Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Passat B8

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCosminelu5, on 30 august 2022 - 16:32, said:

Cum functioneaza sistemul pe aici? Cam asa. Asiguatorul a intrebat habar nu am pe unde dar cred ca la VW, cat valoreaza masina la anii si km pe care ii avea. Raspunsul a fost undeva pe la 15700. Dupa constatrea pagubelor, costul reparatiei era de 15900. Deci dauna totala. Acum, ei. firma de asigurare au urcat masina pe un site la licitatie, unde castigatorul licitatiei a oferit o suma. Diferenta pana la cat valoreaza masina, o primesti de la asiguratot. A intrat a 2-a zi dupa ce am semnat actele.
Deobicei asiguratorul iti vine cu doua oferte: despagubirea mai mare (pe care ai ales-o tu) cu oredarea epavei, sau varainta in care se scade valoarea epavei din suma despagubita.  Cu suma respectiva iti repari masina in regie proprie.
Poti pastra masina bombanita si o suma de bani frumusica. Cu banii aia poate reparai masina in Romania.  
Asa ai mai pus alti 15000 ca sa ai aceeasi masina dar mai noua.

#128
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
A fost alegerea mea. Cu banii astia, puteam sa cumpar chiar ce voiam. Asta am si facut.

#129
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postcloschkutza, on 30 august 2022 - 19:21, said:

Sistemul asta e si in Romania, asa functioneaza si aici lucrurile. Masina aia a fost cumparata de cineva care cel mai probabil o va repara (mai mult sau mai putin indoielnic) si o va revinde in profit.

In principiu da. Asa ar trebui sa fie. In realitate am auzit tot felul de povesti... nu vreau sa generalizez.
Sunt f curios cu cat imi vor mari asigurarea dupa ce am reparat masina (grindina) vara asta.
Mi-a sarit oricum cu 700(de la 3k la 3700) lei din nimic anul asta(criza probabil). Astept la anul cand masina va avea 8 ani sa vad cat imi cer si la ce valoare (passat 2015, dsg, confortline).

#130
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012

View Postzippo123, on 30 august 2022 - 21:05, said:



In principiu da. Asa ar trebui sa fie. In realitate am auzit tot felul de povesti... nu vreau sa generalizez.
Sunt f curios cu cat imi vor mari asigurarea dupa ce am reparat masina (grindina) vara asta.
Mi-a sarit oricum cu 700(de la 3k la 3700) lei din nimic anul asta(criza probabil). Astept la anul cand masina va avea 8 ani sa vad cat imi cer si la ce valoare (passat 2015, dsg, confortline).
La cat a fost evaluata masina anul acesta?
E cu sau fara fransiza?

#131
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postthe_same, on 30 august 2022 - 21:33, said:

La cat a fost evaluata masina anul acesta?
E cu sau fara fransiza?

100 euro fransiza
evaluarea este undeva la 10k euro (un singur eveniment in ultimii 5 ani - de cand am masina, cand un vecin mi-a atins masina in spate pe bara,  cost total reparatie 1000 lei)

#132
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
I-am facut revizia de 60000. Pe langa asta, am mai luat o tavita portbagaj caciuc si un set de covorase de caciuc. Tavita este ok, dar cu covorasele, arata oribil. Chiar si asa, or sa ramana astea in masina pana la primavara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate