Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Altex - loteria comenzilor online si competitia cu angajatii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Salut, am deschis acest topic deoarece cred ca suntem multi care ne-am saturat de nesimtirea Altex/Media Galaxy si neimplicarea ANPC.
Daca ANPC nu le face nimic, poate reclama negativa ii va determina sa isi schimbe politica vis-a-vis de client.
Despre ce este vorba:
-promotii false la produse inexistente in stoc
-rezervari neonorate (ridicat din umeri cand clientul ajunge in magazin)
-comenzi anulate fara nici o explicatie
-telefoane primite de la angajati pentru a comunica indisponibilitatea unor produse comandate/rezervate pe motiv de "spart", "stricat", "accesorii lipsa", "casat", "vandut", "negasit", produse care la scurt timp ajung pe OLX vandute de angajati
-sesizari online la care nu raspunde nimeni

Voi incepe cu lista comenzilor personale anulate :
-comanda  ATX000001751954 (TV Samsung expus cu diagonala 80 cm) plasata pe 3.06.2019, anulata a 2a zi fara notificare prealabila/ulterioara si fara oferirea unei alternative asa dupa cum este stipulat in Termeni si Conditii
-comanda ATX000001751077 (Laptop Dell expus) plasata pe 3.06 si anulata a 2a zi fara notificare prealabila/ulterioara si fara oferirea unei alternative asa dupa cum este stipulat in Termeni si Conditii
-comanda ATX000001750120 plasata pe 3.06 (aparat foto Canon M10), anulata a 2a zi fara notificare prealabila/ulterioara si fara oferirea unei alternative asa dupa cum este stipulat in Termeni si Conditii. Produsul aparea in continuare in stoc pe 5.06 cu posibilitate de ridicare din magazin si, ulterior, a fost repostat pe pagina magazinului pe 10.06 cu posibilitate de rezervare online pentru ridicare fizica din magazin. Dorind acest aparat, am facut rezervare, dar dupa cateva minute am primit un SMS prin care un angajat ma informa ca produsul nu “exista” in magazinul cu pricina.
-comanda nr. MG0000000374970 plasata pe 3.06.2019 (TV resigilat Samsung la 499), anulata a 2a zi fara notificare prealabila/ulterioara
-comanda nr ATX000001742038 (robot bucatarie Gorenje) plasata pe 3.06.2019, anulata a 2a zi, produs in continuare la vanzare pe site (listat ca disponibil) dupa o saptamana. Nimeni nu a raspuns la sesizarea online
-4 comenzi plasate pe 2 si 3.07 (ATX000001994373 - aparat purificare apa, ATX000001993208 - statie de calcat, ATX000001992764 - espressor, ATX000001897283 - telecomanda LG) - anulate fara explicatii, apel, mesaj. La espressor a fost emisa factura si AWB, ulterior comanda a fost anulata (s-o fi gandit vreun angajat ca i-ar fi de folos).
-m-am deplasat personal la magazinul Media Galaxy din Carrefour Felicia Iasi pentru a intreba de un Intel Nuc expus si pus la vanzare cu 300 ron, cineva imi trimisese poza pe Telegram si ma rugase sa i-l iau. Un angajat imi spune ca s-a "vandut", altul ca este la "casare" si nu se mai vinde. Ajung la seful de magazin/raion care il aduce din spate, deci fusese pus la dos de un angajat
-in alta zi (vineri) m-am deplasat la acelasi magazin tot la rugamintea cuiva pt a-i lua un iPad Pro expus. Produsul cica era "rezervat" pana luni pt un client. Le-am comunicat ca rezervarea la Altex este valabila 24 ore nu 72 ore deci ar fi bine sa-l scoata. Un angajat aflat in zona s-a aratat foarte suparat de aceasta remarca si a devenit de-a dreptul nervos, un altul incercand sa il calmeze si promitandu-mi ca rezolva el. A 2-a zi m-a sunat sa vin sa il iau. Concluzie - primul angajat il dorea pt sine si pusese la pastrare pana la salar sau gasirea unui client pe olx

Va rog sa continuati lista!
Va multumesc.

Edited by rellyc, 06 July 2019 - 15:19.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Altex + Media Galaxy sunt teparii Romaniei. Posted Image Posted Image Posted Image


*Eu evit sa cumpar produse de la ei!

Edited by xmanyacs77, 06 July 2019 - 15:00.


#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 xmanyacs77, on 06 iulie 2019 - 14:58, said:

Altex + Media Galaxy sunt teparii Romaniei. Posted Image Posted Image Posted Image
*Eu evit sa cumpar produse de la ei!
Pai si de unde sa cumparam atunci?

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

 PopaXXX, on 06 iulie 2019 - 15:08, said:

Pai si de unde sa cumparam atunci?
Pai sunt alternative mult mai ok: https://www.compari.ro/

#5
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Si nu e normal sa fie asa, chilipirurile la lichidare se dau dupa principiul primul venit primul servit... n-ai fost primul, pa si la revedere, ca doar nu esti tu special sa ti se rezerve tie superpromotia la superchilipir pentru cand ai chef tu sa te dai jos din pat... o da celui ce s-a dat jos din pat si a pus banul pe tejghea primul.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

 andone19, on 06 iulie 2019 - 15:12, said:

Si nu e normal sa fie asa, chilipirurile la lichidare se dau dupa principiul primul venit primul servit... n-ai fost primul, pa si la revedere, ca doar nu esti tu special sa ti se rezerve tie superpromotia la superchilipir pentru cand ai chef tu sa te dai jos din pat... o da celui ce s-a dat jos din pat si a pus banul pe tejghea primul.
Mai bine sa nu fie afisate online....chilipirurile fictive.... sa le cumpere angajatii Altex+Media Galaxy fara reclame inutile! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 July 2019 - 15:18.


#7
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Andone, lucrezi la Altex, nu-i asa? Primul venit, primul servit...ca doar tu ai cheia de la usa!

Edited by rellyc, 06 July 2019 - 15:15.


#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 xmanyacs77, on 06 iulie 2019 - 14:58, said:

Altex + Media Galaxy sunt teparii Romaniei. Posted Image Posted Image Posted Image


Nu dragule,  EMAG e campionul tzepei in Romania... Altex e pe locul 2...

 andone19, on 06 iulie 2019 - 15:12, said:

Si nu e normal sa fie asa, chilipirurile la lichidare se dau dupa principiul primul venit primul servit... n-ai fost primul, pa si la revedere, ca doar nu esti tu special sa ti se rezerve tie superpromotia la superchilipir pentru cand ai chef tu sa te dai jos din pat... o da celui ce s-a dat jos din pat si a pus banul pe tejghea primul.

Primul venit e clar angajatul din showroom.. ca tre sa fii cu adevarat idiot sa nu cumperi un Intel NUC la 300 lei, dupa cum spune initiatorul.

Nu stiu.. eu, in general, ce am comandat de la ei, a cam sosit ok.. n-am ce reprosa dar am auzit tot felul de povesti cu retururile, cu clienti ramasi cu chinezariile in brate.

Edited by Kres, 06 July 2019 - 15:28.


#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 08.08.2018
Nu am avut niciodata nicio problema cu Altex, am primit tot ce am comandat, in timp rezonabil, am putut face retur fara probleme si am trimis la reparat doua produse in garantie, cu curier trimis de ei, gratis, fara niciun comentariu. Adevarat este ca nu am cautat niciodata chilipiruri, gen ultimul produs expus ori asa ceva, ci am urmarit un produs pana cand am gasit pretul cel mai mic.

#10
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
In cazul eMAG bulinele negre sunt legate doar de reducerile fictive la produse supra-evaluate si de calitatea celor admisi in eMAG Market.
In rest, ce este vandut de ei onoreaza integral si politica de retur este de departe cea mai ok.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,458
  • Înscris: 28.10.2018

 rellyc, on 06 iulie 2019 - 14:55, said:

-telefoane primite de la angajati pentru a comunica indisponibilitatea unor produse comandate/rezervate pe motiv de "spart", "stricat", "accesorii lipsa", "casat", "vandut", "negasit", produse care la scurt timp ajung pe OLX vandute de angajati

Asta e harneala scornita la nervi. Nu ai cum sa probezi asa ceva.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sunteti voi dependenti de chilipiruri, de aia.... Ia comandati la pretul de lista, ala umflat sa vedeti vine sau nu vine produsul ok?   Trust me!

Edited by Kres, 06 July 2019 - 15:33.


#13
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

 abac, on 06 iulie 2019 - 15:30, said:

Asta e harneala scornita la nervi. Nu ai cum sa probezi asa ceva.

Ba da, cu print screen la mesaje!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   101.41K   160 downloads


#14
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

 rellyc, on 06 iulie 2019 - 15:14, said:

Andone, lucrezi la Altex, nu-i asa? Primul venit, primul servit...ca doar tu ai cheia de la usa!
Vorbeste cu colegii de pe forum, ca vad ca la voi cand va spune omul un adevar in fata care nu va place inseamna ca sigur e angajat la X... daca te iei dupa acuzele ce ti se aduc pe forumuri ai fi multimilionar cu zeci de contracte de munca la zeci de angajatori in acelasi timp.

 Kres, on 06 iulie 2019 - 15:27, said:

Primul venit e clar angajatul din showroom.. ca tre sa fii cu adevarat idiot sa nu cumperi un Intel NUC la 300 lei, dupa cum spune initiatorul.

Nu stiu.. eu, in general, ce am comandat de la ei, a cam sosit ok.. n-am ce reprosa dar am auzit tot felul de povesti cu retururile, cu clienti ramasi cu chinezariile in brate.
Crezi tu ca e asa, poate unii mai risca sa ia sa faca o bisnita, dar de multe ori produsele alea de la lichidare nu sunt populare deci se vand greu si vei sta cu ele mult si bine in casa in asteptarea unui cumparator desi adaosul tau e minor.
Tu ce crezi ca angajatii n-au ce face decat sa isi arunce banii pe produsele ce nu se vand in magazin in speranta ca le dau ei cu pret mai mare? :D

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Daca cumperi 1 produs din magazin fizic care nu corespunde cu specificatiile de pe site, la Altex+Media Galaxy nu mai ai drept de retur in 24 ore...Posted Image

*Daca nu credeti....testati singuri! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 July 2019 - 15:39.


#16
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

 rellyc, on 06 iulie 2019 - 15:34, said:

Ba da, cu print screen la mesaje!
Ce mesaj penibil, din exprimare expeditorul mesajului verde pare ca nici nu si-a luat buletinul cel putin nu pe merit :D

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,465
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca.... Ai ghinion.
Nu îmi pot imagina cum sa ai atâtea comenzi nelivrate.

Fa-ți alt cont. Poate ești în vreun blacklist.

Edited by dorin_2k, 06 July 2019 - 15:38.


#18
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 Kres, on 06 iulie 2019 - 15:33, said:

Sunteti voi dependenti de chilipiruri, de aia.... Ia comandati la pretul de lista, ala umflat sa vedeti vine sau nu vine produsul ok?   Trust me!

Ia uite angajatu altex/mg cum iese la iveala...ti-au stricat bajetii afacerile pe olx boss?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate