Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Kia XCeed

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#109
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
nu chiar... la 18500 iti iei ceed 140 cp in echipare gt line.

#110
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 29.10.2017
Chiar si la gtline, tot mai pui faruri led...si daca tot e disponibil si sistemul audio JBL care forteaza la o tableta mai mare
nu stiu cum sunt farurile cu halogen la asta noua, dar la cea veche sunt slabe... iar sistemul audio a venit standard cu 4 difuzoare pe usi si 2 tweetere + comenzi pe volan dar tot nu e de ajuns

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostB_XXV, on 03 noiembrie 2019 - 17:01, said:

misuspita roti de 16 poti sa iti pui dupa, chiar si 17. toate cele 3 dimensiuni sunt agreate pt ceed.
Ala era doar un exemplu, poate prost ales. Ca nici la actuala nu am schimbat rotile, am tot de 15 dupa 12 ani. Ma refeream ca de banii diferenta intre 1,4t si 1,0t (cam 840 euro daca te uiti la configuratorul lor) iau climatronic, scaune incalzite si tableta de 8", adica deja jumate din optionalele pe care mi le doream...

Ce sa zic... clar o sa vad la TD daca ma impac cu 1.0 sau trebuie sa urc la 1.4, insa va trebui sa renunt la unele dotari la care chiar nu as vrea. Asa, configurand o masina cu chestii pe care le doresc, ma incadrez la fix in bugetul meu. Dar la fix Posted Image . Ma rog, fara tableta de 10, ca e de 3 ori mai scumpa decat cea de 8 si nu mi se pare ca merita diferenta, la fel bordul digital... m-ar ajuta poate daca as avea vreun hibrid sau dotari mai destepte dar altfel consider ca arunc banii pe geam.

Adica am configurat 1.0t versiunea style cu ceva optionale: faruri led, scaune reglabile electric si volan incalzite, camera marsarier, tableta de 8, supercluster de 4,2, clima, ca sa le mentionez pe alea mai importante.

Edited by MembruAnonim, 03 November 2019 - 19:31.


#112
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
nu vb de masini full, vb de masini echipate decent. ledul e misto daca iti faci casco, altfel costa multisor un far...
apoi ce faci cu scaune reglabile electric, merita? incalzite e un must have.

Edited by B_XXV, 03 November 2019 - 19:26.


#113
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostB_XXV, on 03 noiembrie 2019 - 19:23, said:

scaune reglabile electric, merita? incalzite e un must have.
Ca vreau reglabile si nu stiu daca exista si manual sau doar electric :) Era pus de rezerva oarecum, ca sa intreb cand ma duc sa vorbesc in persoana, plus ca sunt ieftine. Casco am avut si la actuala de cand am luat-o pana in iunie anul asta. Ledul e o obsesie personala, am schimbat vreo 6-8 faruri in viata masinii ba pe stanga ba pe dreapta si m-a disperat fiecare schimbare pe partea dreapta: dat jos rezervorul lichid parbriz, montat bec, pus la loc. Ceva simpatic cand esti in tari straine si nu functioneaza romanescul "las-o ba ca merge-asa... Asta, plus ca simt nevoia de lumini mai bune decat am acum.

Initial am luat masina actuala in ideea ca o tin vreo 5 ani si o dau... apoi 5 s-au facut 7... apoi 10... si la anul se fac 12, cand in sfarsit o sa o dau. Si uite asa am stat 12 ani cu faruri medii. Nu mai vreau sa stau inca 10+ ani fara leduri, dpmdv e un optional de baza. Ala, clima  si volanul incalzit sunt 3 elemente de baza, ca m-am saturat sa tin volanul iarna cu 2 degete pana se incalzeste de la natura :)))

#114
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2019 - 19:42, said:

... ca m-am saturat sa tin volanul iarna cu 2 degete pana se incalzeste de la natura Posted Image))
Pai mai bun decat volan incalzit este climatizare de la distanta sau programata. Eu nu am volan incalzit dar toata masina e dezghetata gata si un placut 21-22 de grade in interior cand ma urc in ea dimineata.

#115
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
la Kia volanul incalzit e la pachet cu scaunele incalzite, poti lua si parbriz incalzit separat.

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 03 noiembrie 2019 - 19:47, said:


Pai mai bun decat volan incalzit este climatizare de la distanta sau programata. Eu nu am volan incalzit dar toata masina e dezghetata gata si un placut 21-22 de grade in interior cand ma urc in ea dimineata.
O fi, dar nu acum, nu la Kia. Sau nu știu eu de opțiunea asta.

Plus ca dacă costa o căruță de bani, n-are nici o șansă împotriva opțiunii de la kia care costa 77€

Edited by MembruAnonim, 03 November 2019 - 19:56.


#117
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
oricum nu te grabi, da mailuri catre toti dealerii. intreaba clar de timpul de asteptare, eu am asteptat din 15 august pana la inceputul lui octombrie. vezi si ce au pe stoc, la stoc mai negociaza.

sfatul meu e sa mergi pe best plus optionale, iesi mai ieftin. intre style si best diferentele sunt minime ca si echipare.

#118
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar pe best nu poți pune unele opționale. O sa vad efectiv când iau decizia de cumpărare. Momentan pana în primăvară rămâne asta pe care o am, deci 5imo e căcălău, dar vreau sa știu din timp care-mi sunt opțiunile. Inclusiv un Focus 4 îmi face cu ochiul dacă găsesc în aceeași bani

#119
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
si mie mi-a facut cu ochiul, insa interiorul..

#120
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2019 - 20:14, said:

Da, dar pe best nu poți pune unele opționale. O sa vad efectiv când iau decizia de cumpărare. Momentan pana în primăvară rămâne asta pe care o am, deci 5imo e căcălău, dar vreau sa știu din timp care-mi sunt opțiunile. Inclusiv un Focus 4 îmi face cu ochiul dacă găsesc în aceeași bani
Trage un ochi si pe Hyundai i30 Fastback.

#121
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Diferenta de pret intre 1.0 si 1.4 e f convenabila. La alte marci e dubla sau tripla chiar. E pacat sa nu profiti.

#122
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2019 - 19:42, said:


Ca vreau reglabile si nu stiu daca exista si manual sau doar electric :) Era pus de rezerva oarecum, ca sa intreb cand ma duc sa vorbesc in persoana, plus ca sunt ieftine. Casco am avut si la actuala de cand am luat-o pana in iunie anul asta. Ledul e o obsesie personala, am schimbat vreo 6-8 faruri in viata masinii ba pe stanga ba pe dreapta si m-a disperat fiecare schimbare pe partea dreapta: dat jos rezervorul lichid parbriz, montat bec, pus la loc. Ceva simpatic cand esti in tari straine si nu functioneaza romanescul "las-o ba ca merge-asa... Asta, plus ca simt nevoia de lumini mai bune decat am acum.

Initial am luat masina actuala in ideea ca o tin vreo 5 ani si o dau... apoi 5 s-au facut 7... apoi 10... si la anul se fac 12, cand in sfarsit o sa o dau. Si uite asa am stat 12 ani cu faruri medii. Nu mai vreau sa stau inca 10+ ani fara leduri, dpmdv e un optional de baza. Ala, clima  si volanul incalzit sunt 3 elemente de baza, ca m-am saturat sa tin volanul iarna cu 2 degete pana se incalzeste de la natura :)))

Led-uri sa iei musai, merita fiecare banut. Nu stiu cum sunt halogenele pe Ceed, dar pe sora I30 sunt destul de lumanari. Led+faruri automate, le lasi in pozitia Auto si nu mai ai nevoie sa umbli la ele.

Eu am scaunele sport, ceva mai profilate si mixt piele-textil. Reglajul lombar doar e electric, restul sunt manuale. Ca impresie, sunt destul de bune, tin bine la drum lung, nu ma rup de spate dupa o Zi cu 5-600 km condus, dar sunt o idee sub AGR-urile de pe Opel.

Volanul incalzit e musai daca n-ai garaj. Altfel, eu tinand masina in garaj, nu l-am folosit decat o singura data de cand am luat masina.

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkiario, on 04 noiembrie 2019 - 08:40, said:

Trage un ochi si pe Hyundai i30 Fastback.
M-am uitat, nu prea ma impac cu forma... NU stiu de ce, teoretic ar trebui sa imi placa dar practic nu ma atinge absolut deloc.

View Postunderb, on 04 noiembrie 2019 - 08:51, said:

Diferenta de pret intre 1.0 si 1.4 e f convenabila. La alte marci e dubla sau tripla chiar. E pacat sa nu profiti.
M-am uitat si eu in sfarsit mai cu atentie pe configurator, diferenta e de 840 euro. Nu e extraordinara, dar tinand cont ca ce am configurat eu cu 1.0t versiunea style cu toate optiunile de bun simt pe care mi le doream si ma incadram in 15.100 euro, diferenta aia imi scoate aproape jumate din optionale.

View Postdasca, on 04 noiembrie 2019 - 08:53, said:

Led-uri sa iei musai, merita fiecare banut. Nu stiu cum sunt halogenele pe Ceed, dar pe sora I30 sunt destul de lumanari. Led+faruri automate, le lasi in pozitia Auto si nu mai ai nevoie sa umbli la ele.

Eu am scaunele sport, ceva mai profilate si mixt piele-textil. Reglajul lombar doar e electric, restul sunt manuale. Ca impresie, sunt destul de bune, tin bine la drum lung, nu ma rup de spate dupa o Zi cu 5-600 km condus, dar sunt o idee sub AGR-urile de pe Opel.

Volanul incalzit e musai daca n-ai garaj. Altfel, eu tinand masina in garaj, nu l-am folosit decat o singura data de cand am luat masina.
Da, volan incalzit si eu zic ca-i musai in 2019. La fel si LED. Am avut halogene timp de aproape 12 ani pe Ceed si in mod sigur nu mai doresc 10+ ani cu alte halogene. 1 pentru ca mi-e sila sa schimb cand pica si au designerii astia niste fetisuri de a transforma orice om in ginecolog cand vine vorba de schimbat becuri arse si 2 pentru ca sunt net superioare ca si cantitate de lumina. Atata beneficiu merita si ochii mei. Prefer sa renunt la 20CP decat la clima si leduri.

Apropo de 1.0t, am gasit un film in care face unul un test de acceleratie... pai sincer.... o face de rusine pe a mea, desi in timpii oficiali nu e decat o secunda diferenta, insa la cum urca aia in viteza deja am scapat de anxietate. Ma rog, tot TestDrive ramane sfant, dar deja ma gandesc mult mai relaxat la 1.0. Ca e mai bun 1.4t? Fara indoiala. Dar daca n-am aproape mia aia de euroi in plus, cred ca cuplul ala de la 1500rpm la 4000 o sa imi mai aline suferinta Posted Image



Dati la minutul 2:01

Edited by MembruAnonim, 04 November 2019 - 19:48.


#124
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ia in calcul ca pe langa cei 15000 euro mai pui cca 600 euro pt. CASCO.

#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkiario, on 04 noiembrie 2019 - 19:55, said:

Ia in calcul ca pe langa cei 15000 euro mai pui cca 600 euro pt. CASCO.
Aia-s alta treaba, sunt calculati deja. Eu ma gandesc strict la pretul de achizitie. D-aia mi-am si stabilit limita hard de 15000, cu un plus de 500 la nevoie, dar clar nimic in plus, ca sa pot acoperi si celelalte acareturi necesare. Si nu cred ca-s asa de bun negociator sa scot de la oricare dealer Kia un bonus de 800 iepuroi pe care sa ii transform in upgrade la motor :)

#126
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
pb e ca la Kia nu prea negociaza, de aceea zic sa ceri oferte la toti dealerii.

Edited by B_XXV, 04 November 2019 - 20:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate