Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Procedeu aducere utilitati in zona

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010

 unbrutus, on 01 aprilie 2019 - 23:35, said:

pai 100 pagini, decat sa dati 100 milioane la curent, 100 la gaze si 100 milioane la apa
exact ce spuneam, toti vor sa le citeasca altii legile si sa le dea solutiile. 100 pagini se citesc cam in 2-3 ore maxim, treceti rapid prin ele pana ajungeti la partile care va intereseaza, puteti incerca si cu cautare de cuvinte cheie ( de ex lotizare). Postati-l si aici, poate arunc si eu o privire.

http://www.primariac...prilie-2015.pdf

Nu am zis ca nu citesc. Exact cum ati zis, mai bine citesc si 1000 de pagini decat sa platesc pt ceva ce ar putea plati altcineva :)

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 edu2004eu, on 01 aprilie 2019 - 23:41, said:

pt ceva ce ar putea plati altcineva Posted Image
nu ar trebui sa plateasca altcineva, adica chiar e un drept si o normalitate.

mai intrebati tot in scris la primarie cate proiecte pe fonduri europene au depus si cate au fost aprobate. Informatii publice, sint obligati sa vi le furnizeze

lumea inca nu intelege ca primaria e toata angajata sa serveasca cetateanul si nu invers

 edu2004eu, on 01 aprilie 2019 - 23:41, said:

Distribuţia apei : Proiectarea reţelei de distribuţie se va face ţinând seama de prevederile
P.U.G.- ului, cu indicarea caracteristicilor clădirilor (grad de confort si număr de nivele, precum
şi a caracteristicilor zonelor sau unităţilor industriale prevăzute a se realiza în perimetrul localităţii.
Reţelele de conducte ce vor fi prevăzute pot fi ramificate. Reţeaua de distribuţie se va executa din
tuburi de polietilenă de înaltă densitate PEHD, având diametre de 125-180 mm . În mod
obligatoriu, în punctul final al reţelelor ramificate, vor fi prevăzute branşamente la clădiri, hidranţi
sau cişmele publice

Dupa cum vedeti, aceste documente contin extrem de multe detalii pe care e bine sa le cunoasteti. Se pare ca nu e suficient documentul, pt ca e doar o extensia a PUG, trebuie sa cereti si PUG si RUL de la primarie. Inca o data, sint info publice si sint obligati sa vi le puna la dispozitie daca nu sint deja pe site

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
Intra pe aria Casa verde si vezi la cat te duce sa iti faci o casa independenta energetic. E posibil sa iesi mai ieftin, decat sa platesti sa ti-se aduca utilitatile si pe urma sa platesti in continuare cat consumi... Si parca se dau si ceva fonduri europene pentru asa ceva....

Edited by baribalu, 02 April 2019 - 06:36.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Daca te gandesti la fotovoltaice pentru curent, sa intre pe blogul lui Buhnici, a facut el acolo niste teste pe output-ul de curent in functie de vreme si anotimp.

#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004

 unbrutus, on 01 aprilie 2019 - 23:18, said:

donatia se face la un notar, in care tu declari ca donezi. Repet, nu cred ca poate refuza. Tu mergi pe banuieli si discutii orale cu pesimismul normal in Romania
ce hotarare consiliu? pt donatie drum? nu cred ca e cazul. Trebuie sa aiba motive intemeiate sa refuze.
O declaratie notariala de renuntare la proprietatea drumului e tot ce e nevoie, cost minim, si de acolo problema trece in curtea primariei
Cam multe nu credeti sau faceti afirmatii fara sustinere. Cititi ce scrieti? Cum adica, o declaratie notariala si se rezolva treaba?
Regimul donatiilor presupune un donator si un donatar, in cazul de fata proprietarii in devalmasie a drumului de servitute si primaria localitatii.
Teoretic asa ar fi normal, ca drumul de servitute sa fie luat de primarie in administrare, practic nu sunt obligati nicicum sa o faca. Motivul sa nu vrea primarul? Durere de cap in plus, dupa cum s-a exprimat.
Am dat exemplu ca se poate in prima postare, dar totul depinde de bunavointa sau interesele primarului.
Uite un link despre necesitatea unei hotarari de CL, prin care o proprietate privata (drum de servitute) trece in proprietate publica  - http://www.primariad... 28.12.2015.pdf
Si daca vor, pot face refuzul si oficial - https://www.e-comune...ntru-drum-inscr

Edited by claudiu1, 02 April 2019 - 14:15.


#24
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
In jud. Timis, in comuna Mosnita, nu se primeau drumuri de servitute de catre primarie, caci asa voia primarul. O situatie foarte nasola avand in vedere boom-ul de constructii din localitatile vecine unor orase mari. Acum 2 ani s-a schimbat primarul (fostul era de la pedesere) si acum se primesc. In comuna Giroc se primesc, iar procedura e una simpla, dureaza 3-4 luni. Trebuie topometrist, notar, iar apoi depuse actele la primarie pentru o hotarare de Consiliu Local in aceasta privinta. Pentru o bucata de 200mp, costurile sunt de ~500 de eur.

Procedura pentru initiator: vinde si cumpara in vatra satului, sau mai aproape de ea.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 claudiu1, on 02 aprilie 2019 - 14:13, said:

Cum adica, o declaratie notariala si se rezolva treaba?
o declaratie de renuntare la proprietare. Terenul revine primariei automat, daca nu mai are proprietar, nu?

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unbrutus, on 02 aprilie 2019 - 17:26, said:

o declaratie de renuntare la proprietare. Terenul revine primariei automat, daca nu mai are proprietar, nu?
Trec 50 de ani, pana se prind aia.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 claudiu1, on 02 aprilie 2019 - 14:13, said:

Durere de cap in plus, dupa cum s-a exprimat.
refuzul dvs in scris a continut sintagma "durere de cap"?

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 edu2004eu, on 01 aprilie 2019 - 22:47, said:

......
Nu mi-a dat teapa, mi-a dat un pret destul de bun zic eu. 7.5E / mp, la 15km de Cluj, in conditiile in care terenurile din sat se vand la 25-30-40. Am stiut unde sunt utilitatile, dar nu credeam ca e un efort asa mare.
Si acum ai aflat ca matematica de la scoala , nu este adevarata matematica a vietii !
Acum ai aflat ca 7,5 este infinit mai mare decit 40 .....
Ai zero sanse in cimp la utilitati . Asta spus asa brutal si fara menajamente . Clar ai luat teapa .
Totusi ...sint persoane care cumpara " in cimp " , dar studiaza .... exista posibiltati de racordare in orizontul apropiat ? Exista retele de curent , ce tip ? exista apa , ce conducte ? , exista canal , de cit ? , gaz exista ?
Putine , spre zero primarii au bani sa sara asa pe voi cu utilitatile , cind localnicii asteapta de zeci de ani ....
Nasol .

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bobitzaaa, on 02 aprilie 2019 - 14:38, said:

Procedura pentru initiator: vinde si cumpara in vatra satului, sau mai aproape de ea.
Nu merge. A facut deja o "afacere" :) :

 edu2004eu, on 01 aprilie 2019 - 22:47, said:

Nu mi-a dat teapa, mi-a dat un pret destul de bun zic eu. 7.5E / mp, la 15km de Cluj, in conditiile in care terenurile din sat se vand la 25-30-40. Am stiut unde sunt utilitatile, dar nu credeam ca e un efort asa mare.


#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
sa lasam acuzele la adresa colegului... primaria si-a luat o responsabilitate oferind certificatul de urbanism.
E normal ca zonele sa se dezvolte. Primariile trebuie sa isi miste fundul.
Sa incetam sa ne certam intre noi si mai bine sa folosim energia aia pt a pune presiune pe autoritati sa isi face treaba, si nu doar afacerile si vilele personale

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce scrie in certificatul de urbanism referitor la utilități ???🤔

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate