Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Ce se petrece intre moarte si inviere?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#91
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

cirus6 said:

Poți tu să faci diferența Ă®ntre normal și patologic? Nu crezi că astea sunt chestii subiective?
Uite, ție familia monogama ți se pare normalitate, mie mi se pare ceva ce ține de patologic. Tu ai argumentele tale, io le am pe ale mele.
Am folosit eu sintagma normal-anormal (patologic), fiindca o evit pe cea de sanatos-bolnav, care mi se parea usor peiorativa. Ceea ce s-a dovedit a fi o greseala, in raport cu anumiti bolnavi.
Deci distinctia se face foarte clar, ca la orice boala. Un exemplu: https://en.m.wikiped...i/J._Paul_Getty
Cel mai bogat magnat al petrolului, care a refuzat sa plateasca rascumpararea unui dintre nepotii sai.
A spus ca are 14 nepoti, daca se apuca infractorii sa-i rapeasca pe toti, el unde ajunge, dandu-le bani ?

Edited by Cr1spy, 18 June 2019 - 19:05.


#92
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Nimic. Totul se face instant.

#93
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 criztu, on 13 iunie 2019 - 20:03, said:

Tigrul si Eufratul nu se afla in Eden. Din Eden iese un rau, care se imparte in patru brate.
Acele patru brate sunt numite Gihon, Fison, Tigru si Eufrat, sau cum or fi numite, alta discutie.

Eroarea ta e ca tu nu iti poti imagina ca riul acela care iese din Eden, ajunge pe Pamant, si de acolo, deci dupa ce a iesit din Eden, abia atunci se imparte in patru brate.
Deci mai cerceteaza.



Cred ca cine trebuie sa mai cerceteze si sa se gandeasca logic, nu sunt eu...

Cele patru brate pot fi gasite pe harta.

Eroarea ta este, ca iti poti imagina niste cantitati de apa, (ceva cam in genul cascadei Niagara doar de cateva ori mai mare),
coborand din...cer ? Si asta, in mod continuu...:)  
Dar de fapt, de unde din cer ?
Gandeste-te putin :  daca  Pamantul se invarte, din care cer ?

Din descrierea in Biblie, Gradina Eden poate fi localizata unde se afla Irak.
Doar ca, Irakul din zilele noastre este cam departe de a fi Raiul Posted Image

#94
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
Ce se petrece intre moarte si inviere?


păi e simplu... unii ard, alţii putrezesc... dar cei mai norocoşi învie înainte de moarte murind în viaţă... oricum învierea e prin moarte, dar depinde cum o trăieşti... ca vierme sau ca cenuşă...

Edited by gladioc, 19 June 2019 - 22:08.


#95
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 salomee, on 19 iunie 2019 - 22:00, said:

Cred ca cine trebuie sa mai cerceteze si sa se gandeasca logic, nu sunt eu...

Cele patru brate pot fi gasite pe harta.

Daca tu poti gasi cele patru brate pe harta, desi o armata de shpetzialijti nu le-au gasit pana azi, arata-mi si mie.
Arata-mi riul ala care iese din Eden - adica de unde e azi Irakul, zici tu - de unde se imparte in cele patru brate.
Arata-mi un riu care iese din Irak, si se imparte in patru: Tigris, Eufrates, Gihon si Pishon.
Indica-mi pe google maps, sau arata-mi un screenshot, o imagine ceva.

 salomee, on 19 iunie 2019 - 22:00, said:

Eroarea ta este, ca iti poti imagina niste cantitati de apa, (ceva cam in genul cascadei Niagara doar de cateva ori mai mare),
coborand din...cer ? Si asta, in mod continuu...Posted Image  
Dar de fapt, de unde din cer ?
Gandeste-te putin :  daca  Pamantul se invarte, din care cer ?

Arata-mi te rog unde scrie in Biblie ca Pamantul si sistemul solar asa cum sunt azi, sunt identice si neschimbate, fix la fel cum au fost asezate in zilele Creatiei.
Eu pot sa-ti indic Potopul, ziua in care soarele a stat nemiscat, ingeri cazuti din cer dupa un razboi masiv, riuri care incep sa curga invers, tot felul de distrugeri.

 salomee, on 19 iunie 2019 - 22:00, said:

Din descrierea in Biblie, Gradina Eden poate fi localizata unde se afla Irak.
Doar ca, Irakul din zilele noastre este cam departe de a fi Raiul Posted Image

Ti-am aratat versetul, bolduit, in care este scris clar, dupa mintea mea, ca:
In Eden e un riu.
Riul iese din Eden.
Apoi se imparte in patru brate:
Pishon, care se intinde prin toata tara Havilah
Gihon, care trece prin toata tara (lui) Cush
Tigris, care curge prin partea de rasarit a Asiriei
Euphrates.

Nu imi este deloc clar cum ai tras tu din ce scrie in Biblie, concluzia ca Edenul era unde e azi Irakul. Chiar sunt curios sa aflu de la tine, caci eu mi-am spart creierii incercand sa gasesc un riu care se imparte in patru brate, care sa corespunda cu Tigrisul si Eufratul, de celelalte doua nici nu mai zic, ca nu le pot identifica.
Izvoarele Tigrisului sunt la sute de kilometri departare de izvoarele Euphratesului, amandoua in Turcia.

Edited by criztu, 20 June 2019 - 19:36.


#96
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Very funny.

#97
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 gladioc, on 19 iunie 2019 - 22:07, said:

Ce se petrece intre moarte si inviere?
nimic, mori si gata, stai ca intr-o sala de asteptare de unde vezi o usa intredeschisa pe unde vei intra, la munca sau la odihna
nu poti schimba nimic dar nici nu esti definitiv, vezi ca unii sufera si altii se bucura, intrevezi vesnicia
cumplit e ca nu mai poti schimba nimic din viata asta, pentru unii e cumplit

Edited by Ayami, 20 June 2019 - 20:35.


#98
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 criztu, on 20 iunie 2019 - 19:11, said:

Daca tu poti gasi cele patru brate pe harta, desi o armata de shpetzialijti nu le-au gasit pana azi, arata-mi si mie.
Arata-mi riul ala care iese din Eden - adica de unde e azi Irakul, zici tu - de unde se imparte in cele patru brate.
Arata-mi un riu care iese din Irak, si se imparte in patru: Tigris, Eufrates, Gihon si Pishon.
Indica-mi pe google maps, sau arata-mi un screenshot, o imagine ceva.



Acel rau era subteran, acum nu mai iese din Eden. Pentru ca este scris ”iesea”, nu spune ca iese si acum.

#99
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 criztu, on 20 iunie 2019 - 19:11, said:

Daca tu poti gasi cele patru brate pe harta, desi o armata de shpetzialijti nu le-au gasit pana azi, arata-mi si mie.
Arata-mi riul ala care iese din Eden - adica de unde e azi Irakul, zici tu - de unde se imparte in cele patru brate.
Arata-mi un riu care iese din Irak, si se imparte in patru: Tigris, Eufrates, Gihon si Pishon.
Indica-mi pe google maps, sau arata-mi un screenshot, o imagine ceva.


Ti-am aratat versetul, bolduit, in care este scris clar, dupa mintea mea, ca:
In Eden e un riu.
Riul iese din Eden.
Apoi se imparte in patru brate:
Pishon, care se intinde prin toata tara Havilah
Gihon, care trece prin toata tara (lui) Cush
Tigris, care curge prin partea de rasarit a Asiriei
Euphrates.

Nu imi este deloc clar cum ai tras tu din ce scrie in Biblie, concluzia ca Edenul era unde e azi Irakul. Chiar sunt curios sa aflu de la tine, caci eu mi-am spart creierii incercand sa gasesc un riu care se imparte in patru brate, care sa corespunda cu Tigrisul si Eufratul, de celelalte doua nici nu mai zic, ca nu le pot identifica.
Izvoarele Tigrisului sunt la sute de kilometri departare de izvoarele Euphratesului, amandoua in Turcia.

Râul se împărțea pe rând în patru brațe, nu simultan. Se înțelege din imperfectul primului verb.
Cred că grădina Edenului a fost într-o zonă muntoasă, cu ziduri naturale de stâncă, la izvoarele celor două râuri cunoscute azi. Zic asta pentru că paza a fost necesară numai la răsărit, care este și direcția în care curg râurile, deci și ”poarta” de ieșire.

#100
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 20 iunie 2019 - 22:13, said:

Râul se împărțea pe rând în patru brațe, nu simultan. Se înțelege din imperfectul primului verb.
Cred că grădina Edenului a fost într-o zonă muntoasă, cu ziduri naturale de stâncă, la izvoarele celor două râuri cunoscute azi. Zic asta pentru că paza a fost necesară numai la răsărit, care este și direcția în care curg râurile, deci și ”poarta” de ieșire.

Daca Edenul ar fi fost si ar fi pe pamant, inseamna ca Dumnezeu de idiot a pus ingerii sa-l pazeasca spre Rasarit. Dar este clar ca era o singura intrare in Eden, iar aceea dinspre ”Rasarit”, adica spre in sus. Adica, pana cand Adam si Eva sa fie alungati, se putea patrunde fara probleme in lumea de sub pamant. Acum nu se mai poate, pentru ca avem raurile de lava care se invartesc efectiv ca ”o sabie invapaiata”. Evident, se mai poate intra pe ”fereastra”, prin adancul Pamantului care se intinde de la un Pol la celalalt si asta vor unii sa faca, dar nu prea cred ca vor reusi.

Geneza 3:24 Astfel a izgonit El pe Adam; şi la răsăritul grădinii Edenului a pus nişte heruvimi, care să învârtească o sabie învăpăiată, ca să păzească drumul care duce la pomul vieţii.

Edited by Dorel666, 20 June 2019 - 22:21.


#101
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Răsăritul ca punct cardinal este pe orizontală, nu în sus. Și sunt trei mențiuni ale răsăritului pe orizontală:

1. grădina în răsăritul Edenului

2. poarta la răsăritul grădinii

3. alungarea lui Cain la răsăritul porții



#102
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
3. vrei sa zici Yhvh a pus un heruvim la poarta de rasarit a Edenului, din care e alungat pe pamant, Adam

Iar daca te uiti la etimologia pt 'rasarit', e vorba de "in fata, inainte, la inceput, mai devreme". Deci localizare si spatiala si temporala.
Asa cum cuvantul 'rasarit' pleaca de la notiunea de 'a sari', 'a se ridica'.
Ori 'ridicat' inseamna 'sus', 'inalt'. Care e fix Shamayim(cerurile) < sham = sus, deasupra
Adica Dorel777 sunt nevoit in cazu asta sa-mi scot caciula in fata lui, cu toti reptilienii lui, a mirosit conceptul de 'ceva sus'.
Pt caci pamantul e jos, iar cerurile e sus. Apele de jos, si apele de sus, se afla fata in fata. Spiritul lui Dumnezeu se misca pe fata apelor. Intuneric era pe fata adancului.
Deci conceptul ebraic de 'rasarit'(in fata) se pupa. Adica cum stateai pe pamant, te uitai in sus, fata in fata cu pamantul e Shamayim. Asta pana cand pamantul a cazut in abis, in putul fara fund.

Nu uita ca Muntele lui Dumnezeu e "in nord" - Isaiah 14:13
De pe Muntele lui Dumnezeu, a fost aruncat pe pamant, Tzar - Ezekiel 28
Tzar care era in Eden - Ezekiel 28

Edited by criztu, 20 June 2019 - 23:30.


#103
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 criztu, on 20 iunie 2019 - 23:09, said:

3. vrei sa zici Yhvh a pus un heruvim la poarta de rasarit a Edenului, din care e alungat Adam

Mai multi.

 logic1, on 20 iunie 2019 - 23:05, said:

Răsăritul ca punct cardinal este pe orizontală, nu în sus. Și sunt trei mențiuni ale răsăritului pe orizontală:

1. grădina în răsăritul Edenului

2. poarta la răsăritul grădinii

3. alungarea lui Cain la răsăritul porții


Ciudat, dar eu n-am privit niciodata, la rasarit, pe orizontala, totdeauna spre in sus. Si orice om face la fel, afara de cei aflati pe o orbita in jurul pamantului, care nu mai vad nici un rasarit, nici pe orizontala, nici pe verticala. Plus ca:

1. gradina in sus de Eden
2. poarta in susul gradinii
3. alungarea lui Cain in susul portii.

Chiar si Hristos, a iesit din mormant, tot spre in sus. La fel si Zamolxe!

Edited by Dorel666, 20 June 2019 - 23:14.


#104
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Edenul este o zonă geografică pe pământ unde a fost plantată grădina. Asta rezultă din citirea cursivă a Genezei.
Edenul în cer este la evrei o teologie pentru sufletele morților (sec II îen) și nu o amplasare a Edenului primordial.

#105
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 logic1, on 21 iunie 2019 - 01:07, said:

Edenul este o zonă geografică pe pământ unde a fost plantată grădina. Asta rezultă din citirea cursivă a Genezei.

Te-am mai rugat si ti-am mai explicat: daca nu demonstrezi pe versetele din Biblie, nu ma intereseaza ce-ti rezulta tie, comunicari din planuri astrale.

Edited by criztu, 21 June 2019 - 08:29.


#106
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 21 iunie 2019 - 01:07, said:

Edenul este o zonă geografică pe pământ unde a fost plantată grădina. Asta rezultă din citirea cursivă a Genezei.
Edenul în cer este la evrei o teologie pentru sufletele morților (sec II îen) și nu o amplasare a Edenului primordial.

Cine a vorbit de Edenul din cer? Adevarat ca si acesta exisa si este Raiul actual al lui Hristos, dar noi vorbeam de Raiul Tatalui, cel care se afla pe Pamant, dar in lumea din interiorul Pamantului, iar intrarea se afla la varsarea actuala a raurilor Tigru si Eufrat. Intrare care acum este acoperita de lava de sub scoarta terestra (sabia invapaiata si rotitoare). Dar pana ca intrarea sa fie acoperita de lava, aceste rauri curgeau in sens invers. Adica exact cum se  intampla, o data pe an, cu raul Iordanului, ca sa ni se aduca aminte, din cand in cand, de vremurile pe cand intrarea in Rai era libera pentru oricine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate