Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ingeri

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
194 replies to this topic

#181
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 25 iunie 2019 - 18:13, said:

Stii de ce nu te deranjeaza ? Findca tu in constinta ta nu ai nici cea mai mica intelegere ce inseamna "Dumnezeu este iubire" . Tu ai convingerea/credinta ca dumnezeu te testeaza pe tine, ori asa ceva e o aiureala. Adevarata credinta e cum anume ti-a descoperit ca te iubeste.

Ce reguli de joc ? Tu crezi ca e un joc ? Asa ceva poate sugera doar Satan. Tu nu intelegi ca Tatal ceresc ne iubeste ? Cum iti poti imagina ca EL vine cu idei nastrusnice pentru a testa credinta ? EL vrea sa ne demonstreze si sa ne descopere ca ne iubeste, si acesta va fi testul adevarat. Nu pentru noi, ci pentru ca EL a jurat asta. iar eu cred si sunt convins ca va reusi.

De fapt, prin acest test, nu doar Avraam a fost pus la incercare, ci toti urmasii lui. Inclusiv dumneata, Paco. Si, pana acum, esti in continuare picat la test...

#182
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 25 iunie 2019 - 18:34, said:

Bine, testarea nu a fost pentru Dumnezeu, adică ca el să afle că Avraam se teme de el. (”Știu acum că te temi de Mine”.)
Ci pentru posteritate, să înțeleagă și să nu uite tot israelitul de ce a ales Dumnezeu pe Avraam și astfel și sămânța ieșită din el, ”copiii lui Avraam”.
Nu are nici o noima testul. E o aberatie  crunta, si oricine citeste pasajul cu Avraam ce e pregatit sa-l UCIDA pe isaac, isi da seama ca acela ce l-a indemnat e demonic.  Posteritatea are de facut deosebirea intre spiritul iubitor si spiritul ispititor. Findca asta s-a intamplat acolo, Avraam a fost ispitit sa-l ucida , findca nu a reusit sa faca deosebirea intre  iubire si ucidere. El a crezut ca face o jertfa de ardere, dar niciodata nu s-a gandit ca cel ce il indeamna e Demon.

 Xlander, on 25 iunie 2019 - 18:58, said:

Nu ma deranjeaza ca io-s mic si Dumnezeu e mare. Posted Image
Pentru mine Dumnezeu e iubire, chiar daca sunt pus la incercare. Nu e nici o contradicție, stiu ca tu ai o constiinta superioara si intelegi mai mult si chiar si mai des decat noi astia normali.
Asa e expresia, "regulile jocului". Viata nu-i un joc, desigur.
In exemplul cu Avraam mie nu mi se pare nimic nastrusnic, nimic fortat, sa ne gandim putin cine a fost Avraam si ce rol a jucat in istoria poporului israelit. Un rol urias.
O spui din "gura" insa nu crezi din toata "inima" ta acest lucru.
Urias pe naiba, a fost pacalit de Satan, la fel cum multi altii au fost pacaliti  si si-au adus copii jertfa zeilor.

 heart_of_ice, on 25 iunie 2019 - 21:18, said:

E posibil ca în spatele testării să se afle Satan, însă în ce sens... avem exemplul din Iov, când YHWH îi pune credința lui Iov la încercare că așa vrea Satan, tot așa e posibil ca Satan să se afle în spatele testului, adică să-l fi îmbarligat pe Avraam la YHWH, ca să-l testeze... Posted Image



Scuze, atâta timp cât Paco consumă carne, adică se hrănește cu alte ființe asemănătoare lui, mamifere (carne roșie), etc... nu poate avea o conștiință superioară, cu tot cu dragostea Tatălui său din ceruri... tocmai că prin modul lui de viață, recunoaște indirect că e departe de Tatăl Ceresc, ca cerurile față de pământ! Tatăl Ceresc ne-a dat ca hrană roadele plantelor (Geneza 1:29)!
Deci ioc conștiință superioară din partea lui Paco! No offence! Posted Image
In orice testare din biblie e Satan. O constinta iubitoare nu testeaza fiinta iubita. Testeaza doar lucrurile daca corespund cerintelor.
Daca ai spiritul dragostei imediat constientizezi ca a fost o ispita demonica.


Consmul de carne nu te face imoral. Uciderea da. Eu nu ucid, nici macar pentru hrana.

 Dorel666, on 25 iunie 2019 - 22:55, said:


De fapt, prin acest test, nu doar Avraam a fost pus la incercare, ci toti urmasii lui. Inclusiv dumneata, Paco. Si, pana acum, esti in continuare picat la test...
ideea testarii unei fiinte e demonica. Tatal ceresc daca e iubire niciodata nu va proceda asa, findca stie ca suntem fiinte pacatoase.

#183
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 26 iunie 2019 - 12:13, said:

Nu are nici o noima testul. E o aberatie  crunta, si oricine citeste pasajul cu Avraam ce e pregatit sa-l UCIDA pe isaac, isi da seama ca acela ce l-a indemnat e demonic.  Posteritatea are de facut deosebirea intre spiritul iubitor si spiritul ispititor. Findca asta s-a intamplat acolo, Avraam a fost ispitit sa-l ucida , findca nu a reusit sa faca deosebirea intre  iubire si ucidere. El a crezut ca face o jertfa de ardere, dar niciodata nu s-a gandit ca cel ce il indeamna e Demon.

O spui din "gura" insa nu crezi din toata "inima" ta acest lucru.
Urias pe naiba, a fost pacalit de Satan, la fel cum multi altii au fost pacaliti  si si-au adus copii jertfa zeilor.


In orice testare din biblie e Satan. O constinta iubitoare nu testeaza fiinta iubita. Testeaza doar lucrurile daca corespund cerintelor.
Daca ai spiritul dragostei imediat constientizezi ca a fost o ispita demonica.


Consmul de carne nu te face imoral. Uciderea da. Eu nu ucid, nici macar pentru hrana.

ideea testarii unei fiinte e demonica. Tatal ceresc daca e iubire niciodata nu va proceda asa, findca stie ca suntem fiinte pacatoase.

Vorbesti total aiurea, din inima dumitale rea. Cand vei pricepe ce este Dragostea, vei pricepe si acest test. Pana atunci, vorbeste ura din dumitale. Si tot pana atunci, afla ca Avraam stia dinainte ca Dumnezeu nu ii va da voie sa-si ucida fiul!
De aceea ”credinta lui Avraam i-a fost socotita ca neprihanire”, pentru ca el a avut dinainte credinta in dragostea lui Dumnezeu, si de aceea credinta dumitale este draceasca, pentru ca iti inchipui ca Dumnezeu sau altcineva ingaduit de Dumnezeu l-a ispitit pe Avraam sa vada daca este in stare sau nu sa-si ucida fiul pentru El.

Romani 4:22 De aceea, credinţa aceasta „i-a fost socotită ca neprihănire”.

#184
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008
Da, Avraam avea credința că Dumnezeu îl va învia pe fiul lui, pentru a-și respecta promisiunea că va avea în el o sămânță.

Un al doilea lucru important este că încercarea nu este prin definiție un lucru negativ, ca să fie de la ”Satan”.
Dumnezeu ne încearcă pentru a ne desăvârși, nu pentru a ne distruge.

#185
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 26 iunie 2019 - 20:34, said:

Da, Avraam avea credința că Dumnezeu îl va învia pe fiul lui, pentru a-și respecta promisiunea că va avea în el o sămânță.

Un al doilea lucru important este că încercarea nu este prin definiție un lucru negativ, ca să fie de la ”Satan”.
Dumnezeu ne încearcă pentru a ne desăvârși, nu pentru a ne distruge.
Eu nu va inteleg. Daca esti credincios atunci stii asta, si nu trebuie test pentru asta. Cumva Avraam avea nevoie de un asemenea test pentru a intelege ca o voce  pe care o "aude" e de fapt de la "dumnezeu" ? Eu sa aud o voce care imi cere jertfe pentru ca eu sa ma incred in el , il rejectez in secunda doi. Eu nu am nevoie de un dumnezeu care sa-mi ceara sa ucid copii sau oameni pentru a-i demonstra ca el exista sau ca are puterea sa invie. Si oricum, acel dumnezeu nu a demonstrat nimic, si pe langa asta , Avraam s-a demonstrat a fi un ucigas. Atunci la ce bun porunca "sa nu ucizi" ?
Singura credinta adevarata e ca Tatal ceresc ne iubeste , iar eu nu am nevoie de nici un test sa-mi demonstreze asta, si nici eu sa-i demonstrez ca eu cred asta. Eu am inteles si sunt convins ca in iubire nu exista ucidere, nici sa ceri cuiva, si nici dumnezeu sa ucida.  Din pacate biblia demasca si un dumnezeu ucigas, unul care asmute oamenii unii impotriva altora, ii ucide, ii loveste crunt, si nu intervine cand cel slab are nevoie de aparare. Nu stiu ce dumnezeu atotputernic exista, insa eu nu sunt convins de acest lucru, dovada ca au murit si au suferit de torturi, boli, chinuri, foamete, frig . . . . multe milioane de copii. Pentru asta eu nu am intelegere. Findca tot in biblie scrie, ca daca poti face un bine si nu il faci atunci comiti pacat. Ei bine , daca dumnezeu e atotputernic si nu a facut binele cand era nevoie, atunci a comis pacat. Insa eu nu sunt convins de "atotputernicia si atotprezenta " Lui. Acestea sunt inventiile Satanei , idei care ne strecoara indoiala despre dragostea divina. Deci, Dumnezeu nu e atotputernic, nu e atotprezent, si nici atotstiutor. Insa ce pot sustine e ca eu cred in dragostea Lui de care eu nu ma voi indoi niciodata.

#186
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 26 iunie 2019 - 20:34, said:

Da, Avraam avea credința că Dumnezeu îl va învia pe fiul lui, pentru a-și respecta promisiunea că va avea în el o sămânță.

Un al doilea lucru important este că încercarea nu este prin definiție un lucru negativ, ca să fie de la ”Satan”.
Dumnezeu ne încearcă pentru a ne desăvârși, nu pentru a ne distruge.

Evrei, 11:
17 Prin credinţă a adus Avraam* jertfă pe Isaac, când a fost pus la încercare, el, care primise făgăduinţele** cu bucurie, a adus jertfă pe singurul lui fiu!
18 El căruia i se spusese: „În* Isaac vei avea o sămânţă care-ţi va purta numele!”
19 Căci se gândea că Dumnezeu poate* să învieze chiar şi din morţi: şi, drept vorbind, ca înviat din morţi l-a primit înapoi.


Geneza 22:8 „Fiule”, a răspuns Avraam, „Dumnezeu Însuşi va purta grijă de mielul pentru arderea-de-tot.” Şi au mers amândoi împreună înainte.

Eu zic ca acestea sunt versetele cheie pe care trebuie sa le avem in vedere. Deci, pe de o parte cred ca Avraam era hotarat sa mearga pana la capat, pe de alta parte, tot timpul a stiut ca Dumnezeu nu il va lasa sa-si omoare fiul. Altminteri nu ii spunea lui Isaac ca ”Dumnezeu Insusi va purta grija de mielul pentru arderea de tot”.
Oricum ar fi, trebuie sa recunoastem ca ne depaseste judecarea acestei situatii si nu sa facem ca Paco, ce crede ca le-a priceput pe toate si stie el ce inseamna dragostea!

 pacopaco1967, on 26 iunie 2019 - 21:30, said:

Eu nu va inteleg. Daca esti credincios atunci stii asta, si nu trebuie test pentru asta. Cumva Avraam avea nevoie de un asemenea test pentru a intelege ca o voce  pe care o "aude" e de fapt de la "dumnezeu" ? Eu sa aud o voce care imi cere jertfe pentru ca eu sa ma incred in el , il rejectez in secunda doi. Eu nu am nevoie de un dumnezeu care sa-mi ceara sa ucid copii sau oameni pentru a-i demonstra ca el exista sau ca are puterea sa invie. Si oricum, acel dumnezeu nu a demonstrat nimic, si pe langa asta , Avraam s-a demonstrat a fi un ucigas. Atunci la ce bun porunca "sa nu ucizi" ?
Singura credinta adevarata e ca Tatal ceresc ne iubeste , iar eu nu am nevoie de nici un test sa-mi demonstreze asta, si nici eu sa-i demonstrez ca eu cred asta. Eu am inteles si sunt convins ca in iubire nu exista ucidere, nici sa ceri cuiva, si nici dumnezeu sa ucida.  Din pacate biblia demasca si un dumnezeu ucigas, unul care asmute oamenii unii impotriva altora, ii ucide, ii loveste crunt, si nu intervine cand cel slab are nevoie de aparare. Nu stiu ce dumnezeu atotputernic exista, insa eu nu sunt convins de acest lucru, dovada ca au murit si au suferit de torturi, boli, chinuri, foamete, frig . . . . multe milioane de copii. Pentru asta eu nu am intelegere. Findca tot in biblie scrie, ca daca poti face un bine si nu il faci atunci comiti pacat. Ei bine , daca dumnezeu e atotputernic si nu a facut binele cand era nevoie, atunci a comis pacat. Insa eu nu sunt convins de "atotputernicia si atotprezenta " Lui. Acestea sunt inventiile Satanei , idei care ne strecoara indoiala despre dragostea divina. Deci, Dumnezeu nu e atotputernic, nu e atotprezent, si nici atotstiutor. Insa ce pot sustine e ca eu cred in dragostea Lui de care eu nu ma voi indoi niciodata.

Paco, tu nu crezi in dragostea lui Dumnezeu, cata vreme crezi ca El il lasa pe Satana sa intervina in viata lumii dupa bunul plac al Satanei.

#187
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 26 iunie 2019 - 22:04, said:


Evrei, 11:
17 Prin credinţă a adus Avraam* jertfă pe Isaac, când a fost pus la încercare, el, care primise făgăduinţele** cu bucurie, a adus jertfă pe singurul lui fiu!
18 El căruia i se spusese: „În* Isaac vei avea o sămânţă care-ţi va purta numele!”
19 Căci se gândea că Dumnezeu poate* să învieze chiar şi din morţi: şi, drept vorbind, ca înviat din morţi l-a primit înapoi.


Geneza 22:8 „Fiule”, a răspuns Avraam, „Dumnezeu Însuşi va purta grijă de mielul pentru arderea-de-tot.” Şi au mers amândoi împreună înainte.

Paco, tu nu crezi in dragostea lui Dumnezeu, cata vreme crezi ca El il lasa pe Satana sa intervina in viata lumii dupa bunul plac al Satanei.
Eu cred ca tu nu realizezi ca Avraam il minte pe isaac, din moment ce a primit mesajul sa-l aduca pe fi-su ca jertfa de ardere.
Avraam e criminal exact ca orice soldat care primeste ordin sa ucida.

Convingerea mea e ca cel ce iti cere sa ucizi, sa furi, sa minti, e Satan. Adu-ti aminte ca acelasi dumnezeu ucigas le spune evreilor sa fure de la egipteni si sa nu le mai inapoieze nimic.

Eu cand afirm ca biblia e 66% inspiratie Satanica, ma refer tocmai la pasaje de acest gen. In nenumarate randuri acel ucigas dandu-se drept dumnezeu , incita la ucideri, ucide, loveste in cei slabi si apoi pretinde ca salveaza.

#188
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 27 iunie 2019 - 10:41, said:

1. Eu cred ca tu nu realizezi ca Avraam il minte pe isaac, din moment ce a primit mesajul sa-l aduca pe fi-su ca jertfa de ardere.
Avraam e criminal exact ca orice soldat care primeste ordin sa ucida.

2. Convingerea mea e ca cel ce iti cere sa ucizi, sa furi, sa minti, e Satan. Adu-ti aminte ca acelasi dumnezeu ucigas le spune evreilor sa fure de la egipteni si sa nu le mai inapoieze nimic.

3. Eu cand afirm ca biblia e 66% inspiratie Satanica, ma refer tocmai la pasaje de acest gen. In nenumarate randuri acel ucigas dandu-se drept dumnezeu , incita la ucideri, ucide, loveste in cei slabi si apoi pretinde ca salveaza.

Paco, ești în eroare!!

1. Dacă Avraam chiar îl ucidea pe Isaac, atunci cum era, dacă doar pentru faptul că a vrut să-l omoare e ucigaș?!

2. Lasă tu egiptenii, ai citit tu undeva în legile date de YHWH evreilor, că le dă voie să fure, mintă, curvească, ucidă, etc... dimpotrivă?!
Egiptenii i-au asuprit 400 de ani, era dreptul lor să-și ia partea la plecare!

3. Dumnezeu nu lovește în cei slabi, ci în cei răi, indiferent dacă sunt tari sau slabi, bogați sau săraci, etc!

#189
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 27 iunie 2019 - 10:41, said:

Eu cred ca tu nu realizezi ca Avraam il minte pe isaac, din moment ce a primit mesajul sa-l aduca pe fi-su ca jertfa de ardere.
Avraam e criminal exact ca orice soldat care primeste ordin sa ucida.

Convingerea mea e ca cel ce iti cere sa ucizi, sa furi, sa minti, e Satan. Adu-ti aminte ca acelasi dumnezeu ucigas le spune evreilor sa fure de la egipteni si sa nu le mai inapoieze nimic.

Eu cand afirm ca biblia e 66% inspiratie Satanica, ma refer tocmai la pasaje de acest gen. In nenumarate randuri acel ucigas dandu-se drept dumnezeu , incita la ucideri, ucide, loveste in cei slabi si apoi pretinde ca salveaza.

De fapt dumneata iti inchipui ca Avraam il minte pe Isaac. Pentru ca asa iti convine dumitale, sa iasa cum zici dumneata. Si atunci este normal ca Biblia sa-ti dea cu virgula, cata vreme o iei cu ”daca” si ”parca” si ajungi la concluzia ”sigur este asa”.

#190
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 pacopaco1967, on 26 iunie 2019 - 12:13, said:

O spui din "gura" insa nu crezi din toata "inima" ta acest lucru.
Urias pe naiba, a fost pacalit de Satan, la fel cum multi altii au fost pacaliti  si si-au adus copii jertfa zeilor.
Bine, n-o sa zic ba da iar tu vei zice ba nu si eu ba da si tot asa :)
Mai bine iti dau un link, cine stie? Poate te plictisesti vreodata.
Si deci poporul evreu a avut ca prim patriarh o scula manipulata de satan, cu alte cuvinte poporul evreu e creatia lui, nu?
Unde ajungem asa?
Ai observat sper ca in Scriptura se acorda o atentie foarte mare genealogiilor.
E o varza totala daca mergem pe mana ta. Inca stau si reflectez care user de aici creeaza o varza si mai mare, ca mai sunt..

https://www.chabad.o...n-the-Bible.htm

#191
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 27 iunie 2019 - 10:54, said:

Paco, ești în eroare!!

1. Dacă Avraam chiar îl ucidea pe Isaac, atunci cum era, dacă doar pentru faptul că a vrut să-l omoare e ucigaș?!

2. Lasă tu egiptenii, ai citit tu undeva în legile date de YHWH evreilor, că le dă voie să fure, mintă, curvească, ucidă, etc... dimpotrivă?!
Egiptenii i-au asuprit 400 de ani, era dreptul lor să-și ia partea la plecare!

3. Dumnezeu nu lovește în cei slabi, ci în cei răi, indiferent dacă sunt tari sau slabi, bogați sau săraci, etc!
Era in intentia lui sa-i ia viata ca jertfa de ardere ? E ucigas.
De unde ideea ca egiptenii ii asupreau ? Ei chiar doreau sa se intoarca in Egipt cand erau cu Moise.
Nu aveau dreptul sa ia decat cu ce au intrat sau ce si-au cumparat. In rest se numeste furt daca ia si nu inapoiaza.

 Dorel666, on 27 iunie 2019 - 18:45, said:

De fapt dumneata iti inchipui ca Avraam il minte pe Isaac. Pentru ca asa iti convine dumitale, sa iasa cum zici dumneata. Si atunci este normal ca Biblia sa-ti dea cu virgula, cata vreme o iei cu ”daca” si ”parca” si ajungi la concluzia ”sigur este asa”.
Eu am dedus ca l-a  mintit. Nu i-a spus ca isaac va fi jertfit. Avraam era batran si dus cu pluta.  

 Xlander, on 27 iunie 2019 - 21:45, said:

Bine, n-o sa zic ba da iar tu vei zice ba nu si eu ba da si tot asa Posted Image
Mai bine iti dau un link, cine stie? Poate te plictisesti vreodata.
Si deci poporul evreu a avut ca prim patriarh o scula manipulata de satan, cu alte cuvinte poporul evreu e creatia lui, nu?
Unde ajungem asa?
Ai observat sper ca in Scriptura se acorda o atentie foarte mare genealogiilor.
E o varza totala daca mergem pe mana ta. Inca stau si reflectez care user de aici creeaza o varza si mai mare, ca mai sunt..

https://www.chabad.o...n-the-Bible.htm
Ce patriarh ? Asta e mandrie prosteasca. isus spune "voi toti sunteti frati, caci unul singur e Tatal vostru care e in ceruri". Nu  Papa (Tata in intaliana), nu patriarhi.Biblia acorda mare atentie genealogiilor nu pentru a sti cine au fost ci pentru a calcula atat numarul generatiilor cat si varsta omenirii. Omenirea a fost mereu manipulata de Satana, de la Adam si Eva , si pana azi prin preotimea lichelista. Preotii din vremea lui isus erau niste lichele ordinare, exact ca si acum.

Poti merge pe mana bibliei si sa nu pricepi niciodata exact ca vechii si actualii preoti.

#192
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 pacopaco1967, on 28 iunie 2019 - 10:39, said:

Ce patriarh ? Asta e mandrie prosteasca. isus spune "voi toti sunteti frati, caci unul singur e Tatal vostru care e in ceruri". Nu  Papa (Tata in intaliana), nu patriarhi.Biblia acorda mare atentie genealogiilor nu pentru a sti cine au fost ci pentru a calcula atat numarul generatiilor cat si varsta omenirii. Omenirea a fost mereu manipulata de Satana, de la Adam si Eva , si pana azi prin preotimea lichelista. Preotii din vremea lui isus erau niste lichele ordinare, exact ca si acum.

Poti merge pe mana bibliei si sa nu pricepi niciodata exact ca vechii si actualii preoti.
Exactamente. Din pacate, nu e vorba numai de varsta omenirii pe care absolut nimeni n-o mai baga in seama. Sa te numesti  crestin in ziua de azi e un nimic, sunt crestini ce cred in alienși, altii cred in reincarnare, altii se  inchina la ingeri, altii cred in evolutie,  altii cred in Big Bang etc. Mai conteaza si cine s-a nascut din cine. Ia uite cum incepe Matei...
1. Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.

Deci e clar. Daca si-a bagat coada si aici, e varza.
Nu comentez afirmatii generaliste la gramada. Te-ai luat si tu dupa dark care la un moment dat era hater-ul numarul unu pe aici.

#193
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 28 iunie 2019 - 10:39, said:

1. Era in intentia lui sa-i ia viata ca jertfa de ardere ? E ucigas.

2. De unde ideea ca egiptenii ii asupreau ? Ei chiar doreau sa se intoarca in Egipt cand erau cu Moise.

3. Nu aveau dreptul sa ia decat cu ce au intrat sau ce si-au cumparat. In rest se numeste furt daca ia si nu inapoiaza.

4. Eu am dedus ca l-a  mintit. Nu i-a spus ca isaac va fi jertfit. Avraam era batran si dus cu pluta.  

5. Ce patriarh ? Asta e mandrie prosteasca. isus spune "voi toti sunteti frati, caci unul singur e Tatal vostru care e in ceruri". Nu  Papa (Tata in intaliana), nu patriarhi.Biblia acorda mare atentie genealogiilor nu pentru a sti cine au fost ci pentru a calcula atat numarul generatiilor cat si varsta omenirii. Omenirea a fost mereu manipulata de Satana, de la Adam si Eva , si pana azi prin preotimea lichelista. Preotii din vremea lui isus erau niste lichele ordinare, exact ca si acum.

Poti merge pe mana bibliei si sa nu pricepi niciodata exact ca vechii si actualii preoti.

1. Nu era deloc în intenția lui să-și omoare odrasla, stai liniștit! Era bucuros că Yahweh i-a dat un urmaș la o vârstă înaintată, și îl iubea pe Isaac din tot sufletul! Însă porunca Divină e poruncă, unde-i lege nu-i tocmeală!

2. Aoleu, păi n-ai citit Biblia?! Egiptenii îi asupreau pe evrei la greu, în ultimul timp chiar le-a mărit umărul de cărămizi și îi exploatau la maxim! Ba încă le omora și nou născuții de sex masculin!
Ce tot vorbești tu acolo?!
Păi doreau să se întoarcă în Egipt pentru că Yahweh (de fapt Arhanghelul Mihail) îi plimba prin deșert vreo 40 de ani, și știi de ce, ca să le schimbe mentalitatea de sclavi... nu cred că Yahweh ar fi reușit să facă mare lucru cu evreii sclavi din Egipt, care aveau o mentalitate de sclav, abia cu generațiile următoare a reușit să-și pună planul în acțiune!

3. Ai de mine, adică egiptenii i-au asuprit, torturat, muncit, omorât timp de 400 de ani, și ei la plecare n-aveau dreptul la nimic, este?! Păi faraonii s-au pus cu însuși Creatorul când i-a asuprit pe evrei... și aveau tot dreptul să-și ia ceea ce le poftea inima, că doar Domnul le-a dat voie!

4. Nu l-a mințit deloc! I-a spus doar "du-te acolo", și gata... unde vezi tu minciuna?!

5. Întotdeauna Dumnezeu a avut reprezentanți pe pământ, chiar Avraam i-a dat zeciuială lui Melhisedec... deci linia preoțească este de când lumea... că or mai fi printre ei stricați, este altă problemă, și evreii au avut stricațiilor, stai liniștit, îi găsești în VT... dar asta nu înseamnă că e așa cum susții matale! No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 28 June 2019 - 11:11.


#194
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 28 iunie 2019 - 10:39, said:


Eu am dedus ca l-a  mintit. Nu i-a spus ca isaac va fi jertfit. Avraam era batran si dus cu pluta.  


Daca ai dedus, inseamna ca poti sa ne prezinti si noua pasii rationamentului prin care ai dedus ca l-a mintit. Apoi te vom crede ca ai dedus. Si sunt foarte curios daca ai dedus din acele 33% versete scrise de Duhul Sfant, sau te-ai folosit si de cele 66% versete scrise de Diavol.

#195
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 heart_of_ice, on 28 iunie 2019 - 11:05, said:



1. Nu era deloc în intenția lui să-și omoare odrasla, stai liniștit! Era bucuros că Yahweh i-a dat un urmaș la o vârstă înaintată, și îl iubea pe Isaac din tot sufletul! Însă porunca Divină e poruncă, unde-i lege nu-i tocmeală!

2. Aoleu, păi n-ai citit Biblia?! Egiptenii îi asupreau pe evrei la greu, în ultimul timp chiar le-a mărit umărul numărul de cărămizi și îi exploatau la maxim! Ba încă le omora și nou născuții de sex masculin!
Ce tot vorbești tu acolo?!
Păi doreau să se întoarcă în Egipt pentru că Yahweh (de fapt Arhanghelul Mihail) îi plimba prin deșert vreo 40 de ani, și știi de ce, ca să le schimbe mentalitatea de sclavi... nu cred că Yahweh ar fi reușit să facă mare lucru cu evreii sclavi din Egipt, care aveau o mentalitate de sclav, abia cu generațiile următoare a reușit să-și pună planul în acțiune!

3. Ai de mine, adică egiptenii i-au asuprit, torturat, muncit, omorât timp de 400 de ani, și ei la plecare n-aveau dreptul la nimic, este?! Păi faraonii s-au pus cu însuși Creatorul când i-a asuprit pe evrei... și aveau tot dreptul să-și ia ceea ce le poftea inima, că doar Domnul le-a dat voie!

4. Nu l-a mințit deloc! I-a spus doar "du-te acolo", și gata... unde vezi tu minciuna?!

5. Întotdeauna Dumnezeu a avut reprezentanți pe pământ, chiar Avraam i-a dat zeciuială lui Melhisedec... deci linia preoțească este de când lumea... că or mai fi printre ei stricați, este altă problemă, și evreii au avut stricațiilor, stai liniștit, îi găsești în VT... dar asta nu înseamnă că e așa cum susții matale! No offence! :)

Erată = numărul în loc de umărul

stricații lor în loc de stricațiilor

Edited by heart_of_ice, 28 June 2019 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate