orice alt adevar stiintific e relativ.
relativ nu inseamna aleator sau fals

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:35, said:

Despre Dumnezeu stim doar ca exista (in sens atemporal, nespatial si decisiv in toate), nimic altceva.
De unde stii ca exista o asemenea entitate?

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:35, said:

Pe langa ce stim, ne place sa credem ca e bun, altfel n-am fi existat si nici nu vom mai exista.
Nu inteleg pe ce baza asociezi creativitatea cu bunatatea.

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:35, said:

Restul practicarii credintei este o incercare de a ne asigura existenta vesnica, atat ca indivizi, cat si ca specie.
Aici sunt de acord cu tine. Doar ca, stiind de unde vine aceasta dorinta, nu vad cum ar fi aceasta solutia.

 moftware, on 09 iulie 2019 - 11:52, said:

Eu ii raspundeam unui necredincios... de fapt, unuia care crede in caracterul absolut al stiintei, caci asa sunt ateii, tot niste credinciosi, dar cu o credinta aberanta si pe care o neaga.
Nu e un caracter absolut, e un caracter maximal, sau optimal, daca vrei sa-i dai o astfel de conotatie.

#46
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 12:37, said:

relativ nu inseamna aleator sau fals
Cum sa nu? Cum ai putea dumneata, ca ateu convins evolutionist sa emiti ceva coerent?
Cand de fapt evolutia este rodul intamplarii? Un sir interminabil de mutatii aleatoare, un sir si mai lung de procese fizico-chimice aleatoare, rodul sansei? In momentul de fata, creierul dumitale este un conglomerat de atomi in care se desfasoara procese fizico-chimice.
Cum zicea Haldane, daca opiniile dumitale sunt rodul exclusiv al proceselor chimice din creier, ele sunt rodul legilor chimice, nu ale logicii.
Rezultatul digestiei, apoi ale proceselor chimice din creier. Astea sunt fapte biologice, nu le poti atribui sensul de adevarat sau fals.
Gandirea devine si el un fapt biologic.

Ce sanse ai sa descoperi adevarul cu astfel de handicap?
Mai mult, cum poti demonstra ca materialismul dumitale e adevarat? E imposibil.
Deci de ce mai pui intrebari? :)


#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Xlander, on 09 iulie 2019 - 12:56, said:


Deci de ce mai pui intrebari? Posted Image

Simte chemarea lui Dumnezeu Tatal, care il imboldeste sa se intoarca la El.

#48
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Xlander, on 09 iulie 2019 - 12:56, said:

Cum sa nu? Cum ai putea dumneata, ca ateu convins evolutionist sa emiti ceva coerent?
Cand de fapt evolutia este rodul intamplarii? Un sir interminabil de mutatii aleatoare, un sir si mai lung de procese fizico-chimice aleatoare, rodul sansei? In momentul de fata, creierul dumitale este un conglomerat de atomi in care se desfasoara procese fizico-chimice.
Cum zicea Haldane, daca opiniile dumitale sunt rodul exclusiv al proceselor chimice din creier, ele sunt rodul legilor chimice, nu ale logicii.
Rezultatul digestiei, apoi ale proceselor chimice din creier. Astea sunt fapte biologice, nu le poti atribui sensul de adevarat sau fals.
Gandirea devine si el un fapt biologic.

Ce sanse ai sa descoperi adevarul cu astfel de handicap?
Mai mult, cum poti demonstra ca materialismul dumitale e adevarat? E imposibil.
Deci de ce mai pui intrebari? Posted Image
Lucrurile stau ceva mai simplu: Creierul meu este o masina de facut predictii, care functioneaza tocmai pentru ca face predictii (cu ajutorul carora corpul actioneaza) indeajuns de bune ca genele pe baza carora este el construit sa supravietuiasca si sa se multiplice. Predictii bune poti face numai daca detii un model indeajuns de bun al realitatii. Iar daca modelul corespunde cu realitatea modelata se cheama ca ai descoperit adevarul. Intr-un mod biologic.

 Xlander, on 09 iulie 2019 - 12:56, said:

Deci de ce mai pui intrebari? Posted Image
Pentru ca mi-e foame ;)

#49
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 13:07, said:

Lucrurile stau ceva mai simplu: Creierul meu este o masina de facut predictii, care functioneaza tocmai pentru ca face predictii (cu ajutorul carora corpul actioneaza) indeajuns de bune ca genele pe baza carora este el construit sa supravietuiasca si sa se multiplice. Predictii bune poti face numai daca detii un model indeajuns de bun al realitatii. Iar daca modelul corespunde cu realitatea modelata se cheama ca ai descoperit adevarul. Intr-un mod biologic.

Pentru ca mi-e foame ;)
Stiam ca oricum raspunzi aiurea :) Vezi mai sus de ce.

Pe mine pe topic-ul asta, de interes mi se pareau afirmatiile domnului pilus, din primul post, referitoare la varsta Universului.
Intamplator, sau nu, nu-mi pot da seama inca, ne-am intersectat pe alt topic si-mi dau seama ca n-are rost sa dezvoltam.


#50
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Xlander, on 09 iulie 2019 - 14:01, said:

Stiam ca oricum raspunzi aiurea Posted Image Vezi mai sus de ce.
Nu ai inteles. Probabil ca astepti luminarea de la al de sus, in loc sa te straduiesti.

Edited by TOPCATBV, 09 July 2019 - 14:47.


#51
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 TOPCATBV, on 09 iulie 2019 - 12:37, said:

relativ nu inseamna aleator sau fals
Relativ inseamna ca are o anumita valoare de adevar intr-un anumit context, dar nu aceeasi valoare de adevar in orice context.

La celelalte ti-am mai raspuns, pana mi-am dat seama, ca si altii (ti-o spun pentru binele tau), ca n-are rost, cauza profunda fiind ca tu te incapatanezi sa interpretezi credintele/modelele altora dupa credintele/modelele tale, ceea ce nu poate conduce decat la concluzii gresite.
E ca si cand ai spune ca mamiferele sunt inferioare din cauza ca nu fac oua, credinta ta fiind ca numai pasarile sunt superioare, apoi cand vine vorba despre ornitorinc te faci ca ploua, iar cand se face referire la ovule spui fie ca mamiferele sunt pasari, fie ca existenta lor n-a fost dovedita, toate acestea deoarece ai fost manipulat sa ai repulsie fata de mamifere.

#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 moftware, on 09 iulie 2019 - 15:19, said:

Relativ inseamna ca are o anumita valoare de adevar intr-un anumit context, dar nu aceeasi valoare de adevar in orice context.
Si in ce context ar fi falsa o afirmatie stiinfitica considerata adevarata de comunitatea stiintifica, sa luam un exemplu, ca timpul e relativ.

Ai asociat creativitatea cu bunatatea. In ce interpretare trebuie sa ma situez ca sa asociez creativitatea cu bunatatea? Ca sa deduc si eu ca cine ne-a creat e bun.

Edited by TOPCATBV, 09 July 2019 - 15:29.


#53
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 moftware, on 09 iulie 2019 - 15:19, said:

La celelalte ti-am mai raspuns, pana mi-am dat seama, ca si altii (ti-o spun pentru binele tau), ca n-are rost,
Corect. N-are rost. Este doar o masina de polemizat. Atat.

Edited by menaloty, 09 July 2019 - 19:54.


#54
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 29.12.2006

 pilus, on 07 iulie 2019 - 21:20, said:

Si dupa ce murim, oare nu ne nastem in alte universuri?

Depinde în ce crezi: dacă crezi în Cuvântul lui Dumnezeu, atunci vei crede şi că omul după moartea corpului, va "trăi" în altă lume.

În trecut, credinţa a apărut ca urmare a lipsei puterii de cercetare a omului, însă pe parcurs ce se descoperă tot mai multe despre existenţă, se intuieşte că ar exista şi dimensiuni superioare. Ba trecând de intuiţie, se şi descoperă aceste posibile dimensiuni.

În 2017, în cadrul celui mai mare proiect de cercetare a creierului, proiectul Blue Brain din Elveţia, s-a descoperit că reţelele neurale din creier sunt conectate între ele până la nivel de...11 dimensiuni, inclusiv. Directorul proiectului, Henry Markram, a sugerat că acesta poate fi motivul pentru care creierul poate fi descifrat aşa de greu: actuala matematică nu are modele pentru 11 dimensiuni. S-a reuşit oarecum apropierea de o modelare prin topologia algebrică.

Deci, e posibil ca în viitorul mediu, să se descifreze şi tainele plecării sufletului din corp, adică a identităţii...într-o dimensiune superioară, adică în "Altă Lume".

Edited by lupini, 10 July 2019 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate