Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Suruburi cu filet patrat

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005
https://upload.wikim...Acme_thread.jpg

https://en.m.wikiped...are_thread_form

Edited by arg, 02 May 2019 - 07:13.


#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,609
  • Înscris: 08.03.2017
Am lucrat cu tone de suruburi dar de 8 sau 10, asa ceva nu am vazut de cumparat ...astfel de suruburi se faceau pe comanda la Armatura din inox pentru presa de struguri dar vorbim de alt diametru .

Edited by ldpe, 02 May 2019 - 07:15.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postnyxx, on 01 mai 2019 - 22:22, said:

Unde gasesc suruburi si piulite cu filet patrat?
Imi trebuie M12 si M8.
Sa fie tapene sa reziste la solicitare (imi trebuie pentru o capra)
Depinde de lungime. Daca nu sunt foarte lungi si nu conteaza sensul de invartire, poti folosi suruburi de la cricurile mecanice de masini
Attached File  cric.JPG   43.23K   34 downloads
Asta de exemplu, e de Mercdes, e foarte rezistent.
Exista si suruburi cu bile, dar sunt foarte scumpe la diameter mici. Cauta pe site-urile cu piese pentr CNC-uri, sunt si cu filet trapezoidal, foarte rezistente.

View Postldpe, on 02 mai 2019 - 07:13, said:

Am lucrat cu tone de suruburi dar de 8 sau 10, asa ceva nu am vazut de cumparat ...astfel de suruburi se faceau pe comanda la Armatura din inox pentru presa de struguri dar vorbim de alt diametru .
Ai lucrat degeaba. Intra pe siteuri de CNC-uri si vei mai invata cate ceva.

View Postarg, on 02 mai 2019 - 07:12, said:

Acelea din primul link, sunt trapezoidale, nu patrate.

Edited by myshyk, 02 May 2019 - 07:49.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmyshyk, on 02 mai 2019 - 07:48, said:

....
Acelea din primul link, sunt trapezoidale, nu patrate.
colegu nu stia cum arata, de la un km nu e mare diferenta intre patrat si trapezoidal.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,675
  • Înscris: 31.01.2010

View Postldpe, on 02 mai 2019 - 06:50, said:

Capatul din partea superioara este patrat nu filetul , este un capat special facut antirasucire


Mda, e bun la ...lemne!
In limbaj vulgar se cheama surub torbant, desemnat ca DIN 603.
Din ce stiu cel mai mic surub cu filet patrat este ce 10mm si pas de 3mm normal sau 2 mm cel fin.
8mm posibil sa fie in gama de suruburi speciale.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_Bumbu, on 02 mai 2019 - 09:01, said:

Mda, e bun la ...lemne!
...
e bun oriunde ai acces pe fata nevazuta iar pe partea aparenta nu vrei sa se vada hexagonul.

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,675
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar asa?
Ia mai cauta dumneata sau incearca sa fixezi 2 table de 1mm cu asa un surub.
Mai cauta ...

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
In general pentru strangere forta mare se prefera pasul filetului sa fie cat mai mic in loc de profil patrat.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,467
  • Înscris: 01.12.2001
Vrea profil pătrat pentru rezistenta la strivire pe spira, pentru forță de susținere mare de către spire.
Cricul sau presa de extras rulmenți e cel mai simplu proiect din facultate. Cred ca mai am și acum (după 25 de ani) indrumarul de laborator și tot ce am scris a fost fără google.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_Bumbu, on 02 mai 2019 - 09:18, said:

Chiar asa?
Ia mai cauta dumneata sau incearca sa fixezi 2 table de 1mm cu asa un surub.
Mai cauta ...
daca ai intre ele o bucata de lemn sau cava care sa nu impiedice patratul ala nu vad care e problema
iar daca tablele sunt una langa alta poti pune un distanie intre piulita si patrat.

View Postdorin_2k, on 02 mai 2019 - 09:33, said:

Vrea profil pătrat pentru rezistenta la strivire pe spira, pentru forță de susținere mare de către spire.
Cricul sau presa de extras rulmenți e cel mai simplu proiect din facultate. Cred ca mai am și acum (după 25 de ani) indrumarul de laborator și tot ce am scris a fost fără google.
din pacate filetul patrat nu are rezistenta mecanica mare ci doar o forta de frecare mica.

Spoiler

Edited by arg, 02 May 2019 - 09:45.


#29
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ca sa nu devina topicul un tratat de filete si suruburi inutil citi http://www.scrigroup...ANSMIS25738.php

Initiatorul a spus ca vrea suruburi M8 adica metric 8 cu filet patrat. Am mai spus ca nu exista. E ca si cum ai vrea o bila cubica.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,467
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 02 mai 2019 - 09:35, said:

din pacate filetul patrat nu are zestenta mecanica mare ci doar o forta de frecare mica.
Ba are. Ca nu s-o fi schimbat calculele in 25 de ani.
Calcul si verificare la incovoiere, strivire, forfecare si flambaj la tija. Astea sunt calculele ce se fac la surubul cricului si de asta se alege profil patrat sau trapezoidal. Am facut zeci de proiecte colegilor cu bani, deci stiu ce zic.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdorin_2k, on 02 mai 2019 - 09:33, said:

Vrea profil pătrat pentru rezistenta la strivire pe spira, pentru forță de susținere mare de către spire.
Profilul triunghiular are rezistenta mai mare pe spire decat profilul patrat. Plus ca profilul triunghiular are avantajul ca poate fi realizat cu pasi mai mici decat profilul patrat.

View Postarg, on 02 mai 2019 - 09:35, said:

din pacate filetul patrat nu are zestenta mecanica mare ci doar o forta de frecare mica.
dap

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005
@dorin
una e soliciti filetul (spira) predominat la compresiune si alta la incovoiere + forfecare.

Edited by arg, 02 May 2019 - 09:47.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdorin_2k, on 02 mai 2019 - 09:44, said:

Ba are. Ca nu s-o fi schimbat calculele in 25 de ani.
Calcul si verificare la incovoiere, strivire, forfecare si flambaj la tija. Astea sunt calculele ce se fac la surubul cricului si de asta se alege profil patrat sau trapezoidal. Am facut zeci de proiecte colegilor cu bani, deci stiu ce zic.
La cric e alta treaba acolo. Ai nevoie de pas mare pentru ca sa nu bobinezi la mana juma de ora ca sa ridici masina. Iar la un pas mare, pasul triunghiular nu se pupa corect pentru ca ar trebui o baza mare si inaltimea filetului ar fi mare. De aia se face patrat.
Pentru ca asa, si pentrru suruburile mari, de exemplu care se prind egregate de sute de tone, se prind cu suruburi cu pas triunghiular, nu patrat. Oare de ce ?

La fel, daca ai sa observi, pasul patrat se foloseste doar la echipamente care nu are solicitare permanenta sau indelungata (cric, menghina). Adica ai prins ce ai de prins, ai facut treaba si apoi ai slabit surubul...asa e si la cric, ai ridicat si apoi lasi cricul jos.

Edited by tehnics, 02 May 2019 - 09:52.


#34
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Filetul patrat ca si la presa sau cric.
Vroiam sa prind niste tevi din care am facut o capra. Daca nu exista M8 atunci e bun si M12 ca fac gaurile mai mari.
Dar daca este asa de scump atunci mai bine las suruburile normale

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,467
  • Înscris: 01.12.2001
M e de la Metric! Nu se poate filet patrat M!!!

Restul mai studiati despre filetul patrat. Calcule de verificare. Nu ca "asa pare". Nus unde ati invatat voi ca orofilul yriunghiular e mai rezistent decat cel patrat. Ori aveti si acum restanta la OM.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,181
  • Înscris: 19.09.2005
eu nu am facut om, ci doar rm.

la filetul patrat forta axiala din tija nu se descompune si in componenta radiala => o forta de fremare mai mica si controlabina, din cauza asta de folosesc la prese de incercari.

Edited by arg, 02 May 2019 - 10:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate