Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Importanta locatie apartament Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Este MARE-MARE prețul tocmai că nu este alternativă de bloc nou acolo în zonă. Asta i-am explicat și inițiatorului mai sus.

Mai mult de 90.000 fără loc de parcare nu merită ăla de 140.000 fiincă are 11 ani rezidențialul ăla, deci nu este NOU-NOU acolo și de zona aia nu mai scriu cum este că nu mai rămâne decât să plece din țară inițiatorul fiincă o să arunce banii aiurea într-o zonă proastă.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 12:38.


#74
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Alternativa exista. Cam la 5 minute distanta este incity si multe alte blocuri nou construite pe Mihai Bravu. Fiecare persoana are consideretenele proprii atunci cand cumpara un apartament. Eu am fost la vizionare in NT si nu era ce cautam.



 mihaigerard, on 05 mai 2019 - 11:05, said:

Milionarule, tu stii care-i magheru? ))
https://www.google.c...31!4d26.0982232
Calea Calarasi
https://www.google.c...65!4d26.1247788
Tu vezi ce circula pe aici? Eventual sa ia undeva in spate, nu la strada aia care e plina de masini si tramvaie.
Magheru e un shithole putrezit, precum majoritatea cladirilor din centru. Probabil, milionarul il vede prin prisma nostalgiei si nu intr-un mod obiectiv.

Edited by paulokaziii, 05 May 2019 - 12:59.


#75
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015

 projectfp, on 05 mai 2019 - 08:58, said:

Prin vest, cu cat e mai veche cladirea si in prag de prabusire cu atat valoreaza mai mult... te las pe tine sa ghicesti de ce.
Fiindca se considera ca terenul confera valoare unui imobil, terenul ramane vesnic valoros...asta in timp ce cladirea se va deprecia.

#76
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 cbr40, on 04 mai 2019 - 23:08, said:

nu as vrea sa dau mai mult de 130k-140k euro pe apartament.

Oare merita sa dai 618,293.00 (130.000 EUR la cursul BNR din 03.05.2019) /665,854.00 (140.000 EUR) lei pe un apartament? Adica stai la "cotet" pe la nu stiu ce etaj dintr-un bloc. Daca ai noroc si de vecini care fac zgomot/sau au copii mici, de spatii comerciale la parter care iti fac viata cosmar (prin zgomot/mizerie) ai pus-o. Vibratia de la un AC de putere al unui magazin sau o vitrina frigorifica pusa langa perete se propaga prin zid pana la etajul 4-5 si iti va face somnul cosmar. So 6 miliarde ?

Pun pariu ca 95% din locuitorii tarii nu ii strang intr-o viata chiar daca mananca numai apa cu paine.

Mi se pare o suma absolut fabuloasa pentru 10 pereti (~80-100 MP de locuit).
Cel putin pentru tara noastra.

Eu zic ca e prea mult pentru realitatea economica a tarii. Nu zic ca nu trebuie platit pretul unei locuinte dar am fost la un targ imobiliar acum 2 luni si tin sa spun ca am ramas perplex de niste preturi de Saint Tropez ce se cer... Unii chiar sar calul. Imi venea sa rad cand vedeam unele oferte. Parca ar vinde mormantul lui TutAnkhAmon. Plus ca se vor inaspri conditiile de creditare iar cel care are "banu' jos" face legea si restul de 90% din unitati care se vindeau pe credit se vor vinde mult mai greu.

Personal astept cu mare interes crash-ul imobiliar ce intuiesc ca va urma (deja cumpararea anul acesta are frana de mana trasa).
Sa iau la jumate de pret ce se vinde acum.

Sa nu uitam ca "bunastarea" actuala a tarii se bazeaza pe imprumuturi deci avem salarii mari (cel putin bugetarii de lux) pe datorie.

Inceputul de an se arata gri pentru imobiliare desi pe statistici ei incearca sa arate altceva.
Vorba aceea - Daca stai cu fundul pe o plita incinsa si pe gheata (cu cate o fesa) media e buna dar rezultatul e dezastruos. Asa si cu statisticile.
Excludem magnatii care au mostenit milioane de EUR sau care au afaceri mari si nu isi pun problema banilor, pentru clasa medie (daca ea mai exista) aceste preturi sunt iesite din comun.
Eu pun pariu ca de la jumatatea anului incolo piata imobiliara va intra in disperarea de a vinde si preturile vor scadea drastic (chiar daca unii vor face apologia faptului ca nu este asa, ne aflam in aceaisi ipostaza economica ca in 2010 acum).
Astept pareri.....

#77
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 11:02, said:

inițiator SERIOS acum - tu compari Calea Călărașilor cu Brâncoveanu ?

Găndește și tu rațional că râde lumea pe aici care cunoaște Bucureștiul. De Crângași UITĂ să mai pronunți cartierul ăla.
Fugi la culcare! Crangasi e MULT PESTE calarasilor la orice ora! Ai o gramada de magazine si supermaketuri, inclusiv non-stop, ai parc si verdeata destul de multa, zona e destul de curata si linistita! Ce ai pe calea calarasilor? Distanta mare de metrou, case vechi si blocuri obosite printre care trece galagiosul tramvai, doua mega imageuri scumpe la distanta mare intre ele, niciun parc, niciun loc de petrecut timpul liber! Pentru aproape orice trebuie sa ajungi pe la unirii!

#78
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 cbr40, on 05 mai 2019 - 11:48, said:

Asta e si intrebarea, cat de MARE este diferenta asta sociala? Stiu ca e greu de raspuns daca nu locuiesti sau frecventezi des o zona, de asta am pus intrebarea initiala.



Munca e prin centru si mai poate fi si prin nord, de regula unde sunt zone de cladiri mari de birouri. Alta treaba majora nu am momentan, in afara de cateva iesiri ocazionale prin oras si alte treburi in viitor vor fi cu copiii (momentan nu am). Nici eu nu sunt fan platit dobanda zeci de ani la banca, as incerca sa achit mai repede eventualul credit.
Pai atunci ia ceva in apropiere de zonele astea sau /si  catre care sa ai metrou. Dar, stai, ca metroul la Victoriei e cam un cosmar. Deci nu stiu ce ti-ar ramane. Eu zic ca, orice pariu ai face, iti trebuie suficient noroc sa fii multumit si la 40-50 de ani. Se pot schimba extrem de multe. Uite, de exemplu, pentru mine era OK acum 15 ani un drum intre Drumul Taberei si Pipera, acum nu ar mai fi. Nu e vorba numai ca se schimba conditiile, se aglomereaza (orice cale de acces buna devie victima propriului succes, din cauza ca se aglomereaza: la un capat se ingramadesc birourile, la celalalt angajatii i cartiere dormitor), ci si de faptul ca efectiv drumul ala il simti altfel la 30-40-50 de ani...

Ce as lua? Ceva prin Aviatorilor (dar parca ai zis ca nu), sau ceva semicentral (gen Stefan cel mare, Mosilor) - in ideea ca ajungi destul de repede si in nord, si in centru. Sau poate Crangasi.

Incearca sa iei ceva in chirie, sa stai la un prieten pentru 1-2 saptamani sau pe airbnb, ca sa vezi cum e tranzitul. Nu ai spus daca ai masina sau folosesti STBul.

Eu sunt bucurestean de 40 de ani, dar de vreo 10 ani nu mai circul curent prin Bucuresti. Vezi si pe livetraffic sau similar: http://www.strazibuc...-bucuresti.html

Initiator, daca esti corporatist, ITist serios, eu nu m-as baga la **orice** chestie pe termen lung,. Sau, daca iei, cauta sa vezi daca te poti si degreva de creditul respectiv (cred ca poti), atunci cand hotarasti ca nu mai merita.

Ar merita numai daca esti mai in varsta, ti-ai asezat ceva in bucuresti, ai vreun business, ceva, si vrei sa iti pergatesti pentur o familie etc. Dar altfel: nu si go, go, go. Altfel, iti bati joc de timpul tau (in trafic, de exemplu)

Edited by aaaa4567, 05 May 2019 - 18:02.


#79
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,371
  • Înscris: 12.07.2008

 giv, on 05 mai 2019 - 15:51, said:



Oare merita sa dai 618,293.00 (130.000 EUR la cursul BNR din 03.05.2019) /665,854.00 (140.000 EUR) lei pe un apartament? Adica stai la "cotet" pe la nu stiu ce etaj dintr-un bloc. Daca ai noroc si de vecini care fac zgomot/sau au copii mici, de spatii comerciale la parter care iti fac viata cosmar (prin zgomot/mizerie) ai pus-o. Vibratia de la un AC de putere al unui magazin sau o vitrina frigorifica pusa langa perete se propaga prin zid pana la etajul 4-5 si iti va face somnul cosmar. So 6 miliarde ?

Pun pariu ca 95% din locuitorii tarii nu ii strang intr-o viata chiar daca mananca numai apa cu paine.

Mi se pare o suma absolut fabuloasa pentru 10 pereti (~80-100 MP de locuit).
Cel putin pentru tara noastra.

Eu zic ca e prea mult pentru realitatea economica a tarii. Nu zic ca nu trebuie platit pretul unei locuinte dar am fost la un targ imobiliar acum 2 luni si tin sa spun ca am ramas perplex de niste preturi de Saint Tropez ce se cer... Unii chiar sar calul. Imi venea sa rad cand vedeam unele oferte. Parca ar vinde mormantul lui TutAnkhAmon. Plus ca se vor inaspri conditiile de creditare iar cel care are "banu' jos" face legea si restul de 90% din unitati care se vindeau pe credit se vor vinde mult mai greu.

Personal astept cu mare interes crash-ul imobiliar ce intuiesc ca va urma (deja cumpararea anul acesta are frana de mana trasa).
Sa iau la jumate de pret ce se vinde acum.

Sa nu uitam ca "bunastarea" actuala a tarii se bazeaza pe imprumuturi deci avem salarii mari (cel putin bugetarii de lux) pe datorie.

Inceputul de an se arata gri pentru imobiliare desi pe statistici ei incearca sa arate altceva.
Vorba aceea - Daca stai cu fundul pe o plita incinsa si pe gheata (cu cate o fesa) media e buna dar rezultatul e dezastruos. Asa si cu statisticile.
Excludem magnatii care au mostenit milioane de EUR sau care au afaceri mari si nu isi pun problema banilor, pentru clasa medie (daca ea mai exista) aceste preturi sunt iesite din comun.
Eu pun pariu ca de la jumatatea anului incolo piata imobiliara va intra in disperarea de a vinde si preturile vor scadea drastic (chiar daca unii vor face apologia faptului ca nu este asa, ne aflam in aceaisi ipostaza economica ca in 2010 acum).
Astept pareri.....

  Cunosc pe multi in jurul meu care asteapta crash-ul imobiliar. In conditiile actuale  ( fara criza in Europa de Vest ) o sa-l astepte mult si bine.



  Totusi, deoarece se construieste mult , cred ca avea o ajustare temperata si temporara a preturilor ( pana se va epuiza stocul de apartamente ).

  Salariile au crescut substantial in ultimii ani ( atat in mediul bugetar cat si in cel privat). Si vor mai creste ( chiar daca nu in acelasi ritm )

Edited by marius21, 05 May 2019 - 18:41.


#80
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009

 giv, on 05 mai 2019 - 15:51, said:

Oare merita sa dai 618,293.00 (130.000 EUR la cursul BNR din 03.05.2019) /665,854.00 (140.000 EUR) lei pe un apartament? Adica stai la "cotet" pe la nu stiu ce etaj dintr-un bloc. Daca ai noroc si de vecini care fac zgomot/sau au copii mici, de spatii comerciale la parter care iti fac viata cosmar (prin zgomot/mizerie) ai pus-o. Vibratia de la un AC de putere al unui magazin sau o vitrina frigorifica pusa langa perete se propaga prin zid pana la etajul 4-5 si iti va face somnul cosmar. So 6 miliarde ?
Merita daca ai resursele financiare necesare unei achizitii de genul. Pretul unei case decente, situata intr-o zona semicentrala incepe de la 200k, pe cand pretul unui apartament mai mare int-o zona similara este cu 70-80k mai mic.
In privinta zgomotului, depinde de calitatea constructiei si a materialelor cu care s-a facut izolatia fonica Eu unul nu aud absolut niciun zgomot de la vecini.

Edited by paulokaziii, 05 May 2019 - 19:19.


#81
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 marius21, on 05 mai 2019 - 18:28, said:

  Cunosc pe multi in jurul meu care asteapta crash-ul imobiliar. In conditiile actuale  ( fara criza in Europa de Vest ) o sa-l astepte mult si bine.
Nu-i vorba de asteptat vreun crash, apartamente la preturi bune se gasesc si acum. Multi supraliciteaza la preturi, poate-poate le pica fraieri in plasa. Si probabil le pica unii, dar in final cared ca cele mai multre tranzactii au loc la preturi binisor sub ce se cere prin anunturi precum cel cu 140.000 pe doua camere in dristor. Multa lume pare sa fie cam derutata si nu prea stie nici unde sa caute, nici ce sa caute, se cam aia dupa turme, iar devoltatorii incearca sa profite. :)

#82
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 aaaa4567, on 05 mai 2019 - 18:13, said:

Pai atunci ia ceva in apropiere de zonele astea sau /si  catre care sa ai metrou. Dar, stai, ca metroul la Victoriei e cam un cosmar. Deci nu stiu ce ti-ar ramane. Eu zic ca, orice pariu ai face, iti trebuie suficient noroc sa fii multumit si la 40-50 de ani. Se pot schimba extrem de multe. Uite, de exemplu, pentru mine era OK acum 15 ani un drum intre Drumul Taberei si Pipera, acum nu ar mai fi. Nu e vorba numai ca se schimba conditiile, se aglomereaza (orice cale de acces buna devie victima propriului succes, din cauza ca se aglomereaza: la un capat se ingramadesc birourile, la celalalt angajatii i cartiere dormitor), ci si de faptul ca efectiv drumul ala il simti altfel la 30-40-50 de ani...

Ce as lua? Ceva prin Aviatorilor (dar parca ai zis ca nu), sau ceva semicentral (gen Stefan cel mare, Mosilor) - in ideea ca ajungi destul de repede si in nord, si in centru. Sau poate Crangasi.

Incearca sa iei ceva in chirie, sa stai la un prieten pentru 1-2 saptamani sau pe airbnb, ca sa vezi cum e tranzitul. Nu ai spus daca ai masina sau folosesti STBul.

Eu sunt bucurestean de 40 de ani, dar de vreo 10 ani nu mai circul curent prin Bucuresti. Vezi si pe livetraffic sau similar: http://www.strazibuc...-bucuresti.html

Initiator, daca esti corporatist, ITist serios, eu nu m-as baga la **orice** chestie pe termen lung,. Sau, daca iei, cauta sa vezi daca te poti si degreva de creditul respectiv (cred ca poti), atunci cand hotarasti ca nu mai merita.

Ar merita numai daca esti mai in varsta, ti-ai asezat ceva in bucuresti, ai vreun business, ceva, si vrei sa iti pergatesti pentur o familie etc. Dar altfel: nu si go, go, go. Altfel, iti bati joc de timpul tau (in trafic, de exemplu)

Momentan lucrez in centru, pe langa Sala Palatului, unde nu prea mai gasesti parcari fara plata (5 lei/ora). Din motivul asta am renuntat la masina si vin cu metroul, doar ca fac peste 20 min pana la metrou (preciziei) pe drumuri jalnice. Asta plus distanta efectiva fata ce centru face orice iesire o aventura lunga.

Eu as vrea Aviatorilor :) doar ca nu imi permit preturile cerute pe zona. Mai este ceva mai sus Aviatiei, cartier care imi place dar dai 120k pe niste apartamente de 2 camere de 50mp si 140k sau mai mult pe 3 camere. Sa nu mai zic daca sunt renovate bine sau mobilate, pretul sare si mai sus.

Lucrez in IT, pot sa iau un credit mai mic sau mai mare, insa nu imi vine sa dau o avere pe orice cotet, cum zicea cineva mai sus. Asa m-am uitat si eu, sa ajung repejor si in centru si in nord. La Unirii, Victoriei, Romana, Universitate e multicel si destul de aglomerat (nu stiu daca mi-ar placea fix in aglomeratie). In dreapta ar mai fi Stefan cel Mare, Obor, Iancului, Muncii, Dristor care sunt sensibil mai scumpe decat in Crangasi si ca distanta (cu metrou sau masina) cam la fel. Ar mai fi Grozavesti si Politehnica dar nu sunt foarte multe apartamente de vanzare in zona.

#83
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 cbr40, on 05 mai 2019 - 19:35, said:

Momentan lucrez in centru, pe langa Sala Palatului, unde nu prea mai gasesti parcari fara plata (5 lei/ora). Din motivul asta am renuntat la masina si vin cu metroul, doar ca fac peste 20 min pana la metrou (preciziei) pe drumuri jalnice. Asta plus distanta efectiva fata ce centru face orice iesire o aventura lunga.

Eu as vrea Aviatorilor Posted Image doar ca nu imi permit preturile cerute pe zona. Mai este ceva mai sus Aviatiei, cartier care imi place dar dai 120k pe niste apartamente de 2 camere de 50mp si 140k sau mai mult pe 3 camere. Sa nu mai zic daca sunt renovate bine sau mobilate, pretul sare si mai sus.

Lucrez in IT, pot sa iau un credit mai mic sau mai mare, insa nu imi vine sa dau o avere pe orice cotet, cum zicea cineva mai sus. Asa m-am uitat si eu, sa ajung repejor si in centru si in nord. La Unirii, Victoriei, Romana, Universitate e multicel si destul de aglomerat (nu stiu daca mi-ar placea fix in aglomeratie). In dreapta ar mai fi Stefan cel Mare, Obor, Iancului, Muncii, Dristor care sunt sensibil mai scumpe decat in Crangasi si ca distanta (cu metrou sau masina) cam la fel. Ar mai fi Grozavesti si Politehnica dar nu sunt foarte multe apartamente de vanzare in zona.

Pai atunci... cam asta e oferta, cu asta defilezi. Nu mai stiu nici eu multe chestii de actualitate ce tin de piata imobiliara a Bucurestiului. Mai verde si mai degajat putin decat Preciziei /Militari, ar fi Drumul Taberei, dar tot departe de centru este. Poate iti convine sa mai astepti 1-2 ani, sa vezi cum iti vine noul metrou - il iei pana la Eroilor si apoi iei 336 pana la Universitate, care are banda dedicata. Sau masinile pe cealalta parte, pe la Sala palatului. Asa ar trebui sa scoti un timp bunicel...

Ar mai fi o varianta: sa iei in Drumul Taberei in zona Razoare - ai blocuri mici, in principiu rezista bine, si distanta nu e prea mare pana unde ai tu lucrul. Dar in zilele nasoale, tot poti face 30-40 de minute (da, pe 3-4 km).

Edited by aaaa4567, 05 May 2019 - 20:22.


#84
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Daca esti in IT si daca activitatea permite, vei lucra de acasa. Eu lucrez 2 zile/sapt, toti colegii din uk sunt home based. Nu va mai dura mult pana vom lucra toti de acasa. Din pct asta de vedere as pleca cat mai departe de infectul oras Bucuresti. Problema apare daca ai copii. Scolile bune din Bucuresti sunt cam aceleasi. Chiar daca prin unele cartiere un fochist si o femeie de serviciu au vandut apartamentul unor tineri cu facultate(cu credit pe 30 de ani ce-i drept), scolile bune nu prea s-au mutat, au ramas tot acolo. Asta insemna ca oricat de frumos ar fi pe malul lacului la snagov, tot pe langa o scoala buna trebuie sa iei apartament. Si eu trebuie sa iau o decizie si cam asta am gandit ultimele zile. Ma plimbam azi si eram la cca 1.5 km de Unirii si ma minunam cu sotia cat de infect poate fi. La Brancoveanu nici n-a vrut sa coboare din masina. La chitila sau mogosoaia am simtit un aer mai curat si unele zone de case superbe, dar ce sa faci ca media elevilor pe scolile de acolo e 6 si ceva. In zonele alea "infecte" din centru e 9 si ceva.

#85
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 giv, on 05 mai 2019 - 15:51, said:



Oare merita sa dai 618,293.00 (130.000 EUR la cursul BNR din 03.05.2019) /665,854.00 (140.000 EUR) lei pe un apartament? Adica stai la "cotet" pe la nu stiu ce etaj dintr-un bloc. Daca ai noroc si de vecini care fac zgomot/sau au copii mici, de spatii comerciale la parter care iti fac viata cosmar (prin zgomot/mizerie) ai pus-o. Vibratia de la un AC de putere al unui magazin sau o vitrina frigorifica pusa langa perete se propaga prin zid pana la etajul 4-5 si iti va face somnul cosmar. So 6 miliarde ?

Pun pariu ca 95% din locuitorii tarii nu ii strang intr-o viata chiar daca mananca numai apa cu paine.

Mi se pare o suma absolut fabuloasa pentru 10 pereti (~80-100 MP de locuit).
Cel putin pentru tara noastra.

Eu zic ca e prea mult pentru realitatea economica a tarii. Nu zic ca nu trebuie platit pretul unei locuinte dar am fost la un targ imobiliar acum 2 luni si tin sa spun ca am ramas perplex de niste preturi de Saint Tropez ce se cer... Unii chiar sar calul. Imi venea sa rad cand vedeam unele oferte. Parca ar vinde mormantul lui TutAnkhAmon. Plus ca se vor inaspri conditiile de creditare iar cel care are "banu' jos" face legea si restul de 90% din unitati care se vindeau pe credit se vor vinde mult mai greu.

Personal astept cu mare interes crash-ul imobiliar ce intuiesc ca va urma (deja cumpararea anul acesta are frana de mana trasa).
Sa iau la jumate de pret ce se vinde acum.

Sa nu uitam ca "bunastarea" actuala a tarii se bazeaza pe imprumuturi deci avem salarii mari (cel putin bugetarii de lux) pe datorie.

Inceputul de an se arata gri pentru imobiliare desi pe statistici ei incearca sa arate altceva.
Vorba aceea - Daca stai cu fundul pe o plita incinsa si pe gheata (cu cate o fesa) media e buna dar rezultatul e dezastruos. Asa si cu statisticile.
Excludem magnatii care au mostenit milioane de EUR sau care au afaceri mari si nu isi pun problema banilor, pentru clasa medie (daca ea mai exista) aceste preturi sunt iesite din comun.
Eu pun pariu ca de la jumatatea anului incolo piata imobiliara va intra in disperarea de a vinde si preturile vor scadea drastic (chiar daca unii vor face apologia faptului ca nu este asa, ne aflam in aceaisi ipostaza economica ca in 2010 acum).
Astept pareri.....

Tu esti, Lender? Inutil sa te mai contactam "de la jumatatea anului incolo", ma gandesc ca nu vei fi disponibil.

#86
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,546
  • Înscris: 02.09.2006

 mariovrs, on 05 mai 2019 - 07:17, said:

Vrea sa locuiasca pe termen lung... Peste 6 luni..Posted Image  Si nu va mai mirati de preturi mari in zone bune.
Are dreptate colegul de mai sus. LOCATIA e cea mai importanta. In rest...caramizile,cada,televizorul costa la fel. Diferenta e UNDE sunt.
mai mult ne miram de cita lume citeste dar nu intelege ce a citit!

#87
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

 paulokaziii, on 05 mai 2019 - 19:16, said:

Merita daca ai resursele financiare necesare unei achizitii de genul. Pretul unei case decente, situata intr-o zona semicentrala incepe de la 200k, pe cand pretul unui apartament mai mare int-o zona similara este cu 70-80k mai mic.
In privinta zgomotului, depinde de calitatea constructiei si a materialelor cu care s-a facut izolatia fonica Eu unul nu aud absolut niciun zgomot de la vecini.


Salut,
de curios ,in ce ansamblu locuiesti ?

Multumesc

Edited by nni2011, 06 May 2019 - 14:07.


#88
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Incity se numeste ansamblul.

#89
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Unirii, Calea Calarasilor, Nerva Traian si Goga (partea dintre Nerva si Marasesti) au marele avantaj densitatea mai scazuta. Si statul aproape de centrul orasului are ca alt mare avantaj faptul ca, oriunde te-ai muta cu serviciul, vei ajunge aproximativ la fel de repede. Problema care nu exista atunci cand toate firmele erau in Pipera, dar acum se dezvolta enorm si Grozavesti, Bucurestii Noi, West Gate. Ce faci daca te muti cu serviciul in West Gate si tu ti-ai luat apartament in Aviatiei?

Degeaba ai nu stiu cate Mega Image si farmacii daca e plin de blocuri de zece etaje si vecinii se bat pe locurile de parcare. Chiar daca nu ai masina, senzatia nu e prea placuta sa vii acasa iarna si sa faci slalom printre masinile parcate peste tot. Mai sunt si noxe si in general aspectul de oras plin de betoane din lumea a 3-a.

Edited by figo1988, 09 May 2019 - 16:17.


#90
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010
Cu toate criteriile pe care le-ai spus, pot să îți recomand doar zona Obor înspre Iancului sau Moșilor. Prețurile sunt cele care sunt, dar ai școli bune, licee bune și parcare subterană la Obor (dacă îți permiți). Eu am căutat luni de zile în zona aceea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate