Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Incepator. Zgarieturi destul de superficiale

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

View PostAmaryl, on 13 mai 2019 - 21:57, said:

Lasă ca stie el ce să facă, o fi zgariat o si el vreodată, poate îți dă si vreuna că te apuci sa l înveți cum s o repare :D
Tu doar ii spui cum s a întâmplat si gata. Dacă nu e absurd înțelege iar tu nu simți masina, dimensiunile ei la fel cum o face el, la experiența lui de condus, normal că nu o poți parca la fel încă.
Pe aici,pe forum sunt numai de alde Schumacher si Hamilton, nu pune la suflet :)
azi am facut o programare,pentru maine, la o echipa anume, ce se ocupa doar cu decarbonizari. Ce or zice oare cand or vedea ca iese un copil de 18 ani..slab.. noroc ca s inalt... Cu masina zgariata... (Azi am zgariat-o)..e ok daca ma duc asa pana la ei? E destul de aproape..
Maine o sa revin cu poze, sa vad cum as putea rezolva. Ca e destul de vizibil si stiu ca asemenea zgarieturi pot fi banuite ca fiind urmari de accident

#20
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Vor zice mulțumesc pt plata efectuării unei proceduri controversate ca eficiența si cam atât.
Si ii va durea la bască de zgarieturile masinii tale, ei se ocupă de motor.

#21
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View PostRob-th, on 13 mai 2019 - 21:04, said:

Haha, nu ma afectează comentariile rautacioase..se intampla..in lipsa de informatii... puteti să vorbiți, cârcoti cat vreti, eu stiu ce s a intamplat. Daca e sa o luam la bani mărunți, nu stiu care ar fi al' mai priceput. Sincer am primit destule laude de la instructor si apropriați, luand carnetul din prima, fara efort.Si da. Am iesit cu masina in oraș asa, intrebam doar care sunt procedurile.. daca ar trebui declarat sau ceva la vreo instituție.
Daca vrei sa o repari in service mergi la politie si declari ce ai facut si obtii autorizatie de reparatie.

#22
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

View Postmelcmiop, on 13 mai 2019 - 22:44, said:

Daca vrei sa o repari in service mergi la politie si declari ce ai facut si obtii autorizatie de reparatie.
Mulțumesc mult... răspunsul asta îl căutăm.. autorizatia de reparatie,dupa eliberare, tin minte ca tine doar 30 de zile, dupa care nu mai pot circula pe drumuri publice daca masina nu este reparata

Edited by calinkgb, 14 May 2019 - 10:46.
Daca te deranjeaza ceva, ai la indemana butonul "raporteaza". Nu te apuci tu sa faci "dreptate"!


#23
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 09.01.2009

View PostRob-th, on 13 mai 2019 - 20:25, said:

Am carnet de 2 săptămâni, am mers maxim 5 ore...voiam sa scot masina tatei,parcata foarte aproape de un gard, cu baza înaltă de ciment, iar masina are bot lung,.. si am dat cu spatele cu volanul maxim stanga, si dupa am auzit un zgomot..am zgariat putin carcasa masina in fata, iar rezultatul este destul de vizibil, ce este recomand sa fac?
Te  duci  la  un supermarket gen carrefour  si  cumperi o pasta  contra  zgaraieturilor.Vezi  sa iei  pt  ce  iti  trebuie,tabla,plastic.Ajungi acasa  cureti  frumos  locul  unde este  zgaraietura  si  dai  cu  pasta.Atentie  daca  dai cu   unghia  si agata  90 % nu  iese.Daca  nu agata  iese,daca  nu  din prima  a  doua ,a  treia incercare.Pasta  nu  creioane  minune  sau altceva,daca nu  agata  la  unghie  iti  garante  ca  iese,la  a  mea  si la  altele  am  scos  multe   zgaraieturi  cu  pasta  din asta.Nu polish  ,pasta  contra zgaraieturilor,asta merge  aplicata  cu mana(adica   frecat   cu mana),pui  putina pasta acolo o  intinzi  bine  cu degetul,daca  in  instructiuni  zice  sa  astepti  putin astepti,daca  nu cu o  carpa  moale  freci si apesi  incet.Daca  nu iese  din  prima continua.

Edited by cotizo_dacul, 13 May 2019 - 23:06.


#24
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

View Postcotizo_dacul, on 13 mai 2019 - 22:57, said:


Te  duci  la  un supermarket gen carrefour  si  cumperi o pasta  contra  zgaraieturilor.Vezi  sa iei  pt  ce  iti  trebuie,tabla,plastic.Ajungi acasa  cureti  frumos  locul  unde este  zgaraietura  si  dai  cu  pasta.Atentie  daca  dai cu   unghia  si agata  90 % nu  iese.Daca  nu agata  iese,daca  nu  din prima  a  doua ,a  treia incercare.Pasta  nu  creioane  minune  sau altceva,daca nu  agata  la  unghie  iti  garante  ca  iese,la  a  mea  si la  altele  am  scos  multe   zgaraieturi  cu  pasta  din asta.Nu polish  ,pasta  contra zgaraieturilor,asta merge  aplicata  cu mana(adica   frecat   cu mana),pui  putina pasta acolo o  intinzi  bine  cu degetul,daca  in  instructiuni  zice  sa  astepti  putin astepti,daca  nu cu o  carpa  moale  freci si apesi  incet.Daca  nu iese  din  prima continua.
Mulțumesc! Buna idee... o sa comand una de pe net si sper sa rezolv

#25
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 16.07.2013
Trebuie să vadă mașina un vopsitor/tinichigiu/"meșter". Zgârieturile pot fi superficiale (doar stratul de lac), adânci (lacul și vopseaua), sau foarte adânci (lacul, vopseaua și metalul/plasticul).
Dacă zgârieturile sunt adânci sau foarte adânci, nu rezolvi nimic doar cu un polish, nu arunca bani aiurea pe "soluții minune".

Edited by cosmindaniel12, 13 May 2019 - 23:40.


#26
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Cel mai bine.. si pe viitor.. ii spui direct si asta e, la inceput asa e, se mai intampla. Nu rezolva nimic daca nu te mai lasa cu masina, asa capeti experienta.. Spor si fara incidente in trafic.

#27
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Te duci si-i spui "Tata, imi pare rau, dar am zgariat masina. Nu tare, dar se vede un pic. Uite, o sa polishez maine, sper sa nu se mai vada.
Data viitoare o sa fiu mai atent."
Totusi, preventiv, ascunde toate curelele din casa si cand mergi sa-i spui, sa ai o bere rece in mana.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcosmindaniel12, on 13 mai 2019 - 23:38, said:

Trebuie să vadă mașina un vopsitor/tinichigiu/"meșter". Zgârieturile pot fi superficiale (doar stratul de lac), adânci (lacul și vopseaua), sau foarte adânci (lacul, vopseaua și metalul/plasticul).
Dacă zgârieturile sunt adânci sau foarte adânci, nu rezolvi nimic doar cu un polish, nu arunca bani aiurea pe "soluții minune".

Daca a auzit cum scrasneste, nu e superficial

View PostRob-th, on 13 mai 2019 - 20:25, said:

Am carnet de 2 săptămâni, am mers maxim 5 ore...voiam sa scot masina tatei,parcata foarte aproape de un gard, cu baza înaltă de ciment, iar masina are bot lung,.. si am dat cu spatele cu volanul maxim stanga, si dupa am auzit un zgomot..am zgariat putin carcasa masina in fata, iar rezultatul este destul de vizibil, ce este recomand sa fac?

Ii spui lui taica-tu ca ai permis de 2 saptamani si ca nu ai curajul sa mergi cu masina, asa ca ai condus gardul
Cand ai incercat sa scoti gardul de langa masina...
De aici preia tu

Serios acum, cand ii dai o veste proasta, vii si cu solutia:
"Ajuta-ma ca vreau sa platesc ce-am facut, soare pe ma-sa, cum facem?"
Adica fii responsabil

Sincer, eu nu cred ca ai permis

#29
Rob-th

Rob-th

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2019

View PostLouisCyphre, on 14 mai 2019 - 00:04, said:

Te duci si-i spui "Tata, imi pare rau, dar am zgariat masina. Nu tare, dar se vede un pic. Uite, o sa polishez maine, sper sa nu se mai vada.
Data viitoare o sa fiu mai atent."
Totusi, preventiv, ascunde toate curelele din casa si cand mergi sa-i spui, sa ai o bere rece in mana.
haha, am rezolvat lejer, e mai intelegator decat credeam

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostRob-th, on 14 mai 2019 - 05:09, said:

haha, am rezolvat lejer, e mai intelegator decat credeam

Normal ;)
Doar niste idioti si-ar bate copiii pentru un kakat de tabla. In general doar idiotii barbari isi bat copiii, indiferent de motiv

#31
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postvalirex, on 13 mai 2019 - 22:37, said:

Data viitoare cand omori pe cineva cu masina,sa vii aici sa ne intrebi daca e nevoie sa te duci sa anunti vreo institutie sau rezolvi cu taticul ok?

Nu face din tantar armasar. E un copil, a zgariat o masina ca nu stia legile fizicii si cum se misca masina in spate cand tragi de volan. Evident astea trebuia sa le invete pe timpul scolii.

La 5 cm de gard nu ai nicio sansa sa iesi dand cu spatele si luand orice directie. Fata drept sau stanga sau spate drept pana poti da fata stanga.
Initiator dupa ce scapi de zgarieturi, iesi si tu intr-un camp si fa tot felul de manevre cu spatele ca sa vezi dinamica unei masinii. Si vezi ca si la mers cu fata daca tragi de volan e posibil sa agati diverse obstacole cu portiera daca nu treci cu jumatatea masinii de ele. Spor.

#32
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
daca esti atent in oglinzi cand treci pe langa obstacole ar cam trebui sa le vezi cand se apropie de masina.

#33
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Mai explicit, sa virezi pe langa un zid sau un stalp

#34
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai zgariat nitel masina in nici un caz nu-ti trebuie vreo dovada de la Politie sau mai stiu eu ce, mai ales daca e doar bara sau aripa zgariata, nu rupta, infundata, etc, e o chestie comuna.
In primul rand cureti si stergi bine locul, apoi un pic de polish de vopsea. Daca e cazul poti repara cu 50 ml de vopsea la culoare facuta la un atelier si putina rabdare.

Edited by spooky51, 14 May 2019 - 08:01.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune o poză cu zgârietura.

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postspe_ripper, on 14 mai 2019 - 07:58, said:

Mai explicit, sa virezi pe langa un zid sau un stalp
zid, stalp, masina, orice vrei tu, cam multi nu stiu ca ar trebui sa se uite si in oglinzi cand fac manevre pe langa altceva, asa mi-a julit si mie cineva masina, fata a trecut dar berbecul nu si-a dat seama ca spatele nu mai trece, doar oglinda aia e acolo doar ca ornament.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate