Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Solutie consolidare teren cu 80cm diferenta nivel

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007
Salut!

Vin la voi cu o intrebare sau chiar indrumare catre o sursa care ma poate ajuta, orice sfat este binevenit!

Detin un teren de ~1500 mp in Bucuresti, si ma aflu in fata situatiei de a imprejmui acest teren.

O parte din teren este deja imprejmuit, mie mi-ar fi necesare urmatoarele:
- Aproximativ 50m liniari gard clasic de beton (inaltime 2.5 m)
- Aproximativ 41m liniari gard de beton DAR cu fundatie speciala de gabioane (cum voi detalia mai jos)

Terenul este la acelasi nivel cu drumul de servitute, dar in spate, pe toata lungimea terenului (~41m liniari) ma invecinez cu un teren care este cu aproximativ 80 cm sub cota terenului meu.

Cum scaderea cotei terenului meu nu este posibila (as ramane sub drumul de servitute si sub cota vecinilor), si nici "umplerea" terenului vecin pentru a fi adus la acelasi nivel cu terenul meu nu este o optiune, sunt pus in fata situatiei de a gasi o solutie de un gard care sa poata sustine greutatea pamantului de pe terenul meu.

Solutia care mi-a fost propusa de structuristul care mi-a lucrat la proiectul de casa a fost un gard cu fundatie de gabioane (montate/turnate la fata locului) in care sa fie lasate niste goluri pentru amplasarea unor stalpi clasici de beton + fixarea acestora in gabioane cu beton).

Pentru o mai buna intelegere a situatiei, va atasez studiul topografic de la teren (am marcat cu galben laterala pe care doresc amplasarea gardului cu fundatie de gabioane) cat si o propunere de amplasare a gardului conform celor descrise mai sus (o vedere din "profil" a terenului).

Din ce am oferte am primit pana acum, pentru varianta cu fundatia de gabioane, nu scap sub 30.000 RON in cel mai bun caz...ar mai fi si varianta cu fundatie clasica de beton...nu stiu cat m-ar putea costa consolidarea in acest fel.

Oare daca pun pur si simplu un gard cu prefabricate din beton va rezista? (Chiar daca raman cu 250-80=170 cm inaltime efectiva de gard)

Orice sugestie sau indrumare spre o solutie mai ieftina este mai mult decat bine-venita!

Attached Files


Edited by mr_lolus, 24 June 2019 - 09:53.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Nu vreau sa fiu rau, dar de ce nu discuti cu structuristul, sa vezi daca iti ofera o alternativa?

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fundatie continua din beton armat ( ti-o zice structuristul cat , ce si cum ) la adancimea ( ti-o zice structuristul ) . Apoi alegi daca vrei sa continui cu beton deasupra sau cu stalpi si panouri de lemn , panou sandwich etc .
Sau faci gard din gabioane insa asta iti va " manca " ceva din propriul teren .

#4
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007

View PostBaxon, on 24 iunie 2019 - 10:31, said:

Fundatie continua din beton armat ( ti-o zice structuristul cat , ce si cum ) la adancimea ( ti-o zice structuristul ) . Apoi alegi daca vrei sa continui cu beton deasupra sau cu stalpi si panouri de lemn , panou sandwich etc .
Sau faci gard din gabioane insa asta iti va " manca " ceva din propriul teren .

Multam fain! Cat ma poate costa o fundatie sa zicem de 41m x 1m x 0.5m? Manopera si materiale.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dupa ce ai datele de la structurist : volum beton si clasa beton, volum OB grosime bare si kg, calculezi pretul materialelor la care adaugi manopera ( in functie de echipa si preturile din zona ta ) + cofrat si ai pretul final .

#6
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Am avut și eu o problemă asemănătoare. Soluția a fost un zid de sprijin, sub formă de L. Costă destul de mult, deoarece intră fier și beton cât pentru o fundație de casă... Fundația zidului de sprijin 90cm, înălțime 80cm (cât trebuie să susțină), latura L încă 140cm (sub pământ), lățime 30cm. Cam asta a fost la mine, dar depinde de la situație la situație.

Succes !

#7
mr_lolus

mr_lolus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2007

View Postcain2k, on 24 iunie 2019 - 11:32, said:

Salut!

Am avut și eu o problemă asemănătoare. Soluția a fost un zid de sprijin, sub formă de L. Costă destul de mult, deoarece intră fier și beton cât pentru o fundație de casă... Fundația zidului de sprijin 90cm, înălțime 80cm (cât trebuie să susțină), latura L încă 140cm (sub pământ), lățime 30cm. Cam asta a fost la mine, dar depinde de la situație la situație.

Succes !

Poti te rog sa-mi spui un pret aproximativ (cat te-a costat cu tot cu manopera si cati metri liniari ai consolidat in acei bani).

Merci!

#8
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008

View Postmr_lolus, on 24 iunie 2019 - 11:41, said:



Poti te rog sa-mi spui un pret aproximativ (cat te-a costat cu tot cu manopera si cati metri liniari ai consolidat in acei bani).

Merci!

Nu pot să-ți spun exact, deoarece pe lângă zidul de susținere am făcut și gardul din beton ... Zidul de susținere are cca. 26 de m...

Zidul de sprijin 26m + fundație beton de 60cm + 60cm gard cca. 30m, materiale + manoperă = cca. 7000 euro.

Edited by cain2k, 24 June 2019 - 11:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate