Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13934 replies to this topic

#55
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
plustek: asta ridica o droaie de semne de intrebare...
ne putem sau nu baza pe ele in afara tarii ?

(retorica intrebarea...)

#56
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007

View Postplustek, on 09 iulie 2019 - 10:12, said:

Salutare. Am un card Revolut Mastercard standard. Am incercat sa fac o plata cu el in Cipru de 440 euro, dar a fost refuzata. Desi au trecut 9 zile suma este inca in ateptare. Cardul avea 500 euro si a mai fost folosit. Pe chat am asteptat o ora si nu am gasit un agent disponibil.

Platile neprocesate in 7 zile se returneaza in mod obisnuit la Revolut. In ce fel a fost refuzata plata?
Daca se face retur de la comerciant banii se intorc in 1 zi lucratoare inapoi in contul platitorului.

#57
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007

View Postcatalin_barna, on 08 iulie 2019 - 16:57, said:

Era o intrebare pe undeva.... La mine merge revolut cu telefonul root-at cu magisk.
Am si o problema...se blocheaza aplicația cand incerc sa deschid un extras de cont. In trecut nu aveam aceasta problema. Posibil sa fie de la vreun update.
Puteti face si voi un test??

Si mai era o chestie un primul post...alimenteaza exlusiv de pe cardurile personale.
Ce se intampla daca alimentez cu cardul sotie??
Nu ca nu as fi facut-o��

Am rezolvat si cu vizualizarea extraselor de cont. Avem dezactivate toate aplicatiile care se ocupa de printare.....(print spooler....)
Deci nu e de la root....

#58
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostSclaud, on 09 iulie 2019 - 10:31, said:

Salut. Eu numai acum am vazut regula cu "Folositi exclusiv carduri pesonale la top up. Nu inregistrati cardul altcuiva".
Am cardul de cateva saptamani si am facut de 3 ori top up de pe cardul sotiei. Nu am avut nici o problema pana acum.
Nu inteleg, de ce ar fi o problema sa fac top up de pe un card care nu este al meu (si este al sotiei) ?
(am citit regula asta dar nu se da o explicatie nicaieri si nu prea inteleg care este logica din spatele ei)

E o conditie impusa de Revolut pentru a  nu avea bataie de cap in cazul in care alta persoana inainteaza un refuz de plata pe motiv ca s-a folosit cardul fara acordul titularului.
Din punct de vedere legal fiecare card are un posesor legal.. Ca noi imprumutam cardurile de la unii la altii in familie, e alta socoteala.

In tarile cu sistem fiscal mai complex.. se monitorizeaza astfel de trasnferuri financiare intre soti de catre autoritatile fiscale.

View PostMihai_3, on 09 iulie 2019 - 11:26, said:

plustek: asta ridica o droaie de semne de intrebare...
ne putem sau nu baza pe ele in afara tarii ?

Tocmai stiu pe cineva care a fost in Turcia 10 zile si l-a folosit la greu (cardul VISA Revolut) la plati si extragere de numerar.  A functionat perfect peste tot. Inainte de a pleca in Turcia si-a cumparat vreo 3000 de lire, bani de buzunar, in Revolut.

#59
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018

View Postsmylle2u, on 09 iulie 2019 - 12:32, said:

Platile neprocesate in 7 zile se returneaza in mod obisnuit la Revolut. In ce fel a fost refuzata plata?
Daca se face retur de la comerciant banii se intorc in 1 zi lucratoare inapoi in contul platitorului.

Am si eu o intrebare legat de acest aspect. A fost un coleg de al meu in Germania, a platit la un Shell alimentarea cu motorina si acum o zi i-au venit banii inapoi - pesemne comerciantul nu a luat banii in cele 7 zile. Se poate intampla ceva din partea Shell (acuzatie de neplata, etc.) ?

#60
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostFuzz, on 09 iulie 2019 - 15:02, said:


Am si eu o intrebare legat de acest aspect. A fost un coleg de al meu in Germania, a platit la un Shell alimentarea cu motorina si acum o zi i-au venit banii inapoi - pesemne comerciantul nu a luat banii in cele 7 zile. Se poate intampla ceva din partea Shell (acuzatie de neplata, etc.) ?

Nu. Dar e bine sa lase banii pe cont, Revolut ii va lua pana la urma si ajunge contul pe minus si la prima alimentare se ia suma respectiva

#61
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Multumesc - o sa ii transmit si va tin la curent cu ce se intampla.

#62
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMihai_3, on 09 iulie 2019 - 11:26, said:

ne putem sau nu baza pe ele in afara tarii ?


Ca fapt divers, în Suedia plătesc de-o săptămînă peste tot numai cu Revolutul. Mai stau de patru ori pe-atît, sper să nu-mi blocheze contul la un moment dat.
Pînă și la toaletele publice de pe stradă am plătit (5 coroane) cu cardul Revolut.

#63
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Am pățit si eu cu o plata...au luat banii din cont după cateva zile bune...

#64
rhaoull

rhaoull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2006
Garanti Bank, la care îmi încasez salariul, face dublă conversie, la top up in Revolut, după cum, probabil, știți. Într-o zi, mi-am luat inima în dinți și le-am scris despre asta, nu foarte prietenos, dar cu bun simț. Nu mi-au răspuns, dar, după câteva zile m-am trezit în cont cu toate sumele respective rezultate din conversie, returnate. Absolut toate. Acum, nu știu dacă și-au schimbat politica, sau e doar pentru cei care îi abordează, dar pentru moment sunt mulțumit. Am făcut iar alimentare, aștept extrasul de cont să văd dacă schimbarea e definitivă. Am să revin.

Edited by rhaoull, 09 July 2019 - 18:20.


#65
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Ma enerveaza ca pentru tarile in care au conturi locale ( in Polonia au cont in PLN "pe numele meu" la Danske Bank) cand fac transferuri tot prin currency cloud le fac :facepalm:

Attached Files



#66
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.11.2004
Azi noapte iar mi-au fost retrasi banii de pe cardul de BT în condițiile în care ieri mi-a fost returnată suma dublă luată vineri la top up . Wtf ? Deja nu mai e fun deloc...  Pana mea, nu e absolut deloc ok să se joace cu banii noștri în halul ăsta. Chiar dacă sunt fan revolut, mă văd nevoit să reconsider relația, nu de alta... dacă se întâmpla doar o dată înțelegeam dar de două ori într-o săptămână, mi se pare inadmisibil !

#67
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Eu ieri am primit cardul “curcubeu” prin Posta Romana via Deutsche Post comandat in 02 Iulie.
Cont standard.

Edited by costinuti, 10 July 2019 - 07:44.


#68
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbossss, on 10 iulie 2019 - 05:41, said:

Azi noapte iar mi-au fost retrasi banii de pe cardul de BT în condițiile în care ieri mi-a fost returnată suma dublă luată vineri la top up . Wtf ? Deja nu mai e fun deloc...  Pana mea, nu e absolut deloc ok să se joace cu banii noștri în halul ăsta. Chiar dacă sunt fan revolut, mă văd nevoit să reconsider relația, nu de alta... dacă se întâmpla doar o dată înțelegeam dar de două ori într-o săptămână, mi se pare inadmisibil !

Pai daca ti-a fost returnata "suma dubla", nu era normal sa-ti retina macar suma normala cu care ai facut top-up?

#69
En3rgiz3r

En3rgiz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.02.2007
Cred ca se refera la faptul ca i-a fost returnata suma care ii fusese debitata de 2 ori.
Adica a făcut top-ul cu suma x, pe revolut a ajuns suma x, dar din contul bancar i s-a retras suma 2x. Așa ca banca i-a returnat suma x debitata in plus.
Problema e ca a 2-a zi i-ai fost retrasi alti bani in urma unei alte tranzactii dublate (probabil).

Edited by En3rgiz3r, 10 July 2019 - 11:55.


#70
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Am facut un test astazi la un ATM Euronet.

Mastercard Revolut cu BIN de Romania - scos 10 lei fara comision
Mastercard Revolut cu BIN de UK - cerea comision 18 lei pentru retragerea aceeasi sume de 10 lei.

#71
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am facut azi top-up de pe VISA debit BT, fara probleme... totusi tranzactia a stat in pending vreo 15 min.

#72
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Pot sa folosesc cardul altcuiva la ATM sau plata cu PIN pentru activare ? (apropo, detinator persoana de sex opus)

Apropo, stiti care e fereastra de timp in care un card poate fi activat pana e anulat ?

Edited by AdiTwism, 10 July 2019 - 15:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate