Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Locatiile de filmare ale filmelor romanesti

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pasionatul

Pasionatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2019
Va salut stimati colegi!

In aceasta vara am o perioada mai libera si ma gandeam sa incep un mic proiect pe un blog cu locatiile filmelor romanesti de odinioara,ceva in genaul "Atunci si acum".Problema este ca eu nu reusesc sa identific locatiile exacte,asa ca poate avem pe cineva pe aici mai priceput sau care are o idee.

Am zis sa incep cu seria Brigada diverse.

1) Brigada diverse intra in actiune

Casa doamnei Lizescu-din cate stiu ar fi actuala berarie germana din Bucuresti
Casa lui Patraulea de la inceputul filmului- Nu stiu din pacate pe unde ar fi,posibil vechiul cartier Uranus
Scenele unde Capsuna si capitanul Panait il intalnesc pe Harpalete-posibil Victoriei,dar nu stiu exact pe unde,insa nu sunt absolut sigur in privinta locatiei asa ca nu pot garanta.
Parcul cu chioscul de racoritoare-Cismigiu
Locatiile de la inceputul filmului cand Patraulea se plimba cu acel caine in brate si Trandafir citea o cartea- Nu stiu
Casa lui Trandafir- scrie ceva pe acea tablie dar nu se vede prea bine (momentul cand Marin petrache de la magazinul Victoria sta de vorba cu Stambuliu omul statuie)
Cladirea sectiei de politie- ?
Restaurantul Odobesti-aici am gasit vreo 2 variante,dar nu stiu exact unde a fost.
Drumul acela serpuit pe care venea Apostolescu cu masina rosie de la mare- ? Nu imi amintesc de un astfel de drum intre Constanta si capitala
Zona unde Gogu a mers sa vorbeasca despre rodajul masinilor si gonea o pisica- posibil Dorobanti/.Primaverii

2) Brigada diverse in alerta

Magazinul in care s-au filmat cadrele cu acele cumparaturi facute de cei 3 - Comaliment,dar nu am idee unde era
Stadionul cu demonstratiile cainilor de politie- ?
Casa tovarasei Angela - ?
Blocul la care s-au oprit cei 3 politisti si au ajutat la caratul mobilei - Titan,dar nu stiu exact unde,desi se vede restaurantul Minimis,parca blocurile nu seamana cu cele actuale si nici amplasarea strazilor.
Exteriorul casei unde au fost filmati cei 3 plecand cu acele "vaduve"-?
Casa domnului Fornicesu- bulevardul Dacia,demolata ulterior

3) Brigada diverse la munte si la mare

Hotelul unde au fost filmate cadrele pe hidrobiciclete-?
Locatia unde Trandafir a luat prafuri din acel pachet-?
Casa domnului Vasilesco de pe strada Vulturilor exista si astazi,avand doar fatada daca ar fi sa ne luam dupa adresa din film.
Hotelul din care a iesit Vasilesco cand Trandafir manca florile
Locatia in care Vasilesco si 3 prieteni au fost arestati.


Cam acestea pentru inceput!

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Recunoaste ca te uiti chiar acum la B.D. intra in actiune.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,679
  • Înscris: 23.10.2006
Magazinul in care s-au filmat cadrele cu acele cumparaturi facute de cei 3 - Comaliment,dar nu am idee unde era - Era pe b-ul Magheru, vis-a vis de cofetaria Scala si biserica Italiana
Stadionul cu demonstratiile cainilor de politie- Dinamo

Edited by baribalu, 20 June 2019 - 20:27.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
Scenele unde Capsuna si capitanul Panait il intalnesc pe Harpalete-posibil Victoriei,dar nu stiu exact pe unde,insa nu sunt absolut sigur in privinta locatiei asa ca nu pot garanta.

exact pe platoul / parcarea politiei bucuresti (militia, in acele vremuri)

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by r_murphy, 20 June 2019 - 20:32.


#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
Conform wikipedia Restaurantul "Odobeşti" din film nu era cel adevărat de pe Cal. Moşilor, ci unul din zona P-ţa Galaţi (Gemeni).
Alimentările sunt 2: Magazinul "Unic" de pe Bd. N. Bălescu şi Bitolia - se afla la P-ţa Dorobanţi (lor).
Unde descărcau mobila se vede curbura Str. Lucreţiu Pătrăşcanu. Autobuzul posibil să fi fost pe linia 65, 101, 102.
Hotelurile cred că erau în Mamaia.
Stadionul pare a fi Dinamo - clădirea din fundal cred că e I.S.P.E.

Edited by djl, 20 June 2019 - 21:43.


#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Filmate in Ploiesti, detalii amanuntite despre locatii si daca acestea mai exista actual:

Maiorul si moartea (1967)

Liliacul infloreste a doua oara (1988)

http://republicaploi...artea-1962.html

http://republicaploi...-doua-oara.html

#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Artista dolarii si ardelenii: Secventele de la inceput cu trenul si atacul falsilor indieni- filmate la Cernavoda in fosta cariera de calcar. Acum pe locurile alea este centrala nucleara

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Wow !!! Cine s-ar fi gandit la asa ceva... Urmaresc topicul in paralel cu google maps.

#9
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
In seria BD, scenele cu inchisoarea s-au filmat la Vacaresti - inchisoarea este dezafectata in 1973 (avand acest rol inca din 1847).
In "Liliacul infloreste a doua oara" calatoria cu autobuzul s-a filmat pe Bd. Republicii - se vede la un moment dat reteaua tramvaiului.
De mult, daca prind vreun film istorie sau de epoca, ma uit mai mult dupa vreo constructie moderna care mai scapa in cadru. Exemple sunt cu duiumul, deocamdata doar cateva ce-mi amintesc:

Zidul (1974), actiunea se petrece in 1945, avem locatia depouului Giulesti (fost azi - 1955-201x) in care apare gardul din usi de autobuz si tramvai dinspre calea ferata, catenara CFR, cate un colt de V5x prin depou. In scena cu legatoria, filmata in zona caii Mosilor, vizavi de Biserica tuturor sfintilor, in vitrina se reflecta de doua ori un tramvai modern V5x.

Cu mainile curate, cand se urmaresc in tramvai, filmat pe sos Orhideelor in apropiere de Basarab - pe sensul opus camioane si autobuze ce nu erau "din film"; alte locatii in care s-a filmat seria sunt Antrepozitele, Plumbuita, Fundeni, Uranus. Probabil tot aici, pe final, pe splai in zona Cotroceni - se vede blocul de 10 etaje de pe partea cu cinematograful.

Intoarcerea lui Magellan (actiune in perioada interbelica sau anii 40)  - sunt surprinse si aici in fundal vagoane de tramvai care nu se potrivesc perioadei, aici iti trebuie ochi de soacra sa le descoperi :D

Nea Marin Miliardar - hotelul Vega din Mamaia, pentru exterioare si Hotelul Intercontinental, apartamentul prezidential de la etajul 19+scenele de lupta cu caderi pe toboganul de lenjerie.

Am fost saisperezece - luptele de "eliberare a Budapestei" s-au turnat pe calea Mosilor, aflata in plin proces de modernizare, incepeau demolari, cadru ideal pentru scene de lupta, cu explozii si distrugeri.

Explozia-1973 (dupa un eveniment realt din postul Galati in 1970) - in cea mai mare parte s-a turnat la Galati (masinile de pompieri au numar de Bucuresti :D). Cargoul panamez Poseidon, nu este altul decat vaporul care a fost implicat in incidentul din port: era grecesc si se numea Vrachos dupa ultimul armator, insa in trecut a purtat numele de Cattaro. Aceste aspecte sunt vizibile in unele scene din film - la inceput cand salupa da ocol prorei se vede stera "Cattaro" iar in alta scena, pe pupa vasului nu a putut fi sters bine numele de "Vrachos". Cargoul a fost construit in anii 40 (si ca orice nava care ajunge in final pe mana armatorior greci sfarseste iremediabil ca fier vechi). Ma si intrebam dupa primele vizionari pe ce nava au putut sa filmeze, ce li se pusese la dispozitie (oricum ceva pe lista casarii, numai bun de distrus in numele artei).

Deocamdata atat, insa trebuie facuta  analiza si repertorizare atenta - au mai fost si in alte dati pe diferite topicuri descrieri de filme si locatii.

#10
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postmalmoth, on 21 iunie 2019 - 01:51, said:


Explozia-1973 (dupa un eveniment realt din postul Galati in 1970) - in cea mai mare parte s-a turnat la Galati (masinile de pompieri au numar de Bucuresti Posted Image).


Pentru ca apartineau de Ministerul de Interne.

#11
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Pistruiatul a fost filmat în depoul CFR Oradea (scena urmăririi lui Mihai), Strada Horea din Cluj (capturarea lui și drumul spre Prefectura Poliției), din ce mi se pare, scena cu porumbeii doamnei Rozeanu, s-a filmat la o casă de prin zona Gruia-Tăietura Turcului (se vedeau turlele Bisericii Sf.Mihail, respectiv a bisericii din Piața Muzeului), discursul anti-fascist lui Andrei și întâlnirea lui Mihai cu comisarul Botta se petreceau în actuala primărie a Oradiei, casa Pistruiatului nu mai există, a fost demolată pentru a se face loc unui bloc de 4 etaje în Mănăștur (Cluj).

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostPasionatul, on 20 iunie 2019 - 20:07, said:

In aceasta vara am o perioada mai libera si ma gandeam sa incep un mic proiect pe un blog cu locatiile filmelor romanesti de odinioara,ceva in genaul "Atunci si acum".
E un tip pe Youtube, numit Herve Attia care a facut si el mai multe clipuri "atunci si acum" cu locatiile unor filme celebre. N-ar fi rau daca ar face cineva si asta pentru filmele romanesti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LwIJiSXgYjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Pasionatul

Pasionatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2019
Va multumesc frumos stimati colegi!

In BD acolo unde descarca mobila nu imi dau seama pe googlemaps unde vine mai exact,dar sper sa gasesc.

Cateva completari:

BD la munte si la mare
Scena in care Gogu inmaneaza pachetul acelei batrane - strada Ovidiu
Scena in care Vasilesco vorbea cu omul sau despre mozaic - Muzeul de arheologie Constanta
Scena in care cei 3 prieteni discutau iar Patraulea zicea de omul cu suta- terasa de pe acoperisul Radio vacanta
Casa la care batrana a lasat pachetul - posibil Bulevardul Regina Elisabeta nr 9 acum fiind o terasa

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Anumite secvente din Razboiul Stelelor s-au filmat in Sahara tunisiana.Locatia exista si acum.
Asta ca sa fiu si eu in ton cu offtopicul.

Intrebarile se refereau strict la seria BD,o serie magnifica de altfel.Sa ramanem deci la BD,

#15
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu se referea strict la seria BD, se referea la filme romanesti. BD a fost unul din filmele, la care initiatorul stia locatiile

Edited by bobocul, 21 June 2019 - 22:06.


#16
Pasionatul

Pasionatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2019
Liceenii

Liceul in care a fost filmat: Liceul Alexandru Ioan Cuza,cartier Titan (fost mate-fizica)
Scena de la inceput cand venea Mihai si Ionica cu Socrate- ?????
Cinematograful: Gloria
Internatul: ??????
Casa lui Serban-in film spune de strada Zefirului nr 5,dar nu pare a fi acolo adresa
Blocul in care locuia Dana: ????? - se vad cateva cadre cand Mihai dupa ce cumpara caiete se intalneste cu Dana/Serban o intampina pe Dana in fata scarii

Liceenii Rock n Roll

Parcul de la inceput in care Mihai i-a facut o declaratie de dragoste Danei,apoi au facut o poza - ????
Pizzeria la care au mancat pizza dubla- ????
Sala in care faceau repetitiile - ?????
Scena in care Ionica o urmareste pe Geta - ????  

#17
Pasionatul

Pasionatul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2019
Asta seara dansam in familie:

-casa in care Temistocle s-a dat drept avocat -??? (apar niste trepte cand fug cei doi dupa venirea sotului acasa)
-casa lui Temistocle - ??? posibil sa fie un cadru la Buftea,dar se vede un peisaj cand face el gimnastica.
-casa Suzanei Pitulice- strada Iorga daca ne luam dupa film si e posibil sa fie corecta,acolo fiind un bloc de locuinte mai vechi
-cadrul cu trasura - centrul orasului Targoviste
-casa blondei de la inceputul filmului - strada Praga din Bucuresti
-casa parintilor lui Mimi - ???
-ferma la care au poposit cei doi- ??? posibil pe la Breaza      
-tereasa la care au stat de vorba Temistocle si tatal Ginutei - ???

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
"Liceenii" a fost filmat la Liceul Tipografic din Pajura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate