Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Nestle pleaca,cine urmeaza,ce facem noi

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu e nimic de inteles, overseas .Suprema mea bucurie e ca am si produse nemadeinchina .Whirlpoolul e Made in Poland, cu motor SECOP, Made in Ostereich .
N-are treaba ciuma  rosie aici in trebusoara asta !
In China se fac si produse de top .Lenovo meu  zbarnaie .Intra pe al 5 - lea an .Impecabil .Dar..Made in China . Ce-i drept pe el ruleaza un american  S.O. Windows 10 original si cu licenta, care primeste constant actualizari !

#38
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
E normal sa plece, cati angajati aveau? Sute? Mii? La atatia oameni merita si pentru 10-15% mai putin sa isi mute caruta

#39
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 RoD1, on 08 mai 2019 - 11:53, said:

Cumparati produse romanesti de la firme mici. Eu nu cumpar niciodata de la Nestle si alte mega corporatii d-astea daca am variante romanesti. Sunt n-spe mii de firme romanesti 100% care fac lactate.
Firmele mici din RO produc in garaj, intr-un lighean de plastic murdar, cu aditivi expirati, toxici, interzisi in UE.Cumpara tu de la alea, eu prefer sa scrie "Corporation" la coada firmei, nu Gigel SRL-comuna Adancata, Buzau. Una e o corporatie gen Nestle, Coca Cola, etc care au 2-3 biochimisti platiti cu 4000$/luna, cu verificari periodice, ambalaje specializate pentru industria alimentara, si mai ales, fiind o firma-mamut, concurenta sta cu ochii pe ea si-i supravegheaza orice miscare, iar o eventuala greseala e penalizata instant.

#40
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Moama, e adunare de fosile comuniste aici pe topic. Posted Image Doar o colectie de clisee. Si, bineinteles, propagandistii partidului PCR, prin urmasii sai,  nu pierd ocazia. De exemplu tovarasul dezinformator:

 overseas, on 08 mai 2019 - 12:20, said:

Vrei sa spui ca niste corporatisti americani s-au coborat la nivelul unor politicieni romani ?!

"Dosarul Microsoft" se numeste asa pentru ca produsele Microsoft au facut obiectul activitatii infractionale. Actorii activitatii infractionale sunt insa firme romanesti, conduse de romani din securitate, distribuitori ai produselor Microsoft. O denumire mai descriptiva ar fi fost "Dosarul securistilor care traficau licente Microsoft".

#41
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Acum, fie vorba intre noi, n-as baga asa ceva in mine nici sa ma tai, sau sa mi le dai de pomana .Prefer un mar, o pruna, de la tara decat chimicale lor .Am ani de zile in care nu m-am atins de ce produceau ei .
Nu mancam salamuri, paine, dulciuri, sucuri din comert .Dam la blender si la storcator cateva portocale cu lamai si asta bem !

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 12:29, said:

Dam la blender si la storcator cateva portocale cu lamai si asta bem !
Produse in Romania, fara chimicale :)

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 12:29, said:

Acum, fie vorba intre noi, n-as baga asa ceva in mine nici sa ma tai, sau sa mi le dai de pomana .Prefer un mar, o pruna, de la tara decat chimicale lor .Am ani de zile in care nu m-am atins de ce produceau ei .
Nu mancam salamuri, paine, dulciuri, sucuri din comert .Dam la blender si la storcator cateva portocale cu lamai si asta bem !
in loc sa manaci hrana sanatoasa produsa de nestle, mananci gunoaiele romanesti culese din pom.  producatorul ala care a facut prunele, are biochimisti angajati cu 4000 de coco pe luna?

#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 12:29, said:

Nu mancam salamuri, paine, dulciuri, sucuri din comert .Dam la blender si la storcator cateva portocale cu lamai si asta bem !

Fiecare alege cum vrea sa traiasca, dar in vest nu vad aberatiile scrise aici pe forum. Era vorba ca o sa vina un McDonalds in Resita ... sa vezi acolo comentarii legate mancarea de la mcdonalds. Sincer, am fost la mcdonalds in tarile din vest de zeci/sute de ori si nu mai pateste nimeni nimic.Si am vazut persoane de toate varstele.  Eu zic ca tot ce e in comert e ok atata timp cat e consumat cu masura. La o adica, si apa bauta in exces dauneaza.
Salamuri, paine, dulciuri, sucuri, etc, cum ai zis mai sus, consum din comert si nu am nici o frica. Ce-i drept, de fiecare data cand trec prin austria sau germania opresc acolo pentru cumparaturi pentru ca sunt la acelasi pret, chiar mai ieftine dar mai gustoase. Chiar si sapt trecut am venit din Praga si am oprit in Austria pentru cumparaturi pentru acelasi motiv
Insa, din moment ce faci totul acasa si nu cumperi din comert, te felicit, ai foarte mult timp liber. Un lux pe care eu nu mi-l permit Posted Image
Insa din nou, cum a zis cineva mai sus, e o diferenta intre procesul de fabricatie din Romania si cea din tarile civilizate

Edited by Andreysc7, 08 May 2019 - 12:35.


#45
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 projectfp, on 08 mai 2019 - 12:08, said:

Daca faci asta la noi risti sa fii sechestrat de paza, poate chiar batut bine, si apoi si cu dosar penal deschis de ei pentru furt si distrugere.
Iti dai seama ca o sa iasa un scandal monstru daca esti sechestrat si batut, magazinul acela o sa fie terminat, la fel ca si firma pe care s-au lipit abtibildele. De dosar penal nici nu poate fi vorba - nu e vorba aici de niciun furt si de nicio distrugere.

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007

 Andreysc7, on 08 mai 2019 - 12:34, said:

Insa, din moment ce faci totul acasa si nu cumperi din comert, te felicit, ai foarte mult timp liber. Un lux pe care eu nu mi-l permit Posted Image

Eu cred ca tu iti bati joc de tine.
Bine, tu incerci sa-ti bati joc si de unii din noi, dar evident nu-ti iese.
Iau 90% din ce mananc din sursa taraneasca din piata, am ajuns si la aia acasa si stiu exact ca nu sunt samsari.
Vrei sa spui ca ai timp de mall si concedii in Dubai, dar nu poti gasi o sursa de branza, pui, legume ?! Atunci e o problema de IQ.

#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De se sa mai stea aici din moment ce importurile  cresc?

#48
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Poate nu s-a inteles chiar bine .Cumpar de la tarani din comunele limitrofe .Nu iti trebuie timp mai mult, sau mai putin .O data pe saptamana, cand suntem liberi, avem oamenii nostri de la care cumparam direct de acasa .
Absolut tot .Oua cu gainat pe ele, mere din copacul lor din batatura, si restul .Portocale si lamai intr-adevar,  n-au .dar m-as mira foarte ca un fruct citric din copac sa fie mai daunator decat chimicalele lui Nestle, Pepsi, si Coca Cola .
Si verdeturile le iau tot de la cineva care are sera si solarii aproape de oras .

Edited by GingisHan2015, 08 May 2019 - 12:46.


#49
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

 overseas, on 08 mai 2019 - 12:42, said:

Eu cred ca tu iti bati joc de tine.
Bine, tu incerci sa-ti bati joc si de unii din noi, dar evident nu-ti iese.
Iau 90% din ce mananc din sursa taraneasca din piata, am ajuns si la aia acasa si stiu exact ca nu sunt samsari.
Vrei sa spui ca ai timp de mall si concedii in Dubai, dar nu poti gasi o sursa de branza, pui, legume ?! Atunci e o problema de IQ.

Daca tu crezi ca seara dupa ce termin lucru plec in concediu si a doua zi vin inapoi la lucru , cred ca problema de IQ e la tine.
PS :
- Nu imi place branza romaneasca (da, da-mi in cap pentru asta)
- Puiul de casa nu imi place, e prea tare si atos. Ce rost are sa cumpar un pui intreg daca eu mananc doar pieptul ?
- Legumele le cumpar de la supermarket (salata, rosii, etc) ... si da, sunt gustoase, mai ales cele de la raionul BIO

Nu imi bat joc de nimeni, cu atat mai putin de mine. Vreau ca dupa lucru, sa stau relaxat, nu sa fac drumuri pe la piete sau pe la nu stiu cine acasa pentru a cauta anumite alimente. Nici la piata nu merg ca e prea mare aglomeratie si trebuie sa stai minute in sir pentru ca unele persoane nu sutn sigure daca vor sa cumpere sau nu.

PS : acele persoane de la care cumparati, va elibereaza bon fiscal ? Sa nu imi spuneti ca da :lol: ... nu ca ar ajuta cu ceva, dar sa nu va mai aud pe alte subiecte ca o ardeti cu "uite cum fac unii evaziune fiscala"

Edited by Andreysc7, 08 May 2019 - 12:51.


#50
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008

 H6D-100c, on 08 mai 2019 - 12:26, said:

Firmele mici din RO produc in garaj, intr-un lighean de plastic murdar, cu aditivi expirati, toxici, interzisi in UE.Cumpara tu de la alea, eu prefer sa scrie "Corporation" la coada firmei, nu Gigel SRL-comuna Adancata, Buzau. Una e o corporatie gen Nestle, Coca Cola, etc care au 2-3 biochimisti platiti cu 4000$/luna, cu verificari periodice, ambalaje specializate pentru industria alimentara, si mai ales, fiind o firma-mamut, concurenta sta cu ochii pe ea si-i supravegheaza orice miscare, iar o eventuala greseala e penalizata instant.

Da ma, ca nu-s aceleasi controale si la astia mici. Cred ca tu vorbesti de chestii fabricate in afara UE.

#51
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 12:45, said:

Poate nu s-a inteles chiar bine .Cumpar de la tarani din comunele limitrofe .Nu iti trebuie timp mai mult, sau mai putin .O data pe saptamana, cand suntem liberi, avem oamenii nostri de la care cumparam direct de acasa .
Absolut tot .Oua cu gainat pe ele, mere din copacul lor din batatura, si restul .Portocale si lamai intr-adevar,  n-au .dar m-as mira foarte ca un fruct citric din copac sa fie mai daunator decat chimicalele lui Nestle, Pepsi, si Coca Cola .
Si verdeturile le iau tot de la cineva care are sera si solarii aproape de oras .
Asa ar trebuii toti sa fecem pentru inceput,pun pariu ca supermarketurile s-ar alinia si ele cu produse autentice de tarani romani,dar cat timp cumparam legume din alte tari din Carefour ,kaufland,Lidle... .Respect pt. GingisHan2015.

#52
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003

 RoD1, on 08 mai 2019 - 12:08, said:

Ce castiga Romania bossule daca cumperi un suc Pfanner, sau o haina Levi's? Daca produsu e fabricat in ro, de o firma romaneasca, aproape tot banu ramane in Ro.

E greu…..
In afara de taxele pe salariul angajatilor NU RAMANE NIMIC.

#53
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

 PiticVerde, on 08 mai 2019 - 12:51, said:

Asa ar trebuii toti sa fecem pentru inceput,pun pariu ca supermarketurile s-ar alinia si ele cu produse autentice de tarani romani,dar cat timp cumparam legume din alte tari din Carefour ,kaufland,Lidle... .Respect pt. GingisHan2015.


S-a mai discutat asta dar degeaba... trebuie sa ai o productie mare ca sa poti aproviziona constant supermarket-urile, ceea ce la noi nu se poate pentru ca taranii nu se asociaza de frica sa nu se fure intre ei. Daca ar fi asociati si ar vinde in cantitati enorme si en-gros, e logic ca ambele parti ar iesi in castig, atat supermarket-urile cat si taranii, dar nu , pe ei i-a prostit CAP-ul. Fiecare pune ce vrea, cum vrea si unde vrea iar apoi sta cu ele la piata in loc sa se asocieze mai multi si sa fie capabili sa aprovizioneze un lant de supermarket-uri

Nu poti tu ca taran cu 2-3 hectare, sa ai pretentia sa aprovizionezi constant un supermarket. Nu ai cum

Edited by Andreysc7, 08 May 2019 - 12:55.


#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Andreysc7, on 08 mai 2019 - 12:00, said:

@Adm
La renault ma gandeam si eu ...

PS : ce imi place ipocrizia astora care vin cu replici :"nu am cumparat niciodata de la mega corporatii" :rolleyes:
Ca orice companie, conteaza profitul , nu inteleg de ce lumea vede orice companie straina ca fiind rai , acelasi lucru face si o firma romaneasca Posted Image . In fine ...
sunt si firme care se preteaza mai bine la stilul nostru economic si probabil pentru alea ar fi mai rentabil sa isi mute productia aici. de ce nu atragem exact firmele pentru care e rentabil si ne aruncam la firme neaparat mari?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate