Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ce se petrece intre moarte si inviere?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2019 - 07:16, said:

moartea este plata pacatelor.
Ce pacate are un bebelus care moare la 10 minute de cand s-a nascut ?

#38
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postruzgar, on 09 iunie 2019 - 07:11, said:

Eu vreau motivatia biblica. Ok ai dat coltul. Judecata de apoi inca nu s a tinut. Intrebarea e tu unde salasuiesti pana cineva decide de meri in rai sau iad? Sezi in purgatoriu? Acolo is doua grupuri: unul pentru rai si unul pentru iad? Raspuns biblic caut . Nu interpretari subiective.
Purgatoriul este o smechere inventata de secta catolica. Au vazut ca nu mai merge vrajeala cu vandut ''iertari de pacate'', au scos teoria Purgatoriul pentru natarai V 1.0 .

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2019 - 07:16, said:

pai in ortodoxie, purgatoriul este chiar iadul. insa biblia nu zice nimic de o zona tampon. ci mori si aia e. ba chiar spune ca moartea este plata pacatelor.
Moartea este un fenomen natural si ireversibil. Vrei sau nu, crapi !
Purgatoriul este chestia aia prin care ti se da o sansa sa te salvezi, sanchi...

#39
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
dumnezeu se tine de blesteme... asa ajunge bebelus sa se nasca in pacat.

primii pacatosi, ms. eva si mr. adam au cazut in pacat iar dumnezeu i-a blestemat, mai exact a blestemat omul. bebelusul este condamnat in momentul conceptiei, chiar inainte sa se nasca. prin urmare, bebelusul, scumpul de el, in lipsa lui dumnezeu se naste in pacat si nu are decat sa creasca, sa-l gaseasca si sa fie salvat. liber arbitru!... nu ai decat sa te salvezi inainte de a fi judecat.

creste bebelusul, este botezat in numele domnului si totul se schimba, pacatul e spalat iar omul are sansa sa mearga in rai. cei mai directi dintre noi ar spune ca totul e aranjat, ca nu-i corect si tot asa...
maretul augustin a spus ca botezul spala infantul de pacat; ritualul si cei autorizati sa-l practice devenind astfel o necesitate.

totusi, religia este un produs sincretic, nu-i un instrument diabolic de control al maselor. povestea a fost nascuta si  formata de timp, de necesitate - religia si raiul pe care-l promite sunt niste sanse, reprezinta speranta. de cand a devenit constient de neajunsurile existentei lui, omul a cautat si usurare. avea nevoie, pentru ca toata suferinta, durerea, lacrimile si raul din lume trebuie sa se termine cumva, trebuie sa existe un final fericit. altfel ramane doar durerea, si in final... nebunia.
a aparut dumnezeu in schema - inainte de el au fost altii- si ti-a dat un suflet; a facut si pamantul, care ti-a dat si el un mormant in care sa astepti.
acum, e de asteptat ca dumnezeu a pus in tine si o bucata de rai cand te-a facut - suficient pentru a aparea dorinta, nu?!... dorinta de nu stiu ce, nu stiu unde, dar stiu ca mai exista ceva si stiu ca vreau sa ajung si eu acolo.

nu a venit nimeni cu un plan inteligent pentru a subjuga masele, religia este produsul natural al societatii. pe urma s-au gasit unii mai destepti care au pozat in exponentii cuvantului si l-au deturnat - cuvantul s-a transformat in lege si tot asa, a devenit parghie si instrument de pedeapsa.

asa ca religia nu este cea mai mare minciuna spusa vreodata -aia ar fi banul. cei care sustin asta sunt doar niste unii pentru care gandesc altii, atat.
maine sa dispara toate religiile din lume... si cei 8 miliarde de oameni isi vor inventa altele - da, e chiar asa. legea, singura, nu poate -inca- sa induca cooperarea si toleranta. asa cum l-am inventat pe dumnezeu ca forta moralizatoare, din necesitate, vom inventa o alta forta - chiar mai multe, pentru ca... diversitate.
si nu e doar asta, religia are si alte valente naturale. una dintre ele este aceea de a amplifica capacitatea cognitiva a creierului; de la auto-control la filozofie.

in fine... raiul este aici, pe pamant. m-am descaltat cand am aflat, si de atunci umblu asa.

Edited by morenno, 09 June 2019 - 12:23.


#40
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postmorenno, on 09 iunie 2019 - 11:53, said:

dumnezeu se tine de blesteme... asa a ajunge bebelus sa se nasca in pacat.

primii pacatosi, ms. eva si mr. adam au cazut in pacat iar dumnezeu i-a blestemat, mai exact a blestemat omul. bebelusul este condamnat in momentul conceptiei, chiar inainte sa se nasca. prin urmare, bebelusul, scumpul de el, in lipsa lui dumnezeu se naste in pacat si nu are decat sa creasca, sa-l gaseasca si sa fie salvat. liber arbitru!... nu ai decat sa te salvezi inainte de a fi judecat.

creste bebelusul, este botezat in numele domnului si totul se schimba, pacatul e spalat iar omul are sansa sa mearga in rai. cei mai directi dintre noi ar spune ca totul e aranjat, ca nu-i corect si tot asa...
maretul augustin a spus ca botezul spala infantul de pacat; ritualul si cei autorizati sa-l practice devenind astfel o necesitate.

totusi, religia este un produs sincretic, nu-i un instrument diabolic de control al maselor. povestea a fost nascuta si  formata de timp, de necesitate - religia si raiul pe care-l promite sunt niste sanse, reprezinta speranta. de cand a devenit constient de neajunsurile existentei lui, omul a cautat si usurare. avea nevoie, pentru ca toata suferinta, durerea, lacrimile si raul din lume trebuie sa se termine cumva, trebuie sa existe un final fericit. altfel ramane doar durerea, si in final... nebunia.
a aparut dumnezeu in schema - inainte de el au fost altii- si ti-a dat un suflet; a facut si pamantul care ti-a dat si el un mormant in care sa astepti.
acum, e de asteptat ca dumnezeu a pus in tine si o bucata de rai te-a facut - suficient pentru a aparea dorinta, nu?!... dorinta de nu stiu ce, de nu stiu unde, dar stiu ca mai exista ceva si stiu ca vreau sa ajung si eu acolo.
nu a venit nimeni cu un plan inteligent pentru a subjuga masele, religia este produsul natural al societatii. pe urma s-au gasit unii mai destepti care au pozat in exponentii cuvantului si l-au deturnat - cuvantul s-a transformat in lege si tot asa... mai departe.

asa ca num religia nu este cea mai mare minciuna spusa vreodata -aia ar fi banul. cei care sustin asta sunt doar niste unii pentru care gandesc altii, atat.
maine sa dispara toate religiile din lume, cei 8 miliarde de oameni isi vor inventa altele - da, e chiar asa. legea, singura, nu poate -inca- sa induca cooperarea si toleranta. asa cum l-am inventat pe dumnezeu ca forta moralizatoare, din necesitate, vom inventa o alta.
si nu e doar asta, religia are si alte valente. una dintre ele este aceea de a amplifica capacitatea cognitiva a creierului; de la auto-control la filozofie.

in fine... raiul este aici, pe pamant. m-am descaltat cand am aflat, de atunci umblu asa.
Citesti ce ai scris sau ...bati campii cu gratie ? Daca nu te botezi, nu esti spalat de pacate...? Ce este cu voi ? Existam de zeci de mii de ani si imi spui ca oamenii din pestera aveau nevoie de un botez ? Sau cei din Amazon vor fi trimisi in telenovela Iad ?

#41
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
din perspectiva religiei...
...si apoi va mirati ca nu inteleg oamenii lucruri mai complicate.

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postruzgar, on 09 iunie 2019 - 06:55, said:

Am citit pagini intregi ca sa imi fac o imagine. Insa nu am priceput prea multe. E ca un mumbo jumbo.

Asadar intre momentul in care moare unul si momentul in care invie, ce se petrece?

Cei al caror suflet este viu ajung fie in Rai, fie in Gheena. Cei al caror suflet este mort, ajung in Locuinta Mortilor si dorm pana sunt treziti, la Invierea cea de obste.

Edited by Dorel666, 09 June 2019 - 12:25.


#43
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View PostFjell, on 09 iunie 2019 - 11:22, said:

Purgatoriul este o smechere inventata de secta catolica. Au vazut ca nu mai merge vrajeala cu vandut ''iertari de pacate'', au scos teoria Purgatoriul pentru natarai V 1.0 .

Purgatoriul este chestia aia prin care ti se da o sansa sa te salvezi, sanchi...

Purgatoriul nu este biblic, dar are totuși la bază conceptul dreptății. Teologii primelor secole au observat că există o categorie largă de oameni care nu au obținut desăvârșirea și mântuirea în această viață, ca să meargă în rai. Cei mai mulți pentru că nu au cunoscut evanghelia din motive independente de ei sau nu i-a dus mintea. Dar că în același timp nu au fost răi intenționat ca să merite să fie pedepsiți etern prin trimiterea în iad.

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 09 iunie 2019 - 12:22, said:


Purgatoriul nu este biblic, dar are totuși la bază conceptul dreptății. Teologii primelor secole au observat că există o categorie largă de oameni care nu au obținut desăvârșirea și mântuirea în această viață, ca să meargă în rai. Cei mai mulți pentru că nu au cunoscut evanghelia din motive independente de ei sau nu i-a dus mintea. Dar că în același timp nu au fost răi intenționat ca să merite să fie pedepsiți etern prin trimiterea în iad.

Ba este cat se poate de biblic:

Matei, 12:
38 Atunci*, unii din cărturari şi din farisei au luat cuvântul şi I-au zis: „Învăţătorule, am vrea să vedem un semn de la Tine!”
39 Drept răspuns, El le-a zis: „Un neam viclean şi preacurvar* cere un semn, dar nu i se va da alt semn decât semnul prorocului Iona.
40 Căci* , după cum Iona a stat trei zile şi trei nopţi în pântecele chitului, tot aşa şi Fiul omului va sta trei zile şi trei nopţi în inima pământului.


#45
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Te salut, Dorele.

Am doar cateva remarci la completarea ta. Revin deseara.

View PostDorel666, on 09 iunie 2019 - 12:22, said:



Cei al caror suflet este viu ajung fie in Rai, fie in Gheena. Cei al caror suflet este mort, ajung in Locuinta Mortilor si dorm pana sunt treziti, la Invierea cea de obste.


#46
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostCr1spy, on 09 iunie 2019 - 10:25, said:

Pacat ....

tu ce ai face?

#47
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 09 iunie 2019 - 12:22, said:

Cei al caror suflet este viu ajung fie in Rai, fie in Gheena. Cei al caror suflet este mort, ajung in Locuinta Mortilor si dorm pana sunt treziti, la Invierea cea de obste.

Si,...unde este Raiul ?

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 09 iunie 2019 - 14:20, said:


Si,...unde este Raiul ?

Raiul lui Hristos, sau Raiul lui Dumnezeu Tatal?

View PostIon_de_la_Raion, on 09 iunie 2019 - 10:43, said:

Ce pacate are un bebelus care moare la 10 minute de cand s-a nascut ?

Pacatul ca si-a ales gresit parintii.

#49
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmorenno, on 09 iunie 2019 - 13:18, said:

tu ce ai face?
As alege un stil, care sa nu se duca prea mult inspre "nu conteaza, ptr ca oricum totul este o iluzie" sau "oricum mie nu-mi pasa prea mult" si as publica, fiindca oamenii ar fi incantati sa citeasca, chiar daca nu inteleg tot. Sau cu atat mai mult, cu cat inteleg sau cu cat nu inteleg.
Iti place ?


#50
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 09 iunie 2019 - 14:31, said:


Raiul lui Hristos, sau Raiul lui Dumnezeu Tatal?




Sunt doua Raiuri ?

Eu stiam doar de unul, acela descris in VT, in Facerea, cap. 2....

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDany_Darke, on 09 iunie 2019 - 07:16, said:

pai in ortodoxie, purgatoriul este chiar iadul. insa biblia nu zice nimic de o zona tampon. ci mori si aia e. ba chiar spune ca moartea este plata pacatelor.
Inexistenta vesnica e moartea "adevarata". Dar pentru cei care isi incheie existenta biologica, spiritul lor va fi pastrat in niste servere "cuantice", si apoi la startul pentru inviere se vor construi miliarde si miliarde de trupuri, si vor fi "incarcate" cu spirit ce a fost pastrat. Pauza de timp intre moartea biologica si inviere este numita in biblie "adormire", adica nu va fi simtit de nimeni. Deci dintre momentul mortii si inviere nu va simti nici o secunda.

#52
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Dintre zecile de miliarde de raposati, cel putin pana acum, nu a inviat nimeni. Ca daca invia cineva poate se afla. Asa incat noi stim ca asa e, dar ei nu stiu ca sunt in adormire cum ar veni?

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsalomee, on 09 iunie 2019 - 14:47, said:



Sunt doua Raiuri ?

Eu stiam doar de unul, acela descris in VT, in Facerea, cap. 2....
Raiul acela este Gradina Edenului si este situat pe Pamant; repet: pe pamant.

#54
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostMembruAnonim93, on 09 iunie 2019 - 18:18, said:

Raiul acela este Gradina Edenului si este situat pe Pamant; repet: pe pamant.

Stiam, din acest motiv l-am intrebat in urma cu cateva ore pe @Dorel666 unde este Raiul...

Dar a preferat sa nu raspunda.

Si as fi dorit si sa specifice locatia, este descrisa cu exactitate in VT, Facerea, cap.2.

Eu nu cunosc un alt loc unde se pomeneste ca este Raiul, in afara de acela.
Si nu este in ceruri, cum se crede...


P.S.   Ceea ce se numeste in limba romana Rai, este exact Gradina Edenului...

Edited by salomee, 09 June 2019 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate