Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Incepator. Zgarieturi destul de superficiale

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019
Am carnet de 2 săptămâni, am mers maxim 5 ore...voiam sa scot masina tatei,parcata foarte aproape de un gard, cu baza înaltă de ciment, iar masina are bot lung,.. si am dat cu spatele cu volanul maxim stanga, si dupa am auzit un zgomot..am zgariat putin carcasa masina in fata, iar rezultatul este destul de vizibil, ce este recomand sa fac?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ai dat cu spatele si ai zgariat-o in fata? Spune-i ce ai facut si daca e corect, te va ierta. Sau pune-o la loc si zi-i ca asa ai gasit-o. Doar ca daca dai acum in fata, vezi sa n-o zgarii in spate.

Edited by daniMMM, 13 May 2019 - 20:31.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, te duci si-i explici lu’ taica’tu ce-ai facut. apoi, la un atelier de detailing sa-i faci un polish.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Recomandat este sa-ti faci un sandwich.
Recomandat este sa-i spui si aia e.
Si data viitoare nu te mai grabesti.
Sau mai faci niste ore de condus, cu instructor.
Sau... faci ce vrei tu, de unde sa stim noi ce situatie ai tu acoo si cam ce rezultat ai vrea sa obtii ?!
Ce sa fac..... faci c*c*, poftim.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ii zici lu taica-tu ce minune ai facut, stie el ce masuri sa ia Posted Image .

Eu l-am pus pe fii-miu la plata cand a indoit aripa spate ! Tot asa incepator, 18 ani.....
Acu e mult mai atent cand apasa pe frana pe zapada !!!

Edited by bumpocbum, 13 May 2019 - 20:36.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
se numeste caroserie, nu carcasa

#7
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Cel mai corect este sa vorbesti cu tatal tau si sa i spui adevarul, sunt sigur ca te intelege.

Nu fiti rai,toti am fost tineri si neexperimentati in ale sofatului.

#8
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Mda, să subînțelegem noi ca masina era trasă paralel cu gardul că altfel nu mi imaginez manevra.
Păi ii spui lui tac to, ăla îți dă prăfuială sau nu si mai mergi cu masina să mai capeți experiență.
Si bagi la cap că atunci cand dai cu spatele rotile din fața nu copiază traseul celor din spate.  Alea din față fiind cele directoare, da ?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

 kmyson, on 13 mai 2019 - 20:37, said:

Nu fiti rai,toti am fost tineri si neexperimentati in ale sofatului.

De acord.Da' nu toti am zgariat/lovit carcasa masinii Posted Image

#10
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

 Amaryl, on 13 mai 2019 - 20:43, said:

Mda, să subînțelegem noi ca masina era trasă paralel cu gardul că altfel nu mi imaginez manevra.
Păi ii spui lui tac to, ăla îți dă prăfuială sau nu si mai mergi cu masina să mai capeți experiență.
Si bagi la cap că atunci cand dai cu spatele rotile din fața nu copiază traseul celor din spate.  Alea din față fiind cele directoare, da ?
mersi mult de explicație, acum are sens, de obicei ieșeam si mergeam in fața, nu in spate, nu am avut loc de data asta. Cat despre distanta dintre masina si gard.. da. Asa o parcheaza el. La 5 cm de gard, deoarece uliță e strâmta. Si eu o parchez la fel. M a ajutat mult explicatia ta, nu realizasem

Edited by Rob-th, 13 May 2019 - 20:57.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

 Rob-th, on 13 mai 2019 - 20:25, said:

Am carnet de 2 săptămâni, am mers maxim 5 ore..

 Rob-th, on 13 mai 2019 - 20:53, said:

mersi mult de explicație, acum are sens, de obicei ieșeam si mergeam in fața, nu in spate, nu am avut loc de data asta.

Dupa cinci ore de condus nu poti zice ca s-a format un obicei.
Du-te zi-i lu' al batranu' adevarul si numai adevarul,baga mana-n buzunar,repara ce-ai stricat si alta data fii mai atent.Lucruri de astea se intampla.Tabla-i tabla,se indreapta,oasele mai greu.

#12
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019
Haha, nu ma afectează comentariile rautacioase..se intampla..in lipsa de informatii... puteti să vorbiți, cârcoti cat vreti, eu stiu ce s a intamplat. Daca e sa o luam la bani mărunți, nu stiu care ar fi al' mai priceput. Sincer am primit destule laude de la instructor si apropriați, luand carnetul din prima, fara efort.Si da. Am iesit cu masina in oraș asa, intrebam doar care sunt procedurile.. daca ar trebui declarat sau ceva la vreo instituție.

#13
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011

 adisz, on 13 mai 2019 - 20:47, said:

De acord.Da' nu toti am zgariat/lovit carcasa masinii Posted Image
Cine nu conduce...nu greseste Posted Image

Edited by kmyson, 13 May 2019 - 21:08.


#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
deci te doare-n cur...ca-i carcasa, ca-i institutie tot aia....ok! sfatul meu sincer este sa o iei ca si cum ai avea ceva de invatat, daca nu vrei...asta e

#15
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cu plăcere, stai liniștit, nimeni nu s a nascut învățat sau experimentat.
Ar fi trebuit sa ți spună asta instructorul, dar de cand s a scos poligonul din procedura de examinare multi omit. Atunci erau obligați pt că altfel nu puteai executa parcarea laterală cu spatele.
Zgarietura dă o in mă sa, iese la polish sau maxim trebuie bara revopsită, tatăl tău probabil se astepta la asemenea incidente, cât să inveti in 30 de ore de conducere...

#16
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

 Amaryl, on 13 mai 2019 - 21:10, said:

Cu plăcere, stai liniștit, nimeni nu s a nascut învățat sau experimentat.
Ar fi trebuit sa ți spună asta instructorul, dar de cand s a scos poligonul din procedura de examinare multi omit. Atunci erau obligați pt că altfel nu puteai executa parcarea laterală cu spatele.
Zgarietura dă o in mă sa, iese la polish sau maxim trebuie bara revopsită, tatăl tău probabil se astepta la asemenea incidente, cât să inveti in 30 de ore de conducere...
daa.. scopul postului era de a afla informatii, sa i spun tatei exact ce ar putea face. Si o sa i zic sa nu o mai parcheze asa aproape de gard(aproape, catedoata însemnând si 3, 4 cm distanta), el e foarte respectuos si vrea sa lase loc destul si pentru vecini.(cu toate ca eu consider ca e destul). Eu cand o parchez o las cam la 5 10 cm distanță, e complicat de explicat.Multumesc pentru sfaturi inca o dată!

 bumpocbum, on 13 mai 2019 - 21:14, said:



Te-ai culcat pe o ureche de atatea laude. Daca e sa o luam la bani marunti sunt o gramada de incepatori care nu strica masina intr-un gard. Fie si cu baza de beton !
da, aveti dreptate aici, am fost putin ignorant, dar daca ati vedea locul unde parchez, neasfaltat si foarte stramt, ati vedea ca nu e neapărat usor, deci o sa fiu mai atent si o sa motivez intamplarea cu lipsa de experiență. O seara buna

 vata_pa_batz, on 13 mai 2019 - 21:14, said:

Da-i foc. Asa se sterg si urmele ;)
am luat si alternativa asta in considerare :))) ;)

Edited by Rob-th, 13 May 2019 - 21:24.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015
Poate pui si tu o poza sa vedem ce-i de facut :))

#18
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Lasă ca stie el ce să facă, o fi zgariat o si el vreodată, poate îți dă si vreuna că te apuci sa l înveți cum s o repare :D
Tu doar ii spui cum s a întâmplat si gata. Dacă nu e absurd înțelege iar tu nu simți masina, dimensiunile ei la fel cum o face el, la experiența lui de condus, normal că nu o poți parca la fel încă.
Pe aici,pe forum sunt numai de alde Schumacher si Hamilton, nu pune la suflet :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate