Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Ochelari vedere

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Va salut!

Am 33 ani si am inceput recent sa port ochelari de vedere cu dioptrii -0.25 cu -0.50, cu cilindru. [EDITAT]

Vad foarte bine si fara ei, nu am probleme.

As vrea sa stiu ce se intampla daca nu ii port, se va deteriora vederea mai repede?

Mersi anticipat!

Edited by Wess, 05 June 2019 - 20:25.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Medicul ce-a zis ?

Quote

-25 cu -50
Sincer nu știu chiar există -25?

Eu am 1.25 la unu și 0,75 sau 1 la celălalt.

Dacă vezi fără de ce i-ai luat ?

Edited by waterman, 05 June 2019 - 20:10.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
E vorba de -0,25, respectiv -0,50, evident

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Wess, on 05 iunie 2019 - 20:04, said:

Va salut!

... port ochelari de vedere cu dioptrii -25 cu -50, cu cilindru.
:) nu exista asemenea dioptrii...ai vrut sa spui -0.25 cu -0,50...iar despre cilindru nu ne-ai spus nimic...poate ca e la fel de mic (?)
Dar de ce te-ai dus la oftalmolog daca vezi bine si fara ochelari?

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,615
  • Înscris: 08.03.2017
Daca vede si fara ei sunt de -2,5 respectiv -5,0, la -50 ai fund de sticla de sampanie , nu vezi degetul numai cand intra in ochi .
Da, nepurtati afecteaza iar in timp cresc dioptriile .

Edited by ldpe, 05 June 2019 - 20:18.


#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,298
  • Înscris: 13.03.2015

 waterman, on 05 iunie 2019 - 20:09, said:

Medicul ce-a zis ?


Sincer nu știu chiar există -25?

...

Cred că există, la miopie forte. De -21 știu sigur, din păcate atât are fiu-miu.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 ldpe, on 05 iunie 2019 - 20:17, said:

Daca vede si fara ei sunt de -2,5 respectiv -5,0, la -50 ai fund de sticla de sampanie , nu vezi degetul numai cand intra in ochi .
Da, nepurtati afecteaza iar in timp cresc dioptriile .
Se vede ca nu te pricepi la ochelari!...La -5,0 sunt deja "fund de borcan" si fara ei nu ar vedea nimic clar!!!...aproape ca ochelarii d-lui Barbu (parca asa il cheama) care apare pe la TV...cu acele lentile mici perfect circulare.

Edited by danpet, 05 June 2019 - 20:22.


#8
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 waterman, on 05 iunie 2019 - 20:09, said:

Medicul ce-a zis ?


Sincer nu știu chiar există -25?

Eu am 1.25 la unu și 0,75 sau 1 la celălalt.

Dacă vezi fără de ce i-ai luat ?
Am editat. Este vorba de -0.25 cu -0.50, de luat i-am luat deoarece la analizele anuale pt angajator mi-au recomandat un control la oftalmolog deoarece au presupus ei ca am nevoie de ochelari, asa zice aparatul ala al lor, literele alea de pe tabela si culorile le-am vazut fara probleme cu ambii ochi.

 modoran, on 05 iunie 2019 - 20:14, said:

E vorba de -0,25, respectiv -0,50, evident
Mersi!

 danpet, on 05 iunie 2019 - 20:14, said:


:) nu exista asemenea dioptrii...ai vrut sa spui -0.25 cu -0,50...iar despre cilindru nu ne-ai spus nimic...poate ca e la fel de mic (?)
Dar de ce te-ai dus la oftalmolog daca vezi bine si fara ochelari?
Am editat si explicat mai sus...

 ldpe, on 05 iunie 2019 - 20:17, said:

Daca vede si fara ei sunt de -2,5 respectiv -5,0, la -50 ai fund de sticla de sampanie , nu vezi degetul numai cand intra in ochi .
Da, nepurtati afecteaza iar in timp cresc dioptriile .
Deci se deterioreaza vederea mai repede daca nu ii port chiar si la dioptrii asa mici?

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci.

Dacă medicul e bun și controlul e bun, poartă-i.

Dacă medicul e prost și controlul a fost făcut la mișto ca să cumperi ochelari de la ei, îți strici ochii.

Nu te doare capul deloc, nu te-au deranjat în prima zi ?

Mai fă un control la un medic care e clar bun și măsoară și ochelarii acolo.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ldpe, on 05 iunie 2019 - 20:17, said:

Daca vede si fara ei sunt de -2,5 respectiv -5,0, la -50 ai fund de sticla de sampanie , nu vezi degetul numai cand intra in ochi .
Da, nepurtati afecteaza iar in timp cresc dioptriile .
Dioptriile cresc indiferent. Singura problema e cand vrei sa te acomodezi cu ei.
Dar pentru a micsora degradarea trebuie sa fii optimist toata viata in orice situatie.

#11
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 waterman, on 05 iunie 2019 - 20:28, said:

Deci.

Dacă medicul e bun și controlul e bun, poartă-i.

Dacă medicul e prost și controlul a fost făcut la mișto ca să cumperi ochelari de la ei, Ăźți strici ochii.

Nu te doare capul deloc, nu te-au deranjat Ăźn prima zi ?

Mai fă un control la un medic care e clar bun și măsoară și ochelarii acolo.
Mersi de raspuns. Sincer i-am facut pe fuga, controlul a durat cateva minute si pana i-a "fabricat" alte cateva minute cu toate ca de costat au costat. Chestia e ca vad mai bine cu ei la distanta dar nu cu atat de mult mai bine incat sa zic wow, diferenta la distanta este cam ... sa dau un ex tampit... ca si cum te-ai uita la un post tv normal si unul HD, asta doar la distanta.

De durut capul nu m-a durut, m-au durut ochii vreo doua saptamani dar acum am aprox o luna si m-am obisnuit, nu ii mai simt in plus. Cu toate astea nu ma pot obisnui cu ideea.

Edited by Wess, 05 June 2019 - 20:35.


#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,298
  • Înscris: 13.03.2015
Wess, se fac 6 ani de medicină plus alții de rezidentiat așa că un medic știe mai bine ca un forumist.

Eu am plecat de la - 0,75 la 11 ani, la 19 ani s-a stabilizat la -5,75 și așa am rămas până anul trecut. Acum, la 47 de ani, se pare că am nevoie de lentile progresive. Dar eu sunt un caz, miopia mea a crescut câtă vreme organismul a fost în creștere, acum intervine vârsta.

Ești sigur că ai aceeași afecțiune ca a mea ca să te ghidezi??? Medicul știe mai bine, dacă e nevoie, cere și a doua opinie dar nu pe forum ci la oftalmolog. Se face fund de ochi plus altele...

La ce dioptrii ai, până în câțiva metri vezi cam la fel, miopia înseamnă degradarea vederii la distanță, doar la valori mari e afectată și vederea de aproape (cazul meu).

Edited by Bogdansv1, 05 June 2019 - 20:38.


#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Întreabă doctorul. Deși nimeni nu poate prezice cu exactitate ce o sa se întâmple.

Recomandat la miopie e sa fie purtați permanent după câte știu eu. Și nici atunci nu îți garantează nimeni ca nu o sa progreseze.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ești miop. Ca eu. Welcome to the club.

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 24.09.2017
da, cresc. trebuie sa-i porti. stiu doua exemple, eu si tata.

#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Initiator,tu ai miopie (dioptrii cu -) cu astigmatism (cilindru)...depinde cat e cilindrul,daca e cu - sau cu + .
Miopii nu vad clar la distanta,dar vad bine sub o anumita distanta (difera de la unul la altul).
Cand un om are nevoie de ochelari (si n-a mai purtat),simte ca are probleme:apar dureri de cap,vedere incetosata,etc.
Cu inaintarea in varsta,cresc dioptriile si candva,probabil vei ajunge sa nu mai vezi clar fara ochelari...de la dioptrii peste 1 (indiferent,cu - sau cu +).

PS: e clar ca ai nevoie de ei pentru distanta (permanent)...si exemplul tau e foarte bun.Diferenta intre un post TV standard si unul HD.

 Bogdansv1, on 05 iunie 2019 - 20:35, said:

Wess, se fac 6 ani de medicină plus alții de rezidentiat așa că un medic știe mai bine ca un forumist.
Gresit! Medicul oftalmolog trebuie sa stie sa depisteze si sa trateze afectiuni patologice (boli) ale ocholor...Ochelarii de vedere se prescriu de catre OPTOMETRIST...La cursuri de optometristi sunt primiti medici si...ingineri automatisti Posted Image...si dureaza putin (cateva luni).

Edited by danpet, 05 June 2019 - 20:47.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
În primul rând, ar trebui să i porți pentru confort vizual. Dacă nu i porți, există posibilitatea să ți pierzi din acuitatea vizuală.

Oricum, recomandarea mea este să ți refaci consultația.

Măsurătoarea de pe auto refractometru e fix nimic dacă acuitatatea vizuală este 100% la panou fără nicio corecție.

Edited by MembruAnonim, 05 June 2019 - 21:11.


#18
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 MembruAnonim, on 05 iunie 2019 - 21:08, said:

În primul rând, ar trebui să i porți pentru confort vizual. Dacă nu i porți, există posibilitatea să ți pierzi din acuitatea vizuală.

Oricum, recomandarea mea este să ți refaci consultația.
De refacut consultatia si eu sunt de aceeasi parere, o sa o refac doar ca i-am facut pe repede inainte ca urma sa ma intorc la job in Suedia a doua zi. Chestia e ca stau cateva luni pe aici si nu stiam ce sa fac... sa-i port sau nu pana ma reintorc sa refac vizita medicala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate