Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Ochelari vedere

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă ai văzut la panou 100%, nu i purta. Dacă i ai purtat, cum te simți cu ei?

#20
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostMembruAnonim, on 05 iunie 2019 - 21:12, said:

Dacă ai văzut la panou 100%, nu i purta. Dacă i ai purtat, cum te simți cu ei?
La inceput m-au deranjat, acum parca nu mai asa tare doar ca nu ma pot obisnui cu ideea. Am impresia ca simt o usoara durere, dar foarte usoara, ca si cand te uiti fortat in cruce, daca ma intelegi ce zic... La distanta pe timp de zi pot sa zic ca ma ajuta cu un 20%, vad culorile parca mai vii si conturul obiectelor mai clar definit, cam cum am zis mai sus, diferenta dintre un post tv normal si unul HD, asta doar la distanta si pe timp de zi, la apropiere si noaptea eu nu le-am gasit utilitate, vad la fel.

La panou am vazut 100%, cu stangul unde am -0.50 am observat usor mai in ceata cele mai mici litere dar nu am avut probleme sa le citesc. Iar la testul cu cifrele facute din buline colorate nu am avut nici o problema.

Edited by Wess, 05 June 2019 - 21:19.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am înțeles. Ai un astigmatism micuț. Vezi la distanță, dar nu clar. Lentila cilindrică cu care se corectează astigmatismul îți oferă claritate. Nu prea am înțeles cum a decurs consultația.



#22
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostMembruAnonim, on 05 iunie 2019 - 21:23, said:

Am ĂŽnțeles. Ai un astigmatism micuț. Vezi la distanță, dar nu clar. Lentila cilindrică cu care se corectează astigmatismul ĂŽți oferă claritate. Nu prea am ĂŽnțeles cum a decurs consultația.
Am fost la singura firma din oras care mi-a spus ca 90% imi poate face pe loc ochelarii, era cu o zi inainte sa ma intorc la munca. Mi-a pus aparatul ala cu bradutul ce se vede in ceata, clar, etc dupa care mi-au pus ochelari la cere tot schimbau lentilele, au tot schimbat pe ele la fiecare ochi si eu le-am ales pe cele cu care am vazut cel mai clar, asa mi-au spus sa aleg. Asta a durat 5-7 min dupa care in 10 minute au fost gata si ochelarii. Cam in asta a constat stabilirea dioptriilor mele la acea firma...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am înțeles, pare ok. Dacă îți dau claritate, atunci poartă i. Oricum va trebui să te obișnuiești cu ideea ochelari, după 40 de ani toți devenim prezbiopi. Adică apare dioptria de citit. În principiu, ai niște dioptrii permanente. Adică va trebui să i porți tot timpul.

Edited by MembruAnonim, 05 June 2019 - 21:34.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,535
  • Înscris: 19.04.2009
Daca nu porti miopia se agraveaza. De scapat nu cred ca scapi deci... te obisnuiesti.

Asa aveam si eu prin liceu, -0.25/ -0.5 cred si-am ajuns acum la -1.5 pentru ca nu am purtat.

Practic am ajuns in situatia in care daca voiam sa vad meniul la Starbucks trebuia sa dau zoom cu telefonul si ca sa vad numarul de la Uber trebuia sa sar in fata masinii.

Mi-am facut ochelari si WOW, vad Full HD acum...

Deci poarta-i, o sa te obisnuiesti. S-ar putea sa scada dar oricum revine mai tarziu.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Ce treaba are miopia ? La miopie cu cat inaintezi in varsta nici nu-ti mai trebuie ochelari.

Eu nu port desi dupa medic ar trebui. Dar am fost dupa 10 ani la control si tot dioptriile alea mi le-a dat. +0,5 si +0,75.
Am ceva probleme doar la citit scrisul foarte mic de-aproape.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ți dispare miopia la bătrânețe, doar apare + ul mai târziu la citit. Din cauză de adiție.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate