Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#77761
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
In seara asta am alergat 10 km, s-a mai aerisit spre seară, a intrat.

Alerg pe străduțe, nici nu mă mai stresez să mă duc în parc.

Edited by neoq2, 07 August 2022 - 22:34.


#77762
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ziceam. Cred ca de la 16 ani în coa cred ca am alergat mai puțin de 10km total. Ma refer la alergat cu pantofii în picioare nu domnitele prin pat :)

Voi chiar vreți sa muriți de tineri. Alergatul strica încheieturile și va uzează prematur inima.

View Postneoq2, on 07 august 2022 - 22:34, said:

Alerg pe străduțe, nici nu mă mai stresez să mă duc în parc.

Frumos în Cotroceni.

#77763
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrigmarole, on 07 august 2022 - 22:14, said:



Asta e un catch 22: fara bmw nu procreezi, cu bmw procreezi dar risti un bypass.

Strict biologic vorbind, bmwul are sens pentru propagarea genelor.

Da dar cu un tip de femeie cu care nu vrei oricum să-ți strici gene pool.

Evident poti sa ai și BMW și sa faci și sport de perfomanta dacă vrei.


View PostMembruAnonim, on 07 august 2022 - 21:57, said:



Le-am promis ca facem o lista cu ce trebuie sa facă pana la 18 ani ca să le iau cazan.
Ala mic nu a uitat și trage de mine sa facem lista. La cât de ambițios este sigur va face tot ce scriu acolo. Am sa fiu și eu f ambițios la scris ;)

Și cum sa futzi nene dacă te duci cu metroul? Pe alea nasoale nu le vrea nimeni. ;)



Asa zici acum. Ti-aduci aminte cum radeai de babalacii de 50 ani? Acum nu mai razi asa de tare. Poate la 75 se va inventa pastila care oprește sau încetinește îmbătrânirea. Cred ca deja exista ceva descoperiri pe tema asta, nu finala e clar... pt ca prea mulți bogati sunt ageri și la 90. Ok arata bătrâni, se mișcă mai lent dar se mențin fizic și psihic f la înălțime. Cred ca și Biden a luat o pastila din aia dar el a luat-o puțin mai târziu... Trump a primit o pe la 60 :)

Îți dai seama ce consecințe sociale ar avea o
pastila din asta, probabil ar fi interzisă de guverne.

View PostMembruAnonim, on 07 august 2022 - 21:57, said:



Le-am promis ca facem o lista cu ce trebuie sa facă pana la 18 ani ca să le iau cazan.
Ala mic nu a uitat și trage de mine sa facem lista. La cât de ambițios este sigur va face tot ce scriu acolo. Am sa fiu și eu f ambițios la scris ;)

Și cum sa futzi nene dacă te duci cu metroul? Pe alea nasoale nu le vrea nimeni. ;)



Asa zici acum. Ti-aduci aminte cum radeai de babalacii de 50 ani? Acum nu mai razi asa de tare. Poate la 75 se va inventa pastila care oprește sau încetinește îmbătrânirea. Cred ca deja exista ceva descoperiri pe tema asta, nu finala e clar... pt ca prea mulți bogati sunt ageri și la 90. Ok arata bătrâni, se mișcă mai lent dar se mențin fizic și psihic f la înălțime. Cred ca și Biden a luat o pastila din aia dar el a luat-o puțin mai târziu... Trump a primit o pe la 60 :)

Îți dai seama ce consecințe sociale ar avea o
pastila din asta, probabil ar fi interzisă de guverne.

#77764
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFriend310, on 07 august 2022 - 22:30, said:



Glumești, nu? Se pun stenturi în orice spital dintr-un oraș mai răsărit din România, atât la stat cât și la privat (doar ca o sa te coste câteva chirii...).

Bineînțeles ca se pun dar cazurile mai complexe ajung la operații mult mai invazive. In general nu cred ca vrea cineva sa aibă de-a face cu medicinale general dar mai ales cu cea din România. Mai bine merg pe jos :D

#77765
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

View Postfigo1988, on 07 august 2022 - 13:27, said:

Potential sa ce, mai exact? Care e următorul pas în dezvoltarea ei? E toată construita destul de dens cu blocuri înalte și fără parcare.  Iar parcarea e foarte importanta și în vest pentru blocurile foarte scumpe dintr-un oraș.

Cred ca ai ramas intr-o paradigma oarecum invechita dupa care evoluezi ce inseamna o zona buna. Pot sa pariez cu tine ca in 10 ani zonele scumpe din toate capitalele europene o sa fie carfree in mare parte. Gandeste-te ca poti sa lasi copilul sa se plimbe cu bicla sau pe jos pe strada, linistit, ca nu mai exista pericolul principal -> masinile.
Deci faptul ca nu are parcari nu e neaparat un dezavantaj. Pe langa asta, ca sa fim corecti, zona are destul de multe parcari iar pretul este mic pentru inchiriat.

In zona asta ai transport in toate directiile, metroul Izvor e la ~5 min, metroul Unirii e la ~10min.

In zona OMV pipera ce transport public ai?

View Postfigo1988, on 07 august 2022 - 13:27, said:

Mie mi se pare ca fix asta inseamna potential. Punctele de interes nu ai cum sa le muti, ele sunt stabilite. Iar zona de acolo de la rond, cu niste investitii efectiv infime, are potential sa arate a zona de top din orice oras din vest.

De altfel asta se vede si in evolutia preturilor. Cu banii cu care iei 4 camere acolo la bogzie, in campul din Pipera (Nusco City) nu mai iei nici macar 3 camere cu parcare.

Mai departe e foarte important sa te adaptezi la realitatile orasului dpmdv. Spre deosebire de orasele turistice, unde merita sa stai in centru, dupa ce ai depasit o anumita varsta, centrul Bucurestiului nu mai are absolut nimic atragator. De unde si aplecarea oamenilor si aprecierea semnificativa a zonei de nord.

[ https://imgur.com/a/66tpHqm - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am atasat 2 poze sa vezi diferenta de spatiu verde intre cele 2 zone(grafic). Ce poate sa arate de top la o zona fara trotuare(nu vorbim de trotuare late)? Ce ar putea sa-i faca ca sa schimbe faptul ca nu exista trotuare si nu exista spatii verzi? "Zona de top" e Aviatorilor sau Herastrau, pe unde se poate face un trotuar ca cel de pe aviatorilor prin Pipera? Uite o zona de top din Vest, spune-mi cum arata apropiat de ce este Pipera? Link[ https://www.google.com/maps/@52.3542986,4.8610189,3a,75y,297.56h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1s_rhvczUUVXpU4sVLOCHGBA!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D_rhvczUUVXpU4sVLOCHGBA%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D310.51294%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evolutia preturilor e inselatoare pentru ca Romania are o generatie de tranzitie acum, oameni care se mira ca au masina si parcare subterana, bunicii multora de cele mai multe ori mergeau cu calul, poate si parintii si e normal sa li se para ca asta e bunastarea. O sa isi dea seama ca astea sunt utile doar daca viata ta e centrata in jurul dusului si intorsului de la munca. Daca vrei sa ai si o viata in afara locului de munca, e posibil sa fie mai interesant un parc unde sa poti sta cu un hamac, sa te plimbi pe un lac, o cafenea, un street food misto, un loc pe unde sa poti sa te dai cu bicla sau rolele, ori toate astea lipsesc din Pipera.

[ https://imgur.com/a/66tpHqm - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77766
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMembruAnonim, on 07 august 2022 - 22:39, said:



Voi chiar vreți sa muriți de tineri. Alergatul strica încheieturile și va uzează prematur inima.


Mișcarea și o viata activa e recomandata la absolut orice varsta. Încearca, poate ajunge să-ți placă.

#77767
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 08 august 2022 - 00:01, said:

Da dar cu un tip de femeie cu care nu vrei oricum să-ți strici gene pool.

Evident poti sa ai și BMW și sa faci și sport de perfomanta dacă vrei.



Ai luat cam prea in serios ce am scris eu acolo.

#77768
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.12.2021
Asta cu sportul care dauneaza am auzit-o la 2 cretini care de la 40 ani sunt in pioneze :)) o fi coincidenta lol.

#77769
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Miliescu, sa înțeleg ca potențialul zonei de la izvor de acolo este de fapt sa devina car free? Și tu crezi ca asta se va întâmpla în decursul vieții noastre? Ma îndoiesc. Având în vedere ca stau într-un complex închis, la mine copiii deja aleargă și se plimba cu bicicletele. Iar trotuare se fac chiar acum. După cum ziceam, asta înseamnă potențial dpmdv. Chiar tu ai spus ca singurul upgrade pe care-l mai poți face zonei respective este sa o faci car free. Cat privește locurile de parcare, numără din curiozitate cate sunt pe google maps și pe urma compară-le cu numărul de apartamente din zona. Ma rog, vom vedea. Din curiozitate, cum mergi cu copilul undeva dacă nu ai mașina? Sa zicem la doctor.

Dar strict dpdv financiar, trendul de preț nu se inversează fără motiv. Iar principala problema în zonele vechi este acum, în 2022, apa calda, calitatea construcției și lipsa locurilor de parcare. Prima se poate rezolva, ultimele doua, niciodată



View Postomaigadlolz, on 08 august 2022 - 06:30, said:

Asta cu sportul care dauneaza am auzit-o la 2 cretini care de la 40 ani sunt in pioneze :)) o fi coincidenta lol.

Dacă alergi ca sa slăbești ai șanse maxime sa ajungi cel putin o data la operație

Edited by figo1988, 08 August 2022 - 06:42.


#77770
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu am facut sapt asta cu bicicleta
Bucuresti - Giurgiu port si inapoi. deci cam 140km.. prin soare
urcare Poiana si inapoi, plus urcare spre Predeal

nu-mi place sa alerg, am unu in gasca care alearga cate 30km, tot asa pe stradute
dar tin si eu 10 daca e nevoie. intr-adevar apar probleme de articulatii daca exagerezi

#77771
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am prieteni care alearga zeci de maratoane si n-au nici o problema cu articulatiile. Da au astia care nu alearga :)

#77772
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 25.07.2006
Alergatul, deși are alte beneficii, nu-i cel mai nimerit pentru slăbit: pulsul e cam mare pentru a arde grăsimi și dacă alergi pe asfalt, cele câteva kg în plus atârnă greu pe articulații. Mai degrabă… face poftă de mâncare/dulce, că o dai repede pe glucoză 😂
Mersul alert e mai potrivit. Și bicicleta staționară/eliptică + sfânta foame. La staționară poți să îți găsești un ritm la care să ai un puls de 120-130, te hidratezi bine și e perfect.


View Postvrajitoruldinoz, on 08 august 2022 - 07:10, said:

Eu am prieteni care alearga zeci de maratoane si n-au nici o problema cu articulatiile. Da au astia care nu alearga :)

Prietenii sunt ușori și/sau au articulații bune. Alergatul e sănătos pentru oameni sănătoși, progresele trebuie făcute în timp. Ideal e să alergi pe pistă dacă ai posibilitatea. Nu orice durduliu care se duce în parc cu adidași noi și se rupe 30 min face un lucru bun.

#77773
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-au probleme ca prietenul asta al tau, azi sanatosi tun maine patru stenturi? Ca stii cum se zice, nu exista oameni sanatosi, doar oameni care nu s-au cautat destul.
Avem cu totii exemple pe familie de oameni care au trait pana la nouazeci de ani plus si n-au facut garantat vreun maraton la viata lor, la fel cum avem si exemple de fotbalisti care mor in floarea varstei pe teren, sau sportivi de mare clasa care pe la saizeci sau saptezeci maxim dau coltul...ce cred eu, sportul extrem in orice forma a lui nu doar ca nu ajuta, dar pe termen lung face mai mult rau.

Pentru cine vrea sa aiba grija de articulatii si vrea sa alerge pe tartan, exista acum pista de-a lungul lacului Morii Posted Image

Edited by MembruAnonim, 08 August 2022 - 07:32.


#77774
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
De fapt unul are exact aceleasi probleme, doar ca si le-a descoperit din timp, de unde 5k, maratoane etc.

#77775
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sportul extrem si dus la limita fizica iti uzeaza prematur ficatul, indiferent de natura sportului. Sa alergi zece km nu e nimic extrem, dar sa alergi maratoane si sa mai tragi si la timp bun, este.

#77776
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011
https://m.zf.ro/opin...viitor-21067309

Cel putin 5.2 ircc de la anu, deci un DAE de 8 si un pic. Dobanda fixa peste 10.

In SUA cresc si acolo ratele, in zona euro la fel.

Multe companii deja au taiat binisor, in special din recruiteri, deci mai putine angajari.

#77777
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Bucurestiul vechi, ceausist, poate sa fie reabilitat doar prin demolare si reconstrucție, blocurile si structurile comuniste sunt irecuperabile.

Ceea ce o sa se întâmple organic este construcția unui noul București lângă cel vechi, probabil in zona din nord. Nu o sa se întâmple peste noapte, dar o sa ai o zona modernă in Nord, un centru administrativ in centru, înconjurat de un ghetou.

“Șmecheria” o sa fie zone rezidențiale la 10-20 km de centrul economic, adică tot in nord, tot pe la Balotesti si mai sus.

#77778
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Exista deja Bucureștii Noi. Se mai face unul Nou?:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate