Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Lucifer

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#19
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019
Si inca un documentar : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kOIzgChayMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsarac.lipit, on 04 iunie 2019 - 18:10, said:


Abia după ceva timp a apărut Adam...că Eva a făcut 2 fii...
Al treilea fiu al lui Adam și Eva s-a numit Seth, scrie în biblie.
Dacă citești Geneza, acolo scrie clar despre facerea omului și scopul lui, și facerea lui Adam și Eva și scopul lor.
Deci nu Adam și Eva au fost primii oameni de pe pământ.
De altfel după uciderea lui Abel, Cain se temea că oricine îl va întâlnii, îl va ucide?
Deci de cine se temea dacă pe pământ ar fi fost doar el, Adam și Eva, Seth nefiind născut încă?

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 18:22, said:

Al treilea fiu al lui Adam și Eva s-a numit Seth, scrie în biblie.
Dacă citești Geneza, acolo scrie clar despre facerea omului și scopul lui, și facerea lui Adam și Eva și scopul lor.
Deci nu Adam și Eva au fost primii oameni de pe pământ.
De altfel după uciderea lui Abel, Cain se temea că oricine îl va întâlnii, îl va ucide?
Deci de cine se temea dacă pe pământ ar fi fost doar el, Adam și Eva, Seth nefiind născut încă?
Mai mult, Cain și-a luat o nevastă din țara Nod.

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 04 iunie 2019 - 18:35, said:

Mai mult, Cain și-a luat o nevastă din țara Nod.
Vezi Marione, oftica mea e că biserica nu vrea să explice lucrurile astea oamenilor. și asta din cauză că sunt niște încuiați.

#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDestini, on 04 iunie 2019 - 14:45, said:

Din care ierarhie ingereasca a facut parte Lucifer?
Din cate am inteles facea parte din prima ierarhie, cea mai apropiata de Dumnezeu care cuprinde heruvimii, serafimii si tronurile. Ar fi fost un heruvim. Am citit asta pe undeva...habar n-am pe unde asa ca nu pot sa iti dau vreun link. Oricum, indiferent ce-ar fi fost, a dat-o in bara rau de tot.

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 18:38, said:

Vezi Marione, oftica mea e că biserica nu vrea să explice lucrurile astea oamenilor. și asta din cauză că sunt niște încuiați.
Cel ce caută află, nu e nimic închis sub cheie, oricine are acces la Biblie și posedă o brumă de logică, poate descoperi singur, nu este nevoie de Biserică pentru asta. Mai ales cel care înțelege citatul Fericitului Augustin, din semnătura mea.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarsmundis, on 04 iunie 2019 - 18:53, said:

Din cate am inteles facea parte din prima ierarhie, cea mai apropiata de Dumnezeu care cuprinde heruvimii, serafimii si tronurile. Ar fi fost un heruvim. Am citit asta pe undeva...habar n-am pe unde asa ca nu pot sa iti dau vreun link. Oricum, indiferent ce-ar fi fost, a dat-o in bara rau de tot.
Vezi Marione la ce mă refer?
"Din câte am înțeles..."  Nu, nu merge așa.
Nu merge cu "se zice că", "am auzit că", etc.
Nu scrie niciunde așa ceva, astea sunt invenții.

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 19:05, said:

Vezi Marione la ce mă refer?
"Din câte am înțeles..."  Nu, nu merge așa.
Nu merge cu "se zice că", "am auzit că", etc.
Nu scrie niciunde așa ceva, astea sunt invenții.
Există niște texte, neautoritative însă, care afirmă astfel de chestiuni, obținute prin revelația unora. Creștinismul nu este numai Biblia, aceasta fiind doar cartea de căpătâi, cartea cu autoritatea supremă.

#27
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 29.10.2007
Archangel, cel mai puternic din toti 4. A primit semnul lui cain si l-a corupt pana la urma.

Numarul 3 in ordinea puterii dupa god si sora lui, amara.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDestini, on 04 iunie 2019 - 14:45, said:

Din care ierarhie ingereasca a facut parte Lucifer?

Din ierarhia moderatorilor de pe SP.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostjuGGaKNot, on 04 iunie 2019 - 20:21, said:

Archangel, cel mai puternic din toti 4. A primit semnul lui cain si l-a corupt pana la urma.

Numarul 3 in ordinea puterii dupa god si sora lui, amara.
Bă ești nebun?
De unde ai informațiile astea?

View Postmario_bril, on 04 iunie 2019 - 19:09, said:

Există niște texte, neautoritative însă, care afirmă astfel de chestiuni, obținute prin revelația unora. Creștinismul nu este numai Biblia, aceasta fiind doar cartea de căpătâi, cartea cu autoritatea supremă.
Da. știu, mai e și "sfânta tradiție". Posted Image
Invenție și adăugire la Bliblie.

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 21:18, said:

Da. știu, mai e și "sfânta tradiție".
Invenție și adăugire la Bliblie.
Vezi, aici ești greșit informat. Biblia este un rezultat al Sfintei Tradiții, să știi.

#31
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 29.10.2007

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 21:18, said:

Bă ești nebun?
De unde ai informațiile astea?

Am surse.

According to Death, before there was life, the Earth, or even God and the archangels, there was the Darkness. God and His archangels defeated the Darkness and locked it away rather than destroy her to maintain the Cosmic Balance. God created the Mark to act as the lock and key to the Darkness' cage and if it was to destroyed, the Darkness would be released. God gave the Mark to his most trusted lieutenant, Lucifer, but the Mark corrupted Lucifer and made him jealous of humanity which led to his imprisonment in the Cage. Prior to being locked away, Lucifer passed the Mark to Cain as part of his deal to save Abel from Lucifer's influence.
After Cain was given the Mark, he began to realize what kind of toll bearing the Mark would take after he killed Abel, and rather than be controlled by his murderous compulsion, he attempted to kill himself with the First Blade. However the Mark would not let his soul depart to the afterlife. After Cain's soul was twisted and corrupted by the Mark's dark, influential, primal energies, he was reborn as a Knight of Hell, the very first of his kind. Cain would go on to train and lead souls handpicked by Lucifer to be the Knights of Hell, and would wreaked havoc on Earth for centuries as the harbingers of chaos and darkness.[2] .
After centuries of murder and mayhem, Cain fell in love with Colette Mullen. The Knights took retribution and took Colette, forcing Cain to use the First Blade and its energy drawn from the Mark to slaughter all the Knights except for one; Abaddon. Despite Colette's death by Abaddon's hands, Cain managed to cease killing, keeping his final promise to hid wife. After burying his wife, Cain disposed of the First Blade in the Mariana Trench.
Powers
The Mark is the source of the First Blade's power, and imbues its owner with great strength and an almost insatiable desire to kill. This strength is enough to overpower an entire nest of vampires and even an angel. The Mark and the Blade work together, and without it the First Blade is rendered useless. The Mark can also be transferred to someone else if the person is worthy of it; a killer like Cain. While the Mark is a corrupting influence, God revealed to Lucifer that the Mark does not change the bearer, but merely amplifies and intensifies what is already there. Which in Lucifer's case was his dislike of humanity.
The Mark will act to prevent the person who holds it from being killed, even by their own hand such as blocking fatal spells and preventing the person from committing suicide even during a hallucination.
The bearer of the Mark has also demonstrated other powers such as a telekinetic control of the First Blade, immunity to demonic powers with great concentration and in at least one case, premonitions of the murders the Mark will make them commit. It also resurrects the user as a Knight of Hell if they die.
The Mark's existence keeps the Darkness bound. If it is removed without being transferred to someone else, the Darkness will be released from its confinement.

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sursa fiind?

#33
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 29.10.2007

View PostjuGGaKNot, on 04 iunie 2019 - 21:44, said:

According to Death


#34
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postericmario, on 04 iunie 2019 - 19:05, said:

Vezi Marione la ce mă refer?
"Din câte am înțeles..."  Nu, nu merge așa.
Nu merge cu "se zice că", "am auzit că", etc.
Nu scrie niciunde așa ceva, astea sunt invenții.
Nu am memorie fotografica sa-mi aduc aminte exact sursa fiecarui text pe care l-am citit. Daca te intereseaza te informezi, daca nu, nu postezi numai sa te afli in treaba. Diferenta dintre noi, sau cel putin una dintre ele, este ca eu intr-adevar am citit ceea ce am scris in timp ce tu le cataloghezi ca inventii fara sa fi verificat. Cat de adevarat este ceea ce discutam aici nici tu nici eu nu putem afirma cu certitudine, indiferent ce si unde ar fi scris.

View PostjuGGaKNot, on 04 iunie 2019 - 20:21, said:

Archangel, cel mai puternic din toti 4. A primit semnul lui cain si l-a corupt pana la urma.

Numarul 3 in ordinea puterii dupa god si sora lui, amara.
Sint mult mai multi de 4 arhangheli. Cand a fost creeat Lucifer Cain inca nu exista iar Dumnezeu nu are nici sora nici frate. Este Unicul si cel fara de un al doilea. Despre Amara stiu doar ca e o statiune turistica, candva infloritoare, acum muribunda.

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posthpavictor, on 04 iunie 2019 - 17:48, said:

Lucifer , adică Luceafărul , adică Cel Luminos .
Adică Isus Hristos.
Eu* , Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu** sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul† strălucitor de dimineaţă.”

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarsmundis, on 04 iunie 2019 - 22:20, said:

Nu am memorie fotografica sa-mi aduc aminte exact sursa fiecarui text pe care l-am citit. Daca te intereseaza te informezi, daca nu, nu postezi numai sa te afli in treaba. Diferenta dintre noi, sau cel putin una dintre ele, este ca eu intr-adevar am citit ceea ce am scris in timp ce tu le cataloghezi ca inventii fara sa fi verificat. Cat de adevarat este ceea ce discutam aici nici tu nici eu nu putem afirma cu certitudine, indiferent ce si unde ar fi scris.

Întrebarea mea e cum poți să te plăngi de citirea unui text inexistent?

Îți dau like ca invitație la discuție, chiar în PM, ca să nu deranjăm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate