Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nestle pleaca,cine urmeaza,ce facem noi

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Ultima mare firma care pleaca de la noi e Nestle. Brandurile romanesti dispar ca punct de lucru la noi in tara,desi sunt ale noastre. Ce putem face noi e sa boicotam aceste firme care isi bat joc de brandurile noastre pentru ca altfel vor urma si altele. Joe,super cristal,ciocolata de la brasov si poate altele de care nu imi aduc aminte,s-au mutat de la noi din tara,iar politicienii au ridicat din umeri si nu au facut nimic. Poate e timpul sa facem noi ca popor,veniti si voi cu niste idei.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Csf ? N-ai csf !

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Sa plece, oricum e una din cele mai corupte si imorale companii.

#4
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Nestle nu este firma romaneasca. Csf ? Daca romanul vrea bani mai mult ca sa traiasca decent si nu se multumeste sa munceasca pe gratis, asa cum vrea Nestle ? N-ai csf.Pleaca unii, vin altii.

#5
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E normal, scopul lor e sa vina, sa pradeze tot ce pot, si sa plece la urmatoarele victime.

#6
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Cumparati produse romanesti de la firme mici. Eu nu cumpar niciodata de la Nestle si alte mega corporatii d-astea daca am variante romanesti. Sunt n-spe mii de firme romanesti 100% care fac lactate.

Edited by RoD1, 08 May 2019 - 11:53.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nestle a plecat de ceva vreme.
Stai sa afli si de Nokia.
Sa speram ca numo sa afli in cativa ani de Renault...

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
@Adm
La renault ma gandeam si eu ...

PS : ce imi place ipocrizia astora care vin cu replici :"nu am cumparat niciodata de la mega corporatii" :rolleyes:
Ca orice companie, conteaza profitul , nu inteleg de ce lumea vede orice companie straina ca fiind rai , acelasi lucru face si o firma romaneasca Posted Image . In fine ...

Edited by Andreysc7, 08 May 2019 - 12:00.


#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dacrad2, on 08 mai 2019 - 11:42, said:

Poate e timpul sa facem noi ca popor,veniti si voi cu niste idei.
Acum cativa ani un grup de persoane, lipisera abtibilduri prin supermarket-uri pe produsele israeliene, pentru a protesta impotriva modului in care sunt tratati palestinienii, am putea si noi romanii face la fel cu firmele ce isi bat joc de Romania.

[ https://www.mintpressnews.com/wp-content/uploads/2015/09/TescoDatesStickered1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aldulescu, 08 May 2019 - 12:01.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ar fi dupa romani, ar pune bombe, apoi ar plange ca n-au de unde cumpara mancare.

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Eu sper ca urmatorul plecat sa fie un partid: ciuma rosie.

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Aldulescu, on 08 mai 2019 - 12:01, said:

Acum cativa ani un grup de persoane, lipisera abtibilduri prin supermarket-uri pe produsele israeliene, pentru a protesta impotriva modului in care sunt tratati palestinienii, am putea si noi romanii face la fel cu firmele ce isi bat joc de Romania.
Daca faci asta la noi risti sa fii sechestrat de paza, poate chiar batut bine, si apoi si cu dosar penal deschis de ei pentru furt si distrugere.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu mai inteleg nimic.
Am inteles ca pleaca banci si investitori pentru ca ciuma rosie.
Acum pleaca pentru ca ciuma capitalista ?!

#14
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008

 Andreysc7, on 08 mai 2019 - 12:00, said:

@Adm
La renault ma gandeam si eu ...

PS : ce imi place ipocrizia astora care vin cu replici :"nu am cumparat niciodata de la mega corporatii" Posted Image
Ca orice companie, conteaza profitul , nu inteleg de ce lumea vede orice companie straina ca fiind rai , acelasi lucru face si o firma romaneasca Posted Image . In fine ...
Ce castiga Romania bossule daca cumperi un suc Pfanner, sau o haina Levi's? Daca produsu e fabricat in ro, de o firma romaneasca, aproape tot banu ramane in Ro.

E greu…..

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 danyel61, on 08 mai 2019 - 12:08, said:

Eu sper ca urmatorul plecat sa fie un partid: ciuma rosie.

Eu ce ziceam.
Din cauza asta Nestle a omorat concurenta locala, fiindca Dragnea.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
foarte bine ca au plecat. din pacate, romanii tot le cumpara marfa.
ar trebui sa plece toti, poate se trezeste si romanul ca trebuie sa faca ceva, nu se se uite numai dupa "investitori".

#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 RoD1, on 08 mai 2019 - 12:08, said:

aproape tot banu ramane in Ro.
Acum exagerezi.
Si patronii romani sunt ca si cei straini, ruleaza banii prin paradis si ii cheltuie in strainatate.
Daca ai sti tu cate milioane de euro ard beizadelele prin afara...

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 RoD1, on 08 mai 2019 - 12:08, said:

Ce castiga Romania bossule daca cumperi un suc Pfanner, sau o haina Levi's? Daca produsu e fabricat in ro, de o firma romaneasca, aproape tot banu ramane in Ro.
E greu…..

Da, e foarte greu ... Romania castiga din start tva-ul din produsul cumparat. Castiga din taxele platite pe salariile angajatilor. Castiga din impozit pe profit ... Sa stii ca e foarte greu.
Pe cand la o firma romaneasca .... fie ea si de talie medie, se fac magarii la greu Posted Image . Sa vorbim despre contractele de munca din zona gri ? Sau despre faptul ca sunt patroni care trec si cheltuielile personale pe firma ? Uita-te pe statisticile urmatoare : vezi cat impozit platesc firmele de taxi si cat plateste uber ... sa nu mai vorbim de calitate si de marlaniile pe care le fac taximetristii
Eu ce castig ca cumpar de la o firma romaneasca ? Bani in Romania s-au tot bagat de zeci de ani, si nimic... asa ca termina cu prostiile
Mai umpic ar trebui sa inchidem granitele ca sa nu mai plece romanii in concediu in strainatate si sa cheltuie banu in Ro, nu ? Ar fi o idee buna ?
In plus, sa zicem ca cumperi din Ro, imbogatesti firmele de aici .. .crezi ca o persoana cu bani isi ia Logan ? Nu, isi ia tot mercedes de la nemti. Crezi ca isi face concediul in Ro ? Nu, cheltuie banii inafara. Penibil

Edited by Andreysc7, 08 May 2019 - 12:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate